1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersi
Autor Wiadomość
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2016-10-02, 22:24  Zmiany w piersi


Witam serdecznie Jestem nową na forum .

od ok miesiąca diagnozuje guzki które pojawiły mi się w lewej i prawej piersi.
W zasadzie poszłam do poradni chorób piersi bo potwornie bolała m.ie lewa pierś.
Piekło.rwalo,lekarz zobaczył i uznał ze to nic takiego jakieś tam cysty i zapytał czy miałam uraz klatki piersiowej.
Spadlam z konia ponad rok temu i potwornie się potluklam ale .ie sprawdzałam już później.
Krwiaki zniknęły.
Lekarz stwierdził że ból pourazowy.
W prawej piersi zobaczyl że wcześniejsza zmiana urosła i ma już 2 cm i dobrze by ja usunąć.
Stwierdziłam ok i zapisałam się na zabieg.

Koleżanka namówiła mnie by pójść do onkolog na konsultacje więc poszłam.
Stwierdziła ze prócz tej zmiany jest kolejna zmiana hypoechogenna,niejednorodna nieostro odgraniczonA o wym ok 11x10 mm wymagająca BAC.
Pojechałam do centrum onkologii gdzie zrobiono mi mammografia i usg.

Wyniki mammografii: piersi o budowie gruczolowo tłuszczowej.
pierś lewa bez ewidentnych ,zmian.
W piersi prawej blisko otoczki w kwadrancie Górno-zewnętrznym wyodrebnia się owalny cień wielkości 1,5 cm bardziej obwodowo kolejny wielkości 1,8.cm .
W projekcji MLO w rzucie kwadrantow górnych nie można wykluczyć obecności mikrozwapanien - obraz wymaga o eny na zdjęciu celowanym.
" i dLej " na wykonanym zdjęciu celowanym Nie uwidoczniono obecności mikrozwapnien .
Pierś lewa Bi -Rads 2, pierś prawa Bi-Rads 0.
W dołach pachowych cienie węzłów chłonnych z cechami stłuszeczenia.

W wykonanym doraźnie badaniu USG piersi prawej:
P1- na godz 11 blisko otoczki widoczna jest nieznacznie policykliczna struktura o obniżonym echu wielkości 1,1x0,7 cm
P2- struktura o policyklicznych zarysach na godz. 10,wielkości 2,1x 1 cm
P 3- godz 10 obwodowo wyraźnie policykliczna struktura o obniżonym echu wielkości 1,5 x 1 cm
P4 godz 6.30,2 cm od otoczki, skosnie ułożony obszar zaburzonego utkania o nieco obniżonym echu, mogący wynikać ze współistnienia zmian torbielowych i włóknistych.
Bi Rads dla wszystkich zmian: 4 B wymagają weryfikacji w BG "

MOJE pytanie co w sumie wynika z tych badań bo już glupieje .
jeden lekarz wir,i jedną zmianę ,drugi 2 a trzeci 4.
I ten BI Rads raz 0 raz 4 b :( nie rozumiem już nic.
Biopsja za 2 tygodnie dopiero:(
_________________
Elka
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-10-03, 06:36  


Elka1975,
Trzeba zrobić wedle zaleceń BG. Rtg "widzi" tkanki inaczej niż usg, stąd opisy czasem mogą się różnić. Z tym, że BI Rads 0 nie oznacza braku zmian tylko konieczność dalszej diagnostyki - i w usg oceniono zmiany jako BI Rads 4b.
Piszesz o jednej ze zmian, że urosła (w ocenie lekarza z por.chorób piersi). Czyli, że była obserwowana od jakiegoś czasu? Jak była dotąd opisywana?
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2016-10-03, 08:07  


Witam i dziękuję za odpowiedź,
No właśnie w tej poradni , w której byłam za pierwszym razem dwa lata temu uznano,że to tylko torbiel . Niestety muszę odnaleźć ten wynik ale wtedy zrobiono mammografię i tam niczego lekarz się nie dopatrzył. Powiedział że za dwa lata kolejne badanie . W tym roku poszłam do tej samej Poradni co 2 lata temu i on nie zauważył tej 2 iej zmiany w ogóle tylko dał skierowanie na usunięcie jego zdaniem torbieli.

