1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka
Autor Wiadomość
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2014-07-30, 17:42  Rak żołądka


Witam,
jestem nowa na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Rak dotknął moją mamę (69 lat). Do maja 2014 roku wszystko było dobrze, wtedy to udała się do szpitala powiatowego w celu usunięcia hemoroidów i od tego momentu wszystko zaczęło się sypać.
Po opuszczeniu szpitala zaczęły sie wymioty i nie przyjmowanie większości pokarmów. W półtora miesiąca schudła 20 kg. Pojechała na wizytę do gastrologa, który zalecił gastroskopię - nie udało się jej wykonać gdyż mama miała za duże odruchy wymiotne.
Lekarz skierował ją do szpitala na oddział wewnętrzny gdzie udało się zrobić gastroskopię oraz tomografię komputerową. Przez tydzień nic nam nie mówiono, w końcu z siostrą nie odpuściłyśmy lekarce dyżurnej, która w bardzo brzydki sposób poinformowała nas, że to rak żołądka.

Dali mamie skierowanie do poradni chirurgicznej i wypisali ze szpitala. Zaczęłam stawać na głowie, umówiłam ją z onkologiem i zapisałam się na pierwszą wolną prywatnie oczywiście wizytę u chirurga onkologicznego w Poznaniu. Jest on chyba jednym z lepszych chirurgów onkologicznych zajmujących sie żołądkami. Obejrzał wyniki, które miałam ze sobą, przyjął mamę w szpitalu WCO i wyznaczył termin na 21 sierpnia (chce wycinać żołądek).

Wyniki histopatologiczne nic nam nie powiedziały, gdyż podobno (wiedza moja potoczna od siostry) guz jest pod "wyściółką" żołądka i trudno pobrac odpowiedni wycinek. Mama miała zrobioną kolejną gastroskopię i czekamy na wyniki jednak już wtedy lekarz powiedział, że nie liczy na inne wyniki choć zrobił co w jego mocy.

Mam jedynie wyniki TK. Dodałam je w załączniku ponieważ nie bardzo umiem ich tu wkleić.
Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie potrafił powiedzieć mi cokolwiek na temat tego raczyska bo bardzo sie boję, że termin na 21 sierpnia to bardzo długo.

Mama teraz jej zmiksowane zupki warzywne, ma apetyt i od początku miksowania nie wymiotowała (to jakiś tydzień). Miała problemy z wypróżnianiem ale dziś usłyszałam, ze sie udało a koleżanka farmaceutka dopowiedziała, że mogło to być spowodowane przyjmowaniem żelaza, którego teraz żołądek nie toleruje.
W ostatni piątek miała też przygodę ze spadkiem cukru - zmiana diety i nie dopilnowanie wartości cukru spowodowały jego spadek do 20! Mama straciła przytomnosć i miała pianę w ustach. Jednak po podaniu glukozy wszystko wróciło do normy. Teraz ją pilnujemy z siostrą i cukier sie unormował..







opis 1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2828 raz(y) 245,22 KB

opis 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2775 raz(y) 184,74 KB

opis 3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2576 raz(y) 392,46 KB

_________________
Izabela
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #2  Wysłany: 2014-07-30, 17:53  


Witaj Rudzilla,
jakie masz do nas pytania?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-07-30, 17:54  


A czy możesz uzyskać wyniki histopatologii?

Jakie masz do nas konkretne pytania?
_________________
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #4  Wysłany: 2014-07-30, 17:57  


Witaj i dziękuję, że się odezwałaś. Moje pytanie brzmi czy ten miesiąc na operacje to bardzo długo i czy szanse mojej mamy mogą przez to zmaleć. Boję sie, że przez ten czas mogą powstać przeżuty...
_________________
Izabela
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #5  Wysłany: 2014-07-30, 18:01  


Faktycznie termin nie zachwyca, oczywiście macie prawo szukać bliższego terminu w innych ośrodkach. Pytanie - na ile przywiązaliście się do myśli, że właśnie ten specjalista ma operować mamę?
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #6  Wysłany: 2014-07-30, 18:06  


Ojciec tego lekarza a zarazem ordynator oddziału ma bardzo dobrą opinię w Poznaniu a sam docent o którym mówię doktoryzował sie na żołądku a chyba nawet na nim habilitował. Gdybym poszła państwowo to termin byśmy mieli gdzieś na koniec września. Nie mam pojęcia gdzie jeszcze można byłoby się udać.
Zaraz wkleję wszystko co mam jeszcze jeśli chodzi o wyniki mamy.

[ Dodano: 2014-07-30, 18:12 ]
Wklejam wypis z pobytu na hemoroidy oraz wszystko co mam z gastroskopii.







opis 4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2531 raz(y) 162,2 KB

opis 5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2986 raz(y) 293,87 KB

opis 6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2629 raz(y) 190,06 KB

_________________
Izabela
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #7  Wysłany: 2014-07-30, 18:20  


Poszukiwać terminu można w szpitalach w całej Polsce - pytanie, czy mama, po takiej utracie wagi, z chorobą towarzyszącą (cukrzyca), byłaby w stanie podróżować - na konsultację, a potem na operację.

