1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi miejscowo-regionalny
Autor Wiadomość
Ola 


Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 18
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2014-07-16, 13:02  Rak piersi miejscowo-regionalny


Rozpoznanie: rak przewodowy naciekający GII piersi prawej. C50.9M-8500/3
pT3N2a
Wg Elstona-Elisa: tworzenie cewek 2 pkt., polimorfizm jądrowy 2 pkt., aktywność podziałowa 2 pkt.
rozproszone naciekanie tkanki tłuszczowej. Zatory w naczyniach chłonnych. Zwłóknienie zrębu.
Komponent śródprzewodowy DCIS GII stanowi 5% utkania.
Margines głęboki 0,2 cm. Pozostały gruczoł z łagodnymi zmianami włóknisto torbielowatymi i zanikiem tłuszczowym. Receptory estrogenowe dodatnie w 100% komórek, nasilenie reakcji 3+. Receptory progesteronowe dodatnie w 30% komórek, nasilenie reakcji 3+.
Status receptora HER-2 ujemny, brak reakcji.
E-cadheryna dodatnia.
Ki67 40%.
Zwłóknienie zrębu brodawki sutkowej.
Przebadano 12 węzłów chłonnych dołu pachowego. W 4 węzłach znaleziono przerzuty raka, największy 1x0,5 cm (4/12).
Naciekanie torebek węzłów i okolicznej tkanki tłuszczowej.
Pozostałe węzły z niespecyficznym odczynem zapalnym.

OPIS MAKROSKOPOWY:
Do badania otrzymano pierś prawa 15x12x6 cm z zawartością dołu pachowego 13x8x4 cm. W obrębie kwadrantu górnego zewnętrznego obecny guz 3x2x2,5cm, marginesy tkanek zdrowych : tylny (od powięzi) ok. 0,4cm, górny 5,5 cm, dolny 6 cm, przyśrodkowy ok. 11 cm.

1. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania patomorfologicznego po mastektomii radykalnej, sugestie co do dalszego leczenia oraz jeśli to możliwe o rokowanie.

2. Będę również wdzięczna za rozwianie wątpliwości co do zakwalifikowania guza jako T3N2a
Czy jeśli miał on w największym wymiarze wielkość 3,5 cm, to nie powinien zostać uznany jako T2, zgodnie z poniższymi wytycznymi TNM?

T2 - guz o wymiarze powyżej 2 cm i poniżej 5 cm;
T3 - guz o wymiarze powyżej 5 cm.

Podobnie w przypadku węzłów, skąd ocena N2 skoro:


Nx - nie można ocenić okolicznych węzłów chłonnych
N0 - nie stwierdza się przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych (przy wycięciu co najmniej 10 węzłów chłonnych
N1 - obecne przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych po stronie guza; węzły ruchome
N1a - mikroprzerzuty poniżej 0,2 cm
N1b - makroprzerzuty powyżej 0,2 cm
N1bi - makroprzerzuty w 1 - 3 węzłach
N1bii - makroprzerzuty w 4 i więcej węzłach
N1biii - naciekanie torebki węzła
N1biv - makroprzerzuty o wielkości powyżej 2 cm

N2 - obecne przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych po stronie guza; węzły nieruchome w stosunku do siebie lub/i otoczenia

N3 - obecne przerzuty do węzłów piersiowych wewnętrznych po stronie guza

Z góry dziękuję za pomoc.
 
Mediocris 


Dołączył: 16 Lip 2014
Posty: 23
Skąd: Bydgoszcz
Pomógł: 6 razy

 #2  Wysłany: 2014-07-16, 13:47  Re: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku - rak piersi


Witam,

1. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania patomorfologicznego po mastektomii radykalnej, sugestie co do dalszego leczenia oraz jeśli to możliwe o rokowanie.

Jak mówią Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych przy zaawansowaniu raka piersi w stopniu IIIA (pT3N2a) u chorej należy zastosować uzupełniającą radioterapię obejmującą klatkę piersiową. W przypadku Twojej Mamy możliwe będzie również zastosowanie uzupełniającej hormonoterapii (Tamoksyfen lub inhibitory aromatazy). Jednakże decyzja należy w tej kwestii do lekarza, który dysponuje wiedzą i doświadczeniem.

Co do rokowań - czynnikiem niekorzystnym jest na pewno zajęcie węzłów chłonnych wraz z naciekaniem okolicznych tkanek, natomiast czynnikiem korzystnym - hormonozależność nowotworu pozwalająca na zastosowanie hormonoterapii. Nie jestem w stanie podjąć się określenia ryzyka nawrotu miejscowego lub regionalnego czy ryzyka uogólnienia choroby - nie posiadam wiedzy specjalistycznej.


