1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór złośliwy gardła środkowego
Autor Wiadomość
Dana676 


Dołączyła: 04 Cze 2015
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2015-06-04, 12:49  Nowotwór złośliwy gardła środkowego


Witam,
ostatnio czytałam wiele wątków, przedwczoraj wybór padł na wątek Bluesy. Po jego zakończeniu przepłakałam resztę dnia, chociaż nigdy nie poznałam tej kobiety. Pomyślałam sobie "gdybym miała przerzuty do węzłów chłonnych, to tego dnia pobiegłabym błagać o badanie pet".
Wtedy postanowiłam napisać swój wątek. Po pierwsze, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami, a po drugie, aby zapytać o moje skutki uboczne po radioterapii.

Wczoraj jednak wybuchła bomba, na której siedziałam (tak jak większość z nas). Ale zacznę od początku mojej choroby:
-w grudniu 2014r. miałam badanie tk, a następnie pobranie wycinka z gardła, niestety z tracheotomią z powodu szczękościsku
-rozpoznanie: nowotwór złośliwy gardła środkowego z naciekaniem nasady języka, nosogardła i trąbki słuchowej po stronie lewej T4N0M0, infiltratio carcinomatosa versimiliter adenocarcinoma
-w styczniu rozpoczęłam leczenie: radykalna jednoczasowa radiochemioterapia. Radioterapia - fotonami 6 MV, techniką IMRT-IGRT (tomoterapia).
Otrzymałam na obszar guza gardła środkowego - dawka frakcyjna 2 Gy do dawki całkowitej 70 Gy (35 frakcji),
na węzły chłonne szyjne elektywne - dawka frakcyjna 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy (25 frakcji).
Chemioterapia - VI podań Cisplatinum (wg schematu PDD, 40 mg/m2 co tydzień)
-na leczenie cały czas dojeżdżałam z domu, mam ok. 25 km.
-leczenie zakończyłam 25.02.2015r.
-miesiąc później kontrole i wyciągnięcie rurki tracheotomijnej
-27.04.2015 r. miałam kolejną tomografię z wnioskiem: cech wznowy miejscowej nie stwierdza się.

Wczoraj byłam u laryngologa, ponieważ moje wcześniej zupełnie suche ucho stało się mokre i śmierdziało, a po kilku dniach zaczęło mnie boleć.
Laryngolog zauważył w moim gardle guzek i po wielu wysiłkach przy znieczuleniu miejscowym pobrał wycinek z nosogardła (nadal mam szczękościsk, więc pobieranie wycinka na oddziale zakończyłoby się kolejną tracheotomią).
W czwartek mam dzwonić i pytać o wyniki.

Jestem już prawie pewna, że to wznowa (chociaż tli się we mnie jeszcze nadzieja) i dlatego chcę zapytać jakie mam jeszcze możliwości leczenia?
I jak to możliwe, że pomimo tego, że tk była tylko miesiąc wcześniej, nic nie wykazała?

Pozdrawiam, Patrycja
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-04, 16:32  


Witaj Patrycjo. Guzek może, ale nie musi oznaczać wznowy. Gdzie się leczyłaś?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dana676 


Dołączyła: 04 Cze 2015
Posty: 8

 #3  Wysłany: 2015-06-04, 17:51  


Dziękuję za odpowiedź :) Leczyłam się w Poznaniu, akurat co do lekarzy obecnie mam szczęście. Chociaż zanim wykryto u mnie nowotwór, chorowałam 3 lata na zapalenie ucha środkowego, czego żaden laryngolog nie umiał wyjaśnić, aż trafiłam na tego kompetentnego. Wiele osób z was pisze, że nie miało żadnych objawów, aż do powiększenia węzłów chłonnych, ja za to miałam właśnie problemy z uchem i szczękościsk. I jestem zła, że mimo tego wcześniej nie byłam leczona, ale to też moja wina. Chodziłam rok z postępującym szczękościskiem, bo uważałam, że to przez rosnące zęby mądrości i że samo minie.

Co do nowego guza to lekarze starali się uspokoić mnie mówieniem, że to mogą być różne rzeczy, ale między sobą, zmartwili się, że pobrany materiał jest twardy.

