1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuca Czy podejmować leczenie i gdzie dla obcokrajowca
Autor Wiadomość
framer 


Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-05-29, 09:41  Rak płuca Czy podejmować leczenie i gdzie dla obcokrajowca


Witam wszystkich.
Mam chorego rodzonego brata 58 lat. Jak określają lekarzy, stan jest bardzo poważny. Chłoniak z przerzutami w płuca. Rak drobnokomórkowy. Problem polega na tym że jest obywatelem Ukrainy i diagnoza jest po ukraińsku.

Miał robioną tomografie oraz imunohistochemiję. Najpierw od rodzimy dowiedziałem się że lekarze odradzali leczenia. Tak jakby był spisany na straty. Rodzina naciska na to żeby próbowali człowieka leczyć. W związku z tym mam pytanie: Czy zawsze podejmuje się leczenie bez względu na stan, czy gdzieś jest granica przy której lepiej człowieka nie męczyć i dać mu ten pozostały czas z najmniejszym bólem i męką? Wiem że pytanie jest skomplikowane i prawdopodobnie nie ma prostej odpowiedzi.

Na razie oczekuje na informację od rodziny jakie im proponują leczenie. Prawdopodobnie chemioterapia. Ale ja nie mogę spokojnie siedzieć i czekać i martwi mnie stan jakości leczenia na Ukrainie. Być może że mam nie aktualne informację, ale zastanawiam się czy próbować szukać możliwości ściągania i leczenia go w Polsce. Rozumiem problemy związane z ZUS i opłatami i to prawdopodobnie ogromnymi. W związku z tym drugie trudne pytanie : Czy istnieje możliwość leczenie obcokrajowca w takim stanie w Polsce? Jeżeli tak to jakie ośrodki tym się zajmują?
Przepraszam za moją polszczyznę i pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-29, 09:46  


framer napisał/a:
Chłoniak z przerzutami w płuca. Rak drobnokomórkowy.

Albo chłoniak z przerzutami do płuc, albo pierwotny rak drobnokomórkowy płuca.
Tę kwestię trzeba wyjaśnić (choć rozumiem, że z racji diagnozy w obcym języku może być to kłopot).
Chyba, że współistnieją oba te nowotwory?

framer napisał/a:
Czy zawsze podejmuje się leczenie bez względu na stan, czy gdzieś jest granica przy której lepiej człowieka nie męczyć i dać mu ten pozostały czas z najmniejszym bólem i męką?

Oczywiście.
Naczelna zasada medycyny - po pierwsze nie szkodzić.
Jeśli leczenie przyniesie więcej minusów niż plusów, jeśli pacjent nie jest w stanie go znieść z racji swojego stanu, jeśli - mówiąc wprost - w danej chwili bardziej zaszkodzi niż pomoże - wówczas odstępuje się od postępowania leczniczego, zwykle na rzecz postępowania objawowego (łagodzenie bólu czy innych efektów choroby).
Na tym polega zresztą medycyna paliatywna.

framer napisał/a:
Być może że mam nie aktualne informację, ale zastanawiam się czy próbować szukać możliwości ściągania i leczenia go w Polsce.

Aby w ogóle móc rozważać leczenie tu czy tam trzeba wiedzieć jaka konkretnie jest diagnoza i co proponują na Ukrainie (być może dokładnie to samo co zaproponowaliby w Polsce).
Istotny jest również stan pacjenta.
_________________
 
framer 


Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2012-05-29, 17:30  


Dziękuje za odpowiedź. Spróbowałem przetłumaczyć diagnozę nie wiem czy dobrze. Jeśli jest taka możliwość to mam prośbę o sprawdzenie. Z góry dziękuje.

Opis tomografii
Z prawej strony nad obojczykiem forma z miękkiej tkanki 51*47 mm, z pofalowanymi konturami. Z lewej strony pod obojczykiem taka sama forma 25 mm. W przedniej górnej części śródpiersia z prawej strony masa z miękkiej tkanki 50*45*83 mm. W (bifurkacyjnym kącie ???) węzeł chłonny 33*23 mm. Z prawej strony wielokrotne ogniskowe formy 3-0 mm średnicy. Z lewej strony w górnym dole dwa ogniska 3-4 mm w średnicy. Destrukcja kostnej tkanki brak.
Diagnoza : chłoniaki z mts w płuca

Imunohistochemija
Immunofenotyp guza: CD45-, CK7+, CK20-, CEA+, TTF-1+, SPB+, AE1/AE3+, CD56+, Synapt+, Chr A+, Vim-, Ki-67=87%

Diagnoza : immunofenotyp guza węzła chłonnego odpowiada metastazie nizkodeferencyjnego
(chyba chodzi o drobnokomórkowy ) neurohormonalnego raka płuc z wysokim poziomem aktywności proliferacyjnej.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-29, 19:39  


Immunohistochemia wskazuje raczej na raka drobnokomórkowego płuca.
W TK widać niestety dość zaawansowane zmiany obustronne, co oznacza wysoki stopień zaawansowania choroby.
Czy były wykonane inne badania, np. TK głowy albo USG jamy brzusznej?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group