1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rakowiak atypowy oskrzela pośredniego
Autor Wiadomość
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #1  Wysłany: 2015-03-04, 21:32  Rakowiak atypowy oskrzela pośredniego


Witam, jestem nowa użytkowniczką forum i prosze o pomocna wiedzę na temat rakowiaka atypowego oskrzela. Mam 30 lat i z powodu tej choroby mam usunięte 2 płaty płuca prawego i jak narazie pozostaje pod kontrola onkologiczna.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-04, 21:39  


Masz jakieś konkretne pytania?
_________________
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #3  Wysłany: 2015-03-05, 14:21  


Witam tak mam pytania tylko jeszcze zapoznaje sie jak wysłac dok medyczna :shock:
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-05, 14:42  


Chcesz dodać załączniki do swojego posta?
O takie informacje Ci chodzi: http://www.forum-onkologi...orum/faq.php#35 ?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #5  Wysłany: 2015-07-14, 18:07  


Witam

[ Dodano: 2015-07-14, 18:48 ]
Jestem po operacji i jak napisałam jestem pod kontrolą. Przed zabiegiem miałam TK i bronchoskopie -miałam pobrany wycinek na badanie hist-pat i stwierdzono rakowiaka ,następnie dostałam wynik histopatologiczny gdzie wyszedł rakowiak atypowy(który postaram sie załączyć). Nie miałam oznaczonej chromograniny a po operacji chromogranina wyszła w normie a teraz z badania na badanie sie podwyższa. 26 czerwca miałam scyntygrafie i wyszło ze nie ma czynnego procesu chorobowego, ale znacznik cos pokazał w tarczycy i najprawdopodobniej są to wole guzkowe. Mam prośbe bardzo prosze o odpowiedż: Czy to możliwe ze ten rakowiak jest jakiś mieszany bo na 1 badaniu z bronchoskopii wyszedł zwykły, a na badaniu pooperacyjnym wyszedł atypowy 2) co to oznacza ze chromogranina sie podwyższa 3)czy powinnam miec jakies leczenie- mam zespół rakowiaka i przez to zmiany w sercu. Nie zostałam jeszcze do końca zdiagnozowana wiec odezwe sie kiedy uzyskam wszystkie wyniki badan, ale obecnie jestem zadowolona z opieki lekarzy ponieważ musiałam poszukac specjalisty od rakowiaków. Niewiele wiem o tej chorobie a bede wdzięczna za informacje na temat rakowiaka atypowego oskrzela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-07-14, 21:08  


Nie mamy nadal żadnej dokumentacji, natomiast opierając się na tym, o czym piszesz, m.in. o zespole rakowiaka, można założyć tu rakowiaka atypowego, ponieważ to praktycznie tylko w nim występuje ów zespół.
Leczenie rakowiaka atypowego to oczywiście chirurgia (doszczętna resekcja). Czasem stosuje się chemioterapię, raczej w rakowiaku atypowym.
_________________
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #7  Wysłany: 2015-07-15, 18:03  


Dziękuje z informację, mam nadzieje ze chemioterapie ominę gdyz wyniszcza organizm, a operacja raczej była doszczętna, tylko zastanawia mnie podwyższony poziom chromograniny, ale jeszcze jestem badana. 28 lipca jadę do mojego endokrynologa i dowiem się co dalej
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #8  Wysłany: 2015-08-03, 20:22  


Witam mam prośbę o przetłumaczenie wyniku rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem, który miałam wykonany w wyniku podejrzenia zespołu men 1

MRI OUN:
OPIS: badanie wykazało prawidłową budowę obu półkul mózgowych pnia mózgowego i móżdżku. Komory mózgowe oraz zbiorniki podstawy symetryczne i lekko poszerzone. Podany środek kontrastowy wyraźnie wysycił oba wzgórza. Poza tym obraz struktur mózgowia bz. Uwidoczniona przysadka mózgowia nie wykazuje patologii. Podstawa oraz pogranicze potyliczno szczytowe bz. Mózgoczaszka bz.

Jeżeli te komory mózgowe i zbiorniki podstawy są poszerzone to jest jakaś nieprawidłowość ewent jaka? Co oznacza ze środek kontrastowy wyraźnie zaznaczył oba wzgórza?

Mam jeszcze pytanie byłam w szpitalu i dostałam kartę wypisu z rozpoznaniem "zespołu rakowiaka", (mam zmiane w sercu), rakowiak atypowy oskrzela został usunięty, ale przed usunięciem miałam wszystkie dolegliwości, obecnie badania są w normie i chciałam się zapytać co oznacza ten zespół rakowiaka jest na to jakieś leczenie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2015-08-04, 06:32  


W MRI nie widać nic podejrzanego onkologicznie, myślę że o szczegóły najlepiej dopytać neurologa.

