1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzustki - Matrifen
Autor Wiadomość
nevergonnabe 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-12-05, 00:46  Rak trzustki - Matrifen


Witam,
moja Babcia choruje na raka trzustki i ostatnio zmieniono Jej leki przeciwbólowe. Najpierw brała Doretę, później Tramal, Oxycontin, Sevredol a teraz ma naklejane plastry Matrifen. Stąd moje pytanie, w ulotce jest napisane, że kolejny plaster można nakleić dopiero po zdjęciu poprzedniego. Babcia ma zalecone naklejać je 'na zakładkę'. Leki są zmienione od około tygodnia i w tym czasie Babcia miewa napady duszności, ciężko je wziąć oddech. Czy to jest związane z za dużym stężeniem fentanyluw czasie, kiedy naklejone są dwa plastry? Czy to jest początek depresji oddechowej?

Przepraszam jeśli temat jest w złym dziale, ale jestem początkująca na forum.

Pozdrawiam, Magda
 
sun 


Dołączyła: 25 Mar 2014
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #2  Wysłany: 2015-12-05, 06:41  


Witaj Magdo, niestety nie pomogę Ci w kwestii duszności bo za mało wiem. Napewno wypowie się ktoś kompetentny. Mogę jedynie potwierdzić, że te plastry przykleja się na załadkę. Mojemu tacie przyklejaliśmy kolejny na ok 12 godzin przed zdjęciem poprzedniego. Jak tłumaczył nam lekarz, to po to aby utrzymać odpowiednie stężenie leku w organizmie. Mój tata na duszności nie cierpiał.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2015-12-05, 08:24  


nevergonnabe napisał/a:
Babcia ma zalecone naklejać je 'na zakładkę'.


U nas też cioci naklejaliśmy plastry "na zakładkę", tylko Jej niewiele pomagały ponieważ była bardzo wychudzona i działanie było osłabione. Dopiero morfina niwelowała ból, uczucie duszności, ciężkiego oddechu.

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2015-12-05, 18:47  


nevergonnabe,
Kto zawiaduje leczeniem przeciwbólowym? Jesteście pod opieką hospicjum? Plastry o jakiej dawce przyklejacie?
Dobrze byłoby ostalić, czy duszności wynikają ze stosowania fentanylu czy może z postępu choroby.
Możliwe, że trzeba będzie skorygować leczenie i przejść na morfinę ( ale nie w tabletkach).
 
nevergonnabe 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2015-12-05, 19:53  


Jesteśmy pod opieką poradni paliatywnej, tam był zlecony Oxycontin 10 2xdziennie. Sevredol w razie bólu. Na plastry Babcia przeszła po ostatnim pobycie w szpitalu z powodu złego stanu (niedobór białka, obrzęki). Babcia ma przyklejany Matrifen w dawce 50. Dzisiaj rozmawiałam z dziadkiem, jednak nie nakleja plastrów "na zakładkę", więc nie wiem skąd ta duszność. Babcia mówi, że ciężko jej się oddycha, szybko się męczy przy mówieniu. USG pokazało płyn w jamie brzusznej i w jamie opłucnej, może ta duszność od tego płynu? Może uciska na przeponę? Tak kiedyś nam mówiono..
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2015-12-05, 22:45  


nevergonnabe,
Kiedy stwierdzono płyn w opłucnej? Bo to bardzo prawdopodobna przyczyna duszności.
Trzeba skontaktować się szybko z lekarzem i zmieniać leczenie. Nie wiem czy poradnia paliatywna jest w stanie zareagować od razu, dlatego podpytywałam o hospicjum. Naprawdę warto skorzystać z ich pomocy ( myślę, w Waszym przypadku, o hospicjum domowym).
 
nevergonnabe 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-12-06, 00:35  


missy, właśnie w tym szpitalu, gdzie było robione usg i wyszedł płyn w opłucnej, zostało ustalone leczenie plastrami. Jeżeli duszności są spowodowane płynem w opłucnej to zmiana leku coś da?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2015-12-06, 12:37  


nevergonnabe,
Chodzi mi o to, że najprawdopodobniej od czasu wykonania tego Usg ( czy inne badanie też było?) ilość płynu mogła się zwiększyć i stad nasilenie duszności. Zmiana leczenia powinna oznaczać nie tylko modyfikację leków przeciwbólowych, ale przede wszystkim trzeba opanować narastajaca duszność ( w zależności od potrzeb lekarz dostosuje metodę - farmakologiczna, inwazyjna, ogólnie wspomagajaca). Zmiana fentanylu na morfinę może przynieść poprawę, ale to nie wszystko. Uważam, że bardzo przyda się Wam pomoc hospicjum. Wystarczy skierowanie od lekarza POZ.
 
nevergonnabe 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-12-20, 11:05  


Moja Babcia zmarła wczoraj o 11:43.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2015-12-20, 11:22  


nevergonnabe,

Wyrazy współczucia ::rose::
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2015-12-20, 16:36  


nevergonnabe,

Bardzo mi przykro...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #12  Wysłany: 2015-12-20, 18:47  


Bardzo mi przykro ::rose::
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group