1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
coorka-enka 


Dołączyła: 10 Mar 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-03-10, 18:17  Rak nerki jasnokomórkowy


Witam serdecznie,

mój tata przed dwoma tygodniami miał operację usunięcia nerki w zwiazku ze stwierdzeniem guza.
Wyniki badań histopatologicznych pT1bNx, stopień złośliwości wg Fuhrman -3.

Ja już sobie to mniej więcej przetłumaczyłam na ludzki język,
ale chciałabym mimo wszystko poprosić o pomoc w jeszcze jednej sprawie:
Proszę o informację o rokowaniach przy takich wynikach..
czy mimo wycięcia całosci guza i braku nacieków oraz jakichkolwiek przerzutów aktualnie powinniśmy się spodziewać przerzutów w niedalekiej/dalszej przyszłości?
a czy istnieje możliwość że w ogóle żadnych przerzutów nie będzie?

Strasznie się martwię :( tatuś się podłamał i widzę że chowa się w sobie..
_________________
Pozdrawiam :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-03-10, 22:10  


coorka-enka napisał/a:
czy mimo wycięcia całosci guza i braku nacieków oraz jakichkolwiek przerzutów aktualnie powinniśmy się spodziewać przerzutów w niedalekiej/dalszej przyszłości?

Nie powinniście, ale należy liczyć się z taką możliwością.

coorka-enka napisał/a:
czy istnieje możliwość że w ogóle żadnych przerzutów nie będzie?

Obie sytuacje są możliwe: zarówno taka, że wznowa i przerzuty wystąpią, jak i taka, że ich nie będzie.

Rezultat leczenia ostatecznie zależy od tego, czy uda się osiągnąć radykalność leczenia,
tj. doprowadzić do usunięcia/zniszczenia wszystkich komórek nowotworowych znajdujących się w organizmie.
A to zależy m.in. od cech choroby, głównie od jej zaawansowania w chwili podjęcia leczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
canoe 


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 31
Pomógł: 2 razy

 #3  Wysłany: 2014-03-11, 08:13  


Słuchaj, moja mama (74 lat) miała raka aż T3. Po wycięciu nerki z guzem pierwsze przerzuty (2-guzy) na płucach pojawiły się po roku. Wycięto je klinowo. Teraz od tego czasu minęły już 2 lata i mama jest czysta oraz czuje się dobrze. Nasz chirurg ma wiele przypadków, że po wycięciu tzw. pierwszych przerzutów następuje zastój choroby i ludzie żyją i do 10 lat.
Natomiast co do pojawienia się samych przerzutów to jak widzisz statystycznie - na pewno się pojawią. Kwestia robienia tomografii co 4-5 miesięcy i obserwowania organizmu. Na razie najskuteczniejsza metodą jest szybkie wycięcie przerzutów, jak się da i można. Jak nie to zostaje tylko farmakologia - sutent, votrient, etc. Masz na forum. Wg mnie ważna jest też dobra dieta. Dużo warzyw i owoców, olej lniany z twarogiem, wyśmiewane tutaj pestki moreli czy jagody goji, ograniczyć cukier i sól, jak tłuszcz to tylko oliwa, itp. Uważać na białko - czy jedna nerka z nim sobie radzi. Robić co jakiś czas krew na kreatyninę - kosztuje to parę złotych, że czasem nie warto chodzić tam i z powrotem po skierowania.
 
coorka-enka 


Dołączyła: 10 Mar 2014
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2014-03-11, 17:48  


Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.. na tą chwilę nie zaordynowano żadnej chemii. z tego co wyczytałam to standardowe postępowanie.. ja mam jednak jakieś wewnętrzne przekoanie że gdyby może teraz podać chemię to wybitoby wszelkie komórki które mogą gdzieś krążyc po organizmie.. :?ale?:
_________________
Pozdrawiam :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2014-03-12, 08:41  


coorka-enka napisał/a:
na tą chwilę nie zaordynowano żadnej chemii. z tego co wyczytałam to standardowe postępowanie.

Tak jest (Zalecenia (2013 r.), str. 370, 373):
Cytat:
Leczenie — ogólne zasady i rokowanie
Leczenie chirurgiczne stanowi podstawową metodę postępowania u chorych na RNK.
Paliatywne leczenie systemowe wykorzystuje się u chorych, którzy nie kwalifikują się do radykalnej operacji.
Dotychczas nie wykazano skuteczności jakiejkolwiek formy terapii uzupełniającej.
Cytat:
Dotychczas nie wykazano skuteczności żadnego rodzaju systemowego leczenia uzupełniającego
u chorych na raka nerkowokomórkowego.


coorka-enka napisał/a:
ja mam jednak jakieś wewnętrzne przekoanie że gdyby może teraz podać chemię to wybitoby wszelkie komórki które mogą gdzieś krążyc po organizmie.

Generalnie nie stosuje się w onkologii chemioterapii "na zapas", kiedy nie ma do niej wskazań.
Ponadto w przypadku raka nerki jest ona nieskuteczna, a inne terapie celowane dostosowane są do indywidualnych różniących się przypadków ('Zalecenia' j.w., str. 373):
Cytat:
Leczenie systemowe
Leczenie systemowe RNK można podejmować wyłącznie u chorych w dobrym stanie sprawności ogólnej bez współistniejących istotnych obciążeń internistycznych. Obecnie często wykorzystuje się leki ukierunkowane molekularnie, a u wybranych chorych wartościowa jest także immunoterapia interferonem a.
Klasyczna CTH jest nieskuteczna (z wyjątkiem raka z kanalików zbiorczych lub RNK z różnicowaniem mięsakowatym, w którym sugeruje się skojarzenie doksorubicyny i gemcytabiny).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
coorka-enka 


Dołączyła: 10 Mar 2014
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2014-03-13, 13:19  


Wielkie dzięki, teraz już rozumiem wszystko. pozostaje miec nadzieję że będzie dobrze.
_________________
Pozdrawiam :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group