1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonowy
Autor Wiadomość
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #16  Wysłany: 2019-06-13, 20:11  


quisque, Jest jeden węzeł podejrzany ale SUV nie jest bardzo wysoki więc na razie tak na 100 % nie można powiedzieć, że na pewno przerzut, okaże się jak wytną przy operacji.
quisque napisał/a:
taka diagnoza kwalifikuje ojca do operacji?

Nie ma nigdzie przerzutów odległych a to bardzo dobre informacje więc jest szansa na operację. Dużo więcej dowiemy się po operacji, jak to będzie wyglądało. Jak okaże się, że jest przerzut w węźle to podadzą tacie chemię na dobicie ewentualnych mikroprzerzutów, które mogły węzłami powędrować dalej a są zbyt małe, żeby badania obrazowe je pokazały. N razie Waszym głównym celem jest operacja a wynik PET brzmi optymistycznie.

powodzenia
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #17  Wysłany: 2019-06-22, 15:01  


witajcie,

Po pierwsze dziękuje za pomoc w interpretacji wyników. W poniedziałek ojciec ma przyjęcie do szpitala a we wtorek/ środę ma mieć operację.

Aktualnie zastanawiam się nad dwoma kwestiami. Jest dla mnie, jako dyletanta dosyć intuicyjnie zrozumiałe, że po operacji powinniśmy pomyśleć nad dietą. Czy ktoś tutaj może polecić jakiegoś dietetyka onkologicznego najlepiej z Poznania?

Druga sprawa to kwestia immunoterapii. Czy w oczekiwaniu na badania histopatogiczne guza i węzłów, żeby oszczędzić czas powinnśmy przeprowadzić jakieś badania, które będą niezbędne do wdrożenia tego leczenia? Czy to leczenie wchodzi w grę równolegle z chemią czy tylko w przypadku niezadawalających wyników chemioterapii? W końcu czy wiecie o jakichś onkologach, którzy w większej mierze niż inni tego rodzaju leczeniem się interesują?

Z góry dziękuje za pomoc.
 
Biedronka1 


Dołączyła: 05 Kwi 2019
Posty: 10

 #18  Wysłany: 2019-06-23, 02:53  


Lista ośrodków stosujące immunoterapię w leczeniu raka płuca

Artykul z marca 2019 podaje ponizsza liste osrodkow.

https://immuno-onkologia.pl/dostepnosc-immunoterapii-dla-polskich-pacjentow-informacje/

https://immuno-onkologia.pl/wp-content/uploads/2019/03/Immunoterapia_lista-o%C5%9Brodk%C3%B3w_rak-p%C5%82uca.pdf
 
trev 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 106
Pomógł: 3 razy

 #19  Wysłany: 2019-06-23, 21:04  


quisque napisał/a:
Czy w oczekiwaniu na badania histopatogiczne guza i węzłów, żeby oszczędzić czas powinnśmy przeprowadzić jakieś badania, które będą niezbędne do wdrożenia tego leczenia?


Dobrze kombinujesz, ale trudno powiedzieć czy da się zrobić coś na skróty. Piszę teraz z własnego doświadczenia, więc nie wszystko musi wyglądać tak samo. Generalnie, po operacji będzie okres rekonwalescencji i jest to czas odpoczynku dla chorego. W międzyczasie powinny się odbyć badania histopatologiczne wyciętego guza oraz ew. węzłów. Ty powinieneś natomiast dopilnować terminu wizyty u onkologa. Tam zapewne czeka cię kolejne kontrolne badanie TK płuc i dopiero wtedy decyzja podjęcia dalszego sposobu leczenia. Problem w tym, że aby pacjent został zakwalifikowany do leczenia w pierwszej linii immunoterapią (czyli atezolizumabem) wpierw musi być sprawdzony poziom ekspresji PDL-1 który to do takiego leczenia kwalifikuje bądź nie. A to badanie trwa (u mnie to był miesiąc) i z tego co słyszałem też dużo kosztuje (nie pacjenta, ale ośrodek zlecający). Dlatego choć optymalnie byłoby zrobić takie badanie praktycznie równolegle albo zaraz po badaniach hist-pat próbek, albo przynajmniej równolegle w czasie kontrolnego badania TK i oczekiwania na jego wyniki to... nie robi się tego typu badania profilaktycznie tylko dopiero wtedy gdy naprawdę już wiadomo że jest taka potrzeba.
Oczywiście, uzbrojony w tę wiedzę możesz spróbować - przede wszystkim już na pierwszej wizycie u onkologa po operacji podjąć temat. Powodzenia.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #20  Wysłany: 2019-06-24, 21:16  


quisque napisał/a:
że po operacji powinniśmy pomyśleć nad dietą.

