1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego + zmiany w wątrobie...prośba o opinie
Autor Wiadomość
Robert77 


Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych

 #1  Wysłany: 2012-10-10, 10:31  Rak jelita grubego + zmiany w wątrobie...prośba o opinie


Witam Wszystkich...
Jeszcze 8 tygodni temu mój 75-letni Tato martwił się jedynie swoim ogródkiem... dzisiaj dowiedział się że musi iść "pod nóż"...
Na podstawie poniższych wyników Doktor zasugerował przeprowadzenie operacji... nie jestem lekarzem... więc chcę zapytać... czy może nie za zbyt pochopnie...?

TK JAMY BRZUSZNEJ
W badaniu TK jamy brzusznej w zakresie obu płatów wątroby widoczne liczne, różnej wielkości, nieostro ograniczone ogniska hypodensyjne o śr. do 3.2 cm cechami niejednorodnego obwodowego wzmocnienia. Obraz odpowiada rozsianym zmianom o charakterze npl - meta.
Poza tym narządy miąższowe jamy brzusznej żadnych zmian ogniskowych nie wykazują.
Nie wykazano obecności znamiennie powiększonych węzłów chłonnych jamy brzusznej.
W dolnym zakresie badania w obrębie wstępnicy widoczne nieregularne pogrubienie ściany jelita do grubości max. 1.4 cm na długości ok. 4 cm. Na tej wysokości widoczny nieostry zarys zew. granicy jelita z podwyższeniem gęstości otaczającej tkanki tłuszczowej - obraz budzi podejrzenie naciek ściany jelita - wskazana dalsza diagnostyka.
Bardzo prosimy o nie pisanie z włączonym CapsLockiem (WIELKIMI LITERAMI) treści wyników/postów.

CEA - 105,3 ng/ml

Oczywiście robiliśmy USG jamy brzusznej... ale wykazało ono praktycznie to samo co TK.
Doktor powiedział że nie ma sensu robić kolonoskopii.. tylko trzeba Tatę "otworzyć"... jechaliśmy po termin kