1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi luminalny A
Autor Wiadomość
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #16  Wysłany: 2016-02-23, 10:32  


missy następna chemia 2 marca. W dniu podania będzie ponownie pobrana krew i dopiero na tej podstawie ewentualne podanie. Lekarz powiedział, że podają, kiedy WBC jest powyżej trójki...

Jestem zdziwiona tymi wynikami, bo mama czuje się naprawdę dobrze i normalnie funkcjonuje. Jedynie szybciej dopada ją zmęczenie i więcej odpoczywa. Jeden dzień miała stan podgorączkowy i trochę dopadł ją taki kaszel z chrypką. Ale kupiłam syrop na suchy kaszel i przeszło. Włosy też jeszcze ma, bo testowała ten czepek PAXMAN.

P.S. Na skierowaniu było ''w celu wykluczenia przerzutów''.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #17  Wysłany: 2016-02-23, 11:39  


Poczytaj o spadku WBC tutaj:
http://www.onkologia.zale...spomagajace.pdf str.537
Nie podrzucam tego, żebyś zaczęła się bać tylko po prostu trzeba obserwować i być czujnym. Na razie spadek nie jest jeszcze groźny, oby szpik się zregenerował do 2 marca.
Trzymajcie się.
 
Mefisto 


Dołączyła: 09 Lut 2013
Posty: 24
Pomogła: 3 razy

 #18  Wysłany: 2016-02-23, 13:33  


A dlaczego przy takich dobrych receptorach, czystych węzłach i małym guzie podawana jest najpierw chemia, a nie jako pierwsza jest operacja?
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #19  Wysłany: 2016-02-23, 20:19  


missy dziękuję Ci bardzo :) Staram się czytać jak najwięcej. Trzeba poznać wroga! ;)

Mefisto nie wiem. Zaproponowano dwa rozwiązania. Amputacja piersi, później prawdopodobnie chemioterapia, radioterapia albo operacja oszczędzająca, ale najpierw chemia na zmniejszenie wielkości guza, a potem radioterapia. Według lekarzy guz nie jest taki mały. Na którymś USG był chyba wymiar 2,6 cm na 1,3 cm (o ile mnie pamięć nie zawodzi).

Powiem Wam, że ten czepek PAXMAN działa, bo włosy na głowie się trzymają, ale z innych miejsc lecą. Tylko prawdopodobnie na kolejnej chemii mama już nie skorzysta z tego cuda :( Szpital miał to wypożyczone i już zwraca. Podobno za bardzo nikt nie chciał testować. Szkoda, bo wychodzi na to, że to fajna sprawa i w jakimś stopniu już się to u mamy sprawdziło.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #20  Wysłany: 2016-02-24, 14:25  


Cały czas zastanawia mnie ta biopsja węzła pachowego... Dlaczego nie pełna biopsja wartownika? Czy miałaś okazję zapytać o to lekarza?
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #21  Wysłany: 2016-02-25, 12:28  


missy niestety, nie rozmawiałam z lekarzem. Teraz mama jest pod opieką oddziału chemioterapii, a lekarz prowadzący jest z oddziału chirurgi onkologicznej. Niby leczenie jest zespolone, ale wydaje mi się, że te główne decyzje zapadną już po skończenie chemii przedoperacyjnej.

Ze strony internetowej szpitala wynika, że robią taką biopsję wartownika. Może u mamy to za wcześnie jeszcze? |hmm|

Główny obszar zainteresowania operacyjnego i naukowego Oddziału Chirurgii Onkologicznej stanowi rak gruczołu piersiowego. Oddziałowi przyświeca idea Specjalistycznego Ośrodka Raka Piersi (Breast Unit), w którym dobra jakościowo operacja, poprzedzona staranną diagnostyką, stanowi kluczowy element leczenia skojarzonego. Decyzje terapeutyczne podejmowane są na cotygodniowych posiedzeniach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Raka Piersi. Oddział charakteryzuje wysoka jakość świadczeń chirurgicznych – wysoki odsetek leczenia oszczędzającego, wysoki odsetek procedury biopsji węzła wartownika, dobry efekt kosmetyczny, niski odsetek powikłań po leczeniu.


Mamy wynik scyntygrafii kości i jest dobry :) Przerzutów nie stwierdzono. Także UFFF! :okok"

[ Dodano: 2016-02-25, 12:33 ]
Nie umiem edytować postów, więc przepraszam za post pod postem.

