1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Autor Wiadomość
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #196  Wysłany: 2020-09-09, 17:42  


Czy to jest opis ręcznie napisany czy drukowany? Pytam bo nie znam takiego określenia „płatowe obrysy” . Mogą być gładkie albo spikularne, nieregularne. To są najczęstsze określenia używane przez radiologów.
A jak to napisano w poprzednim tk?
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #197  Wysłany: 2020-09-09, 19:05  


To poprzednie TK z 23.04.2020.
Kilka guzków płuca prawgo, niektóre są nieco większe w porównaniu do badania poprzedniego: w seg.1P o wym. 10x8 (poprzednio 9x6), kilka zmian płata środkowego o wym. do 6mm (poprzednio do 5mm) kilka guzków w seg.6P, o wym. do 11x9 (poprzednio9x8mm).Drobne guzki płuca lewego: seg.4/5, przynaczyniowo o wym.5mm(poprzednio 3mm) w seg. 10 o wym. 4mm (poprzednio 3 mm).Drobne zmiany włóknisto-zrostowe i pooperacyjne płuca prawego- jak poprzednio. Obecnie bez płynu w prawej jamie opłucnowej. Płuca powietrzne, bez uchwytnych zmian ogniskowych. W obrębie śródpiersia widocznych jest kilka węzłów chłonnych: wnękowy P o wym. 19x15 (jak poprzednio, kilka węzłów gr.4 o wym. do15x11mm (poprzednio 17x14mm) węzeł gr. 7 o wym. 16x11 (poprzednio 21x14mm) . Węzeł do przodu od żyły głównej górnej o śr.13mm(poprzednio wym12x10). Węzeł w tkance tłuszczowej około sercowej, po stronie P o śr. 14mm (poprzednio śr.12).Tchawica i duże oskrzela bez zwężeń światła. Jamy opłucnowe wolne od płnu. Serce niepowiększone. Płyn w worku osierdziowym- warstwa o gr. Do 10mm (jak poprzednio)
Wnioski: zmiany ogniskowe nieco większe w porównaniu do badania poprzedniego. Poza tym jak w opisie.
To obecne:
W śródpiersiu przednim,do przodu od VCS węzeł chłonny w osi krótkiej 16mm(poprzednio 12mm)
we wnęce prawego płuca wezeł chłonny w osi krótkiej 13mm.Przytchawiczo węzły chłonne w osi krótkiej do 10mm. W prawym kącie przeponowo-sercowym krągły węzeł chłonny średnicy 15mm. Mierna ilość płynu w worku osierdziowym. Płyn w prawej jamie opłucnowej, grubości warstwy płynu do około 15mm. Prawa kopuła przepony wyżej ustawiona. w segmencie 6 płuca prawego guzek wielkości 18mm o płatowych obrysach (poprzednio 15,5.) W segmencie 1 prawym podopłucnowy guzek wielkości 11, 5mm(poprzednio 9,5).Nieznacznemu powiększeniu uległy niezbyt liczne guzki aktualnie wielkości do 8mm, większość z nich zlokalizowana jest w płucu prawym. W przyleganiu do przedniej krawędzi tylnych odcinków żeber 8,9 prawych widoczne sa międzytkankowe zagęszczenia wielkości odpowiednio 30x8mm i 35x10mm. W przyleganiu istota korowa żebra 8 jest nierówna i pogrubiała- podejrzenie zmian o charakterze meta.
Wnioski:
Nieznacznie powiększyły się guzki w płucach oraz kilka węzłów chłonnych w śródpiersiu. Pojawił się płyn w prawej jamie opłucnowej. Podejrzenie zmian meta w przyleganiu do żeber 8,9 po prawej- nieco większe niż poprzednio.
Nie mogę tego rozszyfrować ten pan odnosi się, do których rozmiarów nie ma w poprzednim badaniu . Tekst jest drukowany.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #198  Wysłany: 2020-09-13, 13:26  


Kochani wytłumaczcie mi proszę jak ja mam rozumieć wnioski z opisów TK z 23.04 Wnioski: zmiany ogniskowe nieco większe w porównaniu do badania poprzedniego. Poza tym jak w opisie.2020: oraz TK z 07.09.2020: Wnioski: Nieznacznie powiększyły się guzki w płucach oraz kilka węzłów chłonnych w śródpiersiu. Pojawił się płyn w prawej jamie opłucnowej. W poprzednim napisane bylo zmiany nieco większe, teraz napisane nieznacznie powiększyły się guzki w płucach z płynem już kiedyś miałem "przygodę" było go do 20mm. Radiolog nie napisał, o progresji, czy mam rozumieć, że jeszcze nie ma progresji ? (oby nigdy nie było) z tego co dowiedziałem się z forum, stan określa radiolog.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #199  Wysłany: 2020-09-13, 14:57  


