1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Utrata włosów po chemioterapii / radioterapii
Autor Wiadomość
krysiax 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 24 Sty 2012
Posty: 28
Skąd: Stargard Szcz

 #1  Wysłany: 2012-01-28, 10:40  Utrata włosów po chemioterapii / radioterapii


czy włosy wychodzą stopniowo po chemii i radioterapi?
ponieważ mam długie włosy nie wiem w jakim momencie obcinać?
pozdrawiam Krysia
 
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-28, 10:47  


krysiax napisał/a:
czy włosy wychodzą stopniowo po chemii i radioterapi?

To zależy od rodzaju chemii, jej dawek.
Po radioterapii włosy wychodzą w miejscu naświetlania.

Ja choruję na ostrą białaczkę i mnie wszystkie wyszły od razu po pierwszej chemii. Ok. 2 tygodni od zakończenia chemii.

Ale może inne kobietki się wypowiedzą jak było w ich sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #3  Wysłany: 2012-01-28, 11:03  


Tak jak powiedziała Justynka, to zależy od chemii . U nas po różnych schematach było inaczej . Po FACU włosy zaczęły wychodzić po drugiej chemii . Po taxolu po pierwszej chemii . Po AC po drugiej chemii ( podobny skład do FAC ) . Po NF2 włosy tylko się mocno przerzedziły, ale nie wyszły całkiem . Były takie delikatne i piórkowate . Od razu zauważysz kiedy włosy zaczną wychodzić . Będą na poduszce, a podczas mycia i czesania same na rękach będą zostawać . Od razu wtedy ogól główkę, bo nie ma na co czekać, aż włoski zaczną wychodzić całymi kępkami . Zaoszczędzisz sobie bólu patrzenia na to i sprzątania całego domu . A włoski przecież i tak odrosną . A powiem ci, że po chemii odrastają ładniejsze :) .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2012-01-28, 11:12  


soja napisał/a:
Od razu wtedy ogól główkę, bo nie ma na co czekać, aż włoski zaczną wychodzić całymi kępkami

Też jestem tego zdania. :)
Gdy włosy wypadają, to są wszędzie, wszędzie masa włosów. Można wścieku dostać...

soja napisał/a:
A włoski przecież i tak odrosną . A powiem ci, że po chemii odrastają ładniejsze :) .

To prawda [yee]

Nie mówiąc o tym, że mam całą kolekcję chusteczek, czapeczek, berecików itd. :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #5  Wysłany: 2012-01-28, 11:15  


ja obcięłam włosy przed chemią. najpierw zaszalałam z fryzurką :) kupiłam perukę tak jak radziły dziewczyny też przed chemią. włosy zaczęły wychodzić garściami dwa tygodnie po pierwszej chemii FAC. Zadzwoniłam po fryzjerkę z maszynką i pozbyłam się włosów. Dla mnie było to lepsze niż patrzenie jak wypadają i są dosłownie wszędzie. jestem po 4 FAC i na razie mam jakieś takie rzęsy "co druga wystąp" ale chociaż brwi zostały.chociaż teraz zacznę Taxol więc pewnie niedługo się nimi nacieszę :)

co jeszcze zauważyłam przed wypadaniem włosów- stały się takie jakby matowe...

z włosami czy bez głowa do góry ;)
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #6  Wysłany: 2012-01-28, 11:57  


akos6 napisał/a:
włosy zaczęły wychodzić garściami dwa tygodnie po pierwszej chemii FAC.


u mnie też tak było
brwi i rzęsy zostały
potem odrosły gęste i kręcone lekko (co mnie wkurzało i prostowałam je)
potem była chemia NF1 i nic nie wyszło :)

akos6 napisał/a:
.chociaż teraz zacznę Taxol więc pewnie niedługo się nimi nacieszę


przy taxolu wyszło wszystko- włosy, rzęsy i na końcu brwi
był to lipiec lub sierpień i do tej pory nic nie rośnie

pozdrawiam :-D
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #7  Wysłany: 2012-01-28, 13:21  


[quote="ja100"]
akos6 napisał/a:

przy taxolu wyszło wszystko- włosy, rzęsy i na końcu brwi
był to lipiec lub sierpień i do tej pory nic nie rośnie

pozdrawiam :-D


no tu mnie nie pocieszyłaś.... 8-)
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #8  Wysłany: 2012-01-28, 15:24  