Odnośnie zespołu rakowiaka, poczytaj np tu http://www.wple.net/plek/...ak-rakowiak.pdf
_________________
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #10  Wysłany: 2015-10-24, 18:36  


Witam mam do Państwa prośbę ponieważ chciałam się dowiedzieć na temat mojego badania histopatologicznego płuc i badan TK
W badaniu patomorfologicznym jest napisane ze jest "pylica i śródmiąższowe zapalenie płuc"- wiec czy powinnam mieć jakieś kontrolne badanie w tym kierunku? przeszłam operacje usunięcia 2 płatów płuc zostałam wypisana ze szpitala i po szpitalu odebrałam wynik, a przecież jak byłam w szpitalu to nie było wiadome jaki to rodzaj zapalenia płuc i nic mnie o tym nie powiadomiono co z tym zrobić (a wynik sama sobie przetłumaczyłam,na polski bo tak to bym nie wiedziała w ogóle o co chodzi, a lekarz pulmonolog nie bardzo oglądał, stwierdził ze nic znaczącego) i niepokoi mnie to ponieważ czuje się osłabiona (operacja była dawno 17 lipca 2014r) mam poty, duszności, osłabienie szybko sie mecze bóle głowy, suchy kaszel, zawroty głowy jak wstaje lub sie kłade (mam tez kłopot z sercem na karcie mam napisane zespół rakowiaka, przetrwały otwór owalny z przeciekiem lewo prawym).
TK (04.05.2015)wyszło ze są "pasy włókniste w segmentach 5, 8, 9 ,10 pp z okrężnym zgrubieniem opłucnej ze zrostami włóknistymi podciągającymi przeponę ku górze. Nieregularna zmiana guzkowa podopłucnowo w segm PP do 8 mm częściowo uwapniona" natomiast w drugim obecnie najnowszym
TK z 10.09.2015 pisze ze jest ten guzek-zaznaczone ze poprzednio nie widoczny(ale nic o nim czy jest uwapniony czy jak?), nie ma nic o pasach włóknistych w segmentach PP które były w poprzednim TK, natomiast w obecnym TK jest napisane ze są zmiany włókniste u podstawy PP ( czego nie ma w poprzednim badaniu), JAMY opłucnowe- zgrubienia opłucnej(zrosty) u podstawy PP (zmiany pooperacyjne)
Nie wiem co mam o tym myśleć lekarze lakonicznie się wypowiadają ze nie można stwierdzić lub po prostu pomijają nagle przeglądając inne karty i o co innego pytają, bardzo proszę o poradę jakie ewentualnie badania miałabym przeprowadzić żeby stwierdzić czy nie mam tego zapalenia płuc i czy nie są to powikłania (bo się naczytałam ze śródmiąższowe zapalenie płuc może prowadzić do włóknienia płuc, dlatego wyniki TK)), bo coś dziwnego jest w tych opisach TK moim zdaniem. Bardzo bym prosiła o klasyfikacje TNM i wytłumaczenie histo-pat tak co to chodzi i co oznacza itp.. gdyż nie mogę się dowiedzieć od lekarza chociaż pytam jak to sklasyfikować, a chciałabym wiedzieć. Załaczam 2 badania histopatologiczne -z góry dziękuje za pomoc.

[ Dodano: 2015-10-24, 18:42 ]
badania


I (przeciągnięte).pdf
Pobierz Plik ściągnięto 354 raz(y) 368,25 KB

III (przeciągnięte).pdf
Pobierz Plik ściągnięto 332 raz(y) 1,23 MB

 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #11  Wysłany: 2015-10-24, 19:52  


Ludzie zrozumcie w końcu ze o wątpliwości w badaniu histopatologicznym (lub innym )najlepiej zapytać tego lekarza który ten wynik wydał czyli :specjalisty patomorfologa.

Jak ginekolog zrobi usg to przecież nie pytacie dentysty co o tym sądzi, tylko innego ginekologa.
To jak macie hist-pat to pytajcie patologa.

Wracając do tematu :
masz napisaną pylicę -ale węglową, czyli taką jak cała populacja śląska i to nic groźnego.
Zapalenie śródmiąższowe -ok, ale ogniskowo na obszarze 2 cm.
W chorobach -prowadzących do zwłókniena płuc ważne jest spitrometria.
Na pewno miałaś robioną, jakby się zaczynało włóknienie płuc to spirometria to powinna wykazać.

