1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzustki
Autor Wiadomość
kamill 


Dołączył: 21 Kwi 2012
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2012-04-21, 20:22  Rak trzustki


Niestety na forum przywiodła mnie diagnoza o bardzo złym stanie zdrowia mojego dziadka (82 lata). Cieszę się jednak, że istnieje możliwość kontaktu z Wami i pomocy nawet w takich okolicznościach.

Dziadek trafił do szpitala pod koniec marca 2012, z uwagi na problemy z wypróżnianiem. Przeprowadzone zostały badania diagnozujące i wypisany został ze skierowaniem na konsultację wyników tomografii.
Skan wypisu w pliku 'wypis1'



Skan TK w pliku 'tomografia 29.03'



Okazało się, iż należy otworzyć jamę brzuszną celem udrożnienia przewodu pokarmowego (guz napierając od zewnątrz na jelito powodował zmniejszenie jego światła). Pobrane zostały również próbki guzów do badania histopatologicznego. Na szczęście dziadek operację przeżył i rana dobrze się goi. Wypis ze szpitala ze skierowaniem na onkologię są w plikach 'wypis2' i 'skierowanie'





W czwartek (19.04) przyszły wyniki badania histopatologicznego, które załączam w pliku 'histopatologia 19.04'



W najbliższy poniedziałek (23.04) wybieramy się do szpitala onkologicznego, celem dalszego leczenia.

Dodatkowe informacje o zdrowiu dziadka:
W 1999 miał resekcję płata wątroby wraz z guzem niezłośliwym.
Przyjmuje leki na ciśnienie, spowolnienie rozrostu prostaty i oddawanie moczu, miewa arytmie (kwalifikuje się do rozrusznika serca).
Ma nieregularny apetyt, potrafi obudzić się w nocy i jeść co mu się spodoba.
Odczuwa bóle w górnej części brzucha, promieniujące na plecy.
Często pokasłuje i odkrztusza.
Bolą go zmiennie stawy albo barkowy, albo biodrowy.
Ostatnio odczuwa drętwienie stóp.
Jest chodzący i całkowicie kontaktowy, choć ze zmiennymi nastrojami.

Moje pytania i wątpliwości:

1. Wg TK: 'Trzustka nie powiększona jednorodna bez zmian ogniskowych'.
Wg badania histopatologicznego: 'Obraz może odpowiadać przerzutom gruczołowego układu pokarmowego (najbardziej rak przewodowy trzustki)'.
Jak rozumieć takie różnice w diagnozie? Jakie podjąć dalsze kroki i badania, celem jednoznacznej diagnozy?

2. Jakie pytania zadać lekarzowi onkologowi w szpitalu?

3. Jak mam interpretować te wyniki- na co się nastawiać? Czy to bezdyskusyjnie rak trzustki, czy nie jest to pewne?

4. Co dalej wg Państwa należałoby robić?

Dziadek zawsze był i będzie dla mnie bliską osobą, niemal ojcem. Chcę wiedzieć, że zapewniam mu najlepsze możliwe warunki bycia i sprawdziłem wszystkie możliwości postępowania.
Serdecznie dziękuję za wszelkie głosy wsparcia, pomocy i porady.


histopatologia 19.04.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7084 raz(y) 75,7 KB

wypis2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2390 raz(y) 253,04 KB

tomografia 29.03.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2901 raz(y) 183,14 KB

wypis1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2440 raz(y) 443,62 KB

skierowanie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2296 raz(y) 23,3 KB

 
pathol 


Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 37
Pomógł: 34 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-21, 21:53  


Rozróżnienie w wycinku biopsyjnym nacieku raka trzustki od innych raków gruczołowych (jelita, itd.) jest w badaniu histopatologicznym trudne, możliwe jedynie w częsci przypadków i to tylko z pewnym, większym lub mniejszym prawdopodobieństwem.

Wydaje się że w histopatologii obraz nowotworu przerzutowego (np. z trzustki) został w sposób pewny odróżniony od pierwotnego nowotworu nadnercza.

Bliskość tych narządów powoduje, że guz z jednego narządu może rozprzestrzeniać się w kierunku drugiego, pozostając niejako poza głownym utkaniem narządu.

Nie wykluczam, ze ponowna ocena histopatologiczna wycinków moze przynieść jakieś korzyści dla pacjenta, ale moim zdaniem dla rozpoznania charakteru / źródła
nowotworu szczególnie przydatna będzie (kliniczna) konfrontacja dotychczasowych danych o pacjencie, zrobiona przez onkologów.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group