Na pewno dostanie tato w wypisie ze szpitala co może co nie. Ja zwolenniczką diet nie jestem, raczej niech pacjent je to na co ma ochotę. Żeby diety miały jakiś wpływ na zdrowie i życie pacjenta to trzeba by było je stosować od urodzenia i przez całe życie teraz to już aż tak ani nie pomoże ani nie zaszkodzi. Kolejna kwestia, tato pogubi kilogramy po operacji zapewne, jeszcze nie wiemy co będzie dalej, czy jakieś leczenie i lepiej te kilogramy trzymać, nabierać żeby później było z czego gubić. Oczywiście dietetyk nie zaszkodzi i jak najbardziej możecie skorzystać to jest tylko moje skromne zdanie w tej kwestii.
quisque napisał/a:
Czy w oczekiwaniu na badania histopatogiczne guza i węzłów, żeby oszczędzić czas powinnśmy przeprowadzić jakieś badania,

Raczej Was nikt nie skieruje na dodatkowe badania ponieważ pierw trzeba poznać przeciwnika, wiedzieć dokładnie rodzaj raka, zaawansowanie i jaki konkretnie wynik po operacji i mając to dopiero lekarz może podjąć decyzje i zazwyczaj tak jest czy coś jeszcze dokłądniej badać, czy zlecać dodatkowe badania.
Oczywiście rozmawiać z lekarzami możesz ale myślę, że onkolog dopiero jak dostanie wynik hist.pat. zdecyduje co dalej.

pozdrawiam
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #21  Wysłany: 2019-06-27, 11:41  


Dziękuje za odpowiedzi. We wtorek przeprowadzono lobektomię. Jedyny komunikat, który na dzisiaj mamy to taki, że wszystko poszło według planu i że zdjęcie wykonane po operacji (rtg) jest bardzo ładne - cokolwiek to znaczy.

Jak rozumiem, teraz oczekiwanie na wyniki histo. Mogę coś w międzyczasie robić? Ma ktoś z Was może jakies pomysły na to żebym zrobił wszystko co możliwe na tym etapie a może nawet z ostrożności trochę więcej niż potrzeba? :)
 
megi88 


Dołączyła: 24 Wrz 2018
Posty: 78
Pomogła: 6 razy

 #22  Wysłany: 2019-06-27, 13:47  


quisque, dopóki nie będziesz miał wyników hist-pat to niewiele możesz, ale zacznij działać jak tylko dostaniesz wynik. Teraz możesz ewentualnie "zaklepać" wizytę u onkologa, do którego pójdziesz z wynikiem. W zależności od wyniku on zdecyduje czy konieczna jest chemia uzupełniająca. Chemię podaje się do 6 tyg po zabiegu, więc trzeba działać szybko. Powodzenia!
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #23  Wysłany: 2019-06-28, 12:44  


rozumiem rozumiem i onkologa mam już zaklepanego. Pytanie moje natury ogólnej jest takie czy immunoterapia może być stosowana po leczeniu chirurgicznym czy z jakichś powodów nie wchodzi w grę?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #24  Wysłany: 2019-06-28, 17:15  


quisque,
Generalnie immunoterapia nie jest stosowana obecnie jako leczenie uzupełniające po operacji. Immuno jest dostępna w tzw. I i II linii leczenia ( jak pisał trev), ale to w przypadku raka nieoperacyjnego bądź w stadium uogólnienia.

Cytat:
Kryteria kwalifikowania chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia pierwszej linii(chorzy wcześniej nie poddawani systemowemu leczeniu z powodu zaawansowanego nowotworu) –pembrolizumab:
-zaawansowanie kliniczne w stopniu IV

Cytat:
Kryteria kwalifikowania chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia drugiej linii (chorzy z niepowodzeniem wcześniejszej chemioterapii wielolekowej z udziałem pochodnych platyny lub monoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu) z zastosowaniem niwolumabu w raku płaskonabłonkowym (niezależnie od stopnia ekspresji PDL1)oraz atezolizumabu w raku płaskonabłonkowymlub niepłaskonabłonkowym:
-zaawansowanie miejscowe (stopień III –z wyjątkiem przypadków, w których możliwe jest zastosowanie radiochemioterapii,radioterapii lub chirurgicznego leczenia) lub uogólnienie (stopień IV)

http://onkologia-online.p...04.30/b/b.6.pdf
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #25  Wysłany: 2019-06-29, 22:57  


Rozumiem, ze immunoterapia nie jest refundowana, ale w kilku opracowaniach spotkałem się z oceną, że jest przydatna również jako leczenie uzupełniające obok chemioterapii.

Czy ktoś tu orientuje się jakie są koszty takiej terapii przy założeniu woli samodzielnego jej opłacenia? Oraz czy jej zastosowanie nie jest w sensie biurokratycznym skomplikowane czy tego rodzaju problemy nie występują?
 
