1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika i rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #1  Wysłany: 2013-05-31, 13:12  Rak jajnika i rak trzonu macicy


Witam wszystkich,
postanowiłam napisać o swojej chorobie, która zaczęła się pewnie dawno temu ale była skutecznie przeze mnie wypierana.
Uznałam, że ból brzucha, wzdęcia i wszelkie inne dyskomforty są normalnymi objawami życia w stresie i dużym mieście.
Przez jakiś czas próbowałam sama leczyć te dolegliwości i zwlekałam z pójściem do lekarza.

W ubiegłym roku, gdy zaczęłam chudnąć i słabnąć w zastraszającym tempie,
wreszcie uznałam, że powinnam iść do lekarza i się zaczęło.
Lekarz rodzinny, konsultacja z ginekologiem, skierowanie do szpitala na oddział ginekologiczno-onkologiczny.
Tam po USG, zlecono zrobienie TK i kolonoskopii w trybie pilnym.
Ponowna konsultacja i skierowanie na oddział chirurgii onkologicznej, termin operacji za 4 tygodnie, grudzień 2012 r.

Po operacji diagnoza rak jajnika Ic G1 i rak trzonu macicy pT1a G1.
Ten drugi niespodziewanie się ujawnił w badaniu histopatologicznym pobranych materiałów w czasie radykalnej operacji.
Szczęście w tym całym nieszczęściu.
Marker po operacji CA-125 27,6

Zlecono chemioterapię uzupełniającą : 6 kursów Taxol i cisplatynę.
Zakończyłam ją pomyślnie (z małymi przygodami) w terminie,
obecnie mam się zgłosić do kontroli za sześć tygodni.

Zastanawiam do którego onkologa się zgłosić, do onkologa chirurga czy do chemioterapeutki?
W ogóle jak mam się przygotować do tej kontroli, czy mam zrobić jakieś badania czy lekarz przedstawi plan działania na tej wizycie?
Na wypisie jest napisane zgłosić się do poradni za 6 tygodni.

Jakie sa Wasze doświadczenia?

Pozdrawiam, janna
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-31, 19:38  


Witaj Janna, w którym szpitalu sie leczysz, ja na ul. Kamieńskiego
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #3  Wysłany: 2013-05-31, 19:49  


Witaj Kuna,
w takim razie jest nas dwie :)
Wiesz może do kogo mam się zgłosić po zakończonej chemii?
 
Tęczza 



Dołączyła: 28 Maj 2013
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2013-06-01, 02:58  


Witaj. Wg mnie powinnas zobaczyc gdzie Twoja lekarka/ lekarz- chemioterapeuta przyjmuje prywatnie i udac sie ze swoja historia choroby na taka wizyte kontrolna , gdzie bedziesz mogla na spokojnie przeanalizowac dalszy plan dzialania. Mysle, ze najpier do chemioterapauty, chyba ze ten skieruje Cie to cirurga onkologa. Mysle tez , ze jak pisalam wczesniej warto udac sie na wizyte prywatna jezeli masz taka mozliwosc , ponieweaz w szpitalu marne szanse na przedyskutowanie co dalej. pozdrawiam!
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2013-06-01, 13:59  


janna napisał/a:
Zastanawiam do którego onkologa się zgłosić, do onkologa chirurga czy do chemioterapeutki?

A moim skromnym zdaniem lekarzem prowadzącym i koordynującym całe leczenie powinien być lekarz o specjalizacji onkologa klinicznego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-03, 19:23  


Dziękuję.

Tęczza zrobię tak jak radzisz ale pójdę do poradni przyszpitalnej, do lekarza prowadzącego mnie podczas chemioterapii ( nie mogę prywatnie).

Richelieu
dziękuję za radę, doczytałam, zrozumiałam :)

Pozdrawiam serdecznie.
 
Tęczza 



Dołączyła: 28 Maj 2013
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2013-06-04, 03:00  


witaj ponownie. Oczywiscie tak jak radzi Richelieu onkolog kliniczny powinien wszystko koordynowac. Mowie o chemioterapeucie tylko dlatego poniewaz pamietam z niedawnego doswiadczenia u mojej mamy w podobnej sytuacji onkolog ciagle kierowal nas po chemii do chemioterapeuty celem analizy wynikow i dalszego dzialania . pozdrawiam i trzymam kciuki ;) :)
 
0bernadeta 


Dołączyła: 07 Lut 2012
Posty: 8
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2013-06-06, 23:03  


Witaj:) jest nas trzy....ja jestem 3 lata po operacji i wiesz co...cieszę się kazdym dniem:) nie dać się chorobie ...ustawić się do walki i waczyć ...dasz sobie radę ...nie jesteś sama ....damy radę ..z całego serca pozdrawiam :) wlcz o siebie dla siebie i bliskich:)można sobie dać radę z tym ...bądż silna duchem i ciałe:)
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #9  Wysłany: 2013-06-06, 23:59  


Witam Cię serdecznie i cieszę się, że do nas dołączyłaś.
Po operacji i chemii zadałam sobie pytanie co dalej, jak już nie będę badana co trzy tygodnie na oddziale. :???: Jak to będzie i co powinnam zrobić żeby tego nie ..zaprzepaścić? Mam nadzieję, że zakończyłam już leczenie, muszę sobie to wszystko w głowie poukładać. Ciało już jakoś dochodzi do siebie, duch potrzebuje więcej czasu ;) .
Cieszę się, że Jesteście :-D
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2013-06-07, 06:46  


janna napisał/a:
co dalej, jak już nie będę badana co trzy tygodnie na oddziale. :???: Jak to będzie i co powinnam zrobić żeby tego nie ..zaprzepaścić?