Janek1,
Radiolog nie napisał wprost o progresji bo zmiany powiększyły się nieznacznie a określenie progresja wymaga spełnienia konkretnych warunków dotyczących wielkości zmian przerzutowych ( min. zwiększenie sumy wymiarów o przynajmniej 20%).
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #200  Wysłany: 2020-09-16, 15:32  


missy "w seg.6P, o wym. do 11x9 (poprzednio9x8mm)" to opis z kwietnia.
ten z września "w segmencie 6 płuca prawego guzek wielkości 18mm o płatowych obrysach (poprzednio 15,5.)" nie rozumiem skąd opisujący wziął ten rozmiar 15,5mm, skoro pisze wyraźnie, że guzek był o wielkości 11x9.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #201  Wysłany: 2020-09-17, 15:09  


Faktycznie, są rozbieżności. Niestety ja Ci ich nie umiem wyjaśnić - to pytania do radiologa, który opisywał badanie.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #202  Wysłany: 2020-09-17, 15:31  


missy, Jutro jestem umówiony z innym radiologiem, który nie porówna, tych płytek, bo tego nie robi, ale obiecał odczytać każdą z osobna.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #203  Wysłany: 2020-09-20, 16:21  


messy,Mam kolejną prośbę w ubytku jak to nazwała p. dr. w jamie ustnej w miejscu, gdzie był guz powstałej po naświetlaniach, która się powiększyła pokazała się taka biała jak mleko wydzielina, ruchoma, ale gdy ją poruszę to czasami wypływa mała kropelka krwi, co to może być do wizyty daleko (już nie na radio tylko na onkologii) smaruje to solkoserylem, a to raz większe raz mniejsze tak poniżej 0,5 cm. Pani dr. mówił przy ostatniej wizycie, że będzie czasami bolało czasami krwawiło, może Ty albo ktoś z forum wie co to jest ta biała wydzielina.

[ Dodano: 2020-09-21, 14:13 ]
Kochani wybaczcie ja znów z problemem jestem załamany dostałem wynik TK twarzoczaszki.
Opis badania:1. W lokalizacji lewego migdałka i dna jamy ustnej widoczna dwuogniskowa wznowa: na poziomie migdałka 15 mm, skan 83 poniżej trudno mierzalna zmiana prawdopodobnie 15x11 mm, skan 93.
2. Łączny wymiar CC nacieku 24 mm, pomiar z rekonstrukcji. Zmiany wykazują brzeżne wzmocnienie, centralnie są niskodensyjne 36 j.H- cechy rozpadu ?
3. W prawej zatoce szczękowej zmiana ogniskowa 31 mm, 28 j.H.,torbiel retencyjna ? Jak poprzednio
4. Obecnie nie widać zgrubień śluzówkowych w lewej zatoce szczękowej.Węzły chłonne szyi obustronnie do 6 mm w osi krótkiej,jak poprzednio, niepowiększone.
5. Obecnie nie widać powiększonego węzła za lewym katem żuchwy.
6. W widocznym fragmencie prawego płuca guzki oraz pojawił się płyn grubości do 11 mm.
7. W kościach nie widać ognisk destrukcji. wnioski w opisie.
Nadmienię, że ta okolica była naświetlana już dwukrotnie, proszę zreferujcie mi to, ja wiem, tylko że jest wznowa, co oznaczają te określenia w pkt. 1, 2, 3. Jaka jest szansa na leczenie.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #204  Wysłany: 2020-09-22, 21:32  


Janku1,
Zmartwiły mnie Twoje informacje...
Opisana wznowa ma cechy rozpadu, czyli guz nowotworowy ma część martwiczą - to by się pokrywało z zaobserwowaną przez Ciebie białą wydzieliną.

Trudno mi pisać o kolejnych możliwościach leczenia bo nie wiem na ile to dawne pierwsze naświetlanie ma tutaj znaczenie. Tylko radioterapeuta będzie mógł ocenić czy dodatkowa dawka promieniowania jest dopuszczalna i czy w ogóle ma sens. Może nie klasyczna radioterapia, może Cyberknife?
Kiedy masz wizytę u onkologa?
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #205  Wysłany: 2020-09-23, 09:17  


miessy, wizytę u onkologa mam za tydzień 30 września, kochana kto kieruje na Cyberknife, gdzie on się znajduje, co do naświetlania to pani dr. z radio mówiła, że już przy drugim naświetlaniu miała opory, w dodatku te płuca, ja zostałem z tym sam jesteście jedyni, od których mogę uzyskać jakąś pomoc informacje. Co znaczy ten rozpad guza i ta część martwicza, nie umiem za bardzo obsługiwać się komputerem, proszę o pomoc.

[ Dodano: 2020-09-23, 09:47 ]
missy, gdzie szukać pomocy, do kogo się udać na konsultację (na razie oczywiście wizyta w przychodni u lekarza prowadzącego) w sprawie jamy ustnej i płuc, jestem jak dziecko we mgle.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #206  Wysłany: 2020-09-27, 15:00  


Janek1,
Nie wiem w jakiej części Polski się leczysz więc trudno wskazać konkretny ośrodek.

CyberKnife jest inna metodą naświetlań - to w zasadzie radiochirurgia, tutaj naświetlanie jest jedno albo tylko kilka w przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii. Czasem jest możliwe w przypadku niepowodzenia po wcześniejszym leczeniu, ale ja absolutnie nie wiem czy to byłoby coś odpowiedniego dla Ciebie zważywszy na Twoje wcześniejsze spotkania z radioterapią ( ziarnica). CyberKnife maja Gliwice, Poznań i Warszawa ( Wieliszew).

