1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi a test ROMA
Autor Wiadomość
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #1  Wysłany: 2013-05-04, 18:50  Rak piersi a test ROMA


Witam wszystkich.

W 2008 roku przeszłam zabieg mastektomii.
Moje ogólne rozpoznanie to: T4aN0MX, (ER)+ (PR)- (HER2)+ (E)+
Leczenie: 6 kursów AT przed operacją,
operacja: mastektomia+węzły,
4 kursy AT po operacji, radioterapia - 20 naświetlań,
hormonoterapia Lucrin Depot 2 lata, Tamoxifen 5 lat.

Pojawił się problem z nawracającymi torbielami jajników, po zaprzestaniu podawania Lucrinu.
W styczniu 2012 roku przeszłam laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika lewego.
Obecnie jestem po kontrolnym badaniu ginekologicznym i znaleziono 3 torbiele w wielkości od 2 do 4 cm.

Chciałabym wykonać test ROMA.
Ale przeciwwskazania podane w artykule jakby mnie wykluczały z tego badania.
Dlatego mam pytanie,czy ktoś coś wie bliżej na ten temat?

Link : http://www.medonet.pl/zdr...roma,index.html
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-04, 19:13  


Test Roma polega na skojarzeniu wyników markerów nowotworowych. Markery nowotworowe bada się poprzez badanie krwi. Możesz spokojnie takie badanie wykonać..

[ Dodano: 2013-05-04, 19:15 ]
Ca 125 i HE4 - robisz badanie tych markerów - a lekarz interpretuje ryzyko.
_________________
iwex
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #3  Wysłany: 2013-05-04, 19:30  


Dziękuję za odpowiedź.Ja to wszystko rozumiem,ale w artykule wyraźnie zaznaczono przeciwwskazania czyli:" testu tego nie można zastosować w przypadku pacjentek poniżej 18. roku życia, kobiet będących w trakcie chemioterapii oraz uprzednio leczonych na nowotwór."
Zastanawiam się czy dotyczy to kobiet leczonych na nowotwory ogólnie czy tylko na nowotwory jajnika? I stąd moje pytanie.
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-04, 19:39  


Badanie markerów jest względnie tanie, lekarz interpretuje wynik. Nie miałaś raka jajników więc nie masz przeciwskazań. Lekarze poddają pod wątpliwość celowość robienia badań markerów gdyż często wyniki tych badań niepotrzebnie sieją zamęt.
_________________
iwex
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #5  Wysłany: 2013-05-04, 19:50  


Dziękuję bardzo.Test faktycznie nie jest tragicznie drogi.W Bydgoszczy to
139 zł.O markerach już trochę wiem i też wiem,że nie każdy lekarz "je lubi" ;)
Ponieważ kończę w październiku zażywać Tamoxifen,wolałabym uniknąć kolejnego zabiegu chirurgicznego i zobaczyć co się będzie dalej działo.Pozdrawiam
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-04, 20:05  


Nie jestem lekarzem ani ginekologiem ale skoro masz torbiele to lekarz ginekolog powinien dokładnie sprawdzić czy to tylko torbiel czy co innego. W tym wypadku wykonanie CA125 miałoby uzasadnienie. Jeśli nie planujesz dzieci to czasami lepiej zdecydować się na operację i mieć sprawę z głowy.
_________________
iwex
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #7  Wysłany: 2013-05-05, 12:37  


Tak to prawda,zresztą już przy ostatnim zabiegu była mowa o histerektomii wraz z przydatkami,ale lekarz postanowił najpierw pobrać torbiel do badań,po drodze znalazł jeszcze małego mięśniaka,za pomocą laparoskopii.Po zabiegu stwierdził,że na wycięcie zawsze jest czas,tylko trzeba się należycie monitorować.Dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu chirurgicznym,zrobię wszystko co możliwe,żeby się dowiedzieć czy całkowite usunięcie jest konieczne.W tym także test ROMA,który i mnie i lekarzowi rozjaśni w głowie.
Chociaż,z kolei mój onkolog-chemik,najchętniej pozbyłby się tego na rządu już za pierwszym razem.Co lekarz to inne zdanie,a w poprzednim wypadku ginekolog się nie mylił zmiana była łagodna,co zresztą przy Tamoxifenie często się zdarza.No cóż,kontrola 10 maja,zobaczymy co dalej,ja jestem dobrej myśli,ale oczywiście muszę wszystko sprawdzić.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.Miłej niedzieli.
_________________
"Gdyby nie wyjątki, zasady byłyby nie do zniesienia."
Pozdrawiam Anna.
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #8  Wysłany: 2013-05-05, 15:56  


