1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuc u mojego Tatka-pomóżcie proszę!!!!
Autor Wiadomość
martyna_p


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2009-04-14, 21:29  Rak płuc u mojego Tatka-pomóżcie proszę!!!!


Witam wszystkich serdecznie mam na imię Martyna i we wtorek 7 kwietnia mój świat się zawalił....staram się jeszcze być optymistką ale prześledziłam wątki na forum odnośnie raka płuc i powoli dochodzi do mnie co to za choroba:(((((Z góry przepraszam za chaos wypowiedzi ale nie jestem jeszcze w stanie podejsc do tego na spokojnie.
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników i podpowiedzi co dalej robić (jakie badania leki schematy chemii) za każde wieści , informacje podpowiedzi i wsparcie będę niezmiernie wdzięczna!!!
Ale może do sedna:mój Tata ma 57lat i od wielu lat pali. Ostatnio uskarżał się na ból żebra a że jakiś czas temu upadł sądził ze moze to być złamanie.Lekarz rodzinny skierował go na ostry dyżur chirurgiczny gdzie zrobiono mu prześwietlenie klatki piersiowej(niby ponieważ zdjęcia RTG nie dostał do ręki)i stwierdzono że może to i pęknięcie żebra na co zalecono branie ketonalu.Po dwóch tyg ból nie przechodził i Tata poszedł znowu do rodzinnego i wykłócił sie o skierowanie na RTG klatki piersiowej (zaznaczam że sie wykłócił ponieważ ostatnie badanie rtg miał robione w czerwcu 2008r nic nie wykazało i rodzinny doszedł do wniosku że to za często)
7 kwietnia odebrał zdjęcie i opis:
"ok 5cm nieprawidłowa masa w dole prawej wnęki , poniżej której widoczna jest prawdopodobnie druga podobna zmiana.Poszerzenie cienia śródpiersia po stronie prawej na poziomie łuku aorty.
Serce i aorta w normie"
Tata widząc ten opis jakby już sie załamał.Kilka lat temu zmarł na nowotwór trzustki jego rodzony brat i uważa on że rak to wyrok śmierci a najbardziej boi sie cierpienia z tym związanego.
Następnego dnia pojechaliśmy do Instytutu Grużlicy i Chorób Płuc na Płocką gdzie zrobiono Tacie badania krwi(morfologie i gazometrie) oraz CT angio klatki piersiowej.
Z morfologi wyszło ze ma za dużo białych krwinek(11,11x10^9/l) a za mało czerwonych4,27x10^12/l niską hemoglobine 13,1g/dl oraz niski hematokryt 37,5% a także niski wskaźnik anizocytozy płytek krwi9,5fl
Ma też bardzo wysokie D-dimery 1513,0 ug/l oraz niskie BE w gazometrii -1,0 mmol/l
Opis CT brzmi:
"Nie wykazano zmian zatorowych w obrębie tętnic płucnych.Nie stwierdza sie objawów nadciśnienia płucnego.
W płucu prawym masa guzowata w konglomeracie z powiększonymi węzłami chłonnymi zamykająca oskrzela do płata srodkowego, zwężająca oskrzele pośrednie i dolnopłatowe, powodująca prawie całkowitą niedodmę płata środkowego.W masę guza wtopiona jest tętnica dolnopłatowa prawa.W seg 10 widoczna masa guzowata o wymiarach ok 32x36 mm-przerzut? naciek przez ciągłość?.Powiększone węzły chłonne przytchawicze prawe 45x27 mm.Jamy opłucnowe bez cech płynu.Pogrubiałe lewe nadnercze 28x22mm
W linii pachowej tylnej widoczna destrukcja kostna IX żebra lewego-meta.pozostałe elementy kostne bez zmian o charakterze meta."
Lekarz z Instytutu wpisał nas znaczy Tate na liste oczekujących do przyjęcia na oddział i wysłał do centrum onkologii
Następnego dnia mieliśmy konsultacje w CO z torakochirurgiem z oddziału nowotworów płuc i klatki piersiowej który zlecił bronchoskopie.W piątek wykonano Tacie bronchoskopie i czekamy na wynik(prawdopodobnie będzie jutro)
Nie wiem co dalej robić!!!!!Gdzie sie udać z wynikami tej bronchoskopii ????Do onkologa do torakochirurga????Jakie badania dalej robic??CT mózgu i wątroby, scyntygrafie kości i stawów????nie wiem!!!! zgłupiałam!!!!Nikt nic nie mówi, torakochirurg też nic nie powiedział po przeczytraniu opisu CT???Co oznacza ten cholerny opis tomografii???[b]Proszę pomóżcie!!!
z góry dziękuje i serdecznie wszystkich pozdrawiam M.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #2  Wysłany: 2009-04-14, 21:50  


