1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak podstawnokomórkowy w skórze głowy...
Autor Wiadomość
zielona 


Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2016-02-10, 16:13  


Martyś, dziękuję za wsparcie ;)

Z niecierpliwością czekałam na wpis od Ciebie (w końcu rozmowa z kimś, kto ma podobny problem to już coś, coś innego niż rady lekarza).
Ja mam 31 lat, więc to mnie baaardzo mocno (Pania dermatolog też trochę) zdziwiło, no ale są przecież wyjątki odbiegające od reguły..
Ja zdaję sobie sprawę z tego, że panikuje, że przeżywam to jakbym miała naprawdę poważną chorobę, jednak dla mnie słowo RAK (nie tyle nowotwór, ale rak- wiadomo), to wystarczający powód do rozmyślań, strachu, a nawet lekkiej paniki. Coraz częściej bawiąc się z córcią mam takie chwile dołków, gdzie myślę, co będzie np. za rok, o innych myślach lepiej nie wspomnę ;) zwłaszcza nocne rozmyślania są moim utrapieniem, a teraz trafiając na to forum i czytając kilka historii ludzi, którzy najpierw dowiadywali się całkiem nagle o chorobie bliskiej osoby,później miesiącami badania, naświetlania, chemia i... walka przegrana. No po prostu łzy same spływaja po policzku ), i szkoda że juz mniej beztroskie będzie to życie- niepewność, obawa przed wizyta kontrolną, świadomość, że to może wrócić i że to już u mnie było.

Napisz jeszcze proszę, odkąd wycieli Ci te paskudy, to co jaki czas pokazujesz się na kontroli. Tak jak radziłaś mi w 1wszym poście, ok. raz na pół roku? Czy jes to tylko samo kontrolowanie wszelkich znamion oraz miejsc po wycięciu (demoskopem), czy dodatkowo raz na jakiś czas (jeśli tak, to na jaki?) badania innego rodzaju ? i czy Twoja blizna jest duża i w jakiej części głowy?
Czy Twoim zdaniem powinnam kontrolę robic u kilku lekarzy?
no i ciągle myślę, czy jest tu potrzebna wizyta u onkologa (sama pisałaś, że juz on nic tam nie wymyśli)

U Ciebie przed wycięciem lekarz oglądał znamiona demoskopem i nic się nie dopatrzył? :/
Czy dowiedziałaś się jaki to typ raka podstawnokomórkowego?

Teraz się trochę obawiam, że jak zaczną sprawdzać w laboratorium, to okaże się, że to jeszcze coś gorszego... Dermatolog stwierdziła, że ten rak jest dość charakterystyczny w diagnozie... No i tak sobie teraz gdybam, jeśli wynik by wyszedł inny, to później dla potwierdzenia któregoś z dwóch badań histopatologicznych trzeba chyba zrobić kolejne badanie?

Dopytuje i dopytuje, a wszystko dlatego, że mam przeszło roczne dziecko w domu i z organizacją badań nie ma problemu, ale jednak takie chodzenie po lekarzach kolejnych, kolejne kolejki, wizyty- trochę nie mam przy obecnym trybie życia głowy do tego, dodatkowo niedoczynność tarczycy, która wyszła po ciąży (prawdopodobnie ), sprawia, że mimo zażywania leku, nieraz strasznie ciężko mi się funkcjonuje, dużo rzeczy zapominam.. No i na dodatek endokrynologa też muszę zmienić, bo ten wykonał mi tylko 2 (!!!) badania na tarczyce + usg (gdzie znajome z ta przypadłością miały pełny pakiet badań)..
 
Martyś 


Dołączyła: 15 Wrz 2015
Posty: 189
Pomogła: 19 razy

 #17  Wysłany: 2016-02-10, 17:14  


Zielona nie ma za co dziękować, ja też szukałam kontaktu z ludźmi, którzy przez to przeszli i dalej szukam.

Ja też mam małe dziecko i też ryczałam po nocach i też wiem, że już życie nigdy nie będzie takie samo.
Pomogła wizyta u psychiatry i leki, bo niestety nie radziłam sobie z problemem.
Wszyscy na tym cierpieli.

Pamiętaj, ze piszesz na forum gdzie większość osób ma zdiagnozowanego czerniaka.
Z pewnością nie łatwo im się czyta Twoje wpisy o przegranej walce.
Jakoś ciągną dalej ten "wózek" i starają się myśleć pozytywnie.

A odpowiadając na Twoje pytania:
Paskudy wycieli mi 8 miesięcy temu.
Szczerze mówiąc to jeszcze nie byłam na kontroli, bo trochę straciłam wiarę w lekarzy i możliwość profilaktyki.
Wybieram się na dermatoskopię i już żadnych innych badań w tym kierunku (przynajmniej na razie) nie zamierzam robić.
Jak chcesz możesz zrobić badania genetyczne w kierunku zespołów w których raki podstawnokomórkowe są częste.
Tylko pytanie po co Ci ta wiedza.

Moja blizna na głowie jest spora.
Większa niż było znamię, długo miałam tam strupa po zabiegu, więc pewnie to się wszystko trochę rozeszło. Ja ją mam 20 cm ponad czołem z prawej strony. Jakieś 2,5x1cm

Pewnie, że warto konsultować się u dwóch lekarzy.
Mnie oglądało raz na jakiś czas czterech i to z regionalnego ośrodka onkologicznego. Jak widać nic to nie pomogło.
Jeśli nie popadniesz w schizy to warto chyba słuchać własnej intuicji.

Wizyta u onkologa chyba na tym etapie nie jest potrzebna, chyba że przyniesie Ci to wewnętrzny spokój.

Myślę, że warto zawsze sprawdzić badanie histopoatologiczne w innym zakładzie.
Ja mam określone typy raka.
Guzkowaty i powierzchownie się szerzący.

Pamiętaj wynik może wyjść albo gorszy, albo lepszy albo taki sam.
Jeśli nie chcesz sprawdzać trzeci raz w przypadku dwóch różnych wyników najlepiej wysłać preparat i bloczki do konsultanta krajowego w tej dziedzinie.
Z jakiego regionu Polski jesteś?
 
zielona 


Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2016-02-10, 17:40  


Martyś, jestem ze śląska. A Ty ?
pojęcia nie mam co , gdzie i jak... bo trochę po wizycie u dermatolog ochłonęłam, później znów myślałam dużo, no i właśnie tu nas forum znów mam dylematy. Przedtem nie brałam w ogóle onkologa pod uwagę, zwłaszcza, że i internista i dermatolog uspokajali , że nie ma potrzeby..hmm... czy im wierzyć do końca. No i podobnie z dermatologiem, wycięłam i tenjeden sprawdza. U chirurga, który wyciął zmianę nie byłam jeszcze...a jakoś po tym wszystkim myślę, że tam nie wrócę. Ewentualnie po ten wycinek..

Czytałam wątki na innych grupach tego forum, do czerniaka jeszcze nie doszłam. nie miałam nic złego na mysli pisząc w ten sposób, ale faktycznie głupio to wyszło...Dużo ludzi wychodzi jednak z raka, mimo niespecjalnie optymistycznych rokowań, a ja bardzo mocno kibicuje Wszystkim, żeby udało im sie wygrać jak najszybciej! Do każdego z przeczytanych wątków podchodzę bardzo emocjonalnie...

Czyli widzę, że mimo rangi problemu..nie jestem sama.. jednak mocno działa taka wiadomość na naszą psychikę. Ja też zastanawiałam się nad wizytą u specjalisty...sama nie wiem. Wolałabym bez leków. Uporać się sama ze sobą.

Cytat:
Jak chcesz możesz zrobić badania genetyczne w kierunku zespołów w których raki podstawnokomórkowe są częste.
Tylko pytanie po co Ci ta wiedza.


Chyba muszę więcej poczytać, bo pojęcia nie mam nt. tych zespołow..

Ja tez mam bardziej z prawej strony, też może to byv ok. 20cm od lini włosów przy czole...może mamy to samo miejsce ;) dla mnie to centralne miejsce, takie widoczne...

Dokładnie, mam tego świadomość, że powtórka badania histo, ma 3 warianty... a, że ja jestem cykor jakich mało, to mam problem i chyba po prostu mniej myślenia, więcej działania.
Dziękuję raz jeszcze za wskazówki. :tull: Życze Tobie i sobie, oby sie nam już nic nie odnawiało. Więcej luzu też sie przyda..

[ Dodano: 2016-02-10, 17:51 ]
i jeszcze jedno..czy wynik z diagnoza taką jak moja jest wystarczający ? Dlaczego nie zostal napisany typ...
 
Martyś 


Dołączyła: 15 Wrz 2015
Posty: 189
Pomogła: 19 razy

 #19  Wysłany: 2016-02-10, 21:45  


Zielona
Dzięki za życzenia i wzajemnie.

Okreśłenie typu tego akurat nowotworu nic nowego nie wnosi do sprawy.
Ze wszytkimi postępuje sie tak samo - wycina - najlepiej doszczętnie.

Onkolog tak jak już pisałam też Ci nic nowego nie powie.

Idź raz na pół roku do dobrego dermatologa, sama też oglądaj skórę (czy nic nowego, dziwnego się nie tworzy) i żyj normalnie :)

Jeśli chcesz jeszcze o coś podpytać lub zwyczajnie podzielić się swoimi rozterkami napisz wiadomość prywatną.

pozdrawiam gorąco :papap:
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #20  Wysłany: 2016-02-10, 23:13  


Dziewczyny,może nie dość dokładnie prześledziłam Wasz wątek odnośnie podstawowych badań, ale u mojego Taty też wykryto tego raka ( prawie w tym samym jak u mnie czerniaka). Jakie podstawowe badania powinien zrobić, bo minęło już ponad 3 miesiące od wycięcia (ucho) a on póki ci nic z tym dalej nie robi w sensie nie idzie do lekarza na kontrolę..USG, RTG?? Czy może jednak RM albo TK?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #21  Wysłany: 2016-02-10, 23:18  


arawis,
Jeżeli wycięte doszczętnie to nic więcej nie potrzeba. Tylko obserwacja.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #22  Wysłany: 2016-02-11, 19:31  


missy, dziękuję :) Przynajmniej on ma spokój. I przepraszam za zaśmiecanie wątku moimi sprawami.
 
zielona 


Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #23  Wysłany: 2016-02-12, 12:14  


Witam ponownie,
mam jeszcze pytanie odnośnie samego wycinka. Czy bloczek parafinowy mozna wysłać pocztą ? bo zastanawiam się, czy nie poprosić lekarza o przesłanie... Czy istnieje wykaz laboratoriów w danym rejonie?

mam również pytanie odnosnie wyglądu samego raka pdstawnokomórkowego- czy wygląd zaatakowanej skóry może przypominać liszaja?

pozdrawiam serdecznie
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #24  Wysłany: 2016-02-12, 14:05  


Pocztą - nie. Kurierem, który wie co, po co i jak przewozić - tak.
Pytanie o kwestie porównawcze BCC i liszaja to zdecydowanie do dermatologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group