1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi luminalny B HER2-
Autor Wiadomość
tala 


Dołączyła: 16 Cze 2017
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2017-06-17, 12:38  Rak piersi luminalny B HER2-


Dzień dobry,
niedawno u mojej mamy (51 lat) wykryto raka piersi.
Zaczęło się od wycieku z prawej brodawki.
Wynik biopsji mammotomowej (data przyjęcia 28 kwietnia 2017, data wyniku 12 maja 2017)
kilka fragmentów tkanki o wym. 0.5-1.0 cm
Mat. I: - 8000/3 T-04020
Naciekający rak NST BR III (3+2+2) gruczołu piersiowego.
Wykonano badanie IHC: p63(-).
Ognisko raka naciekającego o największym wym. 2,5mm znajduje się wśród licznych przewodów
z cechami raka wewnątrzprzewodowego (DCIS) G2 typ lity, sitowaty i sitowaty z martwicą.
Status receptorowy komórek raka naciekającego (oznaczonego z bloczka 4587/17B):
Receptor HER-2: (1+) status ujemny
Receprtor ER: (3+) 100% wybarwionych jąder komórek raka
Receptor PgR: (3+) 100% wybarwionych jąder komórek raka
Indeks proliferacyjny Ki67(+) 25% wybarwionych jąder komórek raka.

Po takim wyniku w Polsce, w niedużym mieście, mamie powiedziano, że będzie miała tydzień później pełną mastektomię piersi prawej, rak jest pod brodawką sutkową.
Jest ubezpieczona również w Niemczech, więc pojechała do Hamburga na konsultację
i w 2 klinkach powiedziano, że w jej przypadku będzie operacja oszczędzająca, nawet sutek zostawią.

Zdecydowała się w Hamburgu podjąć leczenie z uwagi na specjalistyczną klinikę,
tylko że na operację poczekała dłużej o 2 tygodnie niż by ją miała w Polsce.
Po szeregu badań diagnostycznych, usg itp. wyszło, że węzły chłonne są czyste.

W dniu 8 czerwca 2017 roku przeprowadzono operację oszczędzającą z małym wycinkiem węzła wartowniczego do badania.
Wynik mam w języku niemieckim, ale zamówiłam już tłumaczenie.
Na razie przepiszę to co wg mnie jest istotne.
Ponieważ coś mnie bardzo niepokoi chciałabym skonsultować to już teraz.

(zabieg z dnia 8 czerwca 2017 roku, wynik z dnia 13 czerwca 2017 roku)
1,5 cm NST (G3, Score 3/3/2) i DCIS (3,2 cm) WHO-Grad 2
(tu kilka linijek opisu z podaniem wielkości w cm, po uzyskaniu tłumaczenia wkleję całość)
Tumorfreies Nachresektat nach kranio-lateral
Tumorfreies Nachresektat nach medio-kaudal.
Isolierte Tumorzellen in einem Sentinel-Lymphknoten (0/4 (i+))
ER stark in >80% der Zellen, IRS 12/12 und PR stark in 15% der Zellen, IRS 6/12
Kein Nachweis einer HER2-neu-Uberexpression (Score 0, negativ)
Nebenbefundlich ein Papillom.

C50.3R, M8500/3, G3, pT1c (1,5 cm), pN0 (0/4 (i+) sn), L1, V0, R0, ER+, PR+, HER2-neu-, Ki67-Index folgt
D05.3R, G2, pTis (3,2 cm), R0

Po konsultacji wyniku lekarz powiedział jej, że wycieli to co mieli wyciąć, jest czysto, węzeł również,
ale z uwagi na G3 konieczna jest chemioterapia w ilości 6 sesji.
Teraz mama ma zrobić szereg badań krwi i szpiku kostnego.

1. Bardzo niepokoi mnie wynik pN0 (0/4 (i+) sn), L1 - lekarz powiedział, że nie ma nic na węzłach, a w wyniku jest takie coś.
Sama znalazłam, że pN0 i+ oznacza stan węzłów chłonnych
i że wykryto izolowane komórki raka (HE lub IHC) ≤ 0,2 mm lub ≤ 200 komórek,
a L1 ozancza, że znajdują się izolowane zatory nowotworowe w naczyniach chłonnych.
Nie wiem co oznacza 0/4 oraz sn?
Czy ze względu na taki wynik nie trzeba wycinać tych węzłów? Nic lekarz o tym nie mówił.
Na razie też nie będę w związku z tym niepokoić mamę.

2. Wynik po operacji pokazał, że inne są wartości ER (było 100% jest 80%) i PR (było 100% jest 15 %).
Co oznacza IRS 12/12 i 6/12? Z czego może wynikać ta zmiana? Nadal będzie możliwa terapia hormonalna?

