1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w macicy i wardze sromowej
Autor Wiadomość
monim 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2015-04-29, 17:28  Zmiany w macicy i wardze sromowej


Witam,

Przed chwilą odebrałam wynik badania rezonansu, wizyta u lekarza dopiero za 3 tygodnie, proszę o wyjaśnienie czy to coś poważnego:

"Na ścianie przedniej trzonu macicy drobne ognisko 5x3mm o wysokim sygnale w obrazach T1, T1 FSat, niskim w obrazach T2 zal.
W wardze sromowej po stronie lewej ognisko wielk. 20x17mm o wysokim sygnale w obrazach T2 zal., STIR, T1 FSAt, podwyższonym w obrazach T1 zal-mogące odpowiadać torbieli z gęstą zawartością. "

Czy to są zmiany rakowe?
Czy wizyta u zwykłego ginekologa jest wystarczająca czy powinnam szukac jakiegoś specjalisty?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-29, 18:20  


Kiedyś lekarz (specjalista onkolog) powiedział mi że że w Polsce jeszcze nie ma wiarygodnych wyników MR. Jeżeli przytoczyłaś cały wynik to takie coś jest niezbitym dowodem na prawdę powyższego stwierdzenia.

Jeżeli zrobiłaś to badanie komercyjnie to podaj gdzie, żeby inni się nie nabrali.

A tak na serio to są całe biblioteki opisujące jak w poszczególnych częściach ciała zmieniają się obrazy w rezonansie w zależności od tego co tam można znaleźć, i to lekarz opisujący wynik powinien te biblioteki znać i w wyniku podać swoje wnioski. Taki opis jak ten przytoczony może zrobić technik.
_________________
sprzątnięta
 
monim 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2015-04-29, 18:49  


No tak, robiłam komercyjnie, w Białymstoku, w szpitalu klinicznym. Do tego opisu dostałam też płytkę z nagraniem, ale wiadomo nie będę jej oglądać, bo się na tym i tak nie znam.. Czyli ten opis jest zły? Nic z niego nie wynika?
Przepraszam, może to oczywiste, ale dla mnie to niezrozumiałe.. co to jest te T1, T2, FSatitd?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2015-04-29, 21:22  


monim napisał/a:
Przepraszam, może to oczywiste, ale dla mnie to niezrozumiałe.. co to jest te T1, T2, FSatitd?
Możesz spokojnie zadać to pytanie wszystkim (no może z wyjątkiem niektórych radiologów) profesorom Akademii Medycznej i też nie będą wiedzieli. To są techniczne parametry dotyczące wzbudzenia (i później relaksacji) protonów w badanej okolicy. Trudność interpretacji polega na tym że wzbudzenie można robić z różną szybkością i pod różnym kątem, można z kontrastem i bez. Te dane powinny być na płytce na boku każdego obrazu. Najgorsze jest to że wysoki sygnał w obrazach np T1 może być różnie interpretowany zależnie od badanej okolicy i użytego kontrastu.
Jak robiłaś badanie komercyjnie to idź do lekarza który robił opis i poproś o uzupełnienie opisu o wnioski odnośnie struktury tego drobnego ogniska w ścianie trzonu macicy. No i z tym badaniem należy pójść do lekarza pracującego w tym szpitalu, bardziej przyzwyczajony do tych opisów. Rezonans jest dokładnym badaniem i pokazuje każde małe "coś" tyle że trudno na podstawie rezonansu jednoznacznie powiedzieć co to jest to "coś"
_________________
sprzątnięta
 
monim 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 12

 #5  Wysłany: 2015-04-30, 19:16  


Dziękuję, rozumiem, w takim razie wybiorę się do szpitala i spróbuję odnaleźć tą Panią doktor co robiła opis tego badania. Badanie było bez kontrastu. Prawdę mówiąc robiłam je z powodu bólów w dolnym odcinku kręgosłupa, ale lekarz kierujący mnie prywatnie napisał, że badanie macicy (miał taki program w komputerze, że nie było do wyboru kości ogonowej tylko macica i tak poszło:) i przy okazji dowiedziałam się o tym cudzie w macicy.
Opis dotyczący kręgosłupa jest dość jasny i zrozumiały, być może jak powiedziałam dla radiologa, że robię z powodu bólu kości ogonowej to może tak przekazał tej pani doktor i może dlatego tak słabo to opisała. Choć z drugiej strony to badanie trwało ponad godzinę to chyba powinna tam jakieś sensowniejsze wnioski wyciągnąć.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group