1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieprawdiłowa zmiana na tarczycy
Autor Wiadomość
realista 


Dołączył: 21 Sie 2018
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2018-08-21, 19:40  Nieprawdiłowa zmiana na tarczycy


Witam, zupełnie przypadkiem laryngolog przed planowaną operacją zatok czołowych wykonał mi badanie USG szyi, gdyż zmagam się tzw. pustym nosem i refluksem przełykowym, mam częste notoryczną chrypki. Na tarczycy została uwidoczniona niepokojąca zmiana niestety do patomorfologa jestem umówiony na połowę września i nie wiem czy przed wykonaniem biopsji gdzieś się z tym udać i jakie jeszcze ewentualnie badania powinienem wykonać. Poniżej zamieszczam opis badania USG


[ Dodano: 2018-08-21, 20:47 ]
Z uwagi na to, ze zdjęcie jest zbyt małe przepisałem opis:

Wymiary tarczycy:
Płat prawy: 20mmx24mmx46mm V:12ml
Płat lewy: 22mmx24mmx47mm V:13ml
Cieśń:3mm

Tarczyca dwupłatowa, położona typowo.
W środkowej części płata lewego tarczycy zmiana lito-płynowa, hipoechogeniczna, z mikrozwapnieniami,skąpym obwodowym unaczynieniem, wlk 5x6mm-do BACC. Pozostały miąższ tarczycy o jednorodnej echogeniczności i strukturze.
Przepływy miąższowe nie są wzmożone.
W. chłonne szyi o prawidłowej echostrukturze.
Miążśz dużych gruczołów ślinowych jednorodny echogenicznie,prawidłowy.
Jama ustna, gardło i krtań w badaniu sonograficznym - bez odchyleń.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-08-22, 03:18  


realista,
Czy lekarz zasugerował chorobę onkologiczną?

realista napisał/a:
jestem umówiony na połowę września i nie wiem czy przed wykonaniem biopsji gdzieś się z tym udać i jakie jeszcze ewentualnie badania powinienem wykonać.

Jeżeli zlecona jest biopsja to najważniejsza, ona da odpowiedź na nurtujące Cię pytania czym jest zmiana.

Wykonuje się badania obrazowe i w tym wypadku zrobiono Ci usg, coś znaleziono i trzeba to zbadać, czyli poprzez biopsję pobrać materiał do badań hist.pat. i będzie znana odpowiedź, nic więcej na razie nie trzeba robić.

pozdrawiam
 
realista 


Dołączył: 21 Sie 2018
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2018-08-22, 09:08  


marzena66 napisał/a:
,
Czy lekarz zasugerował chorobę onkologiczną?

Lekarz powiedział, że zmiana jest podejrzana i należy ją sprawdzić. Bardzo mnie to niepokoi w sumie odkąd mam malutkie dziecko stałem się bardzo przewrazliwiony. Wiem, że zamartwianie nic nie pomoże wręcz przeciwnie, ale trudno jakoś o tym nie myśleć. Człowiek ma tendencję do nadinterpretowania i diagnozowania w oparciu o dr. Google. Myślałem, że może jakieś hormony zbadać bo badanie zrobił mi przypadkiem laryngolog i raczej tarczyca sie nie zajmuje. Nie wiem czy powinienem iść do endokrynologa z tym, bo rozumiem, że gdyby się okazało, że to jakieś paskudztwo to do onkologa?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2018-08-25, 12:29  


realista,
Po co latać, wydawac pieniądze i błądzić jak dziecko we mgle. Jest zalecenie biopsji i to trzeba wykonać, to jest teraz podstawa. Żaden lekarz nic nie powie bez konkretnego wyniku histopatologicznego.

pozdrawiam
 
realista 


Dołączył: 21 Sie 2018
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2018-08-25, 17:52  


marzena66 napisał/a:
realista,
Po co latać, wydawac pieniądze i błądzić jak dziecko we mgle. Jest zalecenie biopsji i to trzeba wykonać, to jest teraz podstawa. Żaden lekarz nic nie powie bez konkretnego wyniku histopatologicznego.

pozdrawiam

Masz rację. Biopsje mam umowioną na 15.09.2018r. więc po prostu zaczekam i nie bedę wydziwiał. Pozdrawiam i dziękuję za odzew.
 
lilka29 


Dołączyła: 09 Maj 2017
Posty: 24

 #6  Wysłany: 2018-09-04, 17:48  


Miałam też zmianę taką na tarczycy. Po biopsja wynik że zmiana w przebiegu autoimmunologicznej choroby tarczycy. A zmiana była średnicy 10mm×5mm.
 
realista 


Dołączył: 21 Sie 2018
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2018-09-22, 21:50  


Odebrałem wczoraj wynik biopsji cienkoigłowej:

W rozmazie nieliczne rozproszone tyreocyty, koloid, treść krwista. Zmiana łagodna - kategoria 2.

Nie wiem czy na tym poprzestać czy do jakiegoś lekarza z tym się wybrać? Czy to trzeba regularnie jakoś kontrolować? Jeszce biopsje za jakiś czas zrobić? Bo w sumie dostałem wynik i nic mi nie powiedzieli. A badanie zlecił laryngolog.
 
Bałykan 


Dołączył: 04 Wrz 2018
Posty: 17
Skąd: Gdynia

 #8  Wysłany: 2018-09-23, 07:46  


Twój guzek mimo, że łagodny (gratulacje!), to ma nieciekawe cechy, czyli jest hypoechogeniczy, ma mikrozwapnienia, unaczynienie, więc na pewno powinieneś robić co kilka miesięcy USG. Ja robiłem co pół roku, a jak guzek się zmniejszył, to raz na rok. Tak samo warto co jakiś czas robić biopsję, mi mówiono, żeby robić co dwa lata.

Moim zdaniem i tak powinieneś pójść do endokrynologa, zrobić sobie badania tarczycowych hormonów, przeciwciał itp. i niech Ciebie dalej pokieruje.
_________________
Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować
 
realista 


Dołączył: 21 Sie 2018
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2018-09-23, 20:40  


Dziękuję zapisze się do endokrynologa i bedę to monitorował. Niestety na podniebieniu też mam jakiegoś małego guzka i nie mam kompletnie pomysłu, gdzie się z tym udać czy do laryngologa, czy chirurga szczękowego. Byłem u stomatolog i w sumie nic mi nie powiedział.
 
puma 


Dołączyła: 11 Wrz 2016
Posty: 19
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2018-09-23, 21:44  


Z własnego doświadczenia radzę wybrać dobrego laryngologa, u mnie trzech stomatologów nie poznało się na zmianach na dziąsłach, każdy leczył mnie na choroby grzybiczne. Gdybym przez przypadek nie trafiła do laryngologa to by mnie chyba wykończyli.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group