1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Autor Wiadomość
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #1  Wysłany: 2018-12-14, 16:16  rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego


Rozpoznano to u mnie rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego czy ktoś to przechodził jeżeli tak proszę o kontakt kasjer2@vp.pl
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2018-12-15, 08:04  


Witaj Janku1,
Widzę, że jesteś na forum już od pewnego czasu.
Jeżeli potrzebujesz teraz konkretnych informacji na temat swojej choroby to napisz trochę więcej - kiedy postawiono diagnozę, czy już się leczysz. Wyniki badań obrazowych też będą potrzebne.
Postaramy się pomóc.
Wątki dotyczące tej samej jednostki chorobowej co Twoja można odnaleźć poprzez wyszukiwarkę forumową.

Pozdrawiam serdecznie.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #3  Wysłany: 2018-12-15, 10:05  


Szanowna pani mój problem zauważyłem dokładnie 6.listopada br.po zdjęciu protezy zauważyłem po stronie lewej w okolicy trójkąta zatrzonowcowego taką fałdę a obok niej skrzepy krwi nie było to bolesne nigdy nic tam nie czułem były to takie kroki czerwieni i białych plamek był moment w jednym dniu, ze odrywała się z tego taka mała biała miękka kuleczka po konsultacji ze stomatologiem zostałem skierowany na wycinek, który odebrałem 14 XII
jednocześnie ostałem skierowania na tomograf twarzoszczęki, szyi, klatki piersiowej oraz bad.fiberoskopowe, wszystkie te badania będą wykonane w terminie 17-21 XII, tyle, co wiem, pani, która dokonywała wycinek powiedziała, że ta zmiana nie jest duża, ale badania muszą być przed konsylium lekarskim. Mnie interesuje jak to się dokładnie leczy i jakie szanse, chciałbym jeszcze dodać, że przechodziłem leczenie ziarnicy w 1986 r wznowa 2010 miałem naświetlania między innymi tą stronę szyja i pacza w 1987. z góry dziękuje za odpowiedź.Żadnych badań obrazowych nie mam.

[ Dodano: 2018-12-15, 10:32 ]
Zapomniałem dopisać na lewym policzku mam taką jakby kulkę z perłowa końcówką mała jak pół groszku pokazałem to lekarzowi przy pierwszym przyjęci to mi powiedział to na pewno od druta z protezy, bo tam miałem druta, który mnie drażnił, nikt się nawet na to nie popatrzył. Dokładny opis wycinka Rozpoznanie:w W wycinkach stwierdza się naciek raka płaskonabłonkowego bazaloidnego.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2018-12-15, 16:00  


Janek1,
Czy wynik histopatologiczny zawiera jedynie stwierdzenie
Cytat:
stwierdza się naciek raka płaskonabłonkowego bazaloidnego.
?

Nie ma nic więcej? Żadnych oznaczeń stopnia złośliwości guza ( w skali G1-G3/4)?

Co do sposobów leczenia to zależy ono od dokładnego rodzaju raka oraz jego zaawansowania - stąd moje pytanie o stopień złośliwości guza. Generalnie metodą z wyboru jest chirurgia plus ewentualne leczenie uzupełniające ( rth lub crth). Więcej będę mogła napisać po przeczytaniu wyników tk, na które trzeba jeszcze poczekać.
Jeżeli zmiana jest nieduża i okaże się to „wczesnym” rakiem to leczenie radykalne ma wielkie szanse powodzenia.
Pozdrawiam, m.

Ps. I zwracaj się, proszę, do mnie per Ty 🙂 Na forum nie czuję się „szanowną panią” 😊
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #5  Wysłany: 2018-12-15, 17:51  


Dziękuję Ci za odpowiedź, nie ma żadnych oznaczń stopni pod spodem pisze opis makroskopowy:"wycinek z okolicy migdałka i trójkąta zatrzonowcowego po str. lewej podejrzenie ca" około 4 fragmentów 49-76729 tyle.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2018-12-15, 18:03  


Rozumiem.
Mogę się tylko domyślać, że patomorfolog wpisując określenie „bazaloidny” potraktował to jako równoznaczne z dużą złośliwością nowotworu:
Cytat:
Rak płaskonabłonkowy bazaloidny (Basaloid squamous cell carcinoma)
Rak płaskonabłonkowy bazaloidny został po raz pierwszy opisany w 1986 roku przez Wain i wsp. jako wariant histologiczny agresywnego wysokodojrzałego raka płaskonabłonkowego [10]. Rozwija się najczęściej w okolicy nadgłośniowej i zachyłku gruszkowatym. Makroskopowo przedstawia się zwykle jako pojedynczy owrzodziały guz. Mikroskopowo stwierdza się komponentę płaskonabłonkową i podstawnokomórkową, ta ostatnia zbudowana jest z gęsto upakowanych małych komórek o skąpej cytoplazmie i hiperchromatycznym jądrze. Pomiędzy grupami komórek widoczne są PAS-dodatnie torbielowate przestrzenie oraz ogniska martwicy. Komponenta raka płaskonabłonkowego stanowi niewielką część guza i niekiedy jest ograniczona do ognisk o typie Carcinoma in situ. Guz wykazuje bardzo agresywny wzrost, a przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych stwierdzane są w 80% przypadków. Z tego powodu leczenie operacyjne powinno być uzupełnione radioterapią lub radiochemioterapią [3].

