1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Alina - rak jelita grubego
Autor Wiadomość
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2012-06-21, 16:17  Alina - rak jelita grubego


Witam Was serdecznie.
Mam zdiagnozowanego gruczolakoraka (adenocarcinoma) G - 1, dziś odebrałam wynik z MR i bardzo proszę o wyjaśnienie, co on oznacza.

MR
W odcinku dystalnym zstępnicy uwidoczniono amorficzny, koncentryczny nieregularny twór guzowaty, klaudalnie sięgający zgięcia esiczo-odbytniczego, z obecnością patologicznych sygnałów w poszczególnych sekwencjach, wykazujący cechy niewielkiej restykcji wody w obrazach dyfuzyjnych oraz silne, nieregularne patologiczne wzmocnienie kontrastowe w poszczególnych fazach sekwencji LAVA , odpowiadający najprawdopodobniej zmianie rozrostowej.
W jego bezpośrednim otoczeniu widoczne są cechy pogrubienia naczyń limfatycznych krezki i nieregularne obrysy oraz nieostre odgraniczenie od wewnątrzotrzewnowej tkanki tłuszczowej (cechy nacieku) oraz obecność licznych patologicznych węzłów chłonnych wewnątrzotrzewnowych o średnicy do 13 mm (pomiar w osi któtkiej), z obecnością patologicznego wzmocnienia kontrastowego oraz cechami restrykcji w obrazach dyfuzyjnych.
Powięź okołoodbytnicza niepogrubiała.
Oba doły kulszowo-odbytnicze bez uchwytnych patologii.
Nie uwidoczniono wolnego płynu w jamie otrzewnej oraz miednicy.
Pęcherz moczowy oraz narząd rodny bez istotnch odchyleń od stanu prawidłowego.
Nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych w obu okolicach pachwinowych.
Zobrazowane tętnice i żyły biodrowe oraz udowe bez uchwytnych patologii.

Wnioski:
Wykładniki MR zaawansowanego procesu rozrostowego jelita grubego o wyżej opisanej wielkości, morfologii, lokalizacji oraz stosunkach topograficznych, z zachowaną drożnością, z koincydencją limfadenopatii wewnątrzotrzewnowej oraz wyżej opisanymi wykładnikami nacieku otaczających tkanek miękkich.

Bardzo wdzięczna będę za pomoc. Dziś miałam badanie TK jamy brzusznej i klatki piersiowej, wyniki idą bezpośrednio na oddział onkologiczny, na który będę przyjęta w poniedziałek (25 czerwca).

Pozdrawiam wszystkich.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-21, 16:49  


Rozumiem, że do tej pory nie było żadnego leczenia, jesteś dopiero w trakcie diagnostyki?
Gruczolakoraka wykryto w trakcie kolonoskopii?
_________________
 
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2012-06-21, 16:56  


Dokładnie tak, jak piszesz.
Za sobą mam już kolonoskopię, rektoskopię, badanie krwi( markery - nie znam wyniku) oraz w/w MR no i TK, o którym wspomniałam.
Pierwsze badanie to kolonoskopia 1 czerwca a później kolejne.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-21, 17:08  


Ok.
W rezonansie widać w zstępnicy (części jelita grubego) guz, biorąc pod uwagę wynik histpatu z kolonoskopii - gruczolakorak, dodatkowo niestety zobrazowano powiększone węzły chłonne, wzmacniające się po kontraście, co może sugerować ich zajęcie nowotworowe. Ewentualne zajęcie węzłów chłonnych niestety zwiększa stadium zaawansowania choroby do min. IIIA w IV-stopniowej skali.

Z pewnością konieczne jest wykonanie RTG/TK klatki piersiowej, celem sprawdzenia czy nie dzieje się nic w płucach.

Czy lekarze mówili coś o zabiegu operacyjnym?
_________________
 
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2012-06-21, 17:21  


Po kolonoskopii i rektoskopii lekarz stwierdził, że zaczniemy leczenie od operacji i że nie trzeba będzie zakładać stomii.
Niestety nie widział jeszcze wyników z MR.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-06-21, 17:29  


Najważniejsze, że diagnostyka jest w pełni, a już w poniedziałek wizyta w szpitalu. Bez dalszych badań, jamy brzusznej i klatki piersiowej, ciężko w tej chwili wyrokować jakie będzie zalecone postępowanie, niemniej nawet w razie odstąpienia od zabiegu operacyjnego można czasem najpierw zastosować chemioterapię a później wykonać operację, także nie załamuj się na razie wynikiem rezonansu - grunt to uzyskanie pełni obrazu klinicznego.
_________________
 
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2012-06-21, 17:39  


Dzięki za pomoc.
 
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2012-06-24, 21:31  


Bardzo proszę o odpowiedź.
Czy jeśli są przerzuty odległe (np.wątroba, płuca) to pozostaje tylko leczenie paliatywne?
Nie stosuje się leczenia radykalnego?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-06-24, 21:34  


Wszystko zależy od tego gdzie są dokładnie przerzuty, jakiej wielkości, jakie jest zaawansowanie guza w jelicie.
_________________
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #10  Wysłany: 2012-06-24, 21:35  


maks napisał/a:

Czy jeśli są przerzuty odległe (np.wątroba, płuca) to pozostaje tylko leczenie paliatywne?
Nie stosuje się leczenia radykalnego?


W przypadku stwierdzenia przerzutów odległych pozostaje jedynie leczenie paliatywne(chemioterapia, radioterapia), które nie prowadzi do wyleczenia a do złagodzenia postępujących objawów choroby, a także do wydłużenia czasu przeżycia
:-(
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-06-24, 21:40  


Caroline napisał/a:
W przypadku stwierdzenia przerzutów odległych pozostaje jedynie leczenie paliatywne(chemioterapia, radioterapia), które nie prowadzi do wyleczenia a do złagodzenia postępujących objawów choroby, a także do wydłużenia czasu przeżycia

Nie jest to do końca prawdą - w przypadku raka jelita grubego z nieresekcyjnymi przerzutami do wątroby czy płuc dalej możliwe jest leczenie radykalne, jeśli po indukcyjnej chemioterapii zmiany będą możliwe do usunięcia chirurgicznego (wraz z resekcją fragmentu jelita z guzem + węzłami chłonnymi).
Tak samo przy obecności resekcyjnych przerzutów do wątroby czy płuc możliwe jest ich chirurgicznie usunięcie - jednoczasowo przy resekcji fragmentu jelita z guzem i węzłami chłonnymi lub po niej.

Oczywiście bierze się też tutaj pod uwagę stan pacjenta, który musi pozwalać na zastosowanie takich czy innych procedur.
_________________
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #12  Wysłany: 2012-06-24, 21:43  


PS. chodziło mi o masywne przerzuty( wtedy owszem leczenie paliatywne)
Wiem, że to może i marne pocieszenie-sąsiadka mojej mamy miała now. jelita grubego- pojawiło się meta do wątroby i z tego co wiem była operowana na wątrobę, potem przeszła chemioterapię.
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
maks 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2012-06-24, 22:25  


Dzięki absenteeism za nadzieję a Tobie Caroline za dobre chęci.
Jutro hispitalizacja i wyniki z tk, nie odezwę się, bo nie biorę ze sobą laptopa ale proszę o trzymanie kciuków.
Pozdrawiam wszystkich.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-06-24, 22:35 ]
Trzymamy! :)

 
Masza 


Dołączyła: 14 Mar 2012
Posty: 111
Pomogła: 20 razy

 #14  Wysłany: 2012-06-24, 23:37  


Trzymam kciuki. Doskonale Cię rozumiem. Miałam operację trochę ponad pół roku temu. Daj znać jak wrócisz do domu.
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #15  Wysłany: 2012-06-25, 09:26  


U mojej mamci zdiagnozowano 3 przerzuty do wątroby raka jelita grubego i poddana została najpierw chemii bo guz nie zmykał światła jelita i teraz znikł 1 guz z wątroby a dwa się zmniejszyły, natomiast guz z jelita według TK znikł a na MR jest i mamy "zonka". Także ja również wierzę w radykalną operację i usunięcie co się da więc i u was się uda. Powodzenia
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group