1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka z przerzutami
Autor Wiadomość
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-03-25, 20:10  Rak żołądka z przerzutami


Witam mój Tatuś ma Raka żołądka, jest po resekcji żołądka, w szpitalu powiedzieli nam że ma przerzuty do wątroby zmiany meta. =
Dzisiaj odebrałyśmy wynik z histopatologi, jest on taki

Histpat:
Ad 1) Adenocarcinoma well differentiatum wg WHO. Adenocarcinoma papillare wg Kubo. II B Goseki. Intestinal type wg Laurena. Utkanie nowotworowe nacieka całą grubość ściany i tkanki podsurowicówkowej.
Ad 2,3,5) Rozrostu nowotworowego nie stwierdzono.
Ad 4,6) 8 wezłów chłonnych z przerzutami raka. W tkance tłuszczowej okołożołądkowej widać bardzo liczne gniazda komórek rakowych i ogniska nacieku raka. pT3 pN2

czy mógłby ktoś mi przetłumaczyć co to oznacza dla nas, jakie są rokowania i czy mój tatuś bedzie kwalifikował sie na chemioterapię, bo czekamy na komisję.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-25, 20:14  


Na wstępie poprosiłabym o stosowanie w postach interpunkcji - kropki, przecinki. To naprawdę ułatwia czytanie posta.

Odnośnie wyniku histpat - czy to wszystko, co jest zamieszczone na kartce z wynikiem? Nie ma wcześniej opisane czym są punkty 1, 2 itd., co pobrano?

Czy było robione TK klatki piersiowej? Jamy brzusznej? USG? Gastroskopia? Jeśli tak, prosimy o wyniki w całości.
_________________
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2013-03-25, 20:43  


Rtg klatki piersiowej nie wykazuje cech odmy opłucnej ani zmian naciekowych w płucach.

USG jamy brzusznej - wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowy, trzustka, nerki, śledziona przestrzeń zaotrzewnowa nie wykazują zmian. Aorta nie poszerzona miażdżycowo zmieniona. Pęcherz moczowy o pogrubiałych ścianach z spuklającymi się drobnymi forami- polipy?

Rtg jamy brzusznej - nie wykazują cech nie drożności ani perforacji przewodu pokarmowego. W rzucie śródbrzusza po stronie lewej oraz w miednicy pojedyńcze drobne zwapnienia. Kręgosłup lędźwiowy lewo wypukle wygięty z obecnością wielopoziomowych zmian zwyrodnieniowych - pełniejsza ocena w badaniach/projekcjach celowanych.

Endoskopia:
W 1/3 dolnej części przełyku rozlane nadżerki pokryte włóknikiem z przekrwioną śluzówką miedzy nimi. z zatarta, nierówna. Wpust przekrwiony z obj. dużej przepukliny roztworu przełykowego. Żołądek roztrzeniowy z zalegającą treścią podbarwioną żółcią zawierającą niestrawione resztki pokarmowe. Śluzówka sklepienia, trzonu i cz. przedodźwiernikowej zcieńczała z przeświecającą siatką naczyń. Perystaltyka wzmożona, kończy się na wysokości kalafiorowa tego nacieku odźwiernika z jego zwężeniem z trudnością przepuszczającą aparat, powodującym krwawienie? wycinki? W opuszce dwunastnicy na tylnej ścianie drobny polip śr. 0,4 mm poryty niezmienioną śluzówką. Poza tym opuszka i część druga dwunastnicy bz.4
Dgn: Refluksowe zapalenie przełyku typu C wg LA. Przepuklina roztworu przełykowego. Zapalenie zanikowe żolądka. Nacieczenie odźwiernika ze zwężeniem.

TK nie mamy ponieważ mojemu tatusiowi nie została wykonana operowali go bez tego wyniku.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-25, 21:54  


Cytat:
Odnośnie wyniku histpat - czy to wszystko, co jest zamieszczone na kartce z wynikiem? Nie ma wcześniej opisane czym są punkty 1, 2 itd., co pobrano?


+ dlaczego operowano bez TK, jakiś stan nagły?
_________________
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2013-03-26, 07:08  


operowali bez TK ponieważ powiedzieli nam że w tym wypadku nie jest im potrzeba TK< dlatego że oni wiedzieli że mojemu tatusiowi i tak trzeba wyciąć cały żołądek i to badanie nic by nie zmieniło. Dlatego dopiero po operacji dowiedzieliśmy się że tatuś ma przerzuty do wątroby, wcześniej niby wyniki tego nie wykazały.

Na wyniku z histopatologi jest napisane następująco:

Do badania pobrano
I/ dwa pierścienie zespolenia(38-9),
II/żołądek o wym. 12x10 cm, w części przedodźwiernikowej widoczny egzofizyczny naciek w ścianie żołądka dł. 4 cm. Zmiana oddalona jest o 1 cm od dystalnej granicy ciecia i o 10 cm od proksymalnej granicy ciecia. Ponadto widać sieć dł. 12 cm.
Wycinki pobrano z :
1/ zmainy (40-44);
2/ dystalnej granicy cięcia (45);
3/ proksymalnej granicy cięcia (46);
4/ węzłów chłonnych okołożołądkowych (47-58);
5/ sieci (59).

