1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi z mutacją genu BRCA1
Autor Wiadomość
ewelamarcin 



Dołączyła: 31 Lip 2014
Posty: 65
Pomogła: 3 razy

 #166  Wysłany: 2017-11-13, 20:14  


Witam

Dziękuję Gaba.
W środę zaczynam chemioterapię!
Wiem tylko że dostane zestaw Paklitaksel plus Karboplatyna we wlewach co 7 dni. Mam kilka pytań!
Czy jest to dobry zestaw na drugie starcie z tym rodzajem raka ( 3 -, i mutacja BRCA1)?
Dlaczego Karbolatyna a nie Cisplatyna?
Czym różnią się wlewy co 7 dni od tych co 21 dni?
Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tym schemacie w wersji co 7 dni. Nie dopytałam też lekarza ile jest wlewów w takim schemacie, może ktoś miał z tym doświadczenia? No i jakie skutki uboczne?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Ewelina
 
Kawa_Alice 


Dołączyła: 30 Paź 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #167  Wysłany: 2017-11-13, 21:29  


CZeść,

Schemat jest dobry (równie często stosowany jak karboplatyna z gemcytabiną). Wlewy cotygodniowe cechują się mniejszą toksycznoscią. Karboplatyna właśnie jest mniej toksyczna od cisplatyny a skuteczność ta sama. Cisplatyna jest skuteczniejsza w innych rakach np jądra (układu moczowego) ale nie w raku piersi.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #168  Wysłany: 2017-11-13, 21:50  


No i na takie szczegóły to ja już jestem za uboga w wiedzę. Mogę to tylko skojarzyć z leczeniem raka jajnika gdzie mi innymi występuje taki schemat co 7 dni i wg literatury daje 3 razy dłuższe przeżycie od tradycyjnych schematów co 21 dni ( mediana 30 mies. a 100 mies to duża różnica). Wadą jest znacznie większa toksyczność na układ krwionośny. Tak ogólnie to cisplatyna jest trochę bardziej toksyczna a karboplatyna po pewnym czasie daje odczyny uczuleniowe. Uważa się że skuteczność obu leków jest taka sama, więc ostatnio wszyscy zaczynają od karboplatyny. Chciałaś platynę to masz. Dopytaj w pierwszym rzędzie kiedy będzie pierwsza ocena efektów leczenia i na jakiej podstawie (usg, tk, rezonans) dopiero wtedy będzie coś wiadomo.

Nic nie piszesz o poszukiwaniu innych przerzutów? TK klatki piersiowej i jamy brzusznej, miednicy małej? Scyntygrafia kości?
_________________
sprzątnięta
 
ewelamarcin 



Dołączyła: 31 Lip 2014
Posty: 65
Pomogła: 3 razy

 #169  Wysłany: 2017-11-13, 23:06  


Dziękuje dziewczyny za odpowiedź :)
Przeczytałam dziś prawie cały internet i nie znalazłam tego schematu w leczeniu raka piersi, dlatego zapytałam Was Kochane! Dziękuje za odzew!
Bardzo dobra informacja to to że wlewy co 7 dni są skuteczniejsze od tych co 21 dni. Uwielbiam tak dobre wiadomości :-D :-D :-D
Co do badań to 3 tygodnie temu miałam w Kielcach RTG klatki, ( tu wynik ok), dziś miałam mamo i USG piersi-( guz z 14 mm wyrósł do 16 mm, ale jak na tydzień po BAG to chyba nie jest źle, w LP zmiana 4 mm czyli bez zmian, węzły czyste po obu stronach), morfologie dużą z markerami ( wyniki w środę przed wlewem), echo serca ( kardiolog powiedział że serce jak u nastolatki :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: ), w środę jeszcze tylko USG jamy brzusznej.
Innych badań nie zlecono, dziś na konsylium zatanawiano się nad rezonansem magnetycznym ale ostatecznie Pani dr. zrezygnowała z tego badania.
W sumie to nawet ciesze się że nie poszukują na siłę p... odległych( nawet nie chcę tego wymawiać i wypisywać) bo wiem że nie wpłynie to na długość przeżycia! Teraz spinam dupsko, wlewam platynę i usuwam te moje 2 nieszczęścia! Potem zobaczymy! To były super 2 lata ( rok leczenia plus 2 spokoju), liczyłam że to nie koniec, najbardziej obawiałam się p.... odle.....! Nie pojawiły się :lol: :lol: :lol: :lol:
Teraz zaczynam od nowa i jestem pewna że kolejne lata będą jeszcze lepsze!
Dziękuje za wszystko kochane
Pozdrawiam
 