U mojej mamci było po taxolu to samo - zero włosów . Dosłownie totalne zero :| . Przy innych chemiach zawsze zostawało coś tzn. resztki rzęs, brwi, włosków na nogach , a jedynie przy taxolu poszło wszystko .Co do włoska . Same się dziwiłyśmy jak mogą wypaść nawet brwi, rzęsy i owłosienie nożne :roll: . Mamcia się śmiała, że taxol z niej ufoludka zrobił .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
erin29 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Sie 2010
Posty: 1669
Skąd: Brzesko
Pomogła: 213 razy

 #9  Wysłany: 2012-01-28, 16:25  


Mamci wypadły 2,5 tygodnia po 1 chemii - opitol maszynką i niczym się nie przejmuj , odrosną piękne i gęste :mrgreen:
Moja Mama przechodziła to już kilka razy - za każdym razem odrastają :)
_________________
" Złapać wiatr , pokonać strach i być ..."
Moja Mamcia 01.10.1954 - 06.04.2012
 
 
Anna-Maria 



Dołączyła: 27 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: śląskie
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2012-01-28, 18:46  


erin29 napisał/a:
Mamci wypadły 2,5 tygodnia po 1 chemii -


U mnie było dokładnie tak samo .

Jestem po 5 kursie , 1 Lutego 6 - ostatnia chemia - czy ktoś może mi powiedzieć ile trzeba czekać , żeby włosy odrosły na tyle aby pozbyć się peruki ???

Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
Anna-Maria

... w takiej chwili bliskość - leczy wszystko ...[MB*]
 
 
asereT 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Lip 2011
Posty: 443
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 89 razy

 #11  Wysłany: 2012-01-28, 19:05  


Anna-Maria napisał/a:
Jestem po 5 kursie , 1 Lutego 6 - ostatnia chemia - czy ktoś może mi powiedzieć ile trzeba czekać , żeby włosy odrosły na tyle aby pozbyć się peruki ???

Trudno powiedzieć, w jakim czasie, pewnie tak jak wszystko inne, każdy ma swój indywidualny biorytm.. i u każdego będzie to w innym czasie, u jednych wcześniej u innych nastąpi to później.. popatrz w moim wątku.. mąż miał nienaświetlanie głowy 0d 5 do 9 wrzesnia doszczętnie wyszły /wypadły mu 8 dni po skończonych naświetlaniach... i na 20 stycznia urosły na tyle ile widać na fotce
_________________
"...Są dni których nie powinno być"
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. To nie miłość - lecz choroba bliskiej osoby
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć" Stefan Żeromski
asereT
 
erin29 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Sie 2010
Posty: 1669
Skąd: Brzesko
Pomogła: 213 razy

 #12  Wysłany: 2012-01-28, 19:29  


5 do 6 tygodni zaczęły odrastać - około 1,5 cm na miesiąc .
Będziesz wiedziała kiedy włoski zaczną odrastać - swędzi wtedy głowa oj swędzi jak :twisted:
_________________
" Złapać wiatr , pokonać strach i być ..."
Moja Mamcia 01.10.1954 - 06.04.2012
 
 
asereT 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Lip 2011
Posty: 443
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 89 razy

 #13  Wysłany: 2012-01-28, 19:33  


aby złagodzić swędzenie i zmniejszyć suchość skóry głowy można smarować - nacierać głowę zwykłą oliwką dla niemowląt
_________________
"...Są dni których nie powinno być"
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. To nie miłość - lecz choroba bliskiej osoby
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć" Stefan Żeromski
asereT
 
Anna-Maria 



Dołączyła: 27 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: śląskie
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2012-01-28, 20:33  


Dzięki za odpowiedż :)

Tak przypuszczałam , że jest to różnie ale i tak dziękuje :)

Pozdrawiam serdecznie :*
_________________
Anna-Maria

... w takiej chwili bliskość - leczy wszystko ...[MB*]
 
 
Viola 



Dołączyła: 02 Lis 2010
Posty: 78
Skąd: Zachodniopomorskie
Pomogła: 10 razy

 #15  Wysłany: 2012-01-29, 23:25  


krysiax, ja też miałam długie włosy, kręcone i długie tak do połowy pleców.
Nie tak dawno pokazywałam swój dowód recepcjonistce w CO, gdzie mam tam zdjęcie z tymi włosami i bez okularów - nie chciała wierzyć, że to ja! ;)
Jakaś niedoświadczona z chorymi po chemioterapii, czy co? Fakt, młoda była i potem jej już nie widziałam tam.

Mnie mówiono, że włosy wypadną tydzień po pierwszym podaniu chemii (chemia wg schematu MAI). Włosy trzymały się dwa tygodnie, ale nie tak zupełnie, bo już wcześniej zaczęły wychodzić. Pierwsze wychodzenie włosów zauważyłam na... wzgórku łonowym.
Włosów na głowie nie ścięłam na krótko, mimo porad dziewczyn. Zaczęły wychodzić przy czesaniu, przymierzaniu peruk - robiły się często kołtuny wypadających włosów.
Potem mogłam złapać za kępkę włosów i lekko pociągnąć, a wychodziły "z głowy" ;(

Gdy zbliżał się gdzieś dziesiąty dzień od podania pierwszej chemii, to bałam się je umyć, delikatnie je czesałam.
No, ale w końcu trzeba było je już umyć. Poprzednie mycie, jeszcze po tej chemii - nie wyczesałam zbyt wiele.
Natomiast podczas tego mycia, mimo bardzo delikatnego traktowania zauważyłam, że robią się potworne kołtuny włosów.
Jak zaczęłam czesać włosy na mokro, po tym myciu, to zaczęłam też i płakać, bo... wypadły mi prawie wszystkie, tzn. na głowie zostało mi tyle, że nikt normalny nie odważyłby się wyjść z tym do ludzi. Wyglądałam strasznie.
Na drugi dzień poprosiłam mamę, żeby przycięła mnie na zapałkę.

Bardzo to przeżyłam ;(, chociaż wiedziałam, że tak będzie.
To każdy jednak przeżywa, a myślę, że dla kogoś, kto ma długie włosy i np. nosi je od małego, jak ja, będzie to dotkliwym przeżyciem.
Co ciekawe, wypadły mi włosy na nogach, w miejscach intymnych, fajnie, że nie było konieczności depilacji pach, bardzo mocno przerzedziły się rzęsy, większość wypadło, brwi też się przerzedziły, ale zostały całkiem możliwe, ale włosy na rękach - trzymały się dzielnie :uuu:

Przy drugiej chemii docetakselem z gemcytabiną (gemzar) to w sumie nie pamiętam, ale chyba doszło tylko do przerzedzenia tego, co zdążyło odrosnąć w ciągu jakiegoś pół roku. Ale mniej był wypadania.

Wydaje mi się, że jednak chyba lepiej byłoby, gdybym te długie włosy ścięła od razu na krótko, np. na taką chłopięcą fryzurkę, a gdyby już większość wypadła, to zgoliłabym. Włosy rosną ileś tam mm na miesiąc, a więc od momentu działania chemii musi upłynąć jeszcze kilka dni, aż ten włos wyjdzie z głowy.

Co do odrastania, to u mnie po chemii drugiego rodzaju, branej w maju 2011 - teraz mam włosy odrobinę dłuższe niż na chłopczycę.

Ale nie ma co się martwić, bo naprawdę można chodzić w peruce, przyzwyczaić się do tego.
Na początku ciągle gryzie w głowę, póki trochę nie odrosną włosy.
Chodziłam w niej nawet podczas tych upałów ubiegłego roku. Za to w domu, w taki upał, mogłam sobie zdjąć i co to była za ulga..., jaki przewiew na głowie! ;)
Większość chorych dziwi się, że to nie moje włosy, tylko peruka - może dlatego, że wybrałam taką z trochę dłuższą fryzurą, tzn. do podstawy szyi.

W Warszawie, w COI mieli testować urządzenie ochładzające głowę podczas podawania chemii, co miało powodować mniejsze wypadanie włosów. Ma to powodować obkurczenie naczyń krwionośnych na skórze głowy, a tym samym mniejszy dopływ chemii do tego miejsca.
Z tego, co wiem, to chyba w Niemczech już się to stosuje w większym stopniu. Ale nie robiłam sobie nadziei, bo pewnie nie wszystkim to było dane, skoro próbowali z jednym aparatem.
_________________
-----
Leiomyosarcoma. Grade 2.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group