[ Dodano: 2015-06-04, 21:04 ]
Mam jeszcze pytanie, bo nigdzie nie znalazłam w skutkach radioterapii, czy zdarza wam się, że czujecie, że wasze zęby do siebie nie pasują? Mam tak tylko z jednej strony, tej bardziej naświetlanej.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2015-06-05, 17:24  


Zdarza się... efekt uboczny radioterapii. Czekamy na wyniki badania hist-pat. Jeśli będą dobre - trzeba świętować. Jeśli nie będą dobre - postaramy się wtedy poszukać najlepszego rozwiązania. Martwienie się na zapas nic nie da.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dana676 


Dołączyła: 04 Cze 2015
Posty: 8

 #5  Wysłany: 2015-06-06, 19:13  


Już pogodziłam się z możliwością nawrotu choroby i jest mi o wiele łatwiej, ale to czekanie jest okropne. Teraz nurtuje mnie inny problem. Nie wiem czy nie powinnam zmienić studiów. Teraz jestem na urlopie dziekańskim, ale od października chcę wrócić na studia choćby się waliło. Tylko na jakie? Jestem na farmacji, ale boję się czy kolejne 4 lata laboratoriów z chemii z szkodliwymi substancjami, w tym także rakotwórczymi, nie będą dla mnie zbyt dużym obciążeniem. Szkoda mi trochę zdanego 1 roku, ale zdrowie jest ważniejsze. Ale pojawia się kolejny problem, jaki kierunek wybrać?
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wsparcie :)
 
Dana676 


Dołączyła: 04 Cze 2015
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2015-06-17, 19:35  


Mam wyniki i są one bardzo dobre :)

Okolica: nosogardło
Wynik badania:
Badanie mikroskopowe:
W głęboko seryjnie skrojonym materiale obecne fragmenty błony śluzowej z wykładnikami nasilonego, przewlekłego zapalenia oraz z obecnością fragmentu chrząstki. Procesu nowotworowego nie napotkano.

Czekanie 2 tygodnie na wynik było dużą męczarnią. Dzwoniłam w czwartek tak jak lekarz mi kazał i dowiedziałam się, że wyników jeszcze nie ma. I tak dzwoniłam codziennie, a dzisiaj mój tata akurat przejeżdżał obok szpitala i jako, że panie w sekretariacie nie odbierały telefonu, poszedł tam osobiście (z moim pisemnym upoważnieniem) i zobaczył panie rozwiązujące krzyżówki. W końcu jedna poszła poszukać wyniku i okazało się, że jest tam już i to w dodatku od czwartku (11.06), a one musiały nie zapisać sobie tego w zeszycie!!! Zapewniły mi dodatkowe 7 dni stresu...

Jutro idę do lekarza, może dowiem się czegoś więcej. Najbardziej interesuje mnie co to za chrząstka?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2015-06-18, 11:37  


Dana676 napisał/a:
Mam wyniki i są one bardzo dobre
Dana676 napisał/a:
Procesu nowotworowego nie napotkano.

:-D

Dana676 napisał/a:
Najbardziej interesuje mnie co to za chrząstka?

Najpewniej pobrana któraś z gęsto tam (w obrębie narządów głowy) występujących struktur chrzęstno-kostnych.
Lekarz z pewnością może dokładnie Ci wyjaśnić, o którą konkretnie chrząstkę chodzi.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2015-06-18, 11:52  


Dana676 napisał/a:
Najbardziej interesuje mnie co to za chrząstka?


Fragment małżowiny, lub przegrody. Zawsze pobierają podczas hist-patu z nosogardła :-)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dana676 


Dołączyła: 04 Cze 2015
Posty: 8

 #9  Wysłany: 2015-06-18, 20:42  


Dziękuję za odpowiedzi :)
Lekarz potwierdził dobre wieści, teraz mam się tylko obserwować, następna kontrola za miesiąc, a we wrześniu tomografia. Miałam dzisiaj też robione USG szyi i węzły są w porządku:)
Czekamy na ustąpienie szczękościsku i poprawę z uchem. Mam próbować przedmuchiwać sobie ucho ćwiczeniem z zatkanym nosem, ale na razie nie wychodzi mi to (mam zatkaną trąbkę słuchową i szum w lewym uchu od ponad 3 lat).
I w październiku wracam na studia, lekarze wyrazili zgodę :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group