1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2012-01-18, 21:49
Rak,nowotwór,gdzie mam się skierować?
Autor Wiadomość
Marcin wwa 


Dołączył: 10 Sty 2012
Posty: 9

 #16  Wysłany: 2012-01-19, 01:07  


Sonia21 pisałaś że lekarz rodzinny (pierwszego kontaktu też?) może wystawić skierowanie na kolonoskopie,to jest możliwe? bez gastrologa?

Na ostrym dyżurze mogą dać takie skierowanie (na kolonoskopie),czy zawsze potrzebny jest lekarz rodzinny?

Przepraszam że tak pytam,tu ludzie mają już diagnozy,straszne diagnozy i proszą o pomoc.A pewnie wielu myśli że ja tu robie zamieszanie,ale jestem w bólu i szukam najszybszej drogi by mnie przebadano pod kątem jelita,odbytu i nie tylko.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #17  Wysłany: 2012-01-19, 01:13  


Marcin wwa napisał/a:
Sonia21 pisałaś że lekarz rodzinny (pierwszego kontaktu też?) może wystawić skierowanie na kolonoskopie,to jest możliwe? bez gastrologa?

Tak, jest to możliwe:
Cytat:
Skierowanie wystawia:
- na badania diagnostyczne, na świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na leczenie uzdrowiskowe, na rehabilitację leczniczą, opiekę długoterminową - lekarz POZ lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ,
- na badania diagnostyczne kosztochłonne (takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) - lekarz będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego w poradni, która zawarła umowę z Funduszem na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację lub psychiatrię, prowadzący leczenie pacjenta i stwierdzający potrzebę wykonania danego badania (w przypadkach uzasadnionych medycznie). Lekarz POZ może kierować chorych jedynie na kolonoskopię i gastroskopię.
- na leczenie szpitalne - każdy lekarz. Nie musi być to lekarz ubezpieczenia zdrowotnego!

(pogrubienie moje)
źródło: http://www.nfz.gov.pl/new...=145&artnr=3893


Lekarz rodzinny = lekarz POZ

Nie bagatelizujemy w żaden sposób Twoich dolegliwości i doskonale rozumiemy, że chciałbyś wiedzieć co Ci jest.

Oczywiście nikt nie zabroni Ci wybrać się na ostry dyżur, jednak - jak sama jego nazwa wskazuje - jest to miejsce, gdzie przyjmowani są pacjenci w stanach nagłych, ostrych. Nie możesz skłamać w wywiadzie, że dolegliwości rozpoczęły się nagle i niespodziewanie, bo to zaburzy dalszy proces diagnostyczny. A jeśli powiesz, że przyszedłeś na ostry dyżur z dolegliwościami, jakie masz od miesiąca, mogą Cię odesłać do lekarza rodzinnego bądź innej specjalności jako przypadek, który nie jest w żaden sposób nagły (ewent. dadzą Ci coś p/bólowego, ale nie zaczną diagnostyki).

Idź do rodzinnego i poproś o skierowanie na kolonoskopię - to jest pierwszy krok, jaki możesz wykonać nawet jutro (o ile da się umówić tego samego dnia).
_________________
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #18  Wysłany: 2012-01-19, 11:34  


Marcinie, tak jak ci radzono powyżej skieruj się do lekarza i nie daj się zbyć. Ja na kolonoskopię i gastroskopię miałam skierowanie od chirurga do którego poszłam z bólami brzucha, w chwili obecnej przed badaniami zrobię kontrolne usg (skierowanie od lekarza rodzinnego) tak do kompletu. Działaj jeśli cię coś niepokoi mnie już nie raz od hipochondryczek wyzywano, ale jak dany lekarz nie dał to prosiłam o skierowanie do innego specjalisty i nie dawałam się zbyć tekstami "dobrze pani wygląda itp."
Życzę wytrwałości i powodzenia, a wstydzić niech się wstydzi ten co kradnie a nie ty ;) ;)
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
bagr 


Dołączyła: 18 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: Warszawa

 #19  Wysłany: 2012-01-19, 13:14  


Marcinie, ja miałam 2x robioną kolonoskopię. Jedną w szpitalu praskim w Wawie ze znieczuleniem a drugą na Wolskim bez znieczulenia ( oba zrobiłam w odstępie 5 lat w ramach NFZ) Szczerze Ci powiem, lepiej poczekać na swoją kolejkę i iść na kolonoskopię ze znieczuleniem lub prywatnie.
To badanie jest bardzo dokładne i da konkretną odpowiedź na twoje dolegliwości brzucha.
Coś jest na rzeczy bo nie jest normalne oddawać kupkę raz na kilka dni a jak Cię boli brzucho i masz podwyższoną gorączkę to na ostrym muszą Cię przyjąć i wstępnie zdjagnozować lub zostawić.
Działaj bo szkoda czasu.
_________________
mój Tato walczył z rakiem trzustki, wątroby i dwunastnicy - za późno zdjagnozowany 10.01.2011 - zmarł 21.01.2011 [*] ...smuto mi bez niego ale jego przynajmniej nic nie boli....
Basia
 
 
adda 


Dołączyła: 31 Gru 2011
Posty: 34

 #20  Wysłany: 2012-01-19, 15:19  


Marcin to żaden wstyd. Wielu młodych ludzi choruje...może u Ciebie diagnoza wcale nie wiązać się z rakiem, więc spokojnie. idź, jak radzą i opisz dokładnie, brak wypróżnień, bóle itp.
Napisz po badaniach, jakie rezultaty.
Powodzenia!
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #21  Wysłany: 2012-01-19, 16:07  


Marcin. Dopowiadam Ci tutaj ;P

Na kolonoskopię i gastroskopię, skierowanie możesz mieć od lekarza pierwszego kontaktu!! Tak powiedziała mojej Mamci babka w szpitalu, jak Mamcia miała robioną kolonoskopię i gastroskopię.
Nie wiem jak jest teraz (jakieś zawirowania szpitalne), ale Na Barskiej robią te badania w krótkiej narkozie i jest luzik. Idziesz ze skierowaniem i się zapisujesz. Pewnie troszkę poczekasz, ale przynajmniej masz pełen komfort.