Co do rozpadu guza - to sytuacja gdy rośnie on na tyle szybko, że substancje odżywcze nie docierają na czas do jego wnętrza. Czyli na zewnątrz guz się rozwija dynamicznie a środek pozostaje jakby „niedożywiony” i zaczyna obumierać/ ulegać rozpadowi.
Niestety nie jest to pozytywne zjawisko bo świadczy o intensywnym uaktywnieniu się choroby.

Leczeniem możliwym do przeprowadzenia w celu powstrzymania choroby ( ale nie wyleczenia) jest kolejna chemioterapia.

Nie mam pojęcia co lekarze będą mogli wymyśleć tym razem bo z Twoich ostatnich badań wynika, że progresja dotyczy niestety obu ( niezależnych) nowotworów. Co prawda rak w płucach zachowuje się kompletnie inaczej niż zdecydowana większość pierwotnych raków płuca bo progresja jest nieduża i całkiem powolna.
Być może lekarze postanowią powtórzyć cisplatynę alba zamienią ja na karboplatynę.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #207  Wysłany: 2020-09-29, 09:08  


missy, Wybacz, że zanudzam, pozwoliłem sobie podać konfrontacji ten odczyt z płytki w inny ośrodku, oto wynik: Badanie porównawcze do badania z 23.04 z badaniem z 07,09 2020 r. Zwraca uwagę obecność powiększenia się większości zobrazowanych guzków w zakresie prawego pola płucnego i tak seg.1 guzek 11x9 mm-9x7 w poprzednim.
seg.3 płuca prawego 5,4 wcześniej-4,6.
seg 2płuca prawego 6,4 wcześniej 5,7.
seg.6 płuca prawego 15x11 wcześniej 13x10.
seg 4 płuca prawego guzki 6,6 wcześniej 5,9; 6 mm wcześniej 4 mm; 4mm wcześniej 3mm
pojawił się płyn w jamie opłucnowej grubości 15mm.
Interesuje mnie taka sprawa 1.w seg 6 opisana tutaj zmiana ma 15x11 jest mniejsza od tej wskazywanej przez pierwszego opisującego (18 mm o płatowych obrysach). 2 w opisie TK klatki jest opisany płyn grubości do 15 mm , natomiast twarzoczaszki płyn grubości 11 mm. Już kiedyś miałem płyn w opłucnowej, TK klatki było robione 8 dni wcześniej od twarzoczaszki czy jest możliwe, że płyn schodzi.
Chciałem poinformować, że w PET z 02.01.2019 r. jak i PET z 15.10.2019. pisze, między innymi w obu płucach widoczne sa guzki sred. do 8 mm, bez pobudzenia metabolicznego. W/g mnie te guzki utrzymują sie na tym poziomie z 2019 są poniżej 8 mm powiększeniu uległy tylko 2 czy się mylę. Jutro czeka mnie wizyta u onkologa z tymi wynikami. Pozdrawiam

[ Dodano: 2020-09-29, 10:42 ]
missy mam takie dodatkowe pytanie a czy nie mogliby tego wyciąć ? Czy po radioterapii, którą skończyłem 10-mcy temu można operować ?

[ Dodano: 2020-09-29, 12:07 ]
Pisząc, czy nie mogliby tego wyciąć ? Mam na myśli zmiany w jamie ustnej.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #208  Wysłany: 2020-10-01, 17:13  


Jestem po wizycie u onkologa i konsultacji u radioterapeuty. Onkolog stwierdził, żeby to skonsultować z radio. On by widział chemioterapię może by wybrał jakiś schemat, ale chciałby mieć opinię radioterapeuty, który mi powiedział, że naświetlanie to ostateczność w ostateczności, w opinii napisał: W chwili obecnej nie kwalifikuje się do powtórnej radykalnej radioterapii. Propozycja rozważenia możliwości leczenia systemowego. Konsultacja radioterapeutyczna planowana po zakończeniu leczenia systemowego. Na końcu po obejrzeniu płytki stwierdził, ze to jest małe pokazał mi na dwa małe zacienione kółeczka mniejsze od groszówki, powiedział też, ze względu na płuca lepiej mi zrobi chemia, pozdrawiam.
_________________
Janek1
 
crayzy 



Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 324
Skąd: Dolnyśląsk
Pomogła: 42 razy

 #209  Wysłany: 2020-10-01, 21:28  


Janek1
Cieszę się że są dalsze ścieżki leczenia i lekarze chcą dalej działać.

Mam nadzieję że jak najszybciej dostaniesz się na chemię i że ona pomoże.

Trzymam kciuki i mimo wszystko życzę dużo zdrowia!!!
_________________
Nadzieja umiera ostatnia :)
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #210  Wysłany: 2020-10-02, 13:44  


crayzy, modlę się, aby mnie przyjęto na oddział i rozpoczęto leczenie, jestem przygotowany do dalszej walki z tym gadem.
_________________
Janek1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group