1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi uogólniony
Autor Wiadomość
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2016-07-13, 17:23  Rak piersi uogólniony


Witam,
Piszę tutaj ponieważ moja babcia ma raka.

Jak opowiadała jakiś czas temu uderzyła się mocno piersią o krzesło
natomiast badając się u ginekologa ok. rok temu wyszło że ma guza
sama też o tym wiedziała bo był już duży i wyczuwalny bez dokładnych badań.

Czy uderzenie mogło przyczynić się do powstania komórek nowotworowych?
Czy mogłaby to być martwica tłuszczowa? Która jak przeczytałam jest miejscowym zapaleniem tkanki tłuszczowej sutka.
Choroba ta rozwija się najczęściej w wyniku uderzenia lub innego urazu. Ale to chyba po biopsji zostałoby ewentualnie wykluczone?

Niestety guz został zbagatelizowany do momentu jak parę miesięcy temu zaczęła krew oraz ropa lecieć.
Dodatkowo skóra zmieniła się i wygląda jakby skórka pomarańczowa.
Piszę tu ponieważ była u jednego lekarza który nawet nie spojrzał dokładnie i od razu postawił diagnozę że to rak zapalny.

Natomiast na badaniu histopatologicznym pisze:
Opis makroskopowy:
fragmenty tkankowe o długości od 0,6 do 0,8 cm Materiał pobrany w całości

Rozpoznanie histopatologiczne:
Rak inwazyjny gruczołu piersiowego NOS, NHG2 (3+2+1/1 mitoza/ 10 HPF, średnica pola 0,55 mm
Największy wymiar zmiany w badanym materiale tkankowym 0,4 cm

Proszę o interpretacje wyniku czy to potwierdza raka zapalnego.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-07-13, 20:30  


Nie wygląda to na raka zapalnego, bardziej na zaniedbany "zwykły" rak piersi niestety w takim stadium rokowania nie lepsze niż przy zapalnym. Mam nadzieję że teraz zaczęła się leczyć.

Rak "zapalny" charakteryzuje się dużym bólem i powiększeniem całej (albo dużego fragmentu) piersi.

Czy ja dobrze zrozumiałam że rok temu ginekolog stwierdzając duży guz w piersi nie skierował do onkologa ani na dokładniejsze badania?

Uderzenie jeżeli w ogóle to może zainicjować proces zmian które dadzą raka po kilkudziesięciu latach.

Nie rozumiem tych dywagacji nt martwicy tłuszczowej - wynik potwierdza raka i nie ma od tego odwołania.
_________________
sprzątnięta
 
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2016-07-13, 20:58  


Dziękuję za odpowiedź.
Tak była skierowana na mammografie a później na wykonanie biopsji lecz biopsji się nie podjęła. Dopiero podjęto jakieś działania gdy zaczęła się sączyć krew i zaczeła ta pierś pobolewać.
Tak wynik jednoznacznie potwierdza raka lecz wyczytałam o tej martwicy tłuszczowej jeszcze przed wynikami i prawie wszystkie objawy się zgadzały i dlatego chciałam się kogoś dopytać.

Mocno jest niedobrze? Bo niektóre wyniki były dobre jak markery które były robione ok. miesiąc temu i były w normie CA15-3 27,2
Natomiast OB miało wartość 43
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2016-07-13, 21:05  


a były robione inne badania np tomografia? rozumiem, że babcia przeszła juz operację usunięcia guza?
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2016-07-13, 21:25  


Tomografia nie była robiona tylko mammografia markery nowotworowe i biopsja.
Na mammografii widać było duży guz jednolity bardzo blisko sutka.
Wyniki biopsji były w ten poniedziałek i lekarz zalecił radykalną mastektomię.
Nie wiem czy w tym przypadku byłaby odpowiednia częściowa mastektomia czy jest to już tak zaawansowany rak że lepiej od razu wykonać ten zabieg?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2016-07-14, 09:27  


W tym wypadku może być już zaatakowana skóra więc nie wiadomo czy operacja bez poprzedzającej chemioterapii pomoże. Nie proponowano chemioterapii?

W tym wypadku to jest walka o życie i należy zapomnieć o wszystkich "a może wystarczy". Leczenie musi być tak intensywne jak tylko chora wytrzyma. Przed operacją powinno być wykonane co najmniej usg jamy brzusznej i rtg płuc w celu wykluczenia przerzutów odległych.

Czy chora jest pod opieką onkologa czy tylko chirurga? Czy leczy się w dużym ośrodku w którym jest co najmniej kilku lekarzy onkologów?

Jeżeli chcesz dokładnych wskazówek to powinnaś zamieścić więcej i dokładniejszych informacji. Poczytaj inne wątki w tym dziale.
_________________
sprzątnięta
 
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2016-07-14, 16:01  


Nie proponowano chemioterapii. Od razu była zalecona operacja.
Czy to źle że pierwsza operacja bez uprzedniej chemioterapii?

Była na wizycie u specjalisty chirurgii onkologicznej oraz chirurga ogólnego. W jej sprawie odbyło się konsylium składające się z 3 specjalistów którzy ustalili że trzeba wykonać mastektomię. Jeździ do dużego ośrodka który ma paru specjalistów.

Nie chce podważać opinii lekarzy chcę tylko jakiś informacji bo nic konkretnego nie wiemy czemu akurat tak a nie np. chemia, co oznaczają na badaniu te cyfry w nawiasie 3+2+1
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #8  Wysłany: 2016-07-16, 21:39  


Teraz już nie manaczenia dla pacjentki czy miała martwicę tkanki tłuszczowej czy nie, nie bardzo można to stwierdzić skoro wcześniej nie poddała się biobsji. Teraz ma raka i musi się szybko leczyć.

Co te cyferki oznaczają??
To patomorfolog ocenia różne parametry i z tabelek odczytuje ile przyznać punktów i potem sumuje to. Jest to po to żeby ocenić czy rak wygląda źle i będzie agresywny.
można mieć od 1-3. Tutaj oceniono na 2 -NG2.

tu link do tego:
http://www.breastpathology.info/Grading.html
_________________
patolog
 
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2016-11-11, 16:59  Cyberknife kwalifikacja i pytanie dotyczące przerzutów


Jakiś czas temu pisałam na forum w sprawie swojej babci i trochę żałuję, że nie zostałam na dłużej może bym uzyskała więcej informacji na temat różnych ośrodków, sposobów leczenia itd.
Ale uznaliśmy, że nie ma co się nakręcać czytać i pisać na internecie tylko zaufać lekarzom.

Na początku każdy lekarz dawał inną diagnozę i sposób leczenia lecz w końcu natrafiliśmy na właściwego lekarza i zastosowano leczenie.
W lipcu babcia przeszła mastektomię. Długi czas czuła się dobrze aż można by się nie zorientować, że przeszła taką operację.
23 września miała mieć pierwszą chemie. Wzięli babcię na tomograf głowy (wcześniej był płuc i wykazało liczne zmiany metastatyczne) Tomograf wykazał zmiany ale nie jednoznaczne.
Wysłano papiery do Poznania na radioterapię ale że to było po południu to nikt nie odpowiedział a następnego dnia rano babcia dostała udar oko zaczęło jej uciekać, wykrzywiło usta a lewa ręka była w niedowładzie. Minął miesiąc zanim ręka doszła do pełnej sprawności.
W Poznaniu zastosowano radioterapię paliatywną fotonami 6MV dawka w okolicach OUN 20Gy/T w 5 frakcjach.
Obecnie babcia co tydzień dostaje paliatywną chemię Doxorubicynę


Wszystko jest paliatywne bo niestety ale są przerzuty do płuc i mózgu ale wyszukałam informację na stronie Instytutu w Gliwicach http://www.coi.waw.pl/?go...t&contentID=253 że leczą takich pacjentów.
Pojechaliśmy tam ale niestety długa jazda, czekanie na lekarzy, niemiły personel oraz odesłanie nas z powrotem, żeby zrobić rezonans w miejscu zamieszkania zniechęciło nas, żeby tam znowu jechać.


Stąd mój wpis tutaj czy z wyników, wypisów oraz opisu przebiegu choroby udałoby się stwierdzić czy babcia kwalifikowała by się do cyberknife albo innych metod leczenia dostępnych w dużych miastach? Nie chciałabym, żeby znowu przechodziła przez to co w Gliwicach
Przepraszam, że może chaotycznie napisałam ale chciałam szybko dojść do sedna czyli cyberknife i metod leczenia a komu by się chciało czytać za długi opis:)


Jeszcze chciałabym zapytać się o pewną rzecz. Babcia często siedzi w domu pod kocem i w rękawiczkach mimo, że jest ciepło bo twierdzi, że jak marznie to łapie ją skurcz i czasami nie może aż wyprostować palców a gdy poleje dłonie ciepłą wodą skurcz przechodzi.
Czy to efekt uboczny chemii czy to z powodu przerzutów w mózgu dzieją się takie rzeczy?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-11-11, 17:12 ]
Nie zakładaj proszę kolejnych wątków, masz już jeden i w nim kontynuuj dalszą historię babci.
Posty scalone.


 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #10  Wysłany: 2016-11-11, 19:29  


Hej:)

Moim rodzicom po chemii tak samo jak Twojej babci bardzo szybko marzły palce stóp i dłoni. Do tego dochodzi "upośledzenie" ruchomości tych paców, nie mówiąc o mrowieniu:)
Lekarz u obojga stwierdził, że jest to polineuropatia po chemioterapii.
Myślę, że dodatkowo wiek babci robi swoje:)

Pozdrawiam
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
dakath 


Dołączyła: 13 Lip 2016
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2016-11-11, 22:57  


Dziękuje za odpowiedź:)
A czy długo takie marznięcie dłoni i mrowienie utrzymywało się u twoich rodziców po chemii czy po zakończeniu chemii wszystko wróciło do normy?
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #12  Wysłany: 2016-11-18, 13:32  


NAJMOCNIEJ CIE PRZEPRASZAM, że dopiero teraz odpisuję:)
Niestety nie przeszło. Troszeczkę zelżało, ale nadal daje o sobie znać.

Ćwiczenia dużo robią:) Nauczyłam mame robić na drutach nawet i poprawiło to sprawnośc palców:)

Pozdrowionka[/u][/i]
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group