Każdy ginekolog patrzy na pacjenta jak na KOBIETĘ, chciałby aby organy za które odpowiada pracowały jak najdłużej i jak najlepiej. Ja mam dół usunięty, ginekolog nie tyle co odradzał ale delikatnie mówił o konsekwencjach tej operacji. Jeśli chodzi o aspekt onkologiczny to taka operacja ma bardzo pozytywny wpływ. Decyzja należy do Ciebie. Miłej niedzieli.
_________________
iwex
 
kina 



Dołączyła: 14 Lut 2013
Posty: 130
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 54 razy

 #9  Wysłany: 2013-05-06, 15:08  


ja mam raka janika i mam stale robiony marker ca125, HE4 z testem ROMA -zlecany przez lekarzy z poradni onkologicznej..wynik tego algorytmu przed lub po menopauzie moze wskazywac na ryzyko wznowy raka janika..czemuz wiec maja byc do niego przeciwskazania?
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #10  Wysłany: 2013-05-06, 16:37  


kina, to bardzo dobre pytanie.Dla mnie to wszystko jest logiczne,o czym piszesz,jednak w każdym opisie,artykule dotyczącym tego testu podane są 3 przeciwwskazania,o których pisałam wyżej.A tu podam kolejny link do innej strony,na samym dole to samo co wszędzie:
http://www.diag.pl/filead...lekarz/ROMA.pdf
Mnie konkretnie interesuje tylko jedno z przeciwwskazań,czyli "kobiety uprzednio leczone na nowotwór"
I właśnie tego nie rozumiem.Chciałam test wykonać jeszcze przed wizytą 10 maja,ale w takim układzie porozmawiam najpierw z lekarzem,o co w tym wszystkim chodzi.Być może zbyt mocno drążę temat,ale chciałabym to wiedzieć,przecież,ktoś to po coś napisał.
Pozdrawiam. :)
_________________
"Gdyby nie wyjątki, zasady byłyby nie do zniesienia."
Pozdrawiam Anna.
 
kina 



Dołączyła: 14 Lut 2013
Posty: 130
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 54 razy

 #11  Wysłany: 2013-05-06, 18:09  


chyba tez lekarki zapytam..ale wizyte mam dopiero 19.06..moze bedziesz wiedziec wczesniej..mnie ten HE4 oraz algorytm stale jednak oznaczaja w poradni ginekologiczno onkologicznej, a jestem leczona na raka janika..nic z tego nie pojmuje, moja glowa tego nie ogarnia..:(
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #12  Wysłany: 2013-05-09, 13:40  


Witajcie ponownie.
Utworzyłam ten wątek po wyniku USG gin.Oto on:
Trzon macicy w tyłozgięciu o wym:A-P:4,04 cm,z endometrium grubości 0,98 cm.
Śródścienny mięśniak macicy na ścianie przedniej o średnicy 0,95 cm
W jajniku prawym przestrzeń hypoechogeniczna o wym:3,5 x 3.15 cm,o równych obrysach,z obecnością nieregularnych ech.
W jajniku lewym dwie przestrzenie hypoechogeniczne o średnicy 2,20 cm i wymiarach 3,96 x 262 cm o równych obrysach.

Lekarz gin.podejrzewa zaburzenie związane z przyjmowaniem Tamoxifenu ,kontrolę u onkologa mam jutro czyli 10 maja.

Do kompletu postanowiłam wykonać kontrolne USG piersi i jamy brzusznej.Oto wyniki:

USG piersi:

Stan po amputacji piersi prawej.
Na około 2 cm poniżej bocznego odcinka blizny NADAL widoczny hipoechogeniczny obszar o wym:3,5 x 2,5 x 2,3 mm (zmiana wcześniej zweryfikowana przez BAC -bez cech złośliwości),wczoraj lekarz twierdził,że może to być blizna po drenie?
Okolice blizny bez widocznych zmian ogniskowych.
Pierś lewa o strukturze gruczołowo-tłuszczowej,widoczne zmiany włókniste o średnim stopniu nasilenia.Zmian ogniskowych ,ani poszerzonych przewodów mlekowych nie wykazano.Doły pachowe,po- i nadobojczykowe w normie.
Wynik nie odbiega specjalnie od poprzednich,wydaje mi się,że tu jest ok.

USG jamy brzusznej:

Pęcherzyk żółciowy cienkościenny,złogów nie zawiera.PŻW o szer 5mm.
W lewym płacie wątroby NADAL wyodrębnia się normoechogeniczny obszar i kilkucyklicznym zarysie,obecnie o wymiarach 30 x 19 x 20 mm-sugeruję zmianę łagodną-FNH susp.(o tej zmianie wiem od 2008 roku,weryfikowana dwukrotnie przez RM jamy brzusznej,w opisie dodano,ze posiada sygnał zbliżony do prawidłowego sygnału miąższu wątroby,a po podaniu kontrastu zmiana wzmacnia się podobnie jak pozostały miąższ wątroby-sugeruje zmianę o charakterze FNH.) Od siebie dodam,ze zmiana ma tendencję malejącą,początkowo średnica to około 5,5 cm.
Poza tym wątroba normoechogeniczna,nepowiększona,w linii środkowo obojczykowej dł. 130 mm(norma do 150 mm)

Żyła wrotna poszerzona do 16-17 mm.
Indeks zastoju =0,1-0,13(norma0,055-0,085)- do 0,1.
Przepływ w żyle wrotnej niskooporowy,kierunek przepływu dowątrobowy.
Cechy nadciśnienia wrotnego.Wskazana dalsza diagnostyka.


