1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak krtani i węzłów chłonnych i rak tarczycy.
Autor Wiadomość
Kasia35 


Dołączyła: 21 Kwi 2017
Posty: 2
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2017-05-08, 13:48  Rak krtani i węzłów chłonnych i rak tarczycy.


Witam. Jestem tu nowa, chciałam opisać chorobą mojego taty. A więc u Taty zdiagnozowano raka krtani z obustronnymi przerzutami do węzłów chłonnych, a do tego rozpoznano raka tarczycy (który jest naciekiem przez ciągłość z raka krtani). Obecnie tata jest po zabiegu chirurgicznym w którym usunięto całkowicie krtań,częściowe usunięcie gardła dolnego, usunięciu węzłów chłonnych, a także usunięto całkowicie tarczycę. Ma założoną rurkę do oddychania. Jestem bardzo zmartwiona bo nie wiem co dalej? Lekarze nie wiele mówią, mamy czekać na telefon od koordynatora , a teraz tata jest w domu, nie chce jeść i jest w złym stanie psychicznym. Jestem tak zestresowana bo nie wiem co mam myśleć a już tym bardziej nie wiem co ojcu powiedzieć. Ojca stan jest poważny ma oznaczenie na wypisie T4 N3 M0. Chciałabym Was zapytać ile jest stadium tej potwornej choroby ? Co nas jeszcze czeka?
I jakie jeszcze można zastosować leczenie? Czy tylko pozostaje nam chemia?


Pozdrawiam Kasia
_________________
Pozdrawiam Kasia
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2017-05-08, 14:32  


Kasia35 bardzo mi przykro z powodu choroby taty. Stan choroby był już zaawansowany, sam rak krtani rozprzestrzenił się i konieczne było usunięcie tarczycy z powodów nacieków.
Kasia35 napisał/a:
Ojca stan jest poważny ma oznaczenie na wypisie T4 N3 M0
Oznaczenie to mówi: T4 (stan najwyższy zaawansowania T1 - T4) dzieli sie na dwie:
T 4a – rak nacieka otoczenie (np. tchawica, mięśnie głębokie języka, mięśnie przedkrtaniowe, tarczyca, przełyk)
T 4b – Naciekanie przestrzeni przedkręgowej, tętnicy szyjnej, przejście do śródpiersia
N3 - Oznacza ilość przerzutów do sasiadujących węzłów chłonnych - w waszym przypadku trzy wązły sa zajęte
M0 - oznacza przerzuty odległe - u was nie ma przerzutów odległych.
Cytat:
tata jest w domu, nie chce jeść i jest w złym stanie psychicznym.
Tata musi się oswoić z sytuacją, nie jest to prosta sprawa, raz że diagnoza nowotworu już jest dużym szokiem, a dwa ma za sobą rozległą operację która ma niestety nieciekawą konsekwencję - w postaci rurki tracheotomijnej. To trochę potrwa.
Kasia35 napisał/a:
Co nas jeszcze czeka?

W zaawansowaniu T4 obowiązuje leczenie skojarzone raka gardła także tatę czeka zapewne jeszcze chemio- i radioterapia. Rokowania przy tym stadium zaawansowania i przerzutach do węzłów chłonnych nie są najlepsze ale zdarzają się przypadki wieloletniego przeżycia pacjentów także po usunięciu krtani.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2017-05-08, 18:24  


Kasia35,

Mogłabyś wstawić jakieś wyniki, typu TK, wynik histopatologiczny wynik operacyjny, wtedy będziemy mogli więcej wyjaśnić.
Kasia35 napisał/a:
A więc u Taty zdiagnozowano raka krtani z obustronnymi przerzutami do węzłów chłonnych, a do tego rozpoznano raka tarczycy (który jest naciekiem przez ciągłość z raka krtani).

Można Twój wpis zrozumieć dwojako, że tato ma raka krtani i raka tarczycy a zapewne jest to tylko rak krtani, który zaatakował/naciekł na tarczycę, czyli jeden nowotwór złośliwy, jaki/rodzaj?, to istotne.
Kasia35 napisał/a:
a teraz tata jest w domu, nie chce jeść

Zachęcajcie bo osłabnie tato bardzo i wtedy dalsze leczenie będzie niemożliwe, może jakieś Nutridrinki, wskazane w takim stanie jak tato.
Kasia35 napisał/a:
i jest w złym stanie psychicznym

Nawet lekarz rodzinny może tacie przepisać jakiś antydepresant, lek uspokajający żeby trochę tą psychikę tato podbudował, bo przecież nie ma się co dziwić, że podupadł tato psychicznie, rozważcie tą opcję wspomagania psychotropami.

Tu masz Kasia35, obowiązujące zalecenia jak postępuje się w takich przypadkach, jak wygląda leczenie, od str. 19
http://www.onkologia.zale...%20i%20szyi.pdf

Czy tato miał robione RTG lub TK płuc, usg lub TK jamy brzusznej?

pozdrawiam i witam na forum
 
Kasia35 


Dołączyła: 21 Kwi 2017
Posty: 2
Skąd: Poznań

 #4  Wysłany: 2017-05-11, 09:47  


Tak tata ma raka krtani, a zajęta tarczyca jest naciekiem z krtani.
W wyniku histopatologicznym wyszło że to rak płaskonabłonkowy nierogowaciejący.

Zastosowano leczenie:

19.04.2017 Tracheotomia dolna.
Laryngektomia całkowita, częściowe usunięcie gardło dolnego.
Całkowite usunięcie tarczycy.
Selektywne usunięcie węzłów chłonnych szyi II- V strona lewa.
Operacja radykalna zmodyfikowania szyi po stronie prawej (pozostawiono nerw dodatkowy)]

Martwię się jak będzie z chemią? Czy przy takim zaawansowaniu choroby T4 N3 M0 będzie dużo cykli, czy będziemy dochodzić na chemię czy leży się w szpitalu? Ciągle myślę ile jeszcze nam zostało dni ,tygodnie ,miesiące?Z drugiej strony widzę u ojca to zmęczenie chorobą..
[/b]
_________________
Pozdrawiam Kasia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group