1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak migdałka z przerzutami do węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
Flavia 


Dołączyła: 08 Mar 2014
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2014-03-09, 10:15  Rak migdałka z przerzutami do węzłów chłonnych


Dzien dobry Wszystkim ,

Moja mama ma zdiagnozowanego raka migdałka z przerzutami do węzłów chłonnych szyi.
Na wyniku biopsji było napisane , iż jest to Cellulae carcinomatosae planoepitheliales.
Na wyniku z wycinka czekamy ( do odbioru w poniedziałek).
Wszystkie wyniki krwi w normie, nie wskazywałyby na żadne problemy zdrowotne.

3 tygodnie temu migdał został usunięty ale bez węzłów chłonnych. Guz miał 2 cm.
W najbliższy poniedziałek zaczynamy radioterapię radykalną przez okres 7 tygodni.

W związku z powyższym mam kilka pytań.
1. Przeczytałam wczoraj o urządzeniu CyberKnife. Czy w przypadku mojej mamy istnieje mozliwośc leczenia tą metodą . Pytam, gdyz informacje nt CyberKnife mówią, iż leczenie jest skrócone do kilku dni, a precyzja o wiele większa niż tradycyjna radioterapia?
2. Mama miała robione usg płuc, tk twarzo-czaszki, nie miała jednak zrobionego TK mózgu, czy w przypadku tego raka takie badanie powinno być wykonywane? Z tego co wiem, rak ten daje przerzuty najczęściej właśnie w okolice głowy, szyi. Wydaje mi się więc zasadnym zrobienie takiego badania w szpitalu. Czy podczas radioterapii TK może być wykonywane?
3. Jak najlepiej po zakończeniu radioterapii sprawdzić, czy wszystko ( inne organy) są zdrowe i alternatywnie nie rozwija się jakiś inny guz w innym miejscu?
4. Byłabym wdzięczna o informacje nt. skutków ubocznych radioterapii. Oczywiście wiem, że wsytępują obrzęki, otwarte rany, opuchlizny, brak smaku, utrata śliny, włosów , wypadanie zębów. Jednak chciałam zapytać czy to jest, nazwijmy to, pakiet, który dostają Wszyscy , czy jedynie jedne ze skutków ubocznych, które raz występują ,a raz nie? Czy isnieją jakieś sposoby aby je wyeliminować ( przynajmniej niektóre) , bądź złagodzić ( specjalne witaminy, może jakieś inne leki wzmacniające, kosmetyki, odpowiednie pasty, płyny do płukania jamy ustnej itp). Może istnieją jakieś preparaty dostępne np za granicą, które minimalizują efekty uboczne. No i czy zanik śliny i smak z czasem powracają, czy są to zmiany nieodwracalne?
5. Pytanie ostatnie, choć w sumie nie mające już znaczenia, jednak wciąż mnie nurtujące . Czy dobrze się stało, że mama miała wcześnie, przed radioterapią usuwany migdał? To w końcu podwójny stres, ból, osłabienie organizmu i utrata masy ciała, przy i tak bardzo szczupłej sylwetce. Wiem , że ta informacja i tak nic już nie zmieni. Chciałabym jednak wiedzieć czy decyzje były słuszne.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2014-03-09, 10:34  


1. CyberKnife stosowany jest do napromieniania pojedynczych, niewielkich guzów. W przypadku konieczności napromieniania loży pooperacyjnej, oraz regionalnego układu chłonnego to urządzenie jest nieprzydatne.
2. TK twarzo-czaszki jest badaniem wystarczającym. W trakcie radioterapii nie wykonuje się badań TK rejonu napromieniania.
3. Około 3 miesiące po leczeniu wykonane zostaną obrazowe badania kontrolne. Tutaj - TK.
4. Odpowiedź na to pytanie uzyskasz w części "ważne", działu "nowotwory tarczycy, głowy i szyi". W razie problemów nieopisanych w tej części, albo konkretnych zapytań - służymy pomocą.
5. Interwencja chirurgiczna wydaje się jak najbardziej właściwa. Ocena tego należy do lekarza prowadzącego.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Flavia 


Dołączyła: 08 Mar 2014
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2014-03-09, 22:34  


Dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc. Jutro mama zaczyna radioterapię. Pożegnania nie są łatwe, tym bardziej, że 7 tygodni spędzi w szpitalu :(
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2014-03-10, 01:52  


Musisz wspierać mamę, i pilnować, by dobrze jadła. Jeśli na skutek bólu będzie jeść niewiele, musisz kupić nutridrinki, lu gotować mięso i miksować z warzywami...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
evelinaswe 



Dołączyła: 15 Cze 2011
Posty: 215
Pomogła: 46 razy

 #5  Wysłany: 2014-03-10, 02:03  


ja jestem po i moge co nieco doradzic choc nadal borykam sie ze skutkami ubocznymi a jestem 2,5 roku po tych walkach ale kazdy/a z nas inaczej to przechodzi ja tu nie chce wydawac opini zadnych ani tym bardziej porad ale jedynie podzielic sie wlasnymi doswiadczeniami ale jeszcze moge pdeslac sporo lekow ktore juz mi nie sa potrzebne a napewno mamie sie przydadza/oczywiscie zadarmo/ prosze podac tylko adres i zaraz wysle pozdrawiam i 3mam kciuki za Was obie
_________________
Marzenia - to mieszanka nadziei, szczęścia, wyobraźni, pragnień oraz prób ich spełnienia.
http://www.raczek-nieboraczek.bloog.pl
 
 
Flavia 


Dołączyła: 08 Mar 2014
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2014-03-11, 12:44  


Dziękuję Wam,
Nutridrinki zakupione , pewnie się przydadzą za parę dni. Dzisiaj mama miała 2 naświetlania oraz pierwszy raz dostała chemię. Będzie miała 6 cykli raz w tygodniu. Za oknem piękna pogoda, a ona siedzi w szpitalu :( Ale nie ma to tamto, wyjdzie na wiosnę i będzie cieszyć się ze spacerków z wnuczką bo w końcu czeka na nią jej 6 miesięczne ( bardziej chyba wyczekane przez nią niż przez nas ;) ) szczęście :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2014-03-11, 13:15  


Flavia napisał/a:
Dzisiaj mama miała 2 naświetlania oraz pierwszy raz dostała chemię. Będzie miała 6 cykli raz w tygodniu.

Chemioterapia jako uzupełnienie radioterapii ma właściwości promieniouczulające dodatkowo zwiększające skuteczność leczenia,
szczególnie dla nowotworów o wysokim stopniu złośliwości.
Proponowane leczenie jest zgodne z odpowiednimi Zaleceniami (2013 r.), str. 13:
Cytat:
Rutynowo RTH jest kojarzona ze stosowaniem cisplatyny w dawce 100 mg/m2 w dniach napromieniania 1., 22. i 43. lub w dawce 35–40 mg/m2 podawanej co tydzień.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #8  Wysłany: 2014-03-12, 12:25  


Trzymam kciuki. Na pewno myśl o wnuczce doda Mamie siły.
_________________
goyaaa1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group