Najważniejsze obecnie jest to, że chirurg widzi możliwość resekcji zmiany. Starajcie się mamę przez te 3 tygodnie podkarmić (spełniać zachcianki kulinarne), jesli mama będzie miała dość sił - spacery, najlepiej każdego dnia. Im lepsza kondycja wyjściowa, tym szybciej mama dojdzie do siebie po operacji (ciężkiej, nie ukrywam).
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #8  Wysłany: 2014-07-30, 18:24  


Na szczęście ma apetyt a od wypisu ze szpitala nic już nie schudła a wręcz przybrała ze dwa kilogramy na wadze, choć to może być waga zalegającej treści w żołądku bo nie wypróżniała się.
Mam nadzieję, że uda sie przez te tygodnie oczekiwania utrzymać ją w dobrej formie. Docent przepisał odżywki oraz leki na lepszą perystaltyke jelit.

[ Dodano: 2014-07-30, 18:26 ]
Jeżeli mogę zapytać to co myślicie na temat wyników, które załączyłam ???
_________________
Izabela
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #9  Wysłany: 2014-07-30, 19:01  


Oprócz uwidocznionej w badaniach zmiany żołądka, mamy zmianę w wątrobie, do weryfikacji - w opisie nie wykluczono ogniska przerzutowego (czy zlecono mamie dalsze badania? MRI? USG?).

Dopiero po badaniu histopatologicznym pobranego podczas operacji materiału postawiona zostanie dokładna diagnoza, zatem przed Wami kilka tygodni oczekiwania.

Chirurg zakłada obecnie możliwość resekcji żołądka, musicie być jednak świadomi, że niekoniecznie uda się taki zabieg przeprowadzić - dopiero "otwierając" pacjenta, operator ma możliwość w pełni ocenić rozległość zmian. Póki co trzeba mamę wzmacniać i nastawiać pozytywnie.

Jeśli mama nie radzi sobie emocjonalnie z wstępnym rozpoznaniem i zbliżającą się operacją, pomyślcie o wizycie u psycho/onko/loga.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2014-07-30, 19:15  


Ptaszenio napisał/a:
(czy zlecono mamie dalsze badania? MRI? USG?).

USG było tydzień przed wykonanym TK.

Obraz wskazuje na nowotwór żołądka, o czym świadczy naciekanie tkanek. Mało dokładnie opisano węzły w TK - są niewiele powiększone bez wzmocnienia kontrastowego (to dobrze), ale są też "do 20 mm", co jest już niepokojące.

Co do charakteru zmiany, trzeba czekać na histpat i liczyć, że wyjdzie coś więcej niż ostatnio.
_________________
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #11  Wysłany: 2014-07-30, 20:17  


Dziekuje za wszelkie informacje. Pozostaje jedynie czekac na operacje i jej wyniki. Musze byc twarda i trzymac mame w pionie.
_________________
Izabela
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #12  Wysłany: 2014-08-06, 14:58  


Dziś odebraliśmy wyniki krwi mamy. Po ostatnim incydencie z cukrzycą po badaniu w szpitalu hemoglobinę miała na poziomie 6 ( czyli z tego co sie orientuję bardzo niską). Przywiozłam jej leki i odżywki od chirurga onkologa i cały czas je brała. W dzisiejszych wynikach hemoglobina wynosi 13 :shock:
Czy możliwy jest taki wzrost wyników czy może to być pomyłka technika wykonującego badanie????
_________________
Izabela
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #13  Wysłany: 2014-08-06, 16:02  


Taki wzrost wynikow nawet po przetaczaniu krwi jest wysoce nieprawdopodobny.
Mi sie raczej wydaje, ze rezultaty byly podane w roznych jednostkach, sprawdz to, i wartosci referencyjne, ktore moga sie troche roznic w zaleznosci od laboratorium, tez.

Tu masz przeliczenie.
Mmol x 1,611= g/dl
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #14  Wysłany: 2014-08-06, 16:26  


Dziekuję za podpowiedź. Po przeliczeniu wyszło 8,4 więc w granicach normy :) )) Ale dla pewności jutro powtórzą badania....

[ Dodano: 2014-08-07, 15:48 ]
Powtórzyliśmy badanie krwi mamy. Wszystkie wyniki w normie, jedynie lekka anemia ale to chyba normalne przy raku żołądka. Chociaz kilka dobrych wieści....
_________________
Izabela
 
Rudzilla 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 17
Skąd: Poznań

 #15  Wysłany: 2014-08-08, 10:31  


Sa wyniki histopatologiczne pobranego wycinka. Jeszcze ich nie mam fizycznie bo czekam az siostra mi przesle. Wiemy jedynie, ze jest to typ jelitowy i G2. Zadnych innych oznaczen nie ma, jedynie pare zdan po lacinie. Jak bede miala wyniki to wkleje.
Co Wy na takie rezultaty powiecie ????
_________________
Izabela
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group