1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olbrzymia torbiel jajnika
Autor Wiadomość
barwinka 


Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2012-05-25, 19:26  Olbrzymia torbiel jajnika


Witam wszystkich,
to mój pierwszy post na tym forum, szukam pomocy dla mojej mamy.

Niedawno przy okazji innych badań okazało się, że ma olbrzymią torbiel jajnika,
wielkości bardzo dużego arbuza - 290mm x 275mm.

Mama ma skierowanie na operację w Klinice w Lublinie na początek czerwca.

Miała zrobione TK jamy brzusznej i USG.
Widząc wyniki tych badań trochę spanikowałam, mama nie do końca zdaje sobie sprawę, że to może być bardzo poważna sprawa.
Mama ma powiększony brzuch, wygląda jak w 8 m-cu ciąży,
nie mogę teraz uwierzyć, że braliśmy to wcześniej za otyłość.
Poza widocznym brzuchem mama czuje się dobrze, nie ma żadnych dolegliwości bólowych, nie straciła apetytu, czasami ma takie odbijanie, jakby czkawkę ale to już ma od 2-3 lat.

Przytoczę może opisy badań i bardzo proszę o zinterpretowanie, napiszcie proszę czy wygląda to na nowotwór?

TK jamy brzusznej:
"bardzo duża cienkościenna torbiel wychodzi najprawdopodobniej z jajnika,
podłużnie 290 mm, poprzecznie 275 mm, strzałkowo do 200 mm,
gęstość średnia 24HU, przeglądowo 27HU w fazie tętniczej, 30HU w fazie miąższowej.
Nieco grubsza jedynie jej ściana tylna na wysokości podziału prawej t. biodrowej wspólnej.
Zmiana rozpycha się w przedniej częsci jamy brzusznej, modeluje jelita, bez wyraźnego naciekania otoczenia.
Pozostałe organy bez zmian,
nerka prawa bez zmian w strukturze, z szerszą miedniczką moczowodem - ucisk na przebiegu przez torbiel?
Kilka zmian torbielowatych do 25-35 mm w jajniku lewym.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach"

USG ginekologiczne przezbrzuszne
"W jamie brzusznej uwidoczniono olbrzymią wielokomorową torbiel o nierównych ścianach z nieregularnymi brodawkowatymi wyroślami.
Przegrody pogrubiałe 5-8 mm o nieregularnym zarysie.
Wielkość torbieli niemożliwa do oceny/znacznie przekracza pole widzenia sondy.
Uwidoczniono przepływy niskooporowe PSV - 16 cm/s, RI - 0,64, PI - 1,05"

CA 125 - 46,29 U/ml

dodam, że mama miała 18 lat temu usuniętą macicę z powodu mięśniaków, jajniki pozostawiono.
Mama ma 63 lata.

Ja się bardzo martwię, najbardziej martwi mnie ten opis USG,
ale z drugiej strony nieznacznie podwyższone CA 125 napawa optymizmem.
Już nie wiem co mam myśleć, śnią mi się po nocach te wyrostki brodawkowate i te przepływy niskooporowe.

Bardzo proszę Was o wyrażenie opinii.

Pozdrawiam wszystkich walczących z chorobą
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-26, 21:51  


Barwinko,

W opisie wyników nie ma informacji wskazujących bezpośrednio na nowotwór złośliwy.
Ponadto przesłanką, choć dość słabą, za łagodnością tej zmiany jest bardzo duży rozmiar torbieli
przy jednoczesnym braku w wynikach badań cech obecności przerzutów i rozsiewu choroby,
co przy nowotworze złośliwym o tak dużym rozmiarze skupionego ogniska choroby byłoby bardzo prawdopodobne.

Wartość markera bez innych wyraźnych wyników nie jest dostatecznym wskaźnikiem oceny złośliwości nowotworu (porównaj ten post).

Bardzo dobrze, że termin zabiegu został wyznaczony w nieodległym czasie.
Zmiana na pewno kwalifikuje się do usunięcia i po tym zabiegu zostanie poddana histopatologicznej ocenie,
co da odpowiedź na pytanie o jej złośliwość i jakie jest wskazane dalsze postępowanie / leczenie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
barwinka 


Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 11

 #3  Wysłany: 2012-05-26, 22:38  


Bardzo dziękuję za odpowiedź, teraz wiem trochę więcej i sprawy wydają się bardziej klarowne. Będę informować o dalszym leczeniu mamy. Mam wrażenie, że ta torbiel rośnie z dnia na dzień, cały czas mam nadzieję że to nie jest złośliwiec. Mama czuje się bardzo dobrze, to niesamowite, że przy tak wielkim rozmiarze torbieli, która dosłownie rozpanoszyła się w brzuchu, mama nie skarży się na jakiekolwiek bóle. Bardzo mnie to cieszy i nie możemy się już doczekać, aż wyjmą jej tego "obcego" z brzucha.

Pozdrawiam wszystkie mamy w Dniu Matki! Dużo zdrowia wszystkim walczącym z chorobą mamom.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-05-26, 23:23 ]
Serdecznie przyłączam się do życzeń. :heart: _littleflower_

 
barwinka 


Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 11

 #4  Wysłany: 2012-06-04, 15:02  


Mama jest już po operacji. Operacja odbyła się w piątek, szybciej niż planowano, trwała 3 godziny. Klinika bardzo dobrze zorganizowana, w czwartek było przyjęcie do szpitala, na miejscu tego samego dnia wszelkie badania, USG, w piątek rano operacja, a w poniedziałek mama została wypisana do domu. Mama czuje się dobrze, aczkolwiek jest bardzo osłabiona i ledwo chodzi :-( ale to chyba nic dziwnego po takich przejściach, ubyło jej 11 kilo.

Wycięto ogromnego guza, rozmawiałam z lekarką asystującą przy operacji i powiedziała mi, że nie było żadnych nacieków, torbiel była bardzo duża, i zazwyczaj te duże zmiany nie są złośliwe. Poza tym, podczas przyjęcia do szpitala było wykonywane USG, lekarz stwierdził że torbiel jest jednokomorowa, słabo unaczyniona i nie wygląda na zmianę złośliwą - czyli zupełnie inaczej niż wynikało to z poprzedniego badania USG (wielokomorowa, pogrubiałe ściany, przepływy niskooporowe). Zastanawia mnie skąd wynikają takie różnice w opisach? Czy to zależy od doświadczenia lekarza, czy badanie USG jest tak mało miarodajne?

wklejam zdjęcia opisu operacji i wyników, na badanie histopatologiczne trzeba będzie poczekać 4 tygodnie. Mamy nadzieję że nie okaże się, że to złośliwy nowotwór, ciężko będzie wytrzymać w niepewności te 4 tygodnie.




 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group