1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak urotelialny pęcherza moczowego
Autor Wiadomość
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2011-06-03, 11:59  Rak urotelialny pęcherza moczowego


Witam
Jestem na forum nowa i ze względu na sytuacje w jakiej się znalazłam - jestem załamana i zrozpaczona, chyba jak większość osób u których najukochańsza i najbliższa osoba ma raka - zwracam się o pomoc.

Mój mąż w połowie kwietnia miał zabieg przezcewkowej elektroresekcji guza pęchęrza moczowego (TURBT).
Guz był wykryty przez usg po jednorazowym krwiomoczu. Guz wielkości: 25,9 mm x 28,7 mm.

Wynik badania histopatologicznego:
1. Carcinoma urotheliale invasivum G2 (fragmenta sine stromae) ICD-O 8120/3
2. w materiale oznaczonym jako podstawa utkania raka nie znaleziono.
Ponadto luźno leżący fragment o utkaniu raka urothelialnego (bez podścieliska).

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu.
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #2  Wysłany: 2011-06-03, 12:18  


krecik2270,
Załóż nowy wątek w Nowotwory układu moczowego w tej sprawie,napewno otrzymasz pomoc.

Carcinoma urotheliale w jezyku polskim oznacza raka urotelialenego tzn. nowotwór wywodzący się z nabłonka wyściełającego układ moczowy (miedniczka nerki, moczowód, pęcherz moczowy)
G2- oznacza 2 stopień zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej
(pTa)

Pozdrawiam
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2011-06-03, 13:02  


Nika2 bardzo Ci dziękuję za częściową pomoc. Ale co to oznacza - 2 stopień zaawansowania? Jak to leczyć? Nic nie rozumiem z tego co czytałam w necie na temat tego typu raka. Czy grozi ten rak przerzutami?
Błagam pomóżcie !!!
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2011-06-03, 13:23  


Nika2 napisał/a:
G2- oznacza 2 stopień zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej
(pTa)

Sprostuję:
G2 oznacza średni stopień zróżnicowania histologicznego, co przekłada się na średni stopień złośliwości (a nie zaawansowania).
O stopniu zaawansowania (skala TNM) decyduje w przypadku tego rodzaju nowotworów nie tyle sama wielkość guza,
co głębokość jego naciekania, przystępnie opisano to np. w tym artykule (str. 175).

krecik2270 napisał/a:
w materiale oznaczonym jako podstawa utkania raka nie znaleziono.

Jeżeli jest to materiał z błony podstawnej nabłonka, to brak utkania nowotworowego oznacza cechę pTa, jak napisała Nika.
Wskazują też na to stwierdzenia:
"Carcinoma [...] fragmenta sine stromae" - fragmenty raka w tkankach bez zrębu / tkanki łącznej,
oraz: fragment o utkaniu raka urothelialnego (bez podścieliska).
Ostatecznie jednak najlepiej byłoby znać podane przez lekarza wprost oznaczenie cechy T.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #5  Wysłany: 2011-06-07, 09:10  


Co oznacza pTa? Nie podał nam lekarz oznaczenia cechy T. Może to zrobi teraz, gdyż mąż ma termin na 14.06 do ponownego zabiegu przezcewkowej elektroresekcji. Powiedział nam lekarz że musi wyciąć jeszcze bliznę po poprzednim zabiegu usunięcia guza i podczas tego zabiegu ma zalać pęcherz lekiem Mitomycyn C.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2011-06-07, 09:18  


krecik2270 napisał/a:
Co oznacza pTa?

Na podstawie badania histopatologicznego (p) stwierdza się guz nieinwazyjny, ograniczony do błony śluzowej (Ta).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #7  Wysłany: 2011-06-07, 10:12  


Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Ale w badaniu histo nie mamy żadnego takiego oznaczenia. Czy jak już pisałam dlatego będzie jeszcze raz wycinany fragment pęcherza?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2011-06-07, 11:00  


Raczej nie dlatego, że lekarz nie ma w wyniku danych o zaawansowaniu poprzedniego guza / stopniu radykalności wycięcia go,
lecz dlatego, że widzi wskazania do poszerzenia marginesu - docięcia blizny i następnie zastosowania uzupełniającej wlewki dopęcherzowej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #9  Wysłany: 2011-06-07, 13:14  


Czy po takim zabiegu powinna być stosowana chemia?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2011-06-07, 18:56  


Dla guza o wymiarze ponad 3 cm lub stadium ponad T1 opracowanie podane w tym poście mówi o zaleceniu zastosowania chemioterapii - wlewki dopęcherzowej.
Wasz przypadek jest na granicy spełnienia jednego z tych kryteriów, ponadto ze względu na liczne uprzednie wznowy lekarz być może zdecydował o celowości takiej terapii uzupełniającej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #11  Wysłany: 2011-06-07, 19:25  


Chyba źle mnie Pan zrozumiał. Guz był poniżej 3mm a w badaniu histo nie było określenia T. Guz był jeden, wycięty 2 miesiące temu i jak dotąd nie było żadnej wznowy. Ten guz był pierwszy.

[ Dodano: 2011-06-07, 20:27 ]
Źle napisałam wielkość guza - oczywiście poniżej 3 cm a nie mm. Przepraszam za pomyłkę.

[ Dodano: 2011-06-07, 20:32 ]
I bardzo bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc. Jak na człowieka spada taka wiadomość a nie ma na ten temat zielonego pojęcia to każda pomoc jest bezcenna. I proszę mi wybaczyć jeśli zadaję bezsensowne pytania ale to wynika z niewiedzy.
Pozdrawiam serdecznie
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2011-06-07, 21:40  


Myślę, że zrozumiałem dobrze:
krecik2270 napisał/a:
Guz wielkości: 25,9 mm x 28,7 mm.

Pisząc o wartości bliskiej granicznej miałem na myśli to, że większy z wymiarów zbliża się do wartości 3 cm.

Poza tym to wszystko i tak jest tylko takim gdybaniem, bo to lekarz patomorfolog widział i opisywał preparat,
a Twój prowadzący na podstawie tego opisu oraz całej historii choroby, WRAZ z badaniem i wywiadem, czyli na podstawie znacznie pełniejszego materiału niż dostępny tutaj na forum, proponuje najwłaściwszą terapię.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #13  Wysłany: 2011-06-08, 20:44  


Serdecznie dziękuję za pomoc i cierpliwość. Pozdrawiam
 
krecik2270 


Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 12

 #14  Wysłany: 2011-06-14, 16:57  


No i znowu wylądowaliśmy na urologii. Mąż jest po usg i na szczęście nic nowego się nie pojawiło. Jutro będzie miał zabieg przezcewkowego wycięcia blizny po poprzednim guzie i wlewkę. Zobaczymy co dalej. Pozdrawiam wszystkich którzy starali się mi pomóc na początku mojego zmagania się z natrętnymi i złymi myślami.
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #15  Wysłany: 2011-06-14, 20:20  


krecik2270,
krecik2270 napisał/a:
No i znowu wylądowaliśmy na urologii. Mąż jest po usg i na szczęście nic nowego się nie pojawiło
:brav:
Witam cieszę się na tak dobre wieści. Mam pytanko pytaliście się czy oprócz wlewki dopęcherzowej, będzie jakaś chemia w tabletkach? Jak będzie wynik Hispatu nowy to daj znać :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki za męża ,oraz za Ciebie :)
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group