[ Dodano: 2016-10-03, 09:16 ]
W ogóle co oznaczają te słowa "owalny cień", "nieznacznie policykliczna" "wyraźnie policykliczna"i to zdanie "P4 godz 6.30,2 cm od otoczki, skosnie ułożony obszar zaburzonego utkania o nieco obniżonym echu, mogący wynikać ze współistnienia zmian torbielowych i włóknistych." Szczerze piszą to tak by nic z tego nie zrozumieć:(
_________________
Elka
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-10-03, 09:30  


Owalny cień to fragment tkanki o większej gęstości niż tkanki otaczające. Policykliczny - z greckiego poli - dużo/wiele, kyklos - koło. W odniesieniu do opisu radiologicznego jest to zmiana o nierównych obrysach ( kształt nakładających się okręgów - tak w przybliżeniu).
P4 - nie wiem, może chodzić o nr zmiany w piersi prawej. A obszar zaburzonego utkania to miejsce nietypowego odbicia fal ultradźwiękowych.
Czy przy okazji usg piersi prawej nie sprawdzano węzłów pachowych?
Dla Ciebie najistotniejszą informacją jest wskazówka, że należy wykonać biopsję. Obszar zmian jest dość spory, biopsja musi się udać.
Na razie opisy badań wskazują na możliwość występowania zmian typu torbiele i włókniaki. Mam nadzieję, że BG to potwierdzi, pozdrawiam :)
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #5  Wysłany: 2016-10-03, 10:20  


Nie zauwazyłam,że nie zbadano dołów pachowych. A co oznacza ten zapis"W dołach pachowych cienie węzłów chłonnych z cechami stłuszeczenia" ? Ja wiem,że biopsja pokaże (mam nadzieję) co to jest , mam gruboigłową więc powinno być pewne. Będę miała tę gruboigłową próżniową , czy możliwe jest by mi usunęłi te zmiany zupełnie bo są małe a podobno do 2,5 mozna tą metodą usunąć? I jakie mnie czeka ew. dalsze leczenie w przypadku łagodnej zmiany? Obserwacja?Wiem,że to tylko hipotetycznie ale jakoś muszę sobie to wszystko zorganizować, sama wychowuję syna i dla mnie nawet jednodniowa niezaplanowana absencja powoduje rewolucję w życiu. :roll:
_________________
Elka
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #6  Wysłany: 2016-10-14, 15:49  


Hej juz po I-ej jak sie okazal :cry: :cry: biopsji gruboigłowej .Mam pytanie czy wam tez się zdarzyło ,że na skierowaniu była biopsja mammotomiczna prózniowa a zrobili zwykła stereoaktywna MAGNUM.:?Zdziwiłam się bo nie ukrywam liczylam ze pozbede sie tych guzków w ogole:( Okazalo sie tez ze nie pobiora mi od razu z 4 guzow tylko z dwoch i kolejne godziny spedzilam na formalnosciach..masakra..I znowu przerabiac to samo:( a przyjemne nie jest:(Czy wam tez dawali znaczniki rtg ULTRACLIP i po co one są? :roll:

[ Dodano: 2016-10-15, 11:19 ]
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na moje pytania? Czy te znaczniki zostają usuwane?
_________________
Elka
 
moldava 


Dołączyła: 07 Kwi 2016
Posty: 9
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2016-10-15, 21:06  


Nie wiem, o co chodzi z tym znacznikiem. U mnie po operacji oszczędzającej badanie rtg wykazało obecność znacznika.
 
