1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi inwazyjny przewodowy
Autor Wiadomość
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #16  Wysłany: 2010-09-26, 19:19  


Witaj Richelieu .

Jestem po 3 kursach chemii i 30 09. mam operację piersi /chirurg onkolog obstaje przy operacji oszczędzającej /,ja natomiast mając na uwadze ryzyko nawrotu i takie wyniki jak wcześniej opisałam, nie jestem przekonana co do słuszności tej decyzji.Lekarz nie przekonał mnie ,co robić?

Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
 
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #17  Wysłany: 2010-09-26, 20:49  


DumSpiro-Spero napisał/a:

(...)
Ależ nie, uranio, to jakieś nieporozumienie -
aby zabieg spełniał kryteria operacji radykalnej onkologicznie absolutnie nie musi polegać na usunięciu całego narządu (...)



DumSpiro-Spero,
Dopiero teraz zauważyłam Twój post, oczywiście masz rację, dziękuję za sprostowanie.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #18  Wysłany: 2010-09-26, 22:59  


Halino / Gosiu,

Bardzo trudno mi odnieść się do wszystkich razem informacji, jakie są zawarte w kilku postach tego wątku:

tutaj przytaczasz klasyfikację choroby T3N1M0, co daje stadium IIIA,
oraz mówisz o istnieniu drugiego guzka średnicy 8 mm (pierwszy ma 20 mm).

Jak dalej zauważa DSS, jest sporo niespójności w podanych dotąd informacjach:
- wielkość guza (20 mm czy ponad 50 (cecha T3) ?),
- istnienie wieloogniskowości (skąd wiadomo o tym drugim guzie 8 mm ? Jaki jest jego charakter ?).

Jeżeli te informacje się potwierdzą, a właściwie nawet przynajmniej jedna z nich,
to jak pisze DSS jest to przeciwwskazanie do operacji oszczędzającej.

Dodatkowo wybrane informacje na temat zasad leczenia przytacza Urania, a więcej możesz też przeczytać np. tutaj.

To co dotąd napisałem pokazuję Ci też trochę jako mankament tego miejsca gdzie jesteśmy - mamy (jak dotąd) za mało informacji, by rzetelnie móc udzielić Ci odpowiedzialnych informacji co rzeczywiście należy zrobić w Waszej sytuacji.

Na moje własne wyczucie ... raczej jednak skłaniałbym się do opcji zabiegu pełnej mastektomii,
te wszystkie niewiadome o których wyżej, mogą (?) stanowić może zbyt duże ograniczenie szans na powodzenie radykalnego wyleczenia - które to szanse przecież i tak są już dość znacznie ograniczone, jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia ze stadium IIIA.
Starałbym się raczej szukać każdej możliwości poporawienia Waszej pozycji w walce z chorobą.

To wszystko - moim zdaniem - powinno być przedmiotem Waszej poważnej i wyczerpującej rozmowy z Waszym lekarzem.
Jeżeli on ma inne zdanie - niech Was do tego przekona i uzasadni swoje racje.

Tyle jestem w stanie Wam podpowiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #19  Wysłany: 2010-09-26, 23:04  


Witajcie !

Czy może ktoś wypowiedzieć się w mojej sprawie ? Mam jeszcze jedną prośbę.

Pisałyście o wyprawce do szpitala ,nie mogę znależć tego postu ,napiszcie proszę ,gdzie szukać.

[ Dodano: 2010-09-26, 23:53 ]
Richelieu!

Bardzo Ci dziękuję za podpowiedż. Co do tego guzka 8 mm,to wykazało usg,tylko nie zrobiono biopsji.

To lekarz widząc wynik z biopsji 20 mm guzka stwierdził,że nie ma takiej potrzeby.

Tydzień temu zrobiłam na własną rekę usg i oba guzki są widoczne,ale zmniejszyły się do 5mm /3mm.

Tą klasyfikację wpisała onkolog w skierowaniu na chemioterapię /też zastanawiałam się,dlaczego T3 /

Pozdrawiam
 
 
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #20  Wysłany: 2010-10-02, 16:46  


Witajcie
Richelieu
Uranio
DSS

Dziękuję Wam bardzo za to,że Wasze wypowiedzi pomogły mi podjąć decyzję i ostatecznie zrobiono mi mastektomię.
Lekarz onkolog, który mnie operował /30.09/ przyznał, że w moim przypadku jest to lepsze rozwiązanie /to stwierdził po operacji/.
Dzisiaj wróciłam ze szpitala, czuję się nieźle, chłonka spływa mi do pojemniczka i od wczoraj ćwiczę.
W przyszłym tygodniu ma usunąć mi dren.

Pozdrawiam serdecznie.
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #21  Wysłany: 2010-10-02, 20:18  


Halino / Gosiu,

Cieszę się, że jesteście już po zabiegu i wszystko - jak się domyślam - jest na dobrej drodze do pokonania raczyska. :)
Bardzo dobrze, że od razu ćwiczysz i aktywnie chcesz pomóc lekarzom w przywróceniu Twojego organizmu do zdrowia.
Czekam na dalsze dobre wieści. Pozdrawiam serdecznie. :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #22  Wysłany: 2010-11-06, 15:57  


Witajcie!

Przedstawię moje wyniki pooperacyjne /te ,których nie rozumiem/

Sutek z guzem 2,8x2,1x1,9 cm - G-2, do Waszej wiadomości
Fibrosclerosis et ductectasiae.
Fibrosclerosis et dictectasiae.
Keratosis seborrhoica.Excisio completa.
Metastases adenocarcinomatosae in lymphonodulos/9/19 -czy tu są dalsze przerzuty ?

Z uwagi na wielkość guza po operacji nasuwa mi się jedna myśl,że chemia nie pomogła i dobrze,że nie podawano mi więcej przed operacją.
Proszę ,przetłumaczcie mi.

Pozdrawiam
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #23  Wysłany: 2010-11-06, 19:42  


Dla porządku: G2 = średni stopień złośliwości histologicznej, co z pewnością po lekturze tego forum dobrze już wiesz.

Fibrosclerosis et ductectasiae - zwłóknienie i poszerzenie przewodu/-ów,
Keratosis seborrhoica - zrogowacenie łojotokowe (zmiana o charakterze łagodnym),
Excisio completa - usunięcie całkowite.

Metastases adenocarcinomatosae in lymphonodulos/9/19 - przerzuty gruczolakoraka w węzłach chłonnych (stwierdzone w 9 węzłach na 19 przebadanych).

gosias napisał/a:
Z uwagi na wielkość guza po operacji nasuwa mi się jedna myśl,że chemia nie pomogła

... o ile rzeczywiście guz (rozumiem, że chodzi o ten opisywany dotąd jako 20 milimetrowy) nie uległ zmniejszeniu.
Mam na myśli to, że tamte wymiary mogą nie do końca odpowiadać rzeczywistej wielkości, zawsze jest margines pewnego błędu pomiaru, szczególnie w przypadku badania USG.

Istotną informacją wydaje mi się stwierdzenie doszczętności zabiegu operacyjnego - czy usunięto wszystkie zajęte przerzutowo węzły chłonne i czy uzyskano odpowiednie marginesy wokół guza.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #24  Wysłany: 2010-11-07, 18:44  


Richelieu !

Przywołałeś mnie do tablicy,wobec tego uzupełnię moje wyniki pooperacyjne-trochę pobieżnie je opisałam .

Wycinki z miąższu odległego od guza - Fibrosclerosis et ductectasiae
Margines dolny /2,5 cm/ - " " "
Pozostałych 5 marginesów z opisem:Fragmentum telae adiposae sine neoplasmate/bez komórek nowotworowych/-to doczytałam na forum.
Jeśli chodzi o węzły to musiałabym "wydusić" to od lekarza,czy usunął wszystkie zajęte,ponieważ jest oszczędny w słowa i niewiele tłumaczy.

Miałam pobrany jeszcze jeden węzeł chłonny,który ma dobry wynik:II op.Limphonodulitis chronica non specyfica sine neoplasmate [0/1]-jaki to węzeł ?
Czekam na wynik z receptorów ,denerwuje mnie to ,że leczenie opóżnia się a ja nie mogę nic zrobić.

Dziękuję serdecznie za wypowiedż i oczekuję następnej.

Pozdrawiam.
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #25  Wysłany: 2010-11-08, 12:27  


gosias napisał/a:
Richelieu !

Przywołałeś mnie do tablicy,wobec tego
... rozumiem, że odwzajemniasz mi się tym samym :lol:

gosias napisał/a:
Margines dolny /2,5 cm/ - " " "
Pozostałych 5 marginesów z opisem:Fragmentum telae adiposae sine neoplasmate
Bardzo dobrze.
Do pełni informacji i szczęścia brakuje wiadomości, że i pozostałe marginesy są odpowiednio szerokie,
przynajmniej z 10 mm każdy ...

gosias napisał/a:
musiałabym "wydusić" to od lekarza
Spróbuj - w końcu co szkodzi Ci zapytać, tym bardziej, że to przecież o Twoje / mamy zdrowie chodzi.
Zarówno o te marginesy (jak duże są), jak i węzły chłonne (czy wszystkie przerzuty zostały usunięte), oraz o ten przytoczony teraz opis 'dodatkowego' węzła chłonnego - skąd się wziął i jakiego konkretnie węzła dotyczy.

Z Twoich słów ('Miałam pobrany jeszcze jeden węzeł chłonny') wynika, że może był pobrany w innym zabiegu ?
Wtedy zapis
Cytat:
wynik: II op. Limphonodulitis chronica non specyfica sine neoplasmate
oznaczałby, że węzeł ten pobrano podczas drugiej operacji (II op.) - ale nie jestem pewien, czy tak to należy rozumieć.
Niezależnie od tego jego wynik jest dobry: przewlekłe niespecyficzne zapalenie węzła chłonnego bez zmian nowotworowych.

Pozdrawiam :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #26  Wysłany: 2010-11-08, 13:57  


Richelieu!

Zadaję sobie pytanie,czy w przypadku mastektomii wymiary marginesów mają duże znaczenie,skoro cała pierś usunięto /nie orientuję się /. I ponownie uzupełnię wypowiedż dot. 5 marginesów:
-margines górny /15.5cm/
-margines przyśrodkowy /7.5 cm/
-margines boczny /9.5 cm/
-margines od powięzi /2.5 cm/
-margines od skóry /2.5 cm/

Jeżeli chodzi o ten drugi węzeł,to USG przed operacją uwidoczniło dwa węzły zajęte ,domyślam się ,że to wynik tegoż węzła /naprowadziłeś mnie -teraz to wiem/. Co do operacji to napewno była jedna,tylko taki zapis-myślę.Ażebym była pewna ,że nie mylę się to na wizycie zapytam lekarza.

Wynki z receptorów są do odebrania , więc mam w przyszłym tygodniu wizytę u onkologa i chemioterapeuty,nadzieja, że w końcu leczenie ruszy.

Cieszę się ,że tu jestem.,że otrzymuję pomoc i wsparcie. :)

Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group