Na temat raka jajnika w odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) czytamy (str. 279):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu
Po zakończeniu CTH pierwszej linii należy przeprowadzić ocenę wyników leczenia.
Chore, które uzyskały całkowitą remisję kliniczną, powinny podlegać kontroli.
Badania kontrolne powinno się wykonywać co 3 miesiące do 3 lat, a następnie co 6 miesięcy do 5 lat i później co 12 miesięcy.
Badanie kontrolne powinno obejmować wywiad oraz badanie kliniczne (badania obrazowe wykonuje się jedynie w przypadku podejrzenia wznowy).
Dyskusyjne jest oznaczanie markera CA125 w trakcie obserwacji (rozpoczynanie CTH drugiej linii jedynie w sytuacji wzrostu CA125 nie wydłuża czasu przeżycia, pogarsza natomiast jego jakość).

zaś dla raka trzonu macicy (j.w., str. 271):
Cytat:
Badania kontrolne po zakończeniu leczenia
Jedynie chore z grupy wysokiego ryzyka (stopień zaawansowania > IB, G3 oraz rak płaskonabłonkowy, jasnokomórkowy, surowiczy i brodawczakowaty lub mięsak, stan po RTH) wymagają ścisłej kontroli po radykalnej terapii chirurgicznej.
W razie podejrzenia nawrotu, przed podjęciem decyzji o leczeniu należy wykonać pełen zestaw badań pozwalających na określenie wskazań do terapii ratującej.
Kontrole w wymienionej grupie powinny być przeprowadzane co 4 miesiące przez 2 lata po leczeniu, a potem do 5 lat co 6 miesięcy (badania zestawione, morfologia i biochemia krwi oraz, raz w roku, RTG klatki piersiowej oraz KT jamy brzusznej i miednicy).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #11  Wysłany: 2013-06-07, 20:21  


Dziękuję Richelieu
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #12  Wysłany: 2013-08-10, 18:29  


co u Ciebie, janna ?
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #13  Wysłany: 2013-08-11, 19:56  


Kuna byłam u onkologa klinicznego na wizycie kontrolnej.
Dostałam skierowanie na wykonanie badania Ca 125 i morfologii z rozmazem aut. Te badania zrobię w przyszłym tygodniu przed następną wizytą w poradni.
W związku z migotaniem przedsionków w czasie chemioterapii, zlecono mi konsultację u endokrynologa ( TSH 3-Ultra 0,335mlU/l ( 0,350- 4,940))
Endokrynolog zrobił mi USG i okazało się, że mam ogniska hipoechogenne na prawym płacie i konglomerat niejednorodnych ognisk na płacie lewym. Patologicznych węzłów chłonnych nie stwierdzono. W związku z tym robię badania i w chwili obecnej: ATPO - norma, FT4- norma, TSH3- norma, TRAb-wynik ujemny i zaczynam się niepokoić, co to jest.
Idę w tym tygodniu na wizytę do endokrynologa i zobaczę wynik następnego badania.
Ja już miałam częściową resekcję tarczycy, ale guz był łagodny.
Mogę się też pochwalić, że mam już brwi i rzęsy, a i fryzura robi się coraz bardziej niesforna ;) o wadze nie wspomnę, bo to koszmar jakiś, tyję i tyję. Rzekomo sterydy, ale bez końca nie mogę zrzucać na nie winy. Ostatnie brałam w maju.
No to się rozpisałam:)
Kuna pozdrawiam Cię i wszystkich czytających mój wątek.
 
Bożenka 


Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 273
Skąd: Wrocław
Pomogła: 18 razy

 #14  Wysłany: 2013-08-16, 17:13  


:) Również trzymam kciuki pozdrawiam serdecznie i dzięki za pomoc nawet nie wiesz jakie to dla mnie ważne.Jak znajdziesz złoty srodek na pozbycie się paru kilo to daj znać, bo zaczynam przybierać dziwne kształty :) trzymam się jak piany płotu, że to sterydy ale.....a znowych wiadomości jestem na liście do otrzymania portu dożylnego.Skończą się moje horrory podczas podawania wlewów.pa
_________________
...Przyjaciele są jak Anioły,które podnoszą Nas,kiedy nasze skrzydła mają kłopoty z przypomnieniem jak sie lata....
 
kina 



Dołączyła: 14 Lut 2013
Posty: 130
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 54 razy

 #15  Wysłany: 2013-08-22, 23:41  


sterydy wzmagaja apetyt -zwłaszcza na slodkosci...trzeba zadbac o jakosc posiłków i nie zrobic z brzucha tzw smietniczka;) jesc malo a czesto i dbac o jakosc posilkow -polecam wszystko co jest zwiazane z kaszą jaglana =odkwasza organizm, zaspakaja głód jest bez glutenu -jej najlepsza wersja to warzywna z pieczona czy gotowana rybka ew z pieczonym jablkiem i cynamonem bez cukru-slodycz sama w sobie;) ..Wzrost 5kg w w dwa dni na plus , to przy sterydach przy braku kontroli to norma -trzeba uwazac by nie wlazlo wiecej bo trudno efekty sterydowe potem zrzucic..gdy folgowalam diecie latalam z kijami..wagę trza jakos utrzymywac w ryzach;)Powodzenia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group