1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Autor Wiadomość
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #1  Wysłany: 2015-03-18, 21:47  Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=

Prosze o podanie rokowania i mozliwego dalszego leczenia. Mam 58 lat.

Wynik badania histopatologicznego z dn.26.11.2014 - carcinoma ductale invasivum M-8500/3,
Receptory ER/-/(0,do 1 pkt) i PgR/-/(0,do 1pkt)
Ki-67(+)w 65% kom.nowotworowych.

Wynik badania pooperacyjnego z 25.02.2015

Sutek z guzem. Wycinki-guza- carcinoma invasivum probabiliter mucinosum necroticans.
Brodawka bez zmian nowotworowych.
Guz z marginesem glebokim- w preparacie utkanie guza oraz miesnie poprzecznie prazkowane wolne od zmian nowotworowych.
Wezel chlonny wartowniczy nr 1 - bez zmian nowotworowych
Wezel chlonny wartowniczy nr 2 - bez zmian nowotworowych
Poszerzony margines od strony miesnia -bez zmian nowotworowych.

Opis makroskopowy:
sutek o wym.16x13x4,5 na przekroju w obrebie miazszu obecny lity guz o wym.4x3,5 cm.,niejednorodny na przekroju, o dosc wyraznych obrysach.

Intryguje mnie zmiana rodzaju guza m.badaniem z biopsji i pooperacyjnym ,/slowo-prawdopodobnie/ brak okreslenia stopnia zlosliwosci i receptorow w bad.pooperacyjnym
Bede wdzieczna za odpowiedz.Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-19, 08:17  


Maura 2015 napisał/a:
Prosze o podanie rokowania i mozliwego dalszego leczenia.

Rokowanie powinno być dobre z uwagi na wczesne (jedynie miejscowe) zaawansowanie choroby
oraz radykalnie wykonany zabieg chirurgiczny z wolnymi od nacieków nowotworu marginesami.
Brakuje w wyniku podania wielkości marginesów - za bezpieczne uważa się nie mniejsze niż 10 mm.

Dalsze leczenie uzupełniające przy ujemnych wartościach receptorów ER i PR
powinno polegać na zastosowaniu chemioterapii, oraz ewentualnie także trastuzumabu (Herceptyny)
jeśli okaże się, że nowotwór jest HER2 dodatni (Zalecenia (2013 r., aktualizacja 2014.12.03), str. 239, tab. 14).

Maura 2015 napisał/a:
Intryguje mnie zmiana rodzaju guza m.badaniem z biopsji i pooperacyjnym ,/slowo-prawdopodobnie/

Wynik badania pooperacyjnego, na całym materiale, mógł się różnić od tego z biopsji,
na temat "prawdopodobnie" zobacz ten post.

Maura 2015 napisał/a:
brak okreslenia stopnia zlosliwosci i receptorow w bad.pooperacyjnym

Być może zostaną określone w terminie późniejszym jako wynik uzupełniający
(powinny być znane do 2-3 tygodni po zabiegu operacyjnym).
Jeśli nie, to byłoby to bardzo istotnym brakiem tak niekompletnego wyniku
(podobnie jak - chociaż w mniejszym stopniu - nie określenie wielkości marginesów operacyjnych).


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2015-03-19, 08:31  


Dziekuje za tak szybka odpowiedz.Czytam to forum bardzo czesto a zwlaszcza Pana odpowiedzi.Zawsze takie konkretne i wyczerpujace.
Rozmawialam z lekarzem chirurgiem wczoraj i wiem ze receptorow nie beda robic poniewaz mam te z biopsji. Widze ze powinnam sie jednak upomniec o nie i tak zrobie.
Co znaczy slowo Necrotikans- guz rozpadl sie samoistnie uwalniajac toksyny do organizmu?I jeszcze czy byla w mojej sytuacji wskazana chemioterapia indukcyjna?