monia1i 



Dołączyła: 09 Maj 2016
Posty: 96
Pomogła: 12 razy

 #8  Wysłany: 2016-10-15, 21:28  


Witam:)
Te znaczniki ,które Pani dawali to w celu dokładniej lokalizacji zmiany.
Łatwiej później obserwować takiego guzka przy badaniach
obrazowych lub leczyć jeśli zajdzie taka potrzeba.
W większości ośrodkach po zwykłej biopsji nie jest to praktykowane,
ale w niektórych jest to standardowa procedura.
Pozdrawiam
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #9  Wysłany: 2016-10-16, 08:01  


Dziękuje za informację :) a. Czy spotkał się ktoś z tym że nie chcieli zrobić biopsji więcej niż 2 guzków?
_________________
Elka
 
monia1i 



Dołączyła: 09 Maj 2016
Posty: 96
Pomogła: 12 razy

 #10  Wysłany: 2016-10-16, 13:03  


Może te biopsje wystarczą do oceny sytuacji.Najpewniej
zostały wykonane z największych i najbardziej podejrzanych zmian.
Najlepiej porozmawiać o tym z lekarzem wykonujacym biopsje
i spytać się dlaczego tak zadecydował.
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #11  Wysłany: 2016-10-16, 13:47  


W czwartek mam kolejną tzn kolejnych 2 :cry: lekarka powiedziała tylko że naraz zrobi tylko dwa guzki a lekarz który dał mi skierowanie stwierdził że nie ma wpływu na to czy lekarz zrobi biopsję lub nie :-( dziwne bo to jedno miejsce. Jakby brak komunikacji :-( ciekawa jestem co dalej ?czy mi powycinaja te świństwa czy nie? :roll:
_________________
Elka
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #12  Wysłany: 2016-10-25, 12:03  wyniki


Kochani gdzie dzwonić żeby dopytac o wyniki czy juz są? Jestem kłębkiem nerwów a wizyta dopiero w przyszłym tygodniu:(

[ Dodano: 2016-10-25, 13:18 ]
tzn wiem ,że do Centrum Onkologii w Gliwicach tylko czy na centralę czy może do tego zakładu radiodiagnostyki gdzie biopsję robiono?
_________________
Elka
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #13  Wysłany: 2016-10-25, 12:36  


Jak już to do patomorfologii, tam badają pod mikroskopem...
 
Elka1975 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 19

 #14  Wysłany: 2016-10-25, 13:40  


Dziękuję :)

[ Dodano: 2016-10-25, 21:29 ]
Podobno I biopsjatj wyniki są ok..tzn w wyniku zerkniecia lekarza bo wynbiku jeszcze nie było opisanego..wiem też dlaczego nie zrobiono mi biopsji 4 zmian od razu:( z powodu punktów NFZ :cry: masakra . Podobno za dwie biopsje dostają więcej punktów niz za jedną:((co w sumie jest oczywiste. Tylko dla mnie to ogromna rózniuca bo za I razem Pani zrobiła to profesjonalnie bo mialam tylko strupek. Po drugiej biuopsji mam całą fioletową i siną pierś, guz dwa razy wiekszy..pewnie z powodu krwiaka :?ale?: I ej biopsji w sumie sie nie bałam az tak bo ta sonograficznie podejrzana była na II biopsji, która była 20.10 Czemu to tak długo trwa???Kazda biopsja też inaczej opisana. W II biopsji I zmiana " zlokalizowano na godz. 10 obwodowo strukturę hypoechogenną o nieco zatartych obrysach"i II zmiana "zlokalizowany obszar zaburzonej architektury tkanek o obniżonym echu, wielkosci do 10 mm"
Może mi ktoś to przetłumaczyć na polski???
_________________
Elka
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #15  Wysłany: 2016-10-27, 08:59  


Hypoechogenna to to samo co o obniżonym echu. To określenia opisujące jasność ( czyli obraz ciemniejszy lub jaśniejszy) zmian widzianych w usg.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group