3. Zmieniły się też te cyferki: było (3+2+2) w biopsji, jest Score 3/3/2.
Wycięto przy operacji więcej materiału niż zakładano po obejrzeniu usg i mammografii po biopsji.
Oznacza to, że ten rak tak szybko rośnie?
Czy pojawienie się G3 jest wynikiem tego, że mama zaczekała dłużej na operację w Niemczech i on się tak rozwinął?

4. W wyniku po operacji wskazane są dwa typy G3 dla NST i G2 dla DCIS. Co to oznacza?
Że są 2 raki, czy jeden w środku naciekający a wokół przedinwazyjny?

5. Czytałam o oznaczaniu markerów. W wyniku po operacji nie widzę, żeby to było.
Jakie mają one znaczenie dla leczenia?
Można poprosić o takie badanie lekarza w Niemczech? Ewentualne samemu gdzieś je wykonać, bo będzie przydatne?
Co oznacza z biopsji badanie IHC: p63(-)? To dobrze czy źle?

6. 26 czerwca najprawdopodobniej rozpocznie się chemioterapia.
Czy na podstawie tych wyników można przewidzieć, czy będzie ona mocna itp.
i czy zadziała na węzły, które na razie nie mają być usuwane a coś w nich siedzi?

7. Jakie są ogólnie rokowania wyleczenia z uwagi na powyższe wyniki?

8. Zastanawia mnie również to, że w Polsce zalecona była pełna mastektomia, a w Niemczech temu zaprzeczyli w 2 klinikach.
Bardzo cieszymy się, że można było oszczędzić pierś, ale z drugiej strony jest lekki strach, żeby czegoś nie przeoczyć, bo oczywiście zdrowie ważniejsze, nawet kosztem usunięcia całej piersi.

Próbowałam sama odszyfrować pojedyncze skróty, ale jaka ogółem jest sytuacja to trudno mi zinterpretować.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-06-17, 17:36  


ad 1 - wycięto 4 węzły wartownicze (0/4 sn), w jednym znaleziono komórki raka - taki wynik kwalifikuje się jako węzły czyste. nic więcej nie trzeba wycinać bo obrazowo pisząc droga przenoszenia raka została odcięta.

ad 2, 3 - nadal jest wysoka hormonozależność guza, więc po chemioterapii będzie hormonoterapia, materiał z biopsji jest ograniczony więc często wyniki z całego guza różnią się od tych z biopsji, w tym wypadku tylko w szczegółach, obraz zasadniczo ten sam G3 było też w biopsji. Nie wiem co to jest IRS - mało że skrót to jeszcze z niemieckiej metodyki badań, ale dotyczy to pewnie intensywności barwień nie ma to znaczenia w decyzjach klinicznych. Guz nie rósł szybko po prostu teraz jest pełniejszy obraz.

ad 4 - jest jeden guz składający się z komponentu inwazyjnego i nieinwazyjnego prawie wszystkie guzy są takie. Tam gdzie można to oznaczyć często zdarza się że komponent nieinwazyjny ma inną złośliwość.

ad 5 - p63 - jest charakterystyczny dla raka przewodowego, tak się go (na skróty) identyfikuje. Markery są pomocnicze - jedni lekarze stosują inni nie - to do rozmowy z lekarzem.

ad 6,7 - ten przypadek zalicza się do "raka piersi zlokalizowanego" szanse uzyskania 10 letniego przeżycia (nie istnieje pojęcie całkowitego wyleczenia bo zdarzają się przypadki wznowy i po 20 latach) są bliskie 100%

ad 8 - to zrozumiałe że chirurg z małego miasta ma mniejsze doświadczenie od chirurga z wyspecjalizowanej kliniki i nie podejmował się wypreparowania tego guza. W wyniku jest napisane R0 to oznacza że operacja była radykalna, więc tak samo efektywna jak mastektomia.

Ale uwaga - po operacji oszczędzającej obowiązkowa jest radioterapia, lekarz nie wspominał?
_________________
sprzątnięta
 
tala 


Dołączyła: 16 Cze 2017
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2017-06-17, 20:05  


Lekarz o radioterapii nic jeszcze nie mówił. Czy powinna ona być stosowana równolegle z chemią, przed nią czy po niej? To samo pytanie do hormonoterapii? Kiedy powinno się ją zacząć? Muszę zebrać nasze wszystkie zapytania i zanotować mamie na kartce do kolejnej wizyty. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2017-06-17, 20:14  


Radioterapia jest po chemioterapii, hormonoterapia zazwyczaj zaczyna się po radioterapii i trwa minimum 5 lat, czasami lekarz może zlecić rozpoczęcie hormonoterapii w trakcie radioterapii.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group