1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzonu macicy zaawansowany
Autor Wiadomość
anchee92 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2016-09-22, 16:53  Rak trzonu macicy zaawansowany


Witam wszystkich!

21 lipca 2016r. moja Mama dowiedziała się, że ma nowotwór złośliwy (błona śluzowa macicy),
krwawiła przez dwa tygodnie i nikomu nie powiedziała, dopiero przypadkiem wyszło to na jaw i została szybciutko wysłana do ginekologa.

22.07 po wizycie u ginekologa onkologa (w ŚCO) rozpoznaniem był rak gruczołowy endometrium G2.
Po konsultacjach w ŚCO został wyznaczony termin laparotomii na 9 września br.
Ze względu na (jak mówił lekarz po wykonaniu usg) duże zajęcie macicy leczenie kliniczne wyglądało tak:
Poszerzone usunięcie macicy z przydatkami. Obustronne usunięcie węzłów chłonnych biodrowo-zasłonowych.

Wspomnę jeszcze o tym, że mama miała robioną tomografię (której wyników nie znam bo lekarz powiedział, że jest ok), RTG klatki piersiowej (żadnych zmian patologicznych w płucach) oraz markery nowotworowe, które wyszły negatywne.

Po badaniu histopatologicznym usuniętej macicy dzisiaj dostałam wynik badania, który wygląda następująco:

Opis makroskopowy:
(...) Na przekroju w trzonie białawy guz o wym. 65x30x40 mm.

Miejsce pobrania materiału- Cieśń:
Stwierdzono naciek podścieliska cieśni- adenocarcinoma serosum.
Stwierdzono liczne zatory z komórek raka w światłach naczyń.

Trzon:
Adenocarcinoma serosum G-3.
Średnica guza: 65 mm.
Rak nacieka ponad połowę grubości warstwy mięśniowej i nie przekracza omacicza. Stwierdzono liczne zatory z komórek raka w światłach naczyn.
pT3bN1

Przymacicze prawe:
Stwierdzono naciek adenocarcinoma serosum.
Stwierdzono liczne zatory z komórek raka w świetle naczyń.

Przymacicze lewe:
(to samo co w prawym)

Przydatki prawe:
Stwierdzono zatory z komórek raka w światłach naczyń wnęki jajnika.
Jajowód o typowej budowie histologicznej.

Przydatki lewe:
(to samo co w prawych)

Węzły chłonne biodrowo-zasłonowe strona prawa:
Wypreparowano trzy węzły chłonne, w tym dwa z przerzutami raka (2/3).
Średnica przerzutu 19 mm.
Stwierdzono naciekanie tkanek miękkich okołowęzłowych.

Węzły chłonne biodrowo-zasłonowe strona lewa:
Wypreparowano trzy węzły chłonne z przerzutami raka (3/3).
Średnica przerzutu 9 mm.
Stwierdzono naciekanie tkanek miękkich okołowęzłowych.

Z tego wiem, że jednak rak jest mniej zróżnicowany niż było mówiono wcześniej, bardziej złośliwy; są przerzuty do węzłów chłonnych. Rak wszędzie nacieka. Jest rzeczywiście bardzo zaawansowany.

Ale czy mógłby mi ktoś wyjaśnić to dokładniej? Bo dzisiaj od lekarza dowiedziałam się tylko, że jest to bardzo zaawansowane.

Na skierowaniach do konsultacji radioterapeutycznej i chemioterapeutycznej ( które umówione są na 30 września) Rozpoznanie wygląda tak: rak trzonu macicy IIIB G3 (adenocarcinoma serosum).

Co z tymi licznymi zatorami z komórek raka w światłach naczyń? Czy są one bardzo niebezpieczne?
Co z tym naciekiem w warstwie mięśniowej w trzonie macicy?

Ogólnie wszystko pojedynczo rozumiem ale jak to wygląda łącznie?
Wiem, że jest źle :cry:

Może mógłby mi to ktoś wszystko dokładnie wytłumaczyć?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2016-10-23, 18:50  


anchee92 napisał/a:
Co z tymi licznymi zatorami z komórek raka w światłach naczyń? Czy są one bardzo niebezpieczne?

Ich obecność oznacza, że nowotwór ma skłonność do rozsiewu drogą naczyń (krwionośnych lub limfatycznych),
co potwierdzają wyniki badań dalszych tkanek - węzłów chłonnych lokalnych - w których stwierdzono obecność przerzutów nowotworu.

anchee92 napisał/a:
Co z tym naciekiem w warstwie mięśniowej w trzonie macicy?

To jest pierwotne ognisko choroby - od zajęcia wnętrza macicy nowotwór szerzy się najpierw wgłąb ścian tego narządu, a później także przerzutuje lokalnie, o czym mowa wyżej.
Ilustruje to np. tabela 7 aktualnych 'Zaleceń' (2013 r., str. 288) opisująca kolejne stadia zaawansowania choroby:



anchee92 napisał/a:
Ogólnie wszystko pojedynczo rozumiem ale jak to wygląda łącznie?

Po wykonanych zabiegach operacyjnych leczenie powinno być uzupełnione o uzupełniającą chemio- i radioterapię:
Cytat:
W przypadku zmian poza macicą w obrębie jamy brzusznej (stopień IIIA/C) wykonuje się
proste wycięcie macicy z przydatkami wraz z usunięciem widocznych zmian: w obrębie sieci
lub wszczepów w jamie brzusznej. W razie stwierdzenia choroby wewnątrz jamy brzusznej
należy rozważyć usunięcie węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych, jeśli są one
powiększone. Chore te kwalifikują się do uzupełniającej CTH i RTH.
źródło: 'Zalecenia' j.w., str. 292.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.


