1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Richelieu
2016-06-11, 08:52
Rak pęcherza moczowego
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #91  Wysłany: 2014-07-30, 20:20  


tęcza napisał/a:
w takim przypadku można liczyć na więcej czasu niż przewidują statystyki tj.6m-cy?

Myślę, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie,
czas trwania remisji może być różny, a po jej zakończeniu także różne tempo progresji choroby.

tęcza napisał/a:
czy jest określone jakieś minimum cykli przy raku pęcherza? Początkowo mówiono o 3 cyklach, teraz zadecydowano o 6, stąd moje pytanie.

Standard postępowania - Zalecenia (2013 r.) - przewiduje kontrolę odpowiedzi na leczenie i kontynuowanie chemioterapii jedynie u tych pacjentów, u których leczenie przynosi efekty (str. 366):
Cytat:
Chemioterapia paliatywna
U około połowy chorych na RPM po cystektomii dochodzi do nawrotu choroby. W zdecydowanej większości przypadków nawrót ma charakter przerzutów w odległych narządach, a tylko u około 10–30% stwierdza się izolowaną wznowę miejscową. U chorych z przerzutami odległymi lub nieresekcyjną wznową należy rozważyć zastosowanie systemowej CTH.
Dobór schematu leczenia zależy od wielu czynników (przede wszystkim od obecności chorób towarzyszących oraz stanu ogólnego chorych). Długotrwałe przeżycia po zastosowaniu wielolekowej CTH obserwowano jedynie u chorych w dobrym stanie ogólnym, bez przerzutów do kości i narządów wewnętrznych (wątroby, płuc), z prawidłowym stężeniem dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy zasadowej. Wartość CTH jest minimalna, a jej tolerancja bardzo zła u chorych w złym stanie ogólnym z rozsiewem narządowym — u takich osób standardem postępowania jest leczenie objawowe.
Najczęściej stosowanymi schematami CTH w leczeniu RPM są GC oraz M-VAC. W badaniu klinicznym z randomizacją porównano oba schematy u chorych na uogólnionego RPM, wykazując ich porównywalną skuteczność, jednak schemat GC był mniej toksyczny. Schemat GC uważa się obecnie za standard w pierwszej linii leczenia paliatywnego chorych na zaawansowanego/ uogólnionego RPM. Mediana czasu przeżycia chorych otrzymujących schemat GC lub M-VAC wynosi 12–30 miesięcy, a długotrwałe przeżycia obserwuje się u około 15% leczonych chorych. Ocena odpowiedzi na terapię jest przeprowadzana po podaniu 2–3 cykli CTH, a leczenie kontynuuje się do 5–6 cykli jedynie u chorych odnoszących korzyść kliniczną przy akceptowalnej toksyczności leczenia.


tęcza napisał/a:
Z tego co obserwuję to w większości przypadków podawana jest karboplatyna. Mniejsza toksyczność? Koszt leczenia jest mniejszy?

Odpowiedź j.w., str. 366-367:
Cytat:
W przypadku chorych z nieprawidłową czynnością nerek zamiast cisplatyny stosuje się karboplatynę, jednak nie wykazano równoważnej skuteczności obu leków. Część chorych niekwalifikujących się do podania analogu platyny może odnieść korzyść z monoterapii gemcytabiną lub podania schematu zawierającego paklitaksel i gemcytabinę.
Winflunina w drugiej linii leczenia u osób leczonych wcześniej schematami zawierającymi cisplatynę wpływa na marginalne przedłużenie czasu przeżycia w porównaniu z leczeniem wyłącznie objawowym, kosztem większej toksyczności.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #92  Wysłany: 2014-07-30, 21:09  


Bardzo dziękuję Richelieu za informacje. Wiem, że trzeba przyjąć do wiadomości, że to tymczasowe zatrzymanie choroby, ale staram się cieszyć obecną chwilą, bo przecież wynik TK mógłby być inny.

Dziś tata troszkę lepiej. Na razie zmniejszona dawka Tramalu wystarczyła, choć nadal męczą go nudności, biegunka. Zjadł trochę obiadu :)

Pozdrawiam Wszystkich Chorych i Ich Bliskich. Codziennie jestem na forum i czytam Wasze historie. Dopiero tu zdałam sobie sprawę z ogromu cierpienia, trudności życiowych i zobaczyłam ciężar krzyża, jaki dźwigamy :-(
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #93  Wysłany: 2014-08-04, 20:40  


Laupina, też mam nadzieję, choć wiesz jak to jest z tym draniem :evil:
Dziś tata dostał dolewkę (gemzar). Wczoraj miał chwile załamania i powiedział, że nie da rady przyjąć więcej chemii. Dolegliwości przez ostatni tydzień go strasznie wymęczyły.
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #94  Wysłany: 2014-08-25, 21:58  


Jedna dolewka (gemcytabina) przesunięta została o tydzień i tata dostał w ub. tygodniu. Po 3-4 dniach bardzo spuchła mu noga. Bierze Clexane w zastrzykach. Stosuje różne domowe sposoby, ale bez efektu. Dziś był u lekarza rodzinnego. Zbadali mu ciśnienie (170/80). Dostał tabletkę, ciśnienie spadło do 120, ale wieczorem ma znów 147/60. Jutro będą wyniki krwi i kreatyniny. Czy przedstawione objawy mogą sugerować problem z nerkami?

Przypomnę, że tata jest w trakcie chemioterapii. Skończył 4.cykl ( z małymi przesunięciami dolewek, 2 wypadły całkowicie z powodu wyników krwi). Przed podaniem ostatniej dolewki, kreatynina była na poziomie 1,3. Pozostały jeszcze 2 cykle (6 dawek).

Od 2-3 m-cy skarży się na codzienne bóle głowy. Pod koniec m-ca ma wyznaczony TK głowy. Mam nadzieję, że tam nic nie znajdą. Trzymajcie kciuki!
Pomyślałam, że te bóle głowy+opuchnięte nogi mogą mieć niestety związek z nerkami :-( Co wtedy z dalszym leczeniem?
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #95  Wysłany: 2014-08-26, 08:55  


tęcza napisał/a:
Od 2-3 m-cy skarży się na codzienne bóle głowy.

Przy wysokim ciśnieniu też występują bóle głowy.
Kreatynia nie jest wcale taka wysoka, zobaczymy jaka będzie teraz.
I co rodzinny dołoży z leczenia na tą nogę...

[ Dodano: 2014-08-26, 08:58 ]
Na zbicie kreatyniny trzeba dużo pic (najlepiej wodę niegazowaną, lekką herbatę, słabe kompociki, ktoś jeszcze wspominał o koperku takim dla dzieci)
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #96  Wysłany: 2014-08-26, 19:20  


Dzięki DorotoP za odzew :)

Tata nigdy nie chorował na nadciśnienie, zazwyczaj było niższe od normy aniżeli wysokie.
Dzisiejszy wynik kreatyniny 1,1. W moczu białka nie ma.
Lekarz rodzinny dał skierowanie do urologa. Tak więc stoimy w miejscu.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #97  Wysłany: 2014-08-26, 19:28  


tęcza napisał/a:
Tata nigdy nie chorował na nadciśnienie, zazwyczaj było niższe od normy aniżeli wysokie.

To tak jak ja, ale jak tak powiedziałam swojej rodzinnej to mi odpowiedziała: nigdy, nie znaczy że nie można zacząc chorowac.

tęcza napisał/a:
Tak więc stoimy w miejscu.

Niezupełnie - białka w moczu nie ma, kreatynina też nie za wysoka.
Jest OK.
Tylko jeszcze co z tą nogą?

Urolog w takich schorzeniach się przyda. Zrobi USG i będzie kontrolował pracę nerek.

Pozdrawiam cieplutko.
 
Laupina 


Dołączyła: 09 Cze 2012
Posty: 96
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 6 razy

 #98  Wysłany: 2014-08-26, 19:29  


A jakie leki bierze jeszcze tata?
Niektóre leki mogą upośledzać funkcjonowanie nerek i wtedy kreatynina rośnie, ale po odstawieniu wraca do normy. Poczytajcie ulotki leków, które bierze tata. Miałam pacjentkę, której Lucetam tak podniósł kreatyninę, że nie mogła wykonać TK, bo nie można jej było podać kontrastu, wylądowała u nefrologa, a okazało się,że winowajcą był ów lek, po odstawieniu, w ciągu 2 tygodni kreatynina wróciła do normy.
_________________
Laupina
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #99  Wysłany: 2014-08-26, 19:41  


tęcza napisał/a:
Dzisiejszy wynik kreatyniny 1,1.

mg% ?
Czyli norma.

Ja bym tej nodze zrobiła USG i skonsultowała to z chirurgiem naczyniowym.
Może jest zapalenie żył i trzeba wdrożyc antybiotyk
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #100  Wysłany: 2014-08-26, 21:58  


Dziękuję Wam bardzo za cenne wskazówki.
Nie pamiętam jednostek kreatyniny, ale norma była do 1,3. Nerki wydają się ok :)

Sytuacja wygląda następująco. Tata jest po błyskawicznej wizycie u naczyniowca (udało się załatwić jeszcze wieczorem wizytę, bo noga boli, piecze i jest bardzo mocno spuchnięta, właśnie wrócił). Ma zakrzepicę :-( Zalecono zwiększenie dawki Clexane (2xdziennie). Pamiętam, że w moim wątku była mowa o możliwości wystąpienia krwotoku (przy takiej dawce jest też takie niebezpieczeństwo?).

W piątek TK głowy. Znów stres, więc proszę o mocno zaciśnięte kciuki!
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #101  Wysłany: 2014-08-26, 22:13  


ale jaką ma dawkę clexane 2 x dziennie, 0,4?
 
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #102  Wysłany: 2014-08-26, 22:23  


Clexane 0,8 - teraz 2 x dziennie, wcześniej tzn. przez ostatni m-c było 1 x dziennie
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #103  Wysłany: 2014-08-27, 00:21  


Dla pewności możesz to skonsultować z onkologiem telefonicznie lub osobiście czy to jest bezpieczne.
 
 
Laupina 


Dołączyła: 09 Cze 2012
Posty: 96
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 6 razy

 #104  Wysłany: 2014-08-27, 08:41  


A ile tata waży?

[ Dodano: 2014-08-27, 08:45 ]
Generalnie jedna amp 80 dziennie to na 80kg wagi, natomiast przy poważnych zakrzepicach stosuje się faktycznie większe dawki. Ja ostatnio miałam pacjentkę, która ważyła 60kg a miała przepisaną dawkę 120, niestety skończyło się na olbrzymich wylewach podskórnych, po dosłownie lekkim uderzeniu robiły jej się ogromne sińce, ale nic poza tym. Dawkę zmniejszono do 100 i już było ok.
_________________
Laupina
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #105  Wysłany: 2014-08-27, 15:04  


Tata waży niecałe 70kg. Hmm... to rzeczywiście ma teraz dużą dawkę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group