1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak stercza
Autor Wiadomość
marika1805 


Dołączyła: 15 Paź 2017
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2017-10-15, 13:05  Rak stercza


Witajcie,
Chciałabym poprosić o pomoc w intetpretacji wyników taty i wskazanie najlepszej metody usunięcia.
Czytaliśmy o termotetapii i laparoskopii, lekarz kierujący wskazał na wycięcie poprzez wejście powłokami brzusznymi.Tata ma obawy czy nie będzie zrostów i innych powikłań po zabiegu.
Dodam, że martwię się ponieważ mama zmarła w 90r. Brat w 2014 a teraz i u taty jest zdiagnozowany rak.
Ja co pół roku się badam a mam 2 dzieci...
Proszę o wskazówki j rady co z tatą?

Dziękuję
Marika1805

[ Dodano: 2017-10-15, 13:07 ]
Proszę o radę.



20171015_125341.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 961 raz(y) 3,42 MB

20171015_125341.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 215 raz(y) 3,42 MB

_________________
Marika1805
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-10-15, 14:13  


marika1805,
W rozpoznaniu jest napisane, że to gruczolak czyli zmiana łagodna a w wyniku już jest mowa o raku gruczołowym a to już niestety złośliwe, jakieś zaprzeczenie się wkradło w tej dokumentacji.

marika1805 napisał/a:
i wskazanie najlepszej metody usunięcia.

Tutaj do poczytania na temat Zaleceń jakie powinny być zastosowane przy tym raku od str. 335,
Cytat:
Leczenie — ogólne zasady i rokowanie
Wybór metody leczenia RGK zależy od stopnia jego zaawansowania oraz od oczekiwanej
długości życia (wiek i  choroby współistniejące). Leczenie radykalne (chirurgiczne) ma zastosowanie
jedynie u chorych na raka ograniczonego do stercza (cT1–2 N0 M0), u których
spodziewany czas przeżycia naturalnego nie jest krótszy niż 10 lat. Leczenie napromienianiem
— teleterapia i/lub brachyterapia — ma zastosowanie u chorych na raka o zaawansowaniu
cT1–T3 N0 M0 i w wybranych przypadkach T4 oraz N(+). Wybór metody radykalnej
radioterapii (RTH) powinien być poprzedzony przedstawieniem choremu wad i zalet każdej
z metod. ........................

Leczenie radykalne
Prostatektomia radykalna
Prostatektomia radykalna (głównie laparoskopowa lub „otwarta” z dostępu załonowego,
lub, wyjątkowo, kroczowego) polega na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego wraz
z  pęcherzykami nasiennymi oraz węzłami chłonnymi znajdującymi się poniżej rozwidlenia naczyń biodrowych wspólnych. Zakres limfadenektomii wykonywanej w ramach prostatektomii
radykalnej należy uzależnić od charakterystyki onkologicznej guza — limfadenektomia
rozszerzona jest niezbędna w przypadku raka pośredniego lub dużego ryzyka (T > 2a, Gl.s.
> 6, PSA > 10 ng/ml) i obejmuje oprócz węzłów zasłonowych oraz biodrowych wewnętrznych
także węzły biodrowe wspólne i okolicy rozwidlenia aorty...........
Radioterapia

Radioterapia, wraz z leczeniem chirurgicznym, jest podstawową metodą radykalnej terapii
u chorych na zlokalizowanego RGK.

Więcej do poczytaniu tutaj
http://www.onkologia.zale...o-plciowego.pdf

pozdrawiam i witam na forum.
 
marika1805 


Dołączyła: 15 Paź 2017
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2017-10-15, 17:15  


Zapytam jakie moga wystapic powiklania? Czy jest szansa dla taty ze bedzie zyl po radykalnym wycieciu?

Pozdrawiam
_________________
Marika1805
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2017-10-15, 19:18  


marika1805 napisał/a:
Zapytam jakie moga wystapic powiklania?

Proszę o powikłaniach poczytać tutaj
http://www.poradnikzdrowi...rcza_33569.html
marika1805 napisał/a:
Czy jest szansa dla taty ze bedzie zyl po radykalnym wycieciu?

Mamy tylko wynik histopatologiczny, to daje nam informacje z jakim rakiem macie do czynienia, nie wiem jakie jest zaawansowanie choroby, nie wiem czy nie ma gdzieś przerzutów, nie mamy tutaj żadnych wyników to trudno mi gdybać.