Histpat:
Ad 1) Adenocarcinoma well differentiatum wg WHO. Adenocarcinoma papillare wg Kubo. II B Goseki. Intestinal type wg Laurena. Utkanie nowotworowe nacieka całą grubość ściany i tkanki podsurowicówkowej.
Ad 2,3,5) Rozrostu nowotworowego nie stwierdzono.
Ad 4,6) 8 wezłów chłonnych z przerzutami raka. W tkance tłuszczowej okołożołądkowej widać bardzo liczne gniazda komórek rakowych i ogniska nacieku raka. pT3 pN2
[dodane przez absenteeism]

Chcielibyśmy wiedzieć na co mamy się przyszykować, czy nasz tatuś jest w stanie dostać chemioterapię, czy nie i co wynika z tych wyników, dziękuję za każdą pomoc.
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #6  Wysłany: 2013-03-26, 07:27  


Witam
Mój Tatuś jest po całkowitej resekcji żołądka ma 65 lat czekamy na komisję onkologiczną czy Tatuś będzie miał chemioterapie czy nie. Ale bardzo się martwimy ponieważ Tatuś jest bardzo słaby waży zaledwie 46 kilo.
Chciałabym wiedzieć od czego to zależy czy ktoś dostaje chemie a ktoś inny nie.
Mój Tatuś ma przerzuty do wątroby zmiany meta.Chciałabym mu pomóc tylko nie wiem jak czy mógłby ktoś mi coś poradzić.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: poli: 2013-03-26, 07:40 ]
Post został scalony do tematu założonego już wcześniej. Proszę pisać w jednym temacie, jeżeli posty dotyczą jednego chorego, to ułatwia lekturę i sprawia, że wszystkie informacje są w jednym miejscu.

[ Dodano: 2013-03-26, 19:15 ]
bardzo proszę aby ktoś mi pomógł odpowiedzieć na moje pytania

[ Dodano: 2013-03-26, 19:39 ]
BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!!!!!!
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #7  Wysłany: 2013-03-27, 15:21  


Witam.
Mój tata jest również po całkowitej resekcji żołądka. Nie jestem fachowcem, ale wydaję mi się, że chemia na pewno zostanie podana, jeśli stan zdrowia Twojego Taty na to pozwoli. Czy lekarze po operacji stwierdzili, że tata ma przerzuty do wątroby? Rozumiem, że nie udało się wyciąć całego ogniska skoro były przerzuty? Jak w ogóle stan zdrowia taty? Troszkę za mało informacji piszesz, dlatego nie wiem jak Cię pocieszyć i co radzić? Są to na pewno trudne chwile dla całej rodziny, ale trzeba być dobrej myśli. Mój tata jest już 6 miesięcy po resekcji z powodu raka i jest wszystko w porządku, 4 kwietnia mamy TK kontrolne i mam nadzieję, że będzie ok:)
_________________
beata764
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #8  Wysłany: 2013-03-27, 15:58  


karola napisał/a:
Chciałabym wiedzieć od czego to zależy czy ktoś dostaje chemie a ktoś inny nie.


Podanie chemii zależy od wielu czynników - w tym parametrów pracy nerek, wątroby, ogólnego stanu pacjenta. Jeśli pacjent jest słaby, z bardzo niską wagą, to podanie chemii może nie mieć sensu. Chemia ma pomoc, a nie pogorszyć stan pacjenta.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2013-03-28, 17:11  


witam dziękuję bardzo za odpowiedź byliśmy dzisiaj na komisji onkologicznej i powiedzieli nam że tatuś będzie miał chemioterapie tylko musimy wykonać tomografię komputerową bo do operacji nie potrzebowali ale do chemioterapii potrzebują. Z tego co rozmawialiśmy z lekarzami to żadne badania USG ani ENDOSKOPIA nie wykazały przerzutów dopiero po operacji powiedzieli nam że wycieli cały żołądek i zobaczyli że są zmiany meta w wątrobie ale nie powiedzieli nam jaki jest stan tej wątroby.Teraz tatuś czuje się dobrze je wszystko i nie boli go nic nawet nieraz wydaje mi się że je za dużo. Chciałabym żeby jego stan zdrowia był taki jak teraz żeby go nic nie bolało i żeby był z nami jak najdłużej.Boję się tylko tej chemii bo mówią że jego stan będzie gorszy niż teraz ale mam nadzieję że to mu pomoże a nie pogorszy jego stan zdrowia. Beata a jak twój tata zniósł chemię i co może nas czekać? i czego mamy się spodziewać?
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #10  Wysłany: 2013-03-28, 19:57  


Witam.
Mój tata zniósł chemię i radioterapię bardzo dobrze:) był troszkę słabszy, ale nie wymiotował, miał apetyt, także głowa do góry będzie dobrze:) Tylko niestety wziął tylko 2 cykle chemioterapii ponieważ w wyniku leczenia spadły mu płytki krwi i więcej nie mógł. W kwietniu kontrolne TK, także zobaczymy co dalej? Pozdrawiam Cię. Trzymajcie się i nie traćcie nadzieji, choć z doświadczenia wiem,że nie jest łatwo :uuu:
_________________
beata764
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2013-03-29, 08:19  


Witam dziękuję za słowa otuchy ja mam nadzieję że mój Tatuś też będzie się dobrze czuł że wszystko będzie ok.Boję się ale musimy to przejść
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #12  Wysłany: 2013-04-05, 19:39  


Witam, trzymam kciuki za Twoja cała rodzinę, ściskam mocno!
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
karola 


Dołączyła: 25 Mar 2013
Posty: 7

 #13  Wysłany: 2013-04-10, 20:15  


Witam

Zacznę od tego iż chciał ci powiedzieć że jest mi bardzo przykro z powodu Twojego taty widzę że jesteś silna powiem ci że mnie boli sama choroba mojego tatusia a co dopiero jak by od nas odszedł dlatego mam nadzieję że bedzie z nami jak najdłużej.
Dziękuję że mimo iż tyle przeszłaś potrafisz wspierać innych w tych ciężkich chwilach jaką jest walka z chorobą.

Pozdrawiam cieplutko
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group