Kawa_Alice 


Dołączyła: 30 Paź 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #170  Wysłany: 2017-11-14, 08:44  


"W sumie to nawet ciesze się że nie poszukują na siłę p... odległych( nawet nie chcę tego wymawiać i wypisywać) bo wiem że nie wpłynie to na długość przeżycia! "

No tu bym Ewo polemizowała:) Jak najbardziej przerzuty odległe mają wpływ na długość przeżycia i moim zdaniem powinni wykonać TK, żeby je wykluczyć. Raki trójujemne cechuje właśnie to, że szybko dają przerzuty i szybko nawracają.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #171  Wysłany: 2017-11-14, 10:28  


ewelamarcin napisał/a:
W sumie to nawet ciesze się że nie poszukują na siłę p... odległych( nawet nie chcę tego wymawiać i wypisywać) bo wiem że nie wpłynie to na długość przeżycia!
Jak już napisała Kawa_Alice przerzuty odległe oznaczają rozwój choroby i tym samym mają duży wpływ szanse przeżycia. Dlatego kontrole są takie ważne. Wystąpienie przerzutów odległych zawsze drastycznie pogarsza rokowania.
Pozdrawiam serdecznie

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2018-02-25, 18:15 ]
Cytat:
Mniejsze znaczenie ma natomiast aktywne poszukiwanie bezobjawowych przerzutów odległych, ponieważ ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań kontrolnych nie ma istotnego wpływu na skuteczność leczenia i jakość życia chorych.

http://onkologia.zaleceni...k%20piersii.pdf str.257


_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
18buzka 


Dołączyła: 16 Lis 2017
Posty: 1

 #172  Wysłany: 2017-11-16, 17:31  rak 3- mutacja


hej
ja tez jestem 3- g3, brca1, ki67-60, brak zajetych wezłów, naczyn krwionośnych (pierwsze starcie), wyniki prawie identyczne do twoich z 1 starcia.Lecze sie w Gdansku. Miałam tak jak ty, operacje oszczedzajaca, chemię 4 ac +12 taksoli i wówczas dowiedziałam sie ze mam BRCA 1 (ten sam co ty). Zaraz po chemii nie skierowano mnie na radioterpie (jej wogole nie miałam), ale na podwojną mastektomie z rekonstrukcja (mija juz 3 miesiace). Niedlugo bede miec usuwane jajniki i jajowody laparoskopowo. W gdańsku przy mutacji BRCA1 zalecają bardzo szybka podwojna mastektomia i usuwanie janików (twierdzo ze bez niej wznowe miejscowa mam prawie pewną) Nie podają cistoplatyny w 1 starciu.

w przypadku wnowy miejscowej daja dokałdnie to co ty masz dostawać w cyklach co 7 dni. Po zakonczeniu leczenia (chemia, operacja) u nas zapisuja do programu klinicznego na olaparib ( lek doustny) zapobiegajacy nawrotom przy posiadaniu mutacji. Warto o tym pomysleć, nawet przyjechac do Gdańska (wizyta raz na miesiac), lub zapytac onkologa w warszwie o te badania. zobacz tez forum na facebooku " abaniko" dla mutantek.
Uszy do gory
18buzka
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #173  Wysłany: 2018-01-29, 19:54  


Ewelino, co u Ciebie? Jak znosisz leczenie? Pozdrawiam ciepło.
 
ewelamarcin 



Dołączyła: 31 Lip 2014
Posty: 65
Pomogła: 3 razy

 #174  Wysłany: 2018-04-09, 14:02  


Witam serdecznie.
Leczenie zakończone. 17 wlewów karbo plus taxole, zleciało mi bardzo szybko bez większych przygód. Odpowiedź na leczenie raczej dobra, po 12 lub 13 wlewie nie mogłam odnaleźć guzka, po 17 nie był widoczny na USG i mamo. Dziś operacja usunięcia piersi, planowo z jednoczesną rekonstrukcja! Jednak 4 lata temu miałam radio i po otwarciu lekarz ma zdecydować czy włoży cyca czy ekspander do napełniania.
Moja onkolog powiedziała że jeżeli w histopacie znajdą żywe komórki rakowe to zapisze mnie do leczenia
oliparibem jeżeli ich nie nie będzie to nie zakwalifikuje sie.
Sama nie wiem co lepsze?😢

3majcie kciuki 👍Pozdrawiam Ewelina
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #175  Wysłany: 2018-04-09, 16:36  


lepiej nie mieć resztek nowotworu. Na olaparib możesz się zakwalifikować jak się trafi następna wznowa - odpukuję, odpukuję , odpukuję oby nie, zapewniam że bez tego leku można żyć
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group