Radykalna operacja zawsze daje większe szanse na życie i jeśli jest możliwa to z tego się korzysta. Tato ma na razie szanse ale co będzie nie wiem.
Mogę tylko podać statystyki
Cytat:
W badaniu EUROCARE-4 odsetek przeżyć 5-letnich u chorych na RGK rozpoznanego w latach
1995–1999 wyniósł w Polsce 60,5% (dane obejmowały tylko 6% zachorowań), a średnia
w krajach europejskich osiągnęła 76,4%.

przytoczone z linku podanego w poprzednim poście.

pozdrawiam
 
marika1805 


Dołączyła: 15 Paź 2017
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2017-10-15, 19:25  


Dziękuję i pozdrawiam.
_________________
Marika1805
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #6  Wysłany: 2017-10-15, 20:25  


Marika, ja już żyję ponad trzy i pół roku po prostatektomii radykalnej. Żyję, pracuję fizycznie, trzymanie moczu mam idealne. Praktycznie poza corocznym badaniem (zaleconą kontrolą) markera PSA nie mam uczucia, że ze mną jest coś nie tak.

Mam kilka pytań, które muszę tu zadać aby lepiej podpowiedzieć

Ile tata ma lat?
Jakie poziom PSA był u taty?
Co było powodem wizyty u urologa ( ewentualny problem z oddawaniem moczu, ból, krwawienie itp)?
Czy tata choruje na jakieś choroby (cukrzyca, choroby kardiologiczne) i w jakiej jest formie fizycznej?
Gdzie mieszkacie, czy blisko macie do regionalnego centrum onkologii?
Czy tata ma założoną kartę DiLO?

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
marika1805 


Dołączyła: 15 Paź 2017
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2017-10-15, 20:35  


Zacznę od końca, tata nie wspominał o karcie Dilo, jest po zabiegach laryngologicznych, usunięcie polipów, ok 3 lata temu trafił bo na zatoce czołowej miał wrost w kość z powodu nawracających infekcji.
Poza tym miał operację wyrostka bardzo dawno koło 80r. Zrosty odezwały się koło 2000r. Obyło się bez operacji wystarczyła głodówka.
Tata ma 69 lat. Pochował już żonę i syna 4 lata temu.Przeżył to najdotkliwiej. Często oddawał mocz od dawna.Biopsja była 3 lata temu i było ok. Tym razem psa było wysokie chyba 32 jesli nie pomylilam i zrobiono 26 nakłuć.
_________________
Marika1805
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #8  Wysłany: 2017-10-15, 21:38  


No to wiemy już zdecydowanie więcej.
Czyli wcześniej już była jedna biopsja i wtedy nie wykryto (nie trafiono) komórek nowotworowych.
Teraz lekarz sobie "postrzelał" i nowotwór został wykryty i potwierdzony.
Czy było inne badanie obrazowe, scyntygrafia kości, tomografia, czy też rezonans?
Najlepiej, gdyby TK, czy opcjonalnie MRI było wykonane przed biopsją, bo po biopsji na te dwa badania trzeba poczekać do wygojenia gruczołu.
Takie badania są konieczne do oceny zaawansowania nowotworu (nacieku poza gruczoł, inwazji naczyniowo-nerwowej itd.)
Moim zadaniem tata powinien rozważyć leczenie w dobrym szpitalu onkologicznym, najlepiej w centrum onkologii.
Laparoskopię odradzam, bo często kończy się niedoszczętnością zabiegu. U taty będzie potrzeba ( w wypadku operacji) obszerna limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów miedniczych.
Ale jest też możliwość radioterapii, ewentualnie radioterapii z hormonoterapią. Obie metody są porównywalne w skutkach, trochę różnic jest w powikłaniach.
Wcześniej Marzena podała odpowiednie linki i warto się ze wskazaną wiedzą zapoznać.

Oczywiście decyzję podejmie tata - po konsultacjach z lekarzem (lekarzami) i kiedy będzie pełna, potrzebna diagnostyka.

To tyle na tę chwilę. Jak masz jakieś pytania to pytaj. Odpiszę jutro, bo dziś już wychodzę do pracy.

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group