1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór złośliwy trzustki - chemioterapia
Autor Wiadomość
gb.mis 


Dołączyła: 18 Sty 2023
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2023-01-19, 20:38  Nowotwór złośliwy trzustki - chemioterapia


Dzień dobry,

Moja mama (67 lat) zachorowała na nowotwór trzustki (duży guz głowy trzustki - nowotwór przewodowy II/III stadium, nieoperacyjny). Mama niedługo będzie miała chemioterapię, jak pomóc przygotować się do chemioterapii i jak pomóc oczyścić organizm po chemioterapii?
Znalazłam
(…)
czy ktoś miał z tym jakieś doświadczenie, czy to pomaga w oczyszczeniu organizmu po chemioterapii? Czytałam też o tzw. kroplówkach witaminowych, ale też nie mam pojęcia czy warto, a jeśli tak to czy przed czy po chemioterapii?
Czekamy jeszcze na konsultację z lekarzem onkologiem. Zapytam oczywiście lekarza co o tym sądzi, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia?

[ Dodano: 2023-01-19, 20:39 ]
Nie wiem czy dobrze zadałam pytanie, jestem nowa na tym forum. Przepraszam jeśli coś namieszałam.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2023-01-19, 23:01 ]
Część posta ukryta.

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2023-01-19, 21:17  


gb.mis,

Witaj na forum.

Bardzo mi przykro z powodu choroby Twojej Mamy.

Generalnie przygotowanie do chemioterapii oznacza dbanie o ogólnie dobrą kondycję: prawidłwe, wartościowe, urozmaicone odżywianie, wypijanie odpowiedniej ilości płynów, wysypianie się, spacery na świeżym powietrzu, unikanie infekcji ( teraz zwłaszcza trzeba uwaźać na mnóstwo „fruwających” wikół wirusów).

Pomiędzy kolejnymi cyklami chemioterapii obowiązują te same zasady - najważniejsze jest jednak dbanie o nerki czyli przepłukiwanie ich dużą ilością płynów. Poza tym odpoczynek i dbanie o siebie co nie nie oznacza oczywiście przymusowego leżenia w łóżku. Raczej chodzi o podążanie za zachciankami, smakami itd.

Kroplówki witaminowe i inne „super” terapie to standardowe wyciąganie pieniędzy z chorych i ich rodzin. Najlepiej zainwestować w zbilansowane, smaczne, zdrowe i atrakcyjne pożywienie pełne witamin, pierwiastków mineralnych, zdrowych tłuszczów, białka i węglowodanów złożonych.

Pozdrawiam serdecznie.
 
gb.mis 


Dołączyła: 18 Sty 2023
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2023-01-20, 07:47  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mama od miesiąca jest na diecie (diagnoza na SOR tydzień przed świętami), staramy się różnicować dietę, szukam jeszcze dietetyka klinicznego który pomógł by nam ułożyć dietę, tak że jak przyjdzie kryzys to żeby przynajmniej przyswajać najbardziej wartościowe produkty. Martwię się chemioterapią, mama ma 67 lat, od dwóch lat leczy depresję (na razie nie zażywa mocnych lekarstw tj. Setaloft 50 mg 1x dziennie i Ranofren 5mg (1/2 tabletki na noc). Gdyby ten
(…)
mógł jakoś pomóc to byłoby przynajmniej coś co możemy zrobić.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2023-01-20, 11:41  


gb.mis,

Jeszcze raz powtórzę, tzw.cudowne wyroby medyczne nieprzetestowane w leczeniu osób chorych onkologicznie ( czyli w szczególnej sytuacji zdrowotnej) są po prostu niebezpieczne. Nie wiesz jakie będą konsekwencje zestawienia leków antynowotworowych z tym produktem „oczyszczającym”.
Podstawą oczyszania organizmu są działające nerki oraz wątroba. Nie wolno im dorzucać kolejnych substancji do metabolizowania, odfiltrowywania itd.

Jeżeli chcecie mieć poczucie, że coś robicie to naprawdę zastosujcie się do zaleceń lekarskich oraz do tego co pisałam wcześniej. Nie myśl o rewolucyjnym wprowadzaniu teraz dziwnych substancji i kompletnie nieznanych organizmowi mamy rzeczy ponieważ sama chemioterapia będzie swoistą rewolucją i to już wystarczy.

Leczenie wspomagające powinno być przyjazne i oparte na znanych już produktach, warto jedynie zmodyfikować ogólny plan żywienia w dostosowaniu do stanu zdrowia. Skoro już macie odpowiednią dietę to ok, ja jeszcze podsyłam taką niskotłuszczową i bogatobialkową:
https://www.szpitaljp2.kr...atobialkowa.pdf

Poczytaj też tutaj:

Cytat:
Należy stanowczo podkreślić, że wskazania do diet restrykcyjnych, właściwy bilans białka i energii diety doustnej powinien ustalić odpowiednio wykwalifikowany dietetyk. Należy poinformować pacjenta o ryzyku związanym ze stosowaniem niezbilansowanych diet alternatywnych (dieta Gersona, dieta Budwig, diety ketogeniczne, diety głodówkowe), suplementów alternatywnych (np. amigdaliny, dużych dawek witaminy C), co może się przełożyć na pogorszenie stanu odżywienia, rozwój licznych powikłań, a w konsekwencji odroczenie lub przerwanie terapii.

http://onkologia.zaleceni...we_20190214.pdf str.261

[ Dodano: 2023-01-20, 16:51 ]
I jeszcze może to :

https://uck.pl/content/download/D-08-Dieta-w-zapaleniu-trzustki.pdf
 
gb.mis 


Dołączyła: 18 Sty 2023
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2023-01-20, 17:18  


Bardzo dziękuję za pomoc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group