[ Dodano: 2015-03-19, 08:47 ]
A jeszcze dodam ze mialam robione TK srodpiersia-bez zmian patologicznych a rezonans mowil ze -centralnie i przy scianie kl.piersiowej widoczna zmiana o policyklicznych,miejscami zatartych zarysach,o wym.3,3x3,4cm.Jej struktura jest niejednorodna,hipo-hiperintensywna w obrazach T2 zaleznych,plynowo-lita.Od tylu zmiana przyleha do powiezi miesnia piersiowego wiekszego na dlugosci ok.2,7 cmi pociaga ja do przodu.W badaniu dynamicznym zmiana ulega niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu.Krzywe wzmocnienia kontrastowego sa typu IIiIII -obraz zmiany o cechach npl
USG przed operacja- W piersi prawej na godz.9 przybrodawkowo,na gl 6mm,niejednorodne ognisko hypoechogenne z obecnoscia przestrzeni plynowych o wym.42x35mm/Doly pachowe bez cech patologi.

[ Dodano: 2015-03-19, 15:33 ]
I jeszcze jedno wazne pytanie - na ktorego raka moge byc leczona?
1.z biopsji przewodowy trojnegatywny...czyli CTH i to mocna
2. z pooperacyjnego - prawdopodobnie sluzowy wiec jest to rak tzw.specjalny typ histologiczny- prawdopodobnie hormonozalezny z ER+ - czyli HTH?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-19, 19:36  


Maura 2015 napisał/a:
Rozmawialam z lekarzem chirurgiem wczoraj i wiem ze receptorow nie beda robic poniewaz mam te z biopsji. Widze ze powinnam sie jednak upomniec o nie i tak zrobie.

Przede wszystkim o wartość HER2, która dotąd nie była oznaczona, a także stopień złośliwości
(chociaż ten ostatni nie ma tak znacznego wpływu na dobór sposobu leczenia).
Receptory ER i PR możnaby, jeśli nie będą ponownie oznaczane, przyjąć jak dla wyniku z biopsji.

Maura 2015 napisał/a:
Co znaczy slowo Necrotikans

Z cechami martwicy, będącej zjawiskiem miejscowego obumierania guza,
spotykanym np. przy szybkim rozwoju guza, nie nadążającego z wytworzeniem naczyń go odżywiających.

Maura 2015 napisał/a:
a rezonans mowil ze [...] obraz zmiany o cechach npl

Ten zapis wskazuje na obecność zmiany podejrzanej onkologicznie, o cechach guza złośliwego.
Pozostałe podane przez Ciebie wyniki, TK i USG, nie zawierają zapisów onkologicznie podejrzanych.

Maura 2015 napisał/a:
I jeszcze jedno wazne pytanie - na ktorego raka moge byc leczona?
1.z biopsji przewodowy trojnegatywny...czyli CTH i to mocna
2. z pooperacyjnego - prawdopodobnie sluzowy wiec jest to rak tzw.specjalny typ histologiczny- prawdopodobnie hormonozalezny z ER+ - czyli HTH?

Nie rozumiem, skąd tutaj zapis o hormonozależności, skoro w biospsji było ER i PR ujemne,
a w wyniku pooperacyjnym nie podajesz informacji zmieniających stan wiedzy ne ten temat (post #1).
Zatem zakładając, że sytuacja nie ulega zmianie i ER oraz PR są ujemne, nie ma wskazań do hormonoterapii.
Pozostaje zatem chemioterapia i - jeśli HER2 okazałby się dodatni - jak już wyżej pisałem, Herceptyna.
Gdyby wynik badania pooperacyjnego zmienił ocenę hormonozależności nowotworu,
to oczywiście możliwe/celowe byłoby wdrożenie odpowiedniego leczenia hormonalnego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-19, 22:08  


A stad moje watpliwosci :) Specjalne typy histologiczne maja : ER(+)- (sitowaty,cewkowy i sluzowy)
ER(-)- maja apokrynowy,rdzeniasty,gruczolowo-torbielowaty i metaplastyczny)
Her2 - przy sluzowym moze byc ujemny i dodatni.
Jezeli moj wynik mowi o sluzowym to powinien byc ER(+) / wiedza na podstawie oceny IHC(wg zalecen konferencji w ST. Gallen w 2013 )
Dlatego zastanawiam sie czy maja teraz zastosowanie receptory z biopsji - tam byl rak ductuale-przewodowy trojnegatywny
To sa inne podtypy raka. Czy sie myle?

[ Dodano: 2015-03-19, 22:10 ]
Jezeli nie to przed wdrozeniem leczenia uzupelniajacego winny byc zrobione receptory do badania pooperacyjnego - ze wzgledu na inne podtypy raka.

