1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak prostaty i przerzuty do kości
Autor Wiadomość
Agutka_2014 


Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-08-06, 20:55  Rak prostaty i przerzuty do kości


Mężczyzna 74 lata, cukrzyk, rak prostaty, założony cewnik.

Rodzaj materiału: oligobioptaty 1 - 12
1. ze strefy obwodowej - bliżej podstawy - strona prawa. Rak gruczołowy 80% biopt. Naciek osłonki nerwu. Bioptat. dł 17mm
2. ze strefy obwodowej _ środek strona prawa. Rak gruczołowy w 80%biopt. . Bioptat. 12mm
3. ze strwfy obwodowej - bliżej wierzchołka str. prawa . Rak gruczołowy w 90%. biopt. Naciek osłonki nerwu. Bioptat 14mm
4. ze strefy obwodowej - środek str. lewa. Rak gruczołowy w 70%. Naciek osłonki nerwu. Bioptat dł. 12mm
5. ze strefy obwodowej bliżej podstawy str. lewa. Rak gruczołowy 40% biopt. Bioptat dł. 14mm
6. ze strefy obwodowej - bliżej wierzchołka str. lewa. Rak gruczołowy w 80% biopt. Bioptat dł. 10mm
7. z okolicy podstawy, str. prawa. Rak gruczołowy w 90%. Naciek osłonki nerwu. Bioptat dł. 13mm
8. ze strefy przejsciowej str. prawa. Rak gruczołowy w 90% biopt. Naciek osłonki nerwu. Bioptat dł. 14mm
9. z okolicy wierzchołka str. prawa. Rak gruczołowy w 40% biopt. Bioptat dł. 6+4mm
10. z okolicy podstaty str. lewa. Rak gruczołowy w 90% biopt. Bioptat dł. 11mm
11. ze strefy przejsciowej str. lewa. Rak gruczołowy w 80% biopt. Bioptat dł. 7mm
12. z okolicy wierzchołka str lewa. Rak gruczołowy 70% biopt. Bioptat dł. 7mm
WNIOSEK: Rak gruczołowy prostaty Gleason 4+3=7

Wyniki badania: TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez kontrastu i z.
Wątroba nie powiększona, bez zmian ogniskowych.
Przewody żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów.
Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirusunga nieposzerzony.
Śledziona, nadnercza niepowiększone, bez zmian ogniskowych.
Nerki wielkości, kształtu, położenia prawidłowego. Pojedyncze, drobne torbielki korowe obu nerek.
Kielichy górne obu nerek poszerzone (20mm). Miedniczka nerki prawej szerokości 27mm, nerki lewej 18mm.
Węzły chłonne wnęki wątroby oraz przestrzenie zaotrzewnowej niepowiększone.
Płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się.
W śrudbrzuszu po stronie prawej intensywnie wysycone, okrągłowe struktury - zwapniałe węzły chłonne krezki? ( tu wstawiony znak zapytania)
uchyłki esicy i zastępnicy.
Pęcherz moczowy o pogrubiałych ścianach z balonem cewnika.
Gruczoł krokowy bez uchwytnych zmian ogniskowych, wielkość 45x51x58mm.
Tkanka tłuszczowa miednicy niezmienna. Pęcherzyki nasienne symetryczne, niepowiększone.
W kręgach dolnego odcinka kręgosłupa piersiowego, w kręgosłupie L-S i w kościach miednicy widoczne są ogniska osteosklerotyczne - meta.

RTG klatki piersiowej PA
Pola płucne bez zmian ogniskowych . Serce niepowiększone. Przepona i kąty przeponowo-żebrowe wolne.

Scyntygrafia kośćca.
Na wykonanych scyntygramach kośćca stwierdzono mnogie ogniska zwiększonego gramadzenia radiofarmaceutyku w:
- licznych kręgach wszystkich odcinków kręgosłupa
- licznych żebrach
- miednicy
- prawej części kości czołowej
- bliższych częściach obu kości udowych
- obu obręczach barkowych oraz prawej kości ramiennej.
Wnioski: Wynik przemawia za rozsianymi przerzutami. do kośćca.
W przypadku występowania dolegliwości bólowych istnieją przesłanki do leczenia radioizotopowego strontem-89 lub samarem 153.