Jeszcze przy tej biopsji węzła chłonnego lekarz kolejny raz potwierdził, że nie widzi tam nic niepokojącego. Także to może być faktycznie zupełnie zbędne... Czekamy teraz na wynik tej biopsji.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #22  Wysłany: 2016-02-25, 19:08  


Izaluka,
Mi nie chodziło o to, że teraz zamiast cienkoigłowej miałoby być SNB. Tylko czy w ogóle jest to planowane przy operacyjnym usuwaniu guza z piersi.
Cieszę się bardzo ze scyntygrafii :-D
Ps. Nie ma edycji postów. Jest Podgląd.
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #23  Wysłany: 2016-03-03, 09:40  


Mama wczoraj była na chemii - dostała drugi wlew. Morfologia krwi się znacząco poprawiła, ale teraz znowu próby wątrobowe powyżej normy.

Wklejam skan wyników:



Ogólnie czuje się dobrze. Oby tak dalej... Guzek chyba reaguje, bo miejsce zrobiło się bardziej miękkie i mama już może spać na tym boku (wcześniej odczuwała lekki ból i dyskomfort).

P.S. missy nie ma jeszcze wyników biopsji tego węzła i niestety o ten węzeł wartownika mama zapomniała zapytać, ale na kolejnej wizycie poruszy ten temat na pewno!
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #24  Wysłany: 2016-04-12, 08:58  


Moja mama ma dzisiaj zakładany port do chemii i jutro ma przyjąć ostatni - czwarty wlew chemii przed operacją. Chociaż to, czy to jest ostatni wlew dopiero się okaże po tym pobycie w szpitalu...

W międzyczasie po zbadaniu tego losowego węzła chłonnego okazało się, że są tam komórki złośliwe również. Opisano to jako: cellulae carcinomatosae. Przy "N" dopisano 1.

Czy jest nadal szansa na operację oszczędzającą pierś?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #25  Wysłany: 2016-04-12, 09:46  


Jest szansa na oszczędzającą operację piersi, ale już nie ma mowy o szukaniu węzła wartownika.
Usunięcie I i II piętra węzłów pachy jest teraz konieczne i miejmy nadzieję na względnie dobre wyniki czyli że po chemii nie będzie już aktywnych komórek nowotworowych w węzłach.
_________________
sprzątnięta
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #26  Wysłany: 2016-09-16, 10:26  


Dzień dobry :)

Trochę to trwało, ale w końcu mogę coś więcej napisać.
Mama była poddana chemioterapii indukcyjnej:
4 x AC
12 x Paklitaksel [wg schematu Taxol]

Jakoś to wszystko w miarę dobrze zniosła, chociaż skutki uboczne były i są nadal...
Teraz jest już po operacji oszczędzającej. Załączam wynik i proszę o interpretację.
Lekarz stwierdził, że ''nie jest tak najgorzej'' ;) Niedługo mama zacznie radioterapię.

Czy według Was wszystko jest zgodnie ze schematem i leczenie jest prawidłowe?







 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #27  Wysłany: 2016-09-16, 15:21  


trochę słaba odpowiedź na chemioterapię, lekarz pewnie spodziewał się większej regresji, ale najważniejsze że węzły "wyczyściło". No i wycięto wszystko. Przy tych parametrach guza to i tak największą rolę będzie odgrywać hormonoterapia. Chora nie powinna protestować jeżeli zaproponują przyśpieszenie menopauzy, to i tak już niewiele zostało. No i niestety HZT wykluczona.
_________________
sprzątnięta
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #28  Wysłany: 2016-09-16, 21:58  


Dziękuję gaba :) Co prawda liczyłam na bardziej pozytywne słowa, ale skoro prawda jest taka, a nie inna... Czy dobrze rozumiem, że ta martwica punktowa guza powinna być większa? To by wtedy znaczyło, że chemia zadziałała lepiej? To 10 % zaniku to faktycznie mało...
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #29  Wysłany: 2016-09-16, 22:19  


Nie, martwica może występować w nieleczonym guzie. O małej odpowiedzi na chemioterapię świadczy zachowanie wymiarów guza i te podane przez patologa 10%. Ale jak napisałam podstawowym celem chemioterapii jest pozbycie się mikroskopijnych ognisk w innych lokalizacjach i zabicie krążących w płynach ustrojowych komórek nowotworowych, czyste węzły świadczą o osiągnięciu tego celu.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group