1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita?
Autor Wiadomość
Geralt 


Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2010-06-13, 21:11  Rak jelita?


Witam
Jestem nowy na forum, piszę bo jestem wystraszony. Otóż, ostatnio rano miałem biegunkę. Byłem w toalecie 4-5 razy w przeciągu półtorej godziny. Kilkanaście godzin wcześniej(wieczorem) przesadziłem z napojami energetyzującymi (kofeina) i wypiłem ich dość dużo by byłem senny, zdarza mi się to niestety dość często i może raz czy dwa miałem biegunkę. Wypróżnianie u mnie najczęściej następuje pod wpływem stresu (np. rano przed szkołą) gdy nie ma bodźca stresowego miewam zaparcia kilkudniowe. Przechodzę do sedna - ostatnio mając biegunkę zauważyłem, na papierze toaletowym krew. nie było jej dużo, powiedziałbym bardzo mało nawet. Coś mnie tak dziwnie zapiekło, popatrzyłem na papier i właśnie wtedy zobaczyłem tą krew.. Przy następnych wypróżnianiach (jeszcze trwała biegunka) ta krew też była, ale jeszcze mniej niż wcześniej. Od tego czasu krwi nie widzę i nigdy wcześniej (przed tym wydarzeniem) nie widziałem. Czy mam się czego obawiać? Jakie są szanse, że to może być jakiś nowotwór?
Jestem przerażony, koleżanka mamy miała nowotwór jelita, i dowiedziała się o tym zauważając właśnie krew, kilka miesięcy później zmarła.
Cholera, boję się powiedzieć o tym mamie, bo ja mam nerwice i już widziałem u siebie tysiąc różnych chorób (najczęściej chodziłem z nimi do lekarza i tak często że teraz już mnie tam traktują jak idiotę).
Czy jest możliwe że to od odżywiania (no niestety zbyt zdrowego trybu życia nie prowadzę) albo po prostu zatarłem się tam? jestem pewny że wcześniej ani później nie widziałęm nic takiego a od tego czasu minęło 5 dni.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Rafał
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-06-13, 21:20  


Jak dla mnie to hemoroidy.

Krew jest jasnoczerwona, pieczenie przy wypróżnieniu i jakiś czas po nim, brak krwi w kale a jedynie pod koniec wypróżnienia? Hemoroidy często "wychodzą" właśnie przy biegunce, potem dość długo nie chcą się "schować" powodując dolegliwości bólowe czy leciutko krwawiąc, zostawiając ślady na bieliźnie.

Ale to tylko diagnoza via internet, czyli nic pewnego. Marsz do lekarza pierwszego kontaktu - zapewne będzie chciał zrobić badanie per rectum, które wcale nie jest aż takie straszne jak wszyscy opowiadają (głównie ci, co nie mieli). Badanie konieczne, żeby zdiagnozować hemoroidy, a jeśli będą one wykluczone, to lekarz pokieruje dalszą diagnostyką, bo takie epizody zawsze trzeba zdiagnozować do końca.
Hemoroidy wymagają generalnie zmiany diety (dużo błonnika) i stylu życia na mniej siedzący, więcej ruchu etc. Dużo jest na ten temat w necie :)

Na razie nie nastawiaj się na żaden nowotwór, nie martw się na zapas (wiem, że przy nerwicy nie jest to łatwe), tylko umów się na wizytę do lekarza. Jeśli nie wystarczy Ci lekarz pierwszego kontaktu, zawsze możesz wybrać się do proktologa, a samodzielnie zrobić test na krew utajoną w kale (dostępne w aptece).

Pozdrawiam :)
 
Geralt 


Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2010-06-13, 21:28  


w kale nie zauważyłem, ani nie było smolistoczarnego koloru który wg tego co czytałem wskazuje na obecność krwi. Dolegliwości bólowych ani śladów nie ma, krew była raczej zwykłego koloru, ani specjalnie jasna ani ciemna. Pieczenie czasem występuje czasem nie. Da się iść do onkologa bez skierowania? Chciałbym uniknąć lekarza pierwszego kontaktu bo ostatnio tam tak często jestem że zaczęli traktować mnie dość zbywająco...no ale jak nie będzie innej możliwości to oczywiście pójdę. Czy jeśli test na obecność krwi utajonej nie wykaże obecności krwi to nie mam się czym martwić? Wykrywalność takich testów jest wysoka? jak jest z ich ceną i dostępnością? Przepraszam że tyle pytań, ale nie mam na ten temat zielonego pojęcia, na ten temat, bo konkretnie o innych chorobach przez swoją nerwicę i lęki dowiedziałem się strasznie dużo.

Bardzo dziękuję za odpowiedź, już się lepiej poczułem jak to przeczytałem :)
pozdrawiam
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #4  Wysłany: 2010-06-13, 21:34  


Popieram zdaniem absenteeism, albo hemoroidy, albo poprostu podrażnienie po biegunce i częstym podcieraniu się.
Również nie wydaje mi się, żeby to było coś strasznego, ale jeśli jednak jesteś nie spokojny i się martwisz zrób tak jak mówi absenteeism i wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie polecam wycieczki od razu do onkologa.

Nie bierz tego do siebie, ale jakby każdy szedł do onkologa z odrobiną krwi na papierze toaletowym to kolejki u onkologa byłyby nie wyobrażalne.

Co do testów dostępnych w aptece- nigdy nie robiłam. Jeżeli wyjdzie ujemny, zawsze możesz go powtórzyć dla pewności po jakimś czasie.
Dostępne w każdej aptece.

I ogranicz napoje energetyzująco, bo w większej ilości są nie zdrowe :)



pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Geralt 


Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2010-06-13, 21:42  


Dziękuję za odpowiedź! Właśnie zdawałem sobie najbardziej sprawę z tych dwóch powodów - zwłaszcza z najbardziej prozaicznego - obtarcia albo też możliwych hemoroidów (ostatnio sporo przytyłem i dopiero niedawno przestawiłem się na bardziej ruchliwy tryb) ale ciągle ta myśl nie dawała mi spokoju.

Bardzo dziękuję za te dwie odpowiedzi, uspokoiły mnie :)

Pozdrawiam serdecznie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2010-06-13, 22:03  


Test na obecność krwi utajonej w kale (FOB Test) jest spokojnie dostępny w większości aptek, kosztuje pewnie ok. 15 - 20zł.

Tak jak zufed myślę, że pójście od razu do onkologa jest lekką przesadą - naturalnie nikt nie umniejsza Twoich dolegliwości i stresu, jaki w związku z nimi przeżywasz, ale najmocniejsze działa lepiej zostawić na sam koniec, jeśli będą potrzebne.

Skoro chcesz uniknąć lekarza POZ, to spróbuj z proktologiem - przy wizycie prywatnej nie potrzeba skierowania.
 
Geralt 


Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2010-06-14, 00:15  


a jak myślicie, czy w takiej sytuacji jak moja jest to konieczne, czy można nie zgłaszać się do specjalisty i obserwować jak będzie dalej?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2010-06-14, 07:45  


Z Twoją nerwicą myślę, że lepiej będzie jak uzyskasz konstruktywną i jednoznaczną diagnozę u lekarza, na podstawie badania :)

Poza tym tak czy inaczej lepiej to sprawdzić, bo czasem podobne objawy daje np. szczelina odbytu, która, jeśli się to zaniedba, może się skończyć nieco gorzej niż hemoroidy (tzn większym bólem i koniecznością natychmiastowej interwencji lekarza).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group