[ Dodano: 2015-03-19, 22:26 ]
Wiem ze zameczam ale jestem logikiem :-D gdzie sie podzial moj zle rokujacy basal-like dawniej przewodowy trojnegatywny z biopsji? Dlaczego nie ma go w w pooperacyjnym badaniu w sytuacji gdy dysponowano calym guzem? To sa dwa rozne podtypy guza - o roznym rokowaniu . Prosze pomoz mi to zrozumiec.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-19, 23:20  


Spróbuj przekonać lekarza do powtórnego zbadania receptorów powołując się na możliwość zastosowania hormonoterapii, ale bez tych "logicznych" argumentów, bo lekarz wie że:
- tylko 5% guzów jest w pełni "śluzowych" reszta to mieszaniny
- z tych w pełni śluzowych 85 -90% ma receptory ER dodatnie (może się trafić ujemny).

A jak lekarz stanie okoniem to wypożycz preparaty i zleć badanie, bo to nie majątek a znaczenie w terapii ma.
_________________
sprzątnięta
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-20, 10:17  


Dzieki Gaba.Potrzebuje wlasnie -logicznej -rozmowy i odpowiedzi na tym forum takie wlasnie sa.Za to dziekuje. Wiem ze rak jest nieprzywidywalny i czesto ciezko cos wyjasnic co sie dzieje w zywym organizmie i ksiazkowych przypadkow w medycynie jest malo ale... juz to tutaj w PL niedawno uslyszalm od lekarza ze pacjent nie zawsze nie ma racji i za to jestem mu bardzo wdzieczna.
Potrafi ktos odpowiedziec czy
.........guz martwiczy jest bardziej agresywny np.bo jest glodny i sie ratuje ucieczka czy troche spowolnialy?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2015-03-20, 10:25  


Maura 2015,
Martwica w guzie świadczy o tym, że on szybko rośnie - tak szybko, że nie zdąży sobie wytworzyć naczyń krwionośnych do odżywienia i częściowo obumiera.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #9  Wysłany: 2015-04-07, 13:11  carcinoma invasivum nectroticans NST G3


Witam ponownie. Moj rak carcinoma invasivum necroticans NST g3 trojujemny. Czy ma ten typ cos wspolnego z CNC czyli Invasive ductuale cancer with central necrosis?
Bardzo bede wdzieczna za odpwowiedz.
Pozdrawiam Maria

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-04-07, 19:12 ]
Wątki scalone.

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2015-04-07, 15:20  


Mam nadzieję że moderator połączy wątek. Na przyszłość: nie zakładaj nowego wątku tylko pisz w starym. Co do Twojego pytania to: invasive carcinoma of no special type (NST) to nowa nazwa dla invasive ductal carcinoma. Nie wiem gdzie znalazłaś skrót CNC ale w literaturze można znaleźć wiele skrótów które definiowane są na początku artykułu(lub innej pracy) i w dalszej treści funkcjonują ale nie koniecznie muszą się przyjąć do szerokiego stosowania. Zwracam Ci uwagę że dla Twojej kuracji raczej znaczenie ma określenie "triple negative" niż "necrosis" która nic nie zmienia w kuracji.
Możesz napisać jakim cudem tak radykalnie zmienił Ci się wynik his-pat?
_________________
sprzątnięta
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #11  Wysłany: 2015-04-07, 16:22  


:-D tez bym chciala wiedziec -biore to na niedomyslnosc lekarza robiacego opis pooperacyjny ktory zlogi martwicze guza wzial za sluz i wpisal -prawdopodobnie sluzowy martwiczy-innego wytlumaczenia nie dam bo nikt nie spiszyl sie w CO o wyjasnienia. Dobrze ze poprosilam o ponowne przebadanie probek pooperacyjnych wychodzac z zalozenia ze trojujemny sluzowy pure to rzadkosc i wyszlo co wyszlo. Przewodowy NST.
Z tym CNC to jest specjalny typ inwazyjnego przewodowego tez trojujemny a martwica rozwija sie centralnie w guzie i moze siegac nawet 70% guza.Ma bardzo slabe rokowania -szybko sie niesie w dal.Funkcjonuje jako specjalny podtyp gdzies od 1997 roku i tez rzadko wystepuje.Jest tez basal-like. Z braku literatury polskiej posluguje sie anglojezyczna.
Ale u mnie ten guz rozwinal sie w ekspresowym tempie w torbieli mial duzo przestrzeni ...tak szybko ze nie mial drog krwionosnych i padl z glodu i nie wksztalcil komorek zdolnych do inwazji....nigdzie nie naciekal..byl tylko blisko miesnia piersiowego.Tak to sobie tez tlumacze
Dzieki za wyrozumialasc w tematach ale jestem zla za takie rozne opisy tego samego materialu biologicznego i glupio pisac ze ktos chorego na raka czlowieka tak lekcewazy dajac rozne diagnozy i rozne rokowania.