Ostatecznie jeśli się niepokoisz to możesz poprosić o konsultacje tych preparatów w Warszawie -W Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc u prof. Renaty Langfort.
_________________
patolog
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #12  Wysłany: 2015-10-24, 22:19  


Witam bardzo dziękuję za odpowiedz, akurat rozumiem i wiem o tym ze trzeba się pytać lekarza, który przeprowadzał badanie, ale niestety jak się chciałam spytać to tak jest ze: albo trzeba prywatnie, albo nie ma lekarza, albo lekarz jest zmęczony i nie ma ochoty mi wyjaśnić dokładnie tego o co konkretnie pytam, albo po prostu mnie zbywa i mówi ze jest dobrze nic przy tym nie wyjaśniając. Gdybym nie miała problemów z uzyskaniem informacji na moje pytania nie potrzebowałabym pomocy na forum. Wspomnę tylko ze niestety przez 4 lata chodziłam po lekarzach i mówiłam ze źle się czuje, ale nawet jak miałam krwioplucie ból w klatce, chrypkę i inne dolegliwości lekarka nie zareagowała i powiedziała ze "szukam choroby", nawet po operacji poszłam do kardiologa tez dostałam taka odpowiedz, a po badaniach okazało sie co innego-( kardiologa zmieniłam i dopiero teraz jestem zadowolona z obecnego lekarza "od serca")- nie mam pojęcia, dlaczego jak się pytam to mam odpowiedz w większości jakbym się "czepiała", a ja porostu chce wiedzieć, a nikt mi w tym nie pomaga, Cały czas mam jakieś utrudnienia, wiec bardzo proszę o zrozumienie gdyż odniosłam wrażenie, ze chyba nadal nie uzyskam w miarę konkretnej odpowiedzi na swoje pytania, a na śląsku nie mieszkam. Niestety byłam u pulmunologa i o dziwo po operacji nie miałam spirometrii,tylko przed, i pulmonolog mnie nie kierował na to badanie, poza tym przed operacja nie miałam wykonanej diagnostyki guza (poziom chromograniny mogli zrobić) chociaż wiadome było po bronchoskopii ze to rakowiak. Byłam tez u neurologa to zamiast porostu po ludzku powiedzieć ze jest ok nic w badaniu nie wykazuje to nawet nie przeczytał i porównał mnie do przedmiotu -samochodu, który jest ładny na zewnątrz, ale kiepski w środku nic mi przy tym nie wyjaśniając, wiec proszę się nie dziwić mojemu rozżaleniu, porostu przykro mi ze jest takie podejście, być może nie mam.. szczęścia...
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #13  Wysłany: 2015-10-24, 22:24  


Byłaś w zakładzie patomorfologii dopytać tego kto Cię diagnozował? Tam nie trzeba ść prywatnie i przewąznie przebywamy cały czas.


Poza tym zawsze możesz zmienić lekarzy, jeśli nie jesteś zadowolona.

[ Dodano: 2015-10-24, 22:27 ]
masz różne dolegliwości, nie myśl ze to bagatelizuję.
Musisz wyjaśnić co z sercem i płucami. No i oczywiście kontrola z powodu rakowiaka.
_________________
patolog
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #14  Wysłany: 2015-10-26, 10:42  


elizaS30, jeśli interesuje Cię wyjaśnienie pooperacyjnego badania tkanki, to oczywiście powinnaś zwrócić się do osoby, która to badanie wykonała. Niemniej jednak, jak rozumiem, masz wątpliwości co do wyniku badania obrazowego, czyli TK. Z lakonicznych opisów badań obrazowych, które zamieściłaś nie można wiele odczytać. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem w chwili obecnej byłoby udanie się do dobrego pulmonologa, bądź specjalisty w dziedzinie endokrynologii onkologicznej. Z tego, co zdołałem się zorientować, a moja wiedza w tym zakresie jest mała, to jednym z takich miejsc są Gliwice http://www.io.gliwice.pl/...i-onkologicznej (choćby z tego powodu http://www.mp.pl/artykuly/52127 ).
Być może inni Forumowicze, kierując się swoim własnym doświadczeniem, mogą polecić Ci dobrego pulmonologa.
Pozdrawiam serdecznie.
 
elizaS30 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 16

 #15  Wysłany: 2015-10-26, 12:25  


Witam dziękuję za odpowiedź, i miala bym prosbe o namiary do dobrego specjalisty w tym zakresie ( jestem z woj lubelskiego). Wyniki tomografi zamieszczę, gdyz opisałam tylko rozbieżności ktore mnie zastanawiaja, a o tym powinien wypowiedzieć się specjalista. Z wynikiem histopatologicznym będę dalej próbowała dostać się do lekarza, bo jak chciałam się innego patologia spytać w tym samym osrodku, to dostalam odpowiedz ze tylko tego można sie spytac co badanie wykonywal, a ta Pani doktor jest 2 razy w tygodniu i to nie zawsze bo też ma i inne zajęcia, a mieszkam 85 km i nie chciałabym na darmo pojechać że będę a się okaże że dr nie ma(, juz tak bylo) dlatego prosilam w miarę możliwości o wytłumaczenie wyniku i klasyfikacje tnm. Mam jeszcze pytanie jeżeli na 2 Tk (w pierwszym badaniu potem w drugim za 3 M ce) pisze podejrzenie węzła chłodnego to mozliwe ze to poprostu pooperacyjne powiekszenie?? Przez pół roku? Tak może być?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group