Bardzo proszę o odpowiedz co dalej, jakie są szanse, co znaczą te wyniki dla mojego taty.

[ Dodano: 2015-08-06, 22:19 ]
Dodam jeszcze wyniki badań, mam nadzieję że to coś ułatwi:).


kości.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 791 raz(y) 687,29 KB

rak.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 561 raz(y) 744,2 KB

tomografia komputerowa.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 527 raz(y) 789,53 KB

scyntygrafia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 548 raz(y) 633,32 KB

kości.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 870 raz(y) 687,29 KB

RTG.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 439 raz(y) 745,07 KB

 
wlobo 


Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: Sydney
Pomógł: 10 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-06, 23:44  


Witaj, nie jest dobrze. Rak rozsial sie juz do kosci . Pozostaje powstrzymywanie choroby przy pomocy hormonoterapii, a gdy ta przestanie dzialac, chemioterapia, jezeli organizm wytrzyma ta ostatnia. Napewno zapytasz ile choremu pozostalo zycia? Na to pytanie nikt nie da Ci odpowiedzi. Rak prostaty jest nieprzewidywalny, ale raczej nie licz ze bedzie to wiele lat.
Napisz jakie sa wyniki PSA
_________________
wlobo 135 z forum www.rak-prostaty.pl
 
Agutka_2014 


Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2015-08-07, 08:49  


WLOBO:
Dziękuję za odpowiedz:) o raku wiemy od 2ch. tyg. Leki jakie obecnie są zastosowane to zastrzyk w dniu kontroli tj tydz. temu DIPHERELINE SR 11,25mg oraz 3x1tab. na dzień APO-FLUTAM. PSA z tego co pamiętam w trakcie wizyty lekarz podawał PSA - 51.
Czytałam sporo o przerzutach do kości i wyczytałam że osoby z takimi przerzutami mogą przeżyć około 7mies. czy to prawda, czy mogę się spodziewać że mogę teraz tatę stracić w każdej chwili? Nie znam się na tym, ale wnioskuję iż rak jest już bardzo mocno zaawansowany.
Czy cukrzyca wpływa bardzo na niekorzyść mojego taty przy tej chorobie?
Czy w takim stadium jest szansa na zatrzymanie choroby?
Wiem że to ciężkie pytanie, ale jakie szanse ma mój tata, czego można się teraz spodziewać?
Czy w takim stanie jest realne aby żyć nawet kilka lat?
Czy w tej sytuacji są leki które są wstanie zatrzymać dalsze przerzuty czy na to już nie ma wpływu?
Czy dieta ma wpływ na chorobę?
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-07, 10:11  


Agutka 2014, wysłałem prywatną wiadomość, odbierz.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
wlobo 


Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: Sydney
Pomógł: 10 razy

 #5  Wysłany: 2015-08-09, 10:22  


Agutka, na szczęście raka w kościach jest niewiele, PSA niezbyt wysokie, Gleason w górnej strefie średniej złośliwości i wiek taty nie sprzyjający rozwojowi raka. Jedynie cukrzyca pogarsza sytuację. Niestety w taty przypadku nie można liczyć na powstrzymanie choroby a jedynie na jej spowolnienie. Po przyjetych przez tatę lekach hormonalnych rak w kościach może nawet chwilowo się cofnąć. Ale w przypadku taty wydaje mi się że będzie żył znacznie dłużej niż siedem miesięcy.
Zdania lekarzy co do wpływu diety na leczenie raka są sprzeczne, ale dieta antykowa napewno nie zaszkodzi. A więc ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i cukru na korzyść jarzyn. Wydaje się że ważniejszy wpływ na rozwój choroby ma psychika chorego. Postacie się aby tato nie załamał się psychicznie lecz wierzył że dzięki leczeniu może znacznie przedłużyć swoje życie.

Radzę Ci przejść na specjalistyczne forum tylko o roku prostaty www.rak-prostaty.pl
Pozdrawiam
Wlobo
_________________
wlobo 135 z forum www.rak-prostaty.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group