1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy płuca lewego proszę o interpretację
Autor Wiadomość
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2014-04-27, 08:23  Rak niedrobnokomórkowy płuca lewego proszę o interpretację


Witam, moja mama ma zdiagnozowanego raka niedrobnokomórkowego lewego płuca IV st. Bardzo proszę o interpretację wyników oraz radę, czy tu można coś jeszcze zrobić?
Nie wiem czy jest to wystarczająco widoczne.. czekam z niecierpliwością na jakąs odpowiedź. Mama 7.05 kierowana jest na pierwszy cykl chemii, ma ich mieć trzy, ewentualnie cztery, guz nieoperacyjny ze względu na stopień, tak powiedziała lekarka prowadząca. Dziękuję



[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-04-27, 10:28 ]
Bardzo prosimy o umieszczanie dokumentacji w formie załączników do posta, nie linków do zewnętrznych serwisów hostujących.



7af7914c38b40390.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2631 raz(y) 542,09 KB

_________________
ndwornbe
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-27, 10:31  


ndwornbe napisał/a:
Bardzo proszę o interpretację wyników

Zasadniczo żadnych wyników nie mamy - wrzuciłaś jedynie epikryzę. Natomiast z powyższych informacji wynika, że jest to rak w najwyższym - IV st. zaawansowania. Możliwe jest tutaj tylko leczenie paliatywne - nie prowadzące do trwałego wyleczenia, ale przedłużające życie pacjenta i zmniejszające objawy wynikające z choroby. W tej sytuacji jest to chemioterapia, na którą - jak piszesz - mama została już zakwalifikowana.
_________________
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2014-04-27, 11:39  


Dziękuję za info, co jeszcze mam dołączyć z karty wypisu szpitalnego? Nie mam innych wyników. Za bardzo nie umiem jeszcze się tutaj poruszać jako osoba zalogowana
_________________
ndwornbe
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-27, 12:20  


ndwornbe,

przede wszystkim wyniki badan obrazowych: TK klatki, jamy brzusznej, USG?

Oraz dokladny wynik hist.pat. - bo musimy wiedziec, na podstawie czego rozpoznano raka pluca.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2014-04-27, 13:16  


tam-tam-taram napisał/a:
musimy wiedziec, na podstawie czego rozpoznano raka pluca.

To akurat jest w epikryzie - na bazie cytologii z biopsji szczoteczkowej z oskrzeli.

Przypuszczam, że cecha M1 wg TNM pochodzi z przypuszczenia, iż płyn w opłucnej jest wysiękiem nowotworowym, choć jednoznacznie nie mamy tu takiego wyniku.
_________________
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2014-04-27, 13:25  


TK klatki piersiowej dwufazowe:
Wokół oskrzela dolnopłatowego widoczny guz wielkośći 47 mm średnicy, który zaciska i nacieka oskrzele dolnopłatowe powodując niedodmę segmentów podstawnych lewego płuca. Płyn w lewej jamie opłucnowej. W szczycie płuca lewego widoczny kolejny, policykliczny guz wielkości 32 x 22 mm - może to być drugie ognisko guza płuca - tzw. guz towarzyszący. Nie można wykluczyć, że jest to np. Gruźliczak. Płuca innych zmian ogniskowych nie wykazują.
Powiększone węzły chłonne po lewej stronie łuku aorty wielkości 12 i 14 mm. Nie wykazano innych powiększonych węzłów chłonnych w obszarze badania. Uwidocznione kości bez zmian ogniskowych. Nadnercza prawidłowe.

USG jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona o gładkich zarysach. Echostruktura wątroby jednorodna, normoechogenna. Zmian ogniskowych w miąższu wątroby nie stwierdza się. Stan po cholecystektomii. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości i echogeniczności. Nerki typow położone, prawidłowej wielkości. Struktura nerek zachowana. W rzucie miedniczki prawej nerki obecna jest przestrzeń bezechowa o średnicy 1,39 cm, o charakterze torbieli okołomiedniczkowej. Układy zbiorcze obu nerek nieposzerzone. Pola nadnerczy wolne. Śledziona jednorodna, prawidłowej wielkośći. W przestrzeni okołoaortnej nie stweirdza sie powiększonych węzłów chłonnych. Pęcherz moczowy opróżniony z moczu. Płyn w lewej jamie opłucnej oraz miękkotkankowa struktura o wymiarach ok. 7,5 x 5,5 cm przylegająca do opłucnej, tu?

Badanie histopatologiczne: oskrzele
Fragmenty błony śluzowej oskrzela z naciekiem zapalnym bez zmian nowotworowych złośliwych.

Badanie cytologiczne biopsji szczoteczkowej z oskrzeli:
Wynik 2x : Pojedyncze komórki Ca non microcellulare.

Badania cytologiczne:
1/ plwocina wynik 1x: W badanym materiale komórek nowotworowych nie znaleziono
2/ popłuczyny oskrzelowe - wynik 7x: W badanym materiale komórek nowotworowych nie znaleziono
3/ biopsja szczoteczkowa z oskrzeli - wynik 2x: W badanym materiale komórek nowotworowych nie znaleziono.

I teraz jestem skołowana to są te pojedyncze komórki raka na oskrzelach czy też nie?

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi ...
_________________
ndwornbe
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #7  Wysłany: 2014-04-27, 13:42  


TAK sa pojedyncze kom.raka na oskrzelach.
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2014-04-27, 15:45  


Czy można coś jeszcze wyczytać z tych informacji? Będę wdzięczna......
_________________
ndwornbe
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2014-04-27, 16:38  


A jakie masz konkretne pytania, co jest niejasne?
_________________
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2014-04-27, 18:09  


?Wiem, że są przerzuty bo wyczytałam to z symboliki, ale gdzie konkretnie? Czy tylko w lewym płucu? Czy to, że nigdzie indziej czyli w plwocinach, popłuczynach oskrzelowych nowotworu nie znaleziono daje jakąś nadzieję, że mama trochę pożyje? Jaka będzie podawana chemia bo na skierowaniu mam symbolikę 1s PV? /i nie oge tego odczytać.. a może chemia jest standardowa dla wszystkich typów raka? I dlaczego raz wykryto komórki nowotworowe w oskrzelach w trakcie badania cytologicznego a w histopatologii nie ....czy to badania dwóch różnych rzeczy....Przepraszam, jestem laikiem, nie wiem, może te pytania są bez sensu...Czy ta miękkotkankowa struktura to też coś wspólnego z rakiem? Chciałabym pomóc mamie jak najlepiej, przygotować do chemii, a siebie na wszelkie ewentualności, chociaż wiem, że chyba nie umiem się z tym pogodzić......dziękuję
_________________
ndwornbe
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2014-04-27, 18:18  


ndwornbe napisał/a:
Wiem, że są przerzuty bo wyczytałam to z symboliki, ale gdzie konkretnie? Czy tylko w lewym płucu?

Przerzuty są w węzłach chłonnych po stronie, prawdop. w obrębie samego płuca i najprawdopodobniej płyn w opłucnej jest wysiękiem nowotworowym - co traktowane jest jako przerzut odległy wg klasyfikacji, jaką linkowałam we wcześniejszym poście.

ndwornbe napisał/a:
Czy to, że nigdzie indziej czyli w plwocinach, popłuczynach oskrzelowych nowotworu nie znaleziono daje jakąś nadzieję, że mama trochę pożyje?

ndwornbe napisał/a:
I dlaczego raz wykryto komórki nowotworowe w oskrzelach w trakcie badania cytologicznego a w histopatologii nie ....czy to badania dwóch różnych rzeczy....

Tak, badania cytologiczne i histopatologiczne to nieco różne badania. Natomiast to, że raz jest coś wykrywane, a raz nie, wynika z faktu, iż nowotwór nie jest tkanką jednorodną - składa się z kom. zdrowych, tych w fazie przemiany w kom. nowotworowe, jak i z samych kom. nowotworowych. Nie da się przewidzieć w jakie komórki "trafi" badający, pobierając materiał - czasem może udać się trafić w kom. nowotworowe, i wówczas w wyniku badania mowa jest o stwierdzeniu takowych, czasem nie udaje się pobrać kom. zmienionych chorobowo, co nie oznacza, że takich nie ma.

ndwornbe napisał/a:
Jaka będzie podawana chemia bo na skierowaniu mam symbolikę 1s PV? /i nie oge tego odczytać.. a może chemia jest standardowa dla wszystkich typów raka?

Jesteś w stanie wrzucić zdjęcie tego skierowania?
Są schematy chemii stosowane w określonych typach nowotworu, jednak nie ma jednego tylko, który z założenia można zastosować np. we wszystkich rakach płuca.
_________________
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2014-04-28, 02:43  


W związku z problemem wrzuty zdjęcia przepisuję:
Rozpoznanie: Chemioterapia 1s PV
Rak niedrobnokomórkowy płuca lewego
KOD Z51.1
reszta to dane mamy i oddział, na który mają ją przyjąć
_________________
ndwornbe
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2014-04-28, 09:49  


Chodziło mi o zdjęcie, bo może ciężko odczytać te symbole :) ale nie ma sprawy. Może tam nie ma PV, tylko PN?
_________________
 
ndwornbe 


Dołączyła: 27 Kwi 2014
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2014-04-28, 13:33  


Nie wygląda mi to na PN ale to pismo lekarskie, więc być może..

[ Dodano: 2014-04-29, 07:08 ]
Bardzo proszę o odpowiedź - jaka chemia będzie zastosowana? Czy być może najcięższa?
_________________
ndwornbe
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #15  Wysłany: 2014-04-29, 12:24  


Nie ma czegoś takiego jak chemia lżejsza i cięższa. W tym rodzaju nowotworu schemat PN (jeżeli dobrze odczytałaś) jest standardowym leczeniem pierwszego rzutu. A to jak twoja mama ją zniesie zależy wyłącznie od organizmu - jeden znosi dobrze inny bardzo źle. Nie martw się na zapas.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group