JaBaba 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 634
Pomogła: 14 razy

 #26  Wysłany: 2019-06-30, 18:32  


Mogę wypowiedzieć się na temat kosztów stosowania nivolumabu (opdivo0. Jedno podanie (co 2 tyg.) to 240 mg. Cena fiolki 10 ml (100 mg) to 6708.30 zł, cena fiolki 4 ml (40 mg) to 2683.32 zł. Czyli jedno podanie to 2 x 6708.30 + 2638.32 = 16054.92 zł

[ Dodano: 2019-06-30, 19:34 ]
Immunoterapia jest refundowana, ale w programach lekowych do których link podała missy.
_________________
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna...
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #27  Wysłany: 2019-06-30, 19:34  


JaBaba napisał/a:
Mogę wypowiedzieć się na temat kosztów stosowania nivolumabu (opdivo0. Jedno podanie (co 2 tyg.) to 240 mg. Cena fiolki 10 ml (100 mg) to 6708.30 zł, cena fiolki 4 ml (40 mg) to 2683.32 zł. Czyli jedno podanie to 2 x 6708.30 + 2638.32 = 16054.92 zł

A ile podan nalezaloby przyjac w ramach immunoterapii stosowanej jako leczenie uzupelniajace po operacji? Chodzi mi o to czy bardziej 10 czy bardziej 30?

[ Dodano: 2019-06-30, 19:34 ]
Immunoterapia jest refundowana, ale w programach lekowych do których link podała missy.


Wiem wiem ze jest refundowana, ale nie w okolicznosciach o ktorych ja pisze tj jako leczenie po operacji
 
JaBaba 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 634
Pomogła: 14 razy

 #28  Wysłany: 2019-06-30, 20:23  


Cytat:
A ile podan nalezaloby przyjac w ramach immunoterapii stosowanej jako leczenie uzupelniajace po operacji? Chodzi mi o to czy bardziej 10 czy bardziej 30?
Raczej nikt Ci tutaj na to nie odpowie - to pytania do lekarza, który zajmuje się immunoterapią. W standardach leczenia raka nie ma czegoś takiego jak immunoterapia jako leczenie uzupełniajace po operacji.
_________________
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna...
 
quisque 


Dołączył: 29 Maj 2019
Posty: 12

 #29  Wysłany: 2019-07-01, 10:56  


Rozumiem, ale być może jest tu ktoś kto podchodził do tematu immunoterapii jako leczenia uzupełniającego na własną rękę.

Wiem, że sama racjonalnośc takiego działania musi być oceniona przez specjalistę (i czekam na wizytę u prof. Ramlaua) ale chodzi mi bardziej o aspekt administracyjno - techniczny takiego przedsięwzięcia.

Wiecie może czy dzisiaj w ramach badania hist. "z urzędu" weryfikuje się również mutacje gen. pod kątem stosowania immunoterapii czy to jest zawsze oddzielna kwestia, którą powinienem już organizować?

[ Dodano: 2019-07-01, 11:56 ]
Rozumiem, ale być może jest tu ktoś kto podchodził do tematu immunoterapii jako leczenia uzupełniającego na własną rękę.

Wiem, że sama racjonalnośc takiego działania musi być oceniona przez specjalistę (i czekam na wizytę u prof. Ramlaua) ale chodzi mi bardziej o aspekt administracyjno - techniczny takiego przedsięwzięcia.

Wiecie może czy dzisiaj w ramach badania hist. "z urzędu" weryfikuje się również mutacje gen. pod kątem stosowania immunoterapii czy to jest zawsze oddzielna kwestia, którą powinienem już organizować?
 
megi88 


Dołączyła: 24 Wrz 2018
Posty: 78
Pomogła: 6 razy

 #30  Wysłany: 2019-07-01, 12:15  


Cytat:
Wiecie może czy dzisiaj w ramach badania hist. "z urzędu" weryfikuje się również mutacje gen. pod kątem stosowania immunoterapii czy to jest zawsze oddzielna kwestia, którą powinienem już organizować?

Nikt sam z siebie nie weryfikuje mutacji. Sam na tą chwilę też nic nie zrobisz, ponieważ dopiero po badaniu hist-pat będziesz mógł wypożyczyć tzw bloczki i wysłać je do badania mutacji. Nie wiem czy w ogóle możesz to zrobić na własną rękę. U nas to szpital wysyłał i oni to w jakimś wewnętrznym systemie rejestrowali.
Z moich doświadczeń mogę tylko powiedzieć, że robienie czegokolwiek poza standardami leczenia i programami lekowymi jest bardzo trudne i prawie niemożliwe. Pytałam ostatnio onkologa o tą immunoterapię i on dał do zrozumienia, że ona podobnie jak chemia ma też sporo działań ubocznych, więc zastanów się czy jest sens o to walczyć. Na podanie chemii w ramach standardowych procedur po operacji masz 6 tyg. Jeżeli zdecydujesz się na badanie mutacji i wyjdą negatywnie zamkniesz sobie obie drogi. Życzę powodzenia!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group