1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka - prośba o ocenę wyników i dalszego leczenia
Autor Wiadomość
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #16  Wysłany: 2011-12-30, 21:25  


Wysyłałam Ci dietę po usunięciu żołądka już jakiś czas temu na emaila :)
I nie, nie musi jeść wszystkiego miksowanego np. może jeść pieczywo, ale kilkudniowe np. francuza, po bułkach robi się gula w przełyku i trzeba to zwrócić, polecam banany, na początek rozdrobnione widelcem, ryba na parze tez jest ok, po ziemniakach mogą wystąpić bóle brzucha, przeczytaj jeszcze raz dietę która Ci wysłałam :
Tłustych i ciężkostrawnych potraw tez nie wolno jeść bo jelita tego nie strawią, ale mówi się że dieta powinna być prowadzona metodą prób i błędów wiec droga wolna :)
ale ja raczej nie próbowałabym tym bardziej że Twój Tata jest krótko po operacji a zespolenie musi się zagoić.. no ale droga wolna.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #17  Wysłany: 2012-01-08, 11:20  


Jutro tata ma wizytę u chemioterapeuty. Mam pytanie odnośnie badań, jakie powinny być wykonane przed chemioterapią? Jakie badania powinien zlecić ów lekarz? Dodam, że poza tymi przeprowadzonymi w szpitalu (wszystkie na pierwszej stronie tematu), tata nie miał robionych innych badań już po powrocie do domu.
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #18  Wysłany: 2012-01-08, 12:11  


Chemioterapeuta zleci badania krwi, tak jak mojemu Tacie :)
Daj znać jaki schemat chemii bd miał Twoj Tata :)
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #19  Wysłany: 2012-01-09, 20:28  


Witam forumowiczów
Dziś byłem z tatą na konsultacji u chemioterapeuty. Po krótkim przejrzeniu dokumentów i odpytaniu taty, czy jeszcze na coś choruje (tata nie choruje) zalecił chemioterapię. Początek 23 stycznia.
Chemia ma być podawana w formie zastrzyków. 5 dni chemii, 28 przerwy. Ma to być 5 cykli. Lekarz podał także nazwy cytostatyków (na moją prośbę), ale niestety tak szybko i niezrozumiale, że nie dałem rady ich zapamiętać a co dopiero zapisać. Dopytywać było mi głupio, choć teraz tego żałuję. Czy znajomość nazw owych substancji byłaby w jakiś sposób pomocna? Czy dałyby odpowiedź jakie negatywne skutki wywołują i jak je zniwelować. Wiem tylko tyle, że ma to być standardowe leczenie.
Lekarz ogólnie był bardzo tajemniczy i bez jakichkolwiek pytań niewiele można było się dowiedzieć. Pan doktor dał również skierowanie do poradni radiologicznej. Radioterapia ma być prowadzona równolegle z chemioterapią od drugiego cyklu chemii począwszy. Tata dostał także skierowanie na morfologię, która ma być wykonana w dzień przyjmowania chemii. Tutaj moje pytanie, czy owe badanie krwi nie powinno być przeprowadzone wcześniej, by w razie potrzeby za pomocą lekarstw je ,,poprawić" tuż przed chemią?
Ponadto tata ma się zgłosić do kardiologa (mamy skierowanie), czy wszystko jest OK.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2012-01-09, 20:35  


kozi86 napisał/a:
Lekarz podał także nazwy cytostatyków (na moją prośbę), ale niestety tak szybko i niezrozumiale, że nie dałem rady ich zapamiętać a co dopiero zapisać. Dopytywać było mi głupio, choć teraz tego żałuję. Czy znajomość nazw owych substancji byłaby w jakiś sposób pomocna? Czy dałyby odpowiedź jakie negatywne skutki wywołują i jak je zniwelować.

Zawsze lepiej wiedzieć czym się jest leczonym, niż nie wiedzieć (przynajmniej wg mnie).
Niemniej zazwyczaj nie ma konkretnych skutków ubocznych dla konkretnego schematu chemii - zwykle są one podobne (nudności, wymioty, osłabienie, brak apetytu etc.)

I nie ma niczego głupiego w dopytywaniu, proszeniu o powtórzenie tego, co lekarz powiedział - jeśli Ty nie zadbasz o informacje, jakich potrzebujesz, to nie zrobi tego nikt.

kozi86 napisał/a:
Tata dostał także skierowanie na morfologię, która ma być wykonana w dzień przyjmowania chemii. Tutaj moje pytanie, czy owe badanie krwi nie powinno być przeprowadzone wcześniej, by w razie potrzeby za pomocą lekarstw je ,,poprawić" tuż przed chemią?

Nie, zawsze wykonuje się morfologię w dzień chemii by sprawdzić, czy możliwe jest jej podanie.
Oczywiście po chemii (tydzień - dwa) również można zrobić morfologię żeby w razie potrzeby możliwie szybko zareagować na ewentualne pogorszenie.
_________________
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #21  Wysłany: 2012-01-09, 20:46  


absenteeism napisał/a:
I nie ma niczego głupiego w dopytywaniu, proszeniu o powtórzenie tego, co lekarz powiedział - jeśli Ty nie zadbasz o informacje, jakich potrzebujesz, to nie zrobi tego nikt.


