1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w nerce
Autor Wiadomość
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-02-13, 09:08  Zmiana w nerce


Witam serdecznie,

W od stycznia tego roku borykam się z bólem nerki.
Dostałam skierowanie od lekarza rodzinnego na USG gdzie wykryto prawdopodobnie torbiel powikłaną, bądź guz.
Następnie zostałam skierowana do urologa, który podejrzewał ropnia, i zalecił TK z kontrastem nerki.

Z braku ostatecznej diagnozy w zeszłym tygodniu miałam robione TK jamy brzusznej, które wykazało:
W części grzbietowej nerki prawej po dożylnym podaniu śr. kontrastowego uwidacznia się niejednorodny obszar słabszego wzmocnienia kontrastowego wielkości 17 mm, z niewielkim uwypukleniem zarysów nerki.
Obszar zmiany nie jest typowy dla ropnia - występuje wyraźne wzmocnienie kontrastowe większej powierzchni zmiany.
W różnicowaniu należy wziąść pod uwagę Tu, poza tym nerki bez innych patologicznych zmian.
Inne narządy wewnętrzne bez zmian.

Obecnie czekam na MR nerki, które mam za trzy tygodnie choć w skierowaniu było napisane w trybie pilnym.

Bardzo proszę kogoś doświadczonego w tym temacie o nakreślenie czy to istotnie zmiana nowotworowa?

Nadal odczuwam ból w prawym boku, promienujący w kierunku lędźwi i pod żebra w kierunku wątroby.
Wcześniej brałam przez 15 dni Cipronexs, Diclo Duo w kapsułkach i w czopkach Diclac.
Po antybiotyku ustąpiła wysoka gorączka, nudności, osgólne osłabienie i silny ból nerki skierowany pod żebra.
Mam 30 lat. Moja mama zmarła na raka płuc 8 lat temu.

Bardzo proszę o jakąś naprowadzającą podpowiedź co to może być?
Z góry bardzo dziękuję zainteresowanym moim problemem i tym którzy zechcę udzielić mi wskazówki co do tego niepokojącego bólu.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-13, 10:05  


geranium, na tym etapie diagnostyki nikt (nawet lekarz) nie odpowie na Twoje pytanie
geranium napisał/a:
W różnicowaniu należy wziąść pod uwagę Tu,

Tu - to Guz, ale nie wiemy o jakim charakterze (może byc łagodny)

Potrzebna dalsza diagnostyka, którą jest już prowadzona (kolejny jej etap to MR).
Dlatego czekamy na wynik

Pozdrawiam i witam na Forum
 
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2013-02-13, 16:34  


Tak, zdaję sobie sprawę, że wynik MR da jaśniejszy wgląd w tą zmianę.
Pozostaje cierpliwie czekać.
Dziękuję za powitanie i odpowiedź.
Pozdrawiam
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2013-02-13, 16:47  


geranium napisał/a:
Po antybiotyku ustąpiła wysoka gorączka, nudności, osgólne osłabienie i silny ból nerki skierowany pod żebra.

Na pewno jest/był tam stan zapalny i to dawało taki ból. Mam nadzieję, że na tym się skończy, ale nie trzeba tego bagatelizować i zrobić wszystkie potrzebne badania, aby wykluczyć najgorsze.
 
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2013-03-07, 19:47  badanie MR nerki


Witam ponownie...
Jestem już po badaniu MR jamy brzusznej.
Oto wynik badania:

W części środkowej grzbietu nerki prawej widoczny nieco niejednorodny obszar i wym. ok.15x10mm o nieregularnie obniżonym sygnale w obszarach T1 zależnych , obniżonym też sygnale w obszarach T2 zależnych. Zmiana praktycznie nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu. Obszar ma kształt trójkątny i na wys.zmiany widoczne jest niewielkie zaciągnięcie obrysów torebki nerki. Obszar MR jest niecharakterystyczny i może odpowiadać tworzącej się bliźnie pozawałowej lub pozapalnej. Wskazane badanie kontrolne za ok. 3-6 m-cy lub w zależności od stanu klinicznego. Poza tym obie nerki bez uchwytnych zmian patologicznych w MR.
Wątroba, śledziona, oba nadnercza, trzustka, duże naczynie krwionośne bez zmian w MR.
Węzły chłonne jamy brzusznej niewidoczne.

Moje pytanie dotyczy nadal utrzymującego się tępego, a czasami kłującego bólu z tyłu pleców po stronie badanej nerki i promieniującego pod żebra, podczas gwałtownych ruchów, większego wysiłku fizycznego, a nawet po prostu podczas siedzenia. Czy dwumiesięczny ból to normalność? Dziś usłyszałam od swojego lekarza, że ból jest ze strony kręgosłupa a nie nerki, i polecił abym udała się na fizykoterapię, jednakże zalecił następne MR w październiku.
Czy ta zmiana prawdopodobnie pozapalna może przekształcić się w coś poważnego?
Będę wdzięczna jeśli ktoś kompetenty spojrzy na wynik badania.
Odczuwam ból ale nie chcę truć się cały czas środkami przeciwbólowymi ani przeciwzapalnymi. Co mogę zrobić jeszcze w takim razie, skoro badanie nie wykazało nic groźnego a odczuwam ciągły dyskomfort?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-10, 18:37  


geranium napisał/a:
Moje pytanie dotyczy nadal utrzymującego się tępego, a czasami kłującego bólu z tyłu pleców po stronie badanej nerki i promieniującego pod żebra, podczas gwałtownych ruchów, większego wysiłku fizycznego, a nawet po prostu podczas siedzenia. Czy dwumiesięczny ból to normalność?

Tak długo utrzymujący się ból z pewnością normalną sytuacją nie jest.

geranium napisał/a:
Dziś usłyszałam od swojego lekarza, że ból jest ze strony kręgosłupa a nie nerki, i polecił abym udała się na fizykoterapię, jednakże zalecił następne MR w październiku.
Czy ta zmiana prawdopodobnie pozapalna może przekształcić się w coś poważnego?

Na internetowym forum trudno jednoznacznie odpowiadać ta takie pytania,
poza dość ogólnikowymi stwierdzeniami, że owszem, może, ale nie musi ...
Lekarz dysponujący Twoimi wynikami, badający Cię i znający Twoją historię powinien móc powiedzieć na ten temat więcej.

geranium napisał/a:
Obszar MR jest niecharakterystyczny i może odpowiadać tworzącej się bliźnie pozawałowej lub pozapalnej. Wskazane badanie kontrolne za ok. 3-6 m-cy lub w zależności od stanu klinicznego.

Z uwagi na ten utrzymujący się długotrwały ból ('stan kliniczny' zdecydowanie odbiegający od normy)
uważam zaproponowane następne badanie w październiku za stanowczo zbyt odległe.
Naciskałbym na lekarza, aby bardziej "postarał się" znaleźć przyczynę tego bólu i zaproponował diagnostykę w (znacznie) bliższym terminie.
Jeśli ten lekarz będzie widział w tym problem, poważnie zastanowiłbym się nad jego zmianą.

Tyle potrafię Ci doradzić.
Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2013-03-11, 11:21  


Bardzo Panu dziękuję za rzeczową odpowiedź.
W moim mieście w poradni urologicznej przyjmuje tylko jeden lekarz, tak więc z pewnością będę próbować przyśpieszyć termin następnego badania MR jak Pan doradził, skoro utrzymujący się ból nerki nie jest normalnością.
Raz jeszcze bardzo dziękuję.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group