1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak żołdka
Autor Wiadomość
Beatax 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-04-11, 15:11  rak żołdka


Proszę o pomoc w interpretacji wyniku.
Mąż miał dwukrotnie pobierany wycinek z przewodu pokarmowego podczs gastroskopii. Mamy dwa wyniki:
1/adenocarcinoma papillare
2/carcinoma male differeniatum
Wynik tomografi klatki piersiowej i jamy brzusznej nic nie wykazał. Lekarz onkolog wyznaczył termin operacji.
Co o tym myśleć, jak to rokuje ?
Dziękuję za pomoc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-11, 15:50  


adenocarcinoma papillare = gruczolakorak brodawkowaty
carcinoma male differeniatum = rak niskozróżnicowany

Beatax napisał/a:
Wynik tomografi klatki piersiowej i jamy brzusznej nic nie wykazał.

Tzn.? Masz wyniki tych badań i możesz je tu wkleić?
_________________
 
Beatax 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2012-04-12, 10:40  


Nie mam ich przy sobie. Dzisiaj dowiedziałam się , że jest pozytonowa tomografia emisyjna, która pokazuje wszystkie ogniska zapalne, Prywatnie można zrobić to w przyszłym tygodniu we Wrocławiu. Myślę, że dobrze to zrobić przed operacją. Jak radzisz? Lekarz twierdzi, że jak otworzy klatkę piersiową i jamę brzuszną to się okaże co jest poza przełykiem . Co otym mysleć i co robić?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-04-12, 10:51  


Beatax napisał/a:
Nie mam ich przy sobie. Dzisiaj dowiedziałam się , że jest pozytonowa tomografia emisyjna, która pokazuje wszystkie ogniska zapalne, Prywatnie można zrobić to w przyszłym tygodniu we Wrocławiu. Myślę, że dobrze to zrobić przed operacją. Jak radzisz?

Pisząc "ogniska zapalne" masz na myśli "ogniska nowotworowe"?

Reakcja zapalna to:
Cytat:
uporządkowany proces rozwijający się w tkance unaczynionej pod wpływem czynnika uszkadzającego. Zapalenie może być spowodowane czynnikami: chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi (zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi) - ogólnie czynnikami egzogennymi lub endogennymi. Celem zapalenia jest szybkie i selektywne zgromadzenie komórek zdolnych do usunięcia danego czynnika szkodliwego i rozpoczęcie naprawy powstałego uszkodzenia.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie

Nie ma to nic wspólnego z ogniskami nowotworowymi.

Jeśli więc masz na myśli, że PET (pozytonowa tomografia emisyjna) pokazuje wszystkie ogniska nowotworowe, to niestety również nie jest to prawda.
Nie ma takiego badania, które pokazałoby pojedynczą komórkę nowotworową czy jakąś bardzo, bardzo małą zmianę nowotworową w organizmie. PET jest w stanie uwidocznić zmiany nowotworowe wielkości od 4 mm (co odpowiada 100 mln do 1 mld kom. nowotworowych).
Prywatnie można to badanie oczywiście wykonać, jednak i tak konieczne jest skierowanie od specjalisty. No i koszt takiego badania to ok. 4 - 5 tys. zł.)

Nie jestem w stanie doradzić Ci, czy takie badanie dobrze jest wykonać, ponieważ nie znam dokładnych wyników badań poprzednich.
Można jedynie przypuszczać, że nowotwór szerzy się śródściennie, czyli nie uwypukla się ze ściany żołądka (bo to z żołądka pobrane były wycinki?) na zewnątrz w formie guza, a rośnie wzdłuż ściany żołądka, co czasem nie uwidocznia się w obrazie TK. Jednak bez wyniku TK nie wiemy choćby co z węzłami chłonnymi, nie wiadomo więc nic nt. ewentualnego stadium zaawansowania choroby.

Czy mąż odczuwa jakieś dolegliwości, które skłoniły go do podjęcia takiej diagnostyki? W jakim jest stanie ogólnym?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group