Chyba ciężko mi będzie naprawić ten błąd. Przez telefon nie ma szans, żeby uzyskać takie informacje. Dopytam, gdy tata będzie na wizycie u kardiologa.
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #22  Wysłany: 2012-01-09, 21:47  


Macie szczęście że tak szybko ma Tata termin na chemie.. Ja z Tata musimy czekać aż do 30 stycznia bo dopiero wtedy był wolny termin, a nie chcieliśmy ryzykować i szukać gdzie indziej bo termin by nam przepadł a nie było gwaranci ze gdzie indziej byłoby szybciej..
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2012-01-09, 21:47  


Schemat chemii i tak będzie opisany w karcie wypisowej, jaką tata otrzyma po I cyklu, także nie ma problemu. Za to następnym razem będziesz wiedział, żeby pytać o wszystko :)
_________________
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #24  Wysłany: 2012-01-20, 19:33  


Dziś tata odwiedził kardiologa (nie miał zastrzeżeń co do stanu taty) oraz radioterapeutę. Radioterapia miała być zaczęta od drugiego cyklu chemii (pierwszy zaczynamy w poniedziałek), ale niestety nie ma wolnych terminów i prawdopodobnie radioterapia zostanie rozpoczęta dopiero z trzecim cyklem :uuu: Pani radioterapeutka ma jeszcze skonsultować się z onkologiem, bo być może będą potrzebne wypisy (czy coś takiego) z przebiegu operacji. na moje pytanie jak ma wyglądać przebieg radioterapii, pani odpowiedziała, że radioterapia zacznie się z 3 cyklem chemii i skończy z 4. Czy to by oznaczało, że tata będzie naświetlany w tym okresie codziennie i będzie musiał zostać w Centrum Onkologii?
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #25  Wysłany: 2012-01-20, 20:07  


Centra Onkologii wolą raczej kiedy pacjenci dojeżdżają na radioterapie, tzn, tak przynajmniej jest w Gliwicach. Ale jeśli chemia ma być połączona z chemia to warto zapytać czy możliwe jest aby Tata został w szpitalu an ten okres, bo nie wiadomo jak organizm zareaguje na chemie + radioterapie, takie moje zdanie.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #26  Wysłany: 2012-01-24, 21:32  


Witam :) Jak zdrowie Taty?
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #27  Wysłany: 2012-01-25, 21:50  


Dzięki dobrze ;)
W poniedziałek zaczęliśmy chemioterapię. Od lekarza nie dowiedziałem się schematu chemii, ale wyczytałem co nieco z kroplówek. Na karcie też nie mogłem rozczytać co to. I tak do terapii został użyty 5-Fr (5-fluorouracyl) i Lv (Leukoworyna). Chciałbym zapytać jaki to jest schemat, bo do tych składników pasują mi 2: FOLFOX (ale ten raczej odpada, bo stosuje się go w raku jelita grubego), FU+LV, albo może jeszcze inny?
Tacie ponadto przepisano Atossę i Loperamid. Jak wspomniałem tata czuje się dobrze. Ma ciągle apetyt. Nie męczą go wymioty, ani żadne bóle. Systematycznie przybiera na wadze (ok. kilogram na tydzień), w sumie ma co nadrabiać. Oby tak dalej.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #28  Wysłany: 2012-01-25, 21:55  


kozi86 napisał/a:
I tak do terapii został użyty 5-Fr (5-fluorouracyl) i Lv (Leukoworyna). Chciałbym zapytać jaki to jest schemat

FU/FA - 5-fluorouracyl + folinian wapnia (leukoworyna, kwas folinowy)
_________________
 
kozi86 


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 35

 #29  Wysłany: 2012-01-25, 22:11  


Czy ten schemat stosuje się również z radioterapią? Wyczytałem, że FFP jest stosowany razem z napromieniowaniem, ale odnośnie FU/FA takich informacji nie znalazłem.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #30  Wysłany: 2012-01-25, 22:37  


Cytując Zalecenia postępowania diagnostyczno−terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2009 r. | Rak żołądka:
Cytat:
Schemat uzupełniającej radiochemioterapii raka żołądka obejmuje fluorouracyl w dawce 425 mg/m2 i folinian wapnia w dawce 20 mg/m2 stosowane przez 5 kolejnych dni, a po 4−tygodniowej przerwie radioterapię w dawce 45 Gy w 25 frakcjach (dawka frakcyjna — 1,8 Gy) w skojarzeniu z fluorouracylem (400 mg/m2) i folinianem wapnia (20 mg/m2) przez 4 pierwsze i 3 ostatnie dni napromieniania oraz podaniem 2 kolejnych cykli chemioterapii po zakończeniu radioterapii. Najczęściej stosowaną techniką radioterapii jest technika 2 pól przeciwległych, chociaż coraz częściej używa się wielopolowych technik konformalnych.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group