https://otorhinolaryngologypl.com/api/files/view/131436.pdf
  
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #7  Wysłany: 2018-12-17, 13:58  


Mam pytanie dziś miałem badanie fibroskopowe, wynik:Skrzywienie przegrody nosa, nosogardło wolne.ujścia torebek słuchowych wolne. Struny głosowe ruchome symetrycznie, delikatnie zaczerwienione. Szpara głośni szeroka. Nagłośnia w normie. Dołki językowo-nagłośniowe w normie. Zachyłki gruszkowate w normie. W badaniu jamy ustnej i gardła środkowego widoczne niewielkie owrzodzenie w obrębie trójkąta zatrzonowcowego po lewej. Czy jest możliwe, aby lekarz nie zauważył tej narośli obok owrzodzenia ? Czy tomografia twarzoczaszki też bada te rejony ?
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2018-12-17, 16:38  


Janek1,
Czy
Cytat:
lekarz nie zauważył tej narośli
?

To jest pytanie do lekarza, my nie będziemy w stanie na nie odpowiedzieć :(
Tomografia obejmie wskazany rejon:
https://www.google.com/se...=5pCcc3qV_1b-IM
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #9  Wysłany: 2019-01-02, 16:55  


Kochani oprócz tego co opisałem po badaniach tk dziś miałem konsylium zmiana w ustach do wycięciwa tylko w płucach podejżewają meta lub wznowę ziarnicy mówią że muszą to zbadać aby zacząć leczenie PET za 2 tyg. wyniki do 10 dni. Powiedzcie czy to może być zmiana po tylu leczeniach naświetlaniach jakaś pozostałośćw tej prawej części płuc w 1013 wynik z PET w tej części "Nieaktywne metaboliczne pogrubienie opłucnej grzbietowej do 9-ciu mm segmentu 2 i 6 płuca prawego".

[ Dodano: 2019-01-02, 16:56 ]
miało być w 2013 roku wynik PET.

[ Dodano: 2019-01-03, 10:56 ]
Takie jeszcze pytanie, czy w wynikach tomografii nie można rozpoznać przerzutów do płuca, że skierowanie mnie na PET z adnotacją podejrzenie wznowy chłoniaka oraz oceny płuc pod kątem meta pani na konsylium mówiła, że nie wiedza, od czego zacząć i skąd ta zmian 20 mm na 19 mm, gdy zapytałem co to może być to powiedziała że dowiemy się po wynikach PET.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #10  Wysłany: 2019-01-06, 16:46  Prośba o wyjaśnienie TK


Kochani nie wiem gdzie pisać, jeżeli nie tu to proszę pokierujcie mna.dam opis.tomografii , po której skierowano mnie na PETa;Płuco prawe: zmiana guzowata o nieco policyklicznych, spikularnych obrysach 24 × 17 mm w przedniej części segmentu III. Guzek w segmencie VI, guzek 7 mm w segmencie IV/V, Dość liczne drobne guzki przy opłucnowo w płacie dolnym Płuco lewe: zagęszczenie 19x10 przy obrycie opłucnowej w rzucie języczka. Dość liczne drobne guzki przyopłucnowo w płacie górnym, pojedyncze w płacie dolnym . Jamy opłucnowe wolne od płynu. Węzły Chłonne: tchawiczo-oskrzelowy prawy granicanej wielkości 12 mm w osi krótkie, we wnękach 11 mm, przytchawiczo 8 mm. Nie stwierdzono obecności zmian kostnych podejrzeń o meta. Opisane zmiany w płucu prawym nie były widoczne w badaniu z dnia 16.09.2018. Wszystko zaczęło się od rozpoznania po wycinku w trójkacie zatrzonowcowym powstała wrzodziejąca narośl rozpoznanie:w wycinkach twierdza się naciek raka płaskonabłonkowego bazaloidalnego. Chciałem zaznaczyć, że zagęszczenie wykazują mi już od paru lat w TK pisząc "W obu płucach liczne zagęszczenia linijne podopłucnowe nieprzegrodowe o charakterze włóknistym z odcinkowym pogrubieniem opłucnej.

[ Dodano: 2019-01-06, 16:51 ]
Opisane zmiany w płucu prawym nie były widoczne w badaniu z dnia 16.09.2018 miało być 16.09.2013 roku z 2018 to moja pomyłka, przeprawszam.
_________________
Janek1
 
pomoc123 


Dołączył: 05 Wrz 2018
Posty: 4

 #11  Wysłany: 2019-01-06, 22:29  


Witaj !
Zmiany w płucach wymagają weryfikacji przy bardziej specjalistycznej metodzie jaką jest PET.
Jak dawno temu zdiagnozowano u Ciebie raka płaskonabłonkowego ?
_________________
Tomasz.
 
nowa-2017 


Dołączyła: 07 Cze 2017
Posty: 112
Skąd: Zielona Góra
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2019-01-06, 22:29  


Witaj na forum. Nie jestem lekarzem, ale jakieś rozpoznanie już jest, znaleziono komórki raka naciekającego. Poza tym w opisie widnieje zapis "spikularne" albo policykliczne, co już wskazuje na charakter złośliwy. Zapewne czeka Cię leczenie. Pytanie jakie? Bo jest jeszcze kilka guzkow w płucach, nie wiadomo czym one są. Powiększone są także węzły chłonne, co wskazuje na raczej zaawansowaną postać.
Wskazana pewnie będzie dalsza diagnostyka i leczenie. Wynik pet również da bardziej czytelny obraz.
Trzymam kciuki, działaj szybko.
_________________
pozdrawiam, M.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #13  Wysłany: 2019-01-07, 08:41  


Janek1
Janek1 napisał/a:
w wycinkach twierdza się naciek raka płaskonabłonkowego bazaloidalnego
Jeżeli dobrze rozumiem co piszesz to pierwsza diagnoza dotyczyła jamy ustnej gdzie stwierdzono raka płaskonabłonkowego. Czy te zmiany zostały usunięte czy zastosowano inne leczenie?
Janek1 napisał/a:
dam opis.tomografii , po której skierowano mnie na PETa
Opis w badaniu tomograficznym płuc jest podejrzany, zmiany mają budowę policykliczną, spikularną (nieregularną) - trzeba to dokładniej sprawdzić. Badanie PET jest tu napewno sensowne. Zalecono ci też bronchoskopię / biopsję by ocenić charakter tej zmiany? Bez tego nie można rozpocząć żadnego leczenia.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #14  Wysłany: 2019-01-07, 09:14  


Ola Olka Tak diagnoza dotyczyła zmiany w okolicy zatrzonowcowej lewej , te zmiany nie zostały usuniete bo wynik z wycinka był 12.12 2018 r po czym skierowano mnie na badania fiberoskopowe (17.12.2018) wynik badania jednym słowem w normie, później 18.12.2018 USG wszystko w normie, w tym samym dniu TK twarzoczaszki i szyi wynik:Wzmocnienie kontrastowe po stronie lewej w okolicy zatrzonowcowej po stronie lewej i w bocznej części języka. Zmiana na przekroju poprzecznym o wym. ok.17x17.Poza tym zgrubienie błony śluzowej w prawej zatoce szczękowej. Ślinianki przyuszne i podżuchwowe bez zmian.Zmian kostnych podejrzanych o meta nie stwierdzono.Węzły chłonne:po stronie lewej za katem żuchwy pojedyncze,okrągłe do 7 mm. Po stroine prawej z grupy IIa do 7 mm( z zatoką tłuszczową.No i ten nieszęsny TK, który mnie dobija. 02.01.2019 byłem na konsylium i oni zdecydzowali o tym że będzie robiony PET, mam się z wynikami zgłosić bez wezwania na konsyliu które odbywa się co tydzień.żadnych badań mi nie zleceno. Pozdrawiam

[ Dodano: 2019-01-07, 09:17 ]
Chciałbym jeszcze zapytać, czy graniczna wielkość węzłów chłonnych to węzły powiększone ? Czy jeszcze w normie.

[ Dodano: 2019-01-07, 10:29 ]
Może warto by tu napisać, że ja już od 1985 roku zmagam sie z ziarnicą złośliwą w tym czasie miałem podaną chemioterapię MOPP po tym naświetlanie tzw. Bombą kobaltową "górny płaszcz" w 1987 naświetlana lewa pacza i szyja w 2010 wznowa w jamie brzusznej znów chemia ABVD i naświetlanie podprzeponowe po którym został węzeł chłonny podostrogowy o wymiarach 13x16 nieaktywny, no i teraz to draństwo, przepraszam, że to pisze, ale może komuś się to przydać.

[ Dodano: 2019-01-07, 11:40 ]
Pani w trakcie konsylium powiedziała,że ta zmiana do wycięcia, ale musimy poczekać co pokaże PET.
_________________
Janek1
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #15  Wysłany: 2019-01-07, 13:42  


Janek1 napisał/a:
Chciałbym jeszcze zapytać, czy graniczna wielkość węzłów chłonnych to węzły powiększone ?
Jeżeli graniczna wartość to moim zdaniem jeszcze w normie.
Janek1 napisał/a:
No i ten nieszęsny TK, który mnie dobija.
Możesz to badanie zamieścić? Bo twój opis może być niekompletny...
Janek1 napisał/a:
Pani w trakcie konsylium powiedziała,że ta zmiana do wycięcia, ale musimy poczekać co pokaże PET.
Zapewne ma rację. Rozumiem że się denerwujesz ale pewne rzeczy trudno przyśpieszyć. Kiedy ten PET?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group