Nie dawaj się zbyć i jak wypraszają Cię drzwiami, to właź oknem i już. W końcu po coś płacimy te cholerne (przepraszam za słowo) składki, by mieć prawo, do opieki medycznej.

Pozdrawiam serdecznie :)
 
Marcin wwa 


Dołączył: 10 Sty 2012
Posty: 9

 #22  Wysłany: 2012-02-09, 14:42  


[Post skopiowany stąd]
Ja mam bóle jelit,odbytu,problemy z wypróżnieniem.Niestety lekarze nie dają mi skierowań na badania,ledwo dali mi na wizyte u gastroenterologa,a chciałem na kolonoskopie.Lekarze twierdzą że badania krwi mam dobre,USG to samo jestem w młodym wieku więc wszystko jest dobrze....a nie jest dobrze znam swój organizm i wiem co pisze.
Dobrze się odżywiam (m.in owoce,jogurty,surówki) ,dużo spaceruje nawet przy tych mrozach,brałem już wiele leków rozkurczających,nospy,espunisany.Nic nie pomaga.

Służba zdrowia w tym kraju bez komentarza,bez kasy człowiek jest skazany na wielu ignorantów,którzy wymyśli sobie że jak ktoś młody to najprawdopodobniej jest zdrowy tylko prowadzi zły tryb życia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2012-02-09, 14:50  


Marcin wwa, lekarz nie daje skierowania "bo pacjent ma ochotę", tylko daje na to, do czego widzi wskazanie. Poza tym nikt nie powiedział, że gastroenterolog nie da Ci skierowania na kolonoskopię.
W Twoim wątku wielokrotnie pisaliśmy, że możesz się udać bezpośrednio do onkologa, jeśli jesteś bardzo zaniepokojony stanem swoim i służby zdrowia - bezpłatnie, bez skierowania.
Zresztą skoro do gastrologa masz też skierowanie, to również jest to bezpłatne. Argument o kasie odpada.
Wyszukiwanie sobie różnych nowotworów bez wizyty u lekarza innego niż POZ (który i tak nie zdiagnozuje nowotworu, bo jest właśnie lekarzem PODSTAWOWEJ opieki zdrowotnej i nie ma takich możliwości formalnych, finansowych i merytorycznych - od tego są określone specjalizacje) jest bezsensowne.

I serdecznie przepraszam plamiasta/GIST za offtop w jej wątku. [ --> post wydzielony z wątku GIST w moim wieku]
_________________
 
Marcin wwa 


Dołączył: 10 Sty 2012
Posty: 9

 #24  Wysłany: 2012-02-09, 18:33  


Przepraszam za off topic,wiem że wyżej osoby mają już diagnoze i chcą konsultacji,rozmowy,ale tylko kilka zdań z mojej strony. [ --> post wydzielony z wątku GIST w moim wieku]

Absenteeism
"bo pacjent ma ochotę"

Proszę przeczytać jeszcze raz co napisałem.Jeśli Pani myśli że wszyscy lekarze podchodzą do człowieka w sposób rzeczowy,interesują ich z punktu medycznego dolegliwości ludzi to "gratuluje".Ja nie chce skierowania bo "mam ochote",tylko mam określone dolegliwości.Jeśli miałem różne badania (za wyjątkiem kolonoskopii),brałem różne leki rozkurczające,przeciwbólowe,ziołowe a dobrze się odżywiam i cały czas mi coś dolega to chyba normalny lekarz powinien zlecić kolonoskopie?

Moja ciocia też była zbywana miesiącami przez lekarzy,do momentu gdy okazało się niestyety dla niej że miała racje że jest ciężko chora,to był nowotwór.2 lata temu odeszła z tego świata.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #25  Wysłany: 2012-02-09, 19:33  


Ja rozumiem, że masz wskazania do kolonoskopii i nie dostałeś na nią skierowania, ale jeśli lekarz POZ Ci go nie dał, to skoro masz skierowanie do gastrologa który być może takie skierowanie Ci da, to czemu do niego nie pójdziesz?
_________________
 
nika22 


Dołączyła: 20 Lut 2011
Posty: 9
Skąd: Poznań

 #26  Wysłany: 2012-02-09, 21:06  


Nie rozumiem ciebie kolego ,w tym roku z dostaniem sie na badania graniczy z cudem uwierz mi musisz byc juz umierajacy zeby cie zbadali ,jesli tak bardzo cierpisz to idz prywatnie bo nawet jesli sie zalapiesz na nfz to mysle ze kilka mc poczekasz w kolejce
czlowiek ktory bardzo cierpi i choroba jest bardzo dokuczliwa nie ma sily na proszenie sie i pytanie w nfz ,takze pozycz kase i idz zrob kolonke nie wiem gdzie mieszkasz ale w poznaniu to koszt 450 zł w pelnej narkozie jesli sa brane wycinki to 50 zł wiecej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group