1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy
Autor Wiadomość
izabelaszu 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 5
Skąd: kalisz

 #1  Wysłany: 2013-09-06, 18:56  Rak piersi przewodowy


Witam bardzo proszę o interpretacje wyniku

rak przewodowy naciekający m 8500/3 NHG2 pT1c,pN1.
mikroskpopwo znaleziono ognisko raka naciekajacego o średnicy 0,5 cm NHG2, 2+2+2.
Wykazano ekspresje receptorow estrogenow w ponad 75% jader komorek nowotworowych,
progestagenoe ponad 75%
aantygenu proliferacyjnego ki67 w około 20%.
Oznaczono bialko HER-2 za pomocą przeciwciał króliczego ventana pathway HER-2/neu(4b5) odczyn negatywny w komorkach raka naciekajacego (score=1+)
wezel chłonny szczytu pachy bez zmian nowotworowych, w 3 na 12wezlow znaleziono przerzuty raka.

Bardzo proszę o odpowiedz jakie sa rokowania i jakie może być dalsze leczenie dodam ze mam 30lat :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-09-06, 22:27 ]
Post wydzielony do osobnego wątku.
Proszę zapoznać się z Regulaminem Forum.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #2  Wysłany: 2013-09-06, 20:52  


Chyba zapanował chaos, czyj to jest wątek?

Izabelaszu, chyba powinnaś założyć swój odrębny wątek w innym dziale, bo tutaj jest dział Nowotworów Płuc...
_________________
Katarzynka36
 
 
izabelaszu 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 5
Skąd: kalisz

 #3  Wysłany: 2013-09-07, 08:16  rak piersi prosba o interpretacje wyniku


Witam serdecznie mam na imie Iza i mam 30 lat chciałabym opisac ma chorobę i uzyskac pomoc w odczytaniu wynikow.Z koncem lipca został mi usunięty włókniak który ostatecznie nim się nie okazal diagnoza rak piersi w polowie sierpnia mastektomia piersi z usunieciem wezłow chłonnych i wyniki.Amputowana piers prawa o wym 11/9.1,5cm z tkankami pachy 7/4/2cm i płatem skóry 10/3,5cm.W kwadrancie górnym zewnętrznym obszar o wym,2/1/1cm.Stan po częściowym usunieciu guza.Mikroskopowo;znaleziono ognisko raka naciekajacego o średnicy 0,5cm(NHG;2+2+2).Obecne również ogniska DCIS (z atypia średniego stopnia i z martwica comedo)Poza tym zmiany zapalne po poprzednim zabiegu.W3 na 12 wezłow znaleziono przerzuty raka.Wezel chłonny szczytu pachy bez zmian.Rak przewodowy naciekający M8500/3;NHG2;pT1c,pN1.Oznaczono białko HER 2za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu(4B5)Odczyn negatywny w komorkach raka naciekajacego(score=1+)Wykazano ekspresje receptorow estrogenów w ponad 75%,progestagenów w ponad 75%,antygenu proliferacyjnegoKi67 w około 20%.Bardzo proszę o odpowiedz co oznaczają dla mnie te wyniki i jakie leczenie będzie mnie czekalo ponieważ nie wiem na co się psychicznie nastawić. :?:

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-09-07, 08:29 ]
Masz już swój wydzielony wątek na Forum - nie ma potrzeby zakładać nowego.
Zapoznaj się proszę z Regulaminem Forum.
Wątki scalone.


 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #4  Wysłany: 2013-09-07, 16:55  


witaj Iza,

na pewno czeka Cię chemioterapia, ilość cykli i rodzaj chemii określi chemik, potem hormonoterapia, ponieważ Twój nowotwór jest hormonozależny. Na pewno Twój onkolog zleci podstawowe badania, usg brzucha, rtg klatki piersiowej
 
izabelaszu 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 5
Skąd: kalisz

 #5  Wysłany: 2013-09-07, 20:22  


Rtg klatki o.k usg także wiem ze chemia na pewno i jedynie się domyślam ze leczenie hormonalne widzac wyniki bo mój lekarz tylko mi powiedział ze czeka mnie dalsze leczenie ;)
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #6  Wysłany: 2013-09-07, 20:54  


leczenie hormonalne trwa 5 lat, ja biorę Tamoksifen i Lucrin
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-09-08, 22:00  


Sytuacja wygląda następująco:

Stwierdzono raka piersi przewodowego (typ najczęściej występujący) o średnim stopniu złośliwości.
Zaawansowanie choroby przy cechach pT1cN1 klasyfikuje ją do stadium IIA (Zalecenia (2011 r.), str. 208, tab. 10).
Podtyp molekularny nowotworu jest tzw. luminalny B HER2(-) ('Zalecenia', str. 222, tab. 13),
wobec czego leczenie uzupełniające powinno obejmować hormonoterapię (j.w., str. 223, tab. 14).
Kryteria zastosowania chemioterapii ujmuje tabela 15 na str. 224 wyżej linkowanych 'Zaleceń',
w Twoim przypadku większość kryteriów przemawia za brakiem konieczności zastosowania CTH,
ale wymaga to skonsultowania z Twoim lekarzem i wysłuchania jego rekomendacji w tej sprawie.

Przytoczone przez Ciebie wyniki nie zawierają informacji o wielkości uzyskanych marginesów zdrowych tkanek wokół usuniętych zmian nowotworowych,
zakładając że są one wystarczające można uznać, że rokowanie w Twojej sytuacji powinno być dobre.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
izabelaszu 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 5
Skąd: kalisz

 #8  Wysłany: 2013-09-09, 11:45  


Bardzo dziekuje za odpowiedz wynik spialam tak jak był podany nic więcej niema.Dodam tylko ze mój guzek znalazłam 4 lata temu i wtedy tez bylam w ciąży,podczas tago etapu był on określany nazwa gruczolakowłókniak i nie zmienial się wielkoscia 2 mm,po ciąży w etapie karmienia znikł 1,5 roku,we wrześniu ubiegłego roku pojawil się znow z tym ze już duzy 1,2 cm została zrobiona biopsja cienkoigłowa która wykazala ze jest to włókniak,w maju kontrolne USG wykazujące wynik tak jak poprzedni z tym ze już guz większy 1,5 cm.w lipcu zabieg usuniecia i wynik już zupełnie inny.CARCINOMA infiltrans mammae mixtumG-2 cum focis carcinomatis intraductalis(typus comedo et cribriformis).Diameter tumoris;1,5cm.Linia ciecia chirurgicznego przebiega przez utkanie nowotworu.W zasadzie nie wiem od kiedy rozwijał się u mnie nowotwór.Dodam tylko tyle ze jestem w grupie podwyższonego ryzyka gdyż wiele moich czlonkow leczylo się na raka min. babcia rak piersi zm. majac 49lat.natomiast w 2 piersi także mam guzkiwłasnie czekam na wyniki biopsji gruboigłowej i szukam jakiegoś punktu w wielkopolsce aby zrobić badania genetyczne na mutacje genu BRCA1 i BRCA2.Bede bardzo wdzieczna za kazda odpowiedz. :)
 
izabelaszu 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 5
Skąd: kalisz

 #9  Wysłany: 2013-09-21, 09:01  


Witam wszystkich wczoraj dowiedziałam się jak będę leczona 4 chemie tzw.czerwone,4 uzupelniajace,pozniej 6 tygodni radioterapii i leczenie hormonalne,troche tego dużo i zaczynam się zastanawiać czy mam trafnie dobrane leczenie.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #10  Wysłany: 2013-09-21, 12:08  


Jak masz wątpliwości idź na konsultację do innego lekarza, ja też miała 4 cykle chemii wg schematu FAC a teraz jestem w trakcie hormonoterapii
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #11  Wysłany: 2013-09-21, 22:36  Witaj Izabelo! szu


Nie wiem czy dobrze zrozumiałam Twój wpis z dn.09.09.13, opisujesz, ze :

w lipcu zabieg usuniecia i wynik już zupełnie inny.CARCINOMA infiltrans mammae mixtumG-2 cum focis carcinomatis intraductalis(typus comedo et cribriformis).Diameter tumoris;1,5cm.Linia ciecia chirurgicznego przebiega przez utkanie nowotworu .......

Nie piszesz nic czy ?,miałaś usuniętą całą pierś, czy tylko sam guz, bo jezeli tylko guz to powinnaś mieć docinkę guza, az do zdrowej tkanki, czyli więcej o ok 1.5 cm. dobrze by było abys napisała cały wynik hist-patu pooperacyjny, pozdrawiam annas
_________________
anna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2013-09-23, 08:52  


Moim zdaniem operacja docięcia, jeśli tylko jest możliwa, powinna zostać wykonana.
Uważam, że jest to zabieg bezpieczniejszy, tj. dający większą pewność usunięcia komórek nowotworowych,
niż uzupełniająca radioterapia, a tym bardziej chemioterapia, które powinny także zostać zastosowane po docięciu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group