2. Będę również wdzięczna za rozwianie wątpliwości co do zakwalifikowania guza jako T3N2a

Nie podejmę się dyskusji ze specjalistą, który opisywał preparat pooperacyjny :)

Pozdrawiam i życzę Wam powodzenia.
Marcin
_________________
Weryfikuj/porównuj/krytykuj moje wypowiedzi - nie jestem nieomylny.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2014-07-16, 15:02  


Ola_maja,

1.
Wynik mówi o stwierdzeniu raka piersi przewodowego (typ najczęściej występujący),
o średnim stopniu złośliwości (G2) i zaawansowaniu miejscowo-lokalnym do stadium IIIA
(Zalecenia (2013 r.), str. 224, tab. 10).
Wartości receptorów klasyfikują nowotwór do podtypu molekularnego luminalnego B HER2 ujemnego (j.w., str. 225, tab. 11).

Leczenie w uzupełnieniu zabiegu operacyjnego powinno obejmować obligatoryjnie hormonoterapię
oraz najprawdopodobniej także chemioterapię (j.w., str. 239, tab. 14, str. 240, tab. 15),
opisane odpowiednio od str. 240 i 242 wyżej linkowanych 'Zaleceń'.

Dla stadium zaawansowania w grupie III (bez wyróżnienia podgrup)
ogólne statystyki podają odsetek pięcioletnich przeżyć na poziomie rzędu ok. 40 %.
Czynnikiem rokowniczo niekorzystnym jest uzyskany mały margines głęboki 0,2 cm i tylny 0,4 cm,
co przy braku możliwości docięcia (pogłębienia) wymaga zastosowania miejscowej radioterapii.

2.
Podana przez Ciebie klasyfikacja jest nieaktualna,
obecnie obowiązującą znajdziesz w tab. 9 na str. 222-223 wyżej linkowanych 'Zaleceń'.

Co do klasyfikacji wielkości guza jest tak jak piszesz, T2 oznacza guz ponad 20 do 50 mm,
guz na podstawie badania histopatologicznego (p) został zaklasyfikowany do cechy T3,
co być może wynika z tego, że po przebadaniu usuniętych tkanek okazał się większy,
niż wcześniej oceniono na podstawie badań przedoperacyjnych.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Ola 


Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 18
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2014-07-16, 15:54  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Wiem,ze nie ma sensu drążyć tematu wielkości tego guza,ale jakoś nie daje mi to spokoju, bo chciałabym jak najniższych wartości TNM..
Guz o wymiarach 3x2x2,5cm (opis makroskopowy) jest wynikiem badania histopatologicznego właśnie, wcześniej oceniany był na mniejszy.
Dlatego dziwi mnie to T3.
No ale jak by nie było, to i tak zaawansowanie III :-( :-(

Witam i ja.
To już moje drugie powitanie na tym forum.
6 lat temu szukałam tu pomocy w sprawie Taty.
Teraz czas na Mamę :-(

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-07-16, 16:06 ]
Wobec tego scalam posty do poprzedniego konta, zgodnie z wymogami Regulaminu (cz. II, pkt 19).

 
Mediocris 


Dołączył: 16 Lip 2014
Posty: 23
Skąd: Bydgoszcz
Pomógł: 6 razy

 #5  Wysłany: 2014-07-17, 13:42  


Olu,
Jest jasnym, że im niższy stopień zaawansowania tym korzystniej. Liczy się jednak konkretna sytuacja faktyczna, a nie formalne przyporządkowanie.

Uznajmy hipotetycznie, że lekarz się pomylił zawyżając zaawansowanie nowotworu (a nie pomylił się). W takim przypadku, ze względu na wskazany przez Richelieu niekorzystny czynnik rokowniczy w postaci małych marginesów i tak lepiej będzie zastosować agresywniejsze leczenie (im wyższy stopień zaawansowania tym agresywniejsze leczenie).

Pytaj dalej!:)

Pozdrawiam Cię!
Marcin
_________________
Weryfikuj/porównuj/krytykuj moje wypowiedzi - nie jestem nieomylny.
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #6  Wysłany: 2014-07-17, 21:17  


Ola napisał/a:

Wiem,ze nie ma sensu drążyć tematu wielkości tego guza


Jak najbardziej ma sens , niedopuszczalne są błędy w tego rodzaju dokumentacji.
 
Ola 


Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 18
Pomogła: 2 razy

 #7  Wysłany: 2014-07-18, 11:39  


urania napisał/a:
[...]



Wysyłałam prośbę o interpretację przypadku do lekarza - eksperta na forum Amazonek.
Pani doktor również uważa, że wielkość guza wynikająca z opisu plasuje go w kategorii T2.

Pisząc,ze nie ma sensu drążyć tematu chodziło mi o to,ze wiem, iż najważniejsze teraz to skupić się na dalszej walce i prawidłowym leczeniu. Guz T2 i T3, to przy N2a i tak zaawansowanie IIIa.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-07-18, 13:20 ]
Nie ma potrzeby cytowania w całości posta bezpośrednio poprzedzającego wypowiedź (poprawiłem).

 
Ola 


Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 18
Pomogła: 2 razy

 #8  Wysłany: 2014-08-01, 15:43  


Mama jest już po pierwszym wlewie chemii. Ma otrzymać sześć, według schematu AT - Doksorubicyna i Docetaxel.
Potem radioterapia i hormonoterapia przez 5 lat lub dłużej.

Wlew był przedwczoraj, na razie brak pochemijnych sensacji. Oby tak dalej.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-08-01, 19:30 ]
:uhm!:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group