Trzustka o obniżonej echogenicznosci,w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych.
Nerki o prawidłowej echostrukturze,bez cech zastoju,bez widocznych złogów.
Śledziona normoechogeniczna,niepowiększona,dł 74 mm.
Węzły okołoaortalne w widocznym zakresie niepowiększone.
Pęcherz moczowy o gładkim obrysie ścian.

Zastanawia mnie ta żyła wrotna i dlatego moje pytanie, jakiej dalszej diagnostyki mogę się spodziewać,podejrzewam,że będą to próby wątrobowe,ale co jeszcze? Jakie badania w takich wypadkach się wykonuje,czy tylko z krwi,czy może pytać lekarza o RM?Czy wiadomo co może być przyczyną takiego stanu i czy powinnam mieć w związku z tym jakieś objawy.?Bardzo proszę o odpowiedź.
_________________
"Gdyby nie wyjątki, zasady byłyby nie do zniesienia."
Pozdrawiam Anna.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #13  Wysłany: 2013-05-09, 13:59  Witaj anaike !


Miałam podobną sytuacje ze zmianą ( miękką) w okol. blizny pooperacyjnej wychwyconą w USG blizny, lek zasugerował dalszą diagnostykę, dostałam skier na biopsję cienkoigłową, ktora nic nie wyjaśniła, dr też zaleciła dalszą weryfikację, więc dostałam skier. na PET-a - wszystko było oky, moj lekarz też podejrzewał bliznę po sączku i gromadzenię się tam chłonki, ale powiedział mi że trzeba wykluczyć coś innego, pozdrowienia anna
_________________
anna
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #14  Wysłany: 2013-05-10, 08:14  Rak piersi-wyniki badań kontrolnych.


Podbijam moje pytanie dotyczące wyniku USG jamy brzusznej.Może ktoś zerknie?
2 posty wyżej:
"Zastanawia mnie ta żyła wrotna i dlatego moje pytanie, jakiej dalszej diagnostyki mogę się spodziewać,podejrzewam,że będą to próby wątrobowe,ale co jeszcze? Jakie badania w takich wypadkach się wykonuje,czy tylko z krwi,czy może pytać lekarza o RM?Czy wiadomo co może być przyczyną takiego stanu i czy powinnam mieć w związku z tym jakieś objawy.?"

anna53, dziękuję za odpowiedź.Ja nie miałam robionego PET-a,tylko kontrolę USG co 2-3 miesiące,oraz na samym początku jak pisałam wyżej,biopsję cienkoigłową której wynik brzmiał:pojedyncze komórki nabłonkowe i tkanki łącznej,bez cech złośliwości .
Wynik konsultowałam z moim lekarzem chemikiem i dodatkowo z chirurgiem,który mnie operował.Obydwaj stwierdzili,że trzeba zmianę obserwować przy pomocy USG,co też czynię.

Co do testu Roma,otrzymałam odpowiedź z laboratorium diagnostycznego "diag.pl" i tu cytuję:"Ograniczenie dotyczy pacjentek leczonych z powodu jakiegokolwiek nowotworu, gdyż u nich mogą występować wartości markerów, które mogą zafałszować wynik testu ROMA. "
Nadal nic nie rozumiem,przecież ten test jest stosowany także u kobiet po raku jajnika w celu dalszej diagnostyki i wyłapania ewentualnej wznowy,czyli mają się liczyć z tym,że wynik może być fałszywy.Bez sensu jak dla mnie oczywiście. :?ale?: Pozdrawiam.
_________________
"Gdyby nie wyjątki, zasady byłyby nie do zniesienia."
Pozdrawiam Anna.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2013-05-10, 10:39  


anaike napisał/a:
Zastanawia mnie ta żyła wrotna i dlatego moje pytanie, jakiej dalszej diagnostyki mogę się spodziewać,podejrzewam,że będą to próby wątrobowe,ale co jeszcze? Jakie badania w takich wypadkach się wykonuje,czy tylko z krwi,czy może pytać lekarza o RM?Czy wiadomo co może być przyczyną takiego stanu i czy powinnam mieć w związku z tym jakieś objawy.?

Być może przyczyną poszerzenia żyły wrotnej jest np. nadciśnienie wrotne ?

W diagnostyce na pewno mogą pomóc także obadania obrazowe, jak sama zauważyłaś (MRI, USG Dopplera).

Więcej na ten temat możesz znaleźć np. w tej pracy.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group