Zalecenia (2013 r.), str. 288, tab. 7.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3947 raz(y) 611,66 KB

_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
anchee92 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2016-10-24, 19:26  


Witam! Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Rzeczywiscie mama zostala zakwalifikowana do uzupelniajacej chemio- i radioterapii.
Po konsultacji z radioterapeuta uznal ze najpierw bedzie chemioterapia.
Dzisiaj mama jest juz po 3 cyklu chemii (na 18, cotygodniowo).
Dostaje Paclitaxel Cabi 158 (cotygodniowo) oraz Carboplatin Accord (co 3 tydzien).
Po zakonczonej chemiii odbedzie sie kolejna konsultacja u radioterapeuty i ustalenie naswietlan.

I mam pytanie: Jakie badania i kiedy (w trakcie czy po zakonczeniu chemii) powinny zostac wykonane.

Dodam ze w tk wykonywanym poprzednio nie bylo zadnych przerzutow odleglych. Tylko macica i wezly chlonne.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-10-25, 10:31  


Badania obrazowe muszą odbyć się przed rth, w ramach planowania naświetlań ( określenie obszaru napromieniania, ustalanie dawek).
Natomiast w trakcie chemioterapii będzie wykonywana regularnie morfologia i ewentualnie inne badania laboratoryjne ( wg wskazań lekarza) - to konieczny element leczenia pozwalający określić czy można podać kolejny cykl cth.
Czy dobrze rozumiem, że łącznie ma być 18 cotygodniowych wlewów?
 
anchee92 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2016-10-26, 16:57  


Tak. Lacznie jest 18 cotygodniowych cykli.

I mam jeszcze dwa pytania.
Mamie dzisiaj wlasnie przed chwilaa zaczely wypadac wlosy, co ja strasznie zmartwilo. I chcialabym wiedziec jak szybko wypadna? Bo wychodza garsciami.
Mozemy sie spodziewac ze jutro nie bedziala wcale wlosow, czy potrwa to dluzej?

Apropo tej chemii, moglby mi ktos powiedziec czy jest to rodzaj bardzo agresywnej chemii?

Z gory dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi.
_________________
Kasia
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #6  Wysłany: 2016-10-26, 18:15  


włosy najlepiej już teraz ogolić, bo proces się nie zatrzyma, a zostaną łyse placki, gdzieniegdzie włosy, a to nie wygląda zbyt dobrze. Dla kobiet to traumatyczne doświadczenie. Bardzo często odbierają to jako utrata kobiecości, jakby się czuły nago..... trzeba wspierać, dobrać perukę (macie receptę?).
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2016-10-27, 10:52  


Cytat:
Apropo tej chemii, moglby mi ktos powiedziec czy jest to rodzaj bardzo agresywnej chemii?

To jest chemia standardowa - natomiast to jak tolerowana przez różnych chorych to inna sprawa. Dla jednej osoby będzie ciężka do zniesienia, dla drugiej znośna.
 
anchee92 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2016-11-12, 20:16  


Witam.
Mama dostala 2 tyg temu "recepte" na peruke. I w ten sam dzien ja zalatwilysmy. Siostra na drugi dzien jej ogolila wlosy.

A jesli chodzi o chemie to lekarz musial zmniejszyc dawke bo powiedzial ze mama jej moze nie wytrzymac. Po ostatniej podwojnej chemii wogole na nogach nie mogla ustac. A w srode i czwartek jak mowila to chciala umrzec bo tak okropnie sie czula (po dawce z 31.10). I tu nie mowie o paclitaxilu tylko po carboplatinie.
I z paclitaxilu 158 ma zmniejszona dawke do bodajze 127. A o carboplatinie nie wiem bo za tydzien bd miala, ale tez pewnie zmniejszona dawke.

Pozdrawiam
_________________
Kasia
 
anchee92 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2023-01-11, 10:19  


Witam wszystkich po bardzo długiej nieobecności.

Chciałam dokończyć Naszą historię, żeby dać nadzieje tym którym jej zaczyna brakować.

Minęło już 5 lat od zakończenia leczenia u mamy i mogę powiedzieć, że jest wszystko w jak najlepszym porządku.
Wiem, że mama miała ogromne szczęście i mimo zaawansowania choroby wszystko skończyło się dobrze.
Wreszcie po tych 5 latach mogę odetchnąć z ulgą.
Największy strach już minął.
_________________
Kasia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2023-01-11, 12:12  


Świetna wiadomość anchee92!

Dziękuję, że pamiętałaś o forum i zechciałaś tu wrócić - tak radosna informacja jest zdecydowanie ważna dla wielu osób.

Pozdrawiam Ciebie i Mamę, trzymajcie się nadal zdrowo!
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #11  Wysłany: 2023-01-12, 10:36  


anchee92 super. I tak trzymajcie!
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
grazynax 


Dołączyła: 21 Mar 2023
Posty: 4
Skąd: wielkopolska

 #12  Wysłany: 2023-04-05, 14:20  


Pozdrawiam serdecznie dzieki za podzielenie się po latach.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group