1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
stasmin 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-03-13, 19:30  Rak nerki jasnokomórkowy


Witam.

Poniżej przedstawię przypadek jaki mnie spotkał i chciałbym prosić o rady, jak powinienem dalej postępować.

Wszystko zaczęło się pod koniec grudnia 2012 kiedy to zaczęły mnie nękać silne bóle w okolicy PRAWEGO łuku podżebrowego. (Bóle nieco zelżały i pojawiają się głównie w nocy, jednak utrzymują się do dziś dnia). Lekarz rodzinny skierował mnie na badanie USG [16.01.2013]. Narządy po prawej stronie okazały się bez zmian jednak w biegunie dolnym lewej nerki zauważono obszar lito-płynny o wymiarach 3,6x2,9cm.

KARTA INFORMACYJNA

ROZPOZNANIE:
Guz nerki lewej. C64

LECZENIE:
21.02.2013 Enukleacja guza nerki lewej. -55,42 /L01/

EPIKRYZA:

25 letni pacjent z guzem nerki lewej wykrytym w badaniu tomografii komputerowej został przyjęty do Kliniki Urologii celem leczenia zabiegowego. W trakcie pobytu w oddziale wykonano enukleację guza nerki lewej. Okres zabiegu niepowikłany. W okresie po zabiegowym obserwowano podwyższoną temperaturę. Leczenie objawowe. Po poprawie stanu ogólnego pacjenta wypisano do domu.

BADANIA DODATKOWE I KONSULTACJE:
Bad. ogólne moczu: cw. 1.005; białko: nw; krew umiarkowanie; leukocyty: 0-2 wpw. Ery 20-30 wpw CreaC 0,91 mg/dL, K-C 5,30 mmol/L, Urea 24 mg/dL, Uric 3,82 mg/dL WBC: 4,21 103/uL, RBC 4,27 106/uL, HGB 12,6 g/dL, PLT 301 103/uL USG: Nerka lewa zmiana ok 35 mm w biegunie dolnym nerki. Nerka prawa bez zmian. Pęcherz bez zmian.

OBRAZ MAKROSKOPOWY:

Nerka lewa: Materiał o wyglądzie guzka o wymiarach 2,5x3x2,8cm. Guz otorebkowany. Guz na przekroju lito-torbielowaty.

ROZPOZNANIE PATOMORFOLOGICZNE:
Rak jasnokomórkowy nerki (Clear cell carcinoma), G1, pT1a - guz otorebkowany, częściowo torbielowaty, wycięty w całości.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-14, 08:27  


Cytat:
Rak jasnokomórkowy nerki (Clear cell carcinoma), G1, pT1a - guz otorebkowany, częściowo torbielowaty, wycięty w całości.

Stwierdzono wczesne stadium zaawansowania choroby (T1a) i o niskim stopniu złośliwości (G1)
co jest bardzo korzystnymi czynnikami rokowniczymi.

Wykonanie operacji oszczędzającej polegającej na usunięciu samego guza zamiast całej nerki
jest w takim przypadku standardowym postępowaniem, o czym jest mowa w Zaleceniach (2011 r.) na str. 345:
Cytat:
Operacja nerkooszczędzająca (nefrektomia częściowa) (NSS, nephron-sparing surgery)
wykonywana metodą otwartą lub laparoskopowo w raku nerki ograniczonym do narządu (IA i IB)
wiąże się z rokowaniem porównywalnym z nefrektomią.

Jest to w zasadzie jedyna metoda leczenia dobrze rokujących stadiów choroby (j.w., str. 343):
Cytat:
Leczenie chirurgiczne stanowi podstawową metodę terapii RCC.
Paliatywne leczenie systemowe wykorzystuje się u chorych, którzy nie kwalifikują się do radykalnej operacji.
Dotychczas nie wykazano skuteczności jakiejkolwiek formy terapii uzupełniającej.

Wobec tego dalsze postępowanie polega jedynie na okresowych wizytach kontrolnych,
co 6 miesięcy, jeśli nie będzie innych zaleceń lekarza (str. 348-349):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ma danych wskazujących na to, że odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przez chorych radykalnie leczonych z powodu RCC wpływa na poprawę rokowania.
Monitorowanie chorego po terapii pozwala jednak na identyfikację powikłań pooperacyjnych, ocenę funkcji nerek, rozpoznanie lokalnej wznowy po częściowej nefrektomii lub leczeniu ablacyjnym, wznowy w drugiej nerce oraz przerzutów — zwykle wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy,
a zleca się badania obrazowe w przypadku wskazań klinicznych.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
stasmin 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-03-19, 22:23  


Byłem dziś na wizycie kontrolnej. Urolog powiedział, że złośliwość nowotworu była niska więc "powinienem" być już wyleczony. Czy nie jest to zbyt optymistyczne podejście? Są jakieś dokładniejsze (procentowe) informacje na temat występowania przerzutów nowotworów o złośliwości G1? Dla pewności, dlatego ze jestem młody dostałem też skierowanie na TK klatki piersiowej (kolejka na lipiec). A po skierowanie na TK jamy brzusznej mam zgłosić się za rok. Lekarz powiedział że gdyby taki przypadek zdarzył się u starszej osoby, uznana była by już za wyleczoną i nie zawracali by sobie głowy tomografiami.