Witaj Martyna!
Tu na pewno ktoś Tobie odpowie na nurtujące Cię pytania.
Ja jedynie mogę powiedzieć, że słowo meta oznacza przerzut.
Reszty nawet nie staram się Tobie "po ludzku" wytłumaczyć,ponieważ sama więcej pytam niż odpowiadam...
Dziwi mnie troszkę to, że lekarze nie porozmawiali z Tobą rzeczowo, abyś wiedziała co i jak. Nawet nie pokierowali co robić dalej.
W moim przypadku, lekarze mojego taty odpowiadali na wszystkie moje pytania.
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #3  Wysłany: 2009-04-14, 22:15  


Martyna
jak najpredzej załatwiajcie scyntografie nie ma co zwlekac na żebrach cos jest i trzeba jak najpredzej naswietllic aby twoj tatus nie cierpiał :!:

nie czekaj załatwiaj wszystko tak szybko jak sie da ,czas jest na wage złota.
Trzymam kciuki pisz co załatwiłiscie
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #4  Wysłany: 2009-04-14, 22:16  


Cytat:
...Niedodma u osób dorosłych jest najczęściej skutkiem ucisku (na oskrzele lub miąższ płucny) z zewnątrz przez płyn, naciek zapalny lub nowotwór, zatkania światła oskrzela przez ciało obce, śluz lub nowotwór. Powietrze, które zastało zamknięte w pęcherzykach płucnych, zostaje wessane, a miąższ płucny zapada się...
 
 
martyna_p


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2009-04-15, 12:07  


jusia , cleo dzięki za odpowiedź.
Dzisiaj dzwoniłam do CO dowiedzieć sie o wyniki bronchoskopii ale rano jeszcze ich nie było.Spróbuje jeszcze dodzwonić sie do lekarza który robił broncho moze on coś bedzie wiedział.
Wiecie moze gdzie w warszawie można zrobić prywatnie scyntygrafie i czy potrzebne jest jakieś skierowanie???
Zastanawiałam sie jeszcze nad zrobieniem Tacie PET ale nie wiem czy już teraz czy dopiero po chemii ?????droga do zakwalifikowania sie na to badanie z NFZ to jakiś koszmar i czeka sie kupe czasu pozostaje jeszcze PET Na WIMie ale nie wiem czy tam tez nie jest wymagane jakies skierowanie .
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #6  Wysłany: 2009-04-15, 13:39  


martyna
własnie to jest nasza chora służba, zdrowia jednak mysle ze moze prywatnie gdybys poszła to załatwisz szybciej jakies skierowania .Moja mama PET miała wykonane po chemi dopiero ale jesli chodzi o kościec nie jest tak miarodajne jak scyntografia .
A scyntografie miała dopiero po trzech miesiacach od PET gdybym wówczas wiedziała tyle na temat jak ta choroba potrafi siać to napewno bym domagała sie zaraz po chemi kiedy mozna by było zaczac juz jakies leczenie dwufosfonianami a nie czekac az sie rozsieje (w przypadku mojej mamy na żebro)
Wiec staraj sie poruszyć niebo i ziemie
Powodzenia
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #7  Wysłany: 2009-04-15, 19:36  


Jestem w ogromnym szoku!!!!!!!
Naprawdę widzę, że trafiliśmy z tatą do bardzo dobrych lekarzy, bo z żadnymi badaniami nie ma problemu.
Ale jestem naiwna, że myślałam, że to standard w leczeniu nowotworów!
Bardzo Wam współczuję. Ne dość, że musicie walczyć z chorobą, to jeszcze z lekarzami...
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #8  Wysłany: 2009-04-15, 20:14  


jusia
moze nie tyle z lekarzami co z chorymi przepisami i czasem oczekiwania leka
na powyższe badania.
Ciesze sie ze u was poszło błyskawicznie .
Ściskam
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #9  Wysłany: 2009-04-16, 18:24  


Cleo, masz rację. Przepisy są naprawdę fatalne - chore!!!
Niestety często pieniądz jest stawiany ponad pacjentem... Nie wiem jak to wyrazić co chcę powiedzieć, ale na pewno wiecie o co mi chodzi.
Pozdrawiam!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group