[ Dodano: 2015-04-07, 17:29 ]
PS..GABA...rokowania do trojujemnego znam swietnie ...tez kiepskie w ok.50% nie odpowiada na chemie...za to ta te drugie ok.50% jest bardzo wrazliwy na chemioterapie. A juz po operacji nie bede znala mojej odpowiedzi. Mam 4AC+4 DXL.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #12  Wysłany: 2015-04-07, 16:53  


To forum ma również za cel służenie innym przykładami jak to trzeba uważać i walczyć o swoje na każdym etapie. Dlatego dobrze byłoby połączyć te wątki. Niedawno pojawiła się nowa uczestniczka też z wynikiem "śluzowy", ciekawe czy się ostanie taki wynik.

W Twojej sytuacji najbardziej pocieszające jest słowo: lokalized. Taki jest Twój. Te rokowania warto sprawdzić!
_________________
sprzątnięta
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #13  Wysłany: 2015-04-08, 14:21  


Dzieki GABA... :-D
co do walki ...2 konsylia...2 komisje...i cos mnie jeszcze nosi zeby cos uscislic ale juz nie tu gdzie sie lecze. I tak niedlugo zobacze pewnie swoje zdjecie przed wejsciem do Centrum z napisem-Tej Pani nie obslugujemy :mrgreen:

Co do raka sluzowego u innej pacjentki- no niewiem ...cienka igla?....i juz rozpoznanie typu?
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #14  Wysłany: 2015-04-08, 14:33  


"Tej Pani nie obsługujemy" :D prawie się popłakałam ze śmiechu.... Ja od pewnego czasu nie wchodzę z mamą do gabinetów bo mam wrażenie, że personel myśli sobie " Czy ten adwokat zawsze musi tu przyłazić" :p
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #15  Wysłany: 2016-03-30, 09:17  Wynik badania PET-CT



Prosze o interpretacje badania.Cos mnie niepokoi.
Glowa i szyja...Podwyzszony metabolizm w migdalkach podniebiennych i jezykowych(SUVmax 4,7)oraz w wezlach pietra IIa po stronie lewej(SUVmax2,3)- pobudzenie odczynowe.
Poza tym fizjologiczny metabolizm glukozy.
Klatka piersiowa...Miazsz plucny bez strukturalnych i metabolicznych zmian ogniskowych.
Mierne pobudzenie metaboliczne wezlow wneki prawego pluca(SUVmax2,5)- o charakterze odczynowym.
Pozostale wezly chlonne srodpiersia,wneki lewego pluca oraz dolow pachowych niepowiekszone,metabolizm glukozy prawidlowy.
Jama brzuszna i miednica... watroba,sledziona,nadnercza i trzustka bez zmian ogniskowych,wykazuja fizjologiczny metabolizm glukozy.
Wezly chlonne niepowiekszone,metabolizm glukozy prawidlowy.
Uklad kostny Fizjologiczna dystrybucja radioznacznika

WNIOSKI... W badaniu PET nie uwidoczniono zaburzen metabolizmu glukozy,ktore moglyby sugerowac obecnosc aktywnego procesu rozrostowego.

Bylo to badanie - wykluczenie przerzutow odleglych.Zakonczylam leczenie we wrzesniu 2015 (mastektomia i chemioterapia)
Co moze spowodowac pobudzenie odczynowe w tych miejscach?Jak czesto powinno sie robic badanie PET/CT przy TNBC(jestem sklonna robic prywatnie)? Wystarczy raz w roku?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2016-04-18, 19:42 ]
Post i wątek scalone do odpowiedniego tematu - proszę o stosowanie się do Regulaminu Forum.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group