Kilka dni temu miałem robioną gastroskopie, gastrolog polecił mi żebym zrobił sobie kolonoskopie ponieważ guzy nerki występują często w parze z guzami przewodu pokarmowego. Czy są jakieś większe przesłanki do robienia tego badania?? Lekarz zaproponował kolonoskopie w pełnym znieczuleniu z udziałem anestezjologa.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-20, 07:47  


stasmin napisał/a:
Są jakieś dokładniejsze (procentowe) informacje na temat występowania przerzutów nowotworów o złośliwości G1?

Nie da się powiązać samej cechy G1 z częstością (prawdopodobieństwem) wystąpienia przerzutów,
ponieważ zależy to także od stadium zaawansowania choroby:
przy niskiej złośliwości (G1) i niskim zaawansowaniu (jak w Twoim przypadku) prawdopodobieństwo przerzutów jest bardzo małe,
natomiast w chorobie znacznie zaawansowanej, także przy niskiej złośliwości, prawdopodobieństwo przerzutów jest już znaczne.

Nie znam opracowań podające jakieś liczbowe wartości dla takich kryteriów.

stasmin napisał/a:
Kilka dni temu miałem robioną gastroskopie, gastrolog polecił mi żebym zrobił sobie kolonoskopie ponieważ guzy nerki występują często w parze z guzami przewodu pokarmowego. Czy są jakieś większe przesłanki do robienia tego badania?? Lekarz zaproponował kolonoskopie w pełnym znieczuleniu z udziałem anestezjologa.

Jeśli dostaniesz skierowanie na taki zabieg, to oczywiście warto z tego skorzystać.
Jeśli miałbyś zrobić to we własnym zakresie (odpłatnie), to już wymaga zastanowienia się (tj. np. innej konsultacji lekarskiej), czy jest potrzebne.
Możliwe, że biorąc pod uwagę korzystne cechy Twojej choroby (niską złośliwość i wczesne zaawansowanie)
lekarz uzna te badania za nie bezwzględnie konieczne, ale musisz w tej sprawie zasięgnąć jego porady.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
stasmin 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2013-07-17, 08:00  


C.D

Badanie: TK klatka piersiowa z kontrastem
Data badania: 2013.07.02
Opis: Drobnoguzkowe punktowe ognisko guzkowe w części przedniej w polu dolnym prawym. Poza tym powiększonych węzłów chłonnych w obrębie śródpiersia i w obu wnękach nie wykazano. Drobne linijne zagęszczenia w partiach grzbietowych oraz nadprzeponowo - zmiany o charakterze niedodmowo - bliznowatym. Poza tym płuca jednolicie upowietrznione, bez uchwytnych w TK zmian ogniskowych. Zmian o charakterze ogniskowym w obrębie obu wnęk nie wykazano. Nadnercza niepowiększone.


Byłem z wynikiem u swego urologa (wepchałem się między pacjentami z pytaniem czy mnie zarejestruje) spojrzał na opis twierdząc że to nic takiego i żeby się zgłosić za kilka miesięcy na następną wizytę.
Mógłby ktoś odnieść się do opisu?
Czy powinienem zrezygnować z opieki urologa i zapisać się na onkologie żeby dalej mnie kierowali na prześwietlenia itp.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-07-18, 09:16  


Opis wyniku TK jeśli chodzi o to drobnoguzkowe punktowe ognisko jest dość lakoniczny,
lekarz opisujący nie podaje wielkości tego ogniska ani nie stawia własnych wniosków na jego temat.

Drobne guzki w płucach nie są wprost podejrzane onkologicznie, mogą mieć inne przyczyny, np. być zmianami pozapalnymi.

Problem polega na tym, że w Twoim przypadku, przy historii onkologicznej, inaczej należy do tego podchodzić
i w pierwszej kolejności brać pod uwagę i weryfikować ewentualny proces złośliwy.

Dlatego, chociaż choroba nowotworowa była wykryta i leczona radykalnie we wczesnym stadium i przy niskiej złośliwości,
uznałbym za wskazane skonsultowanie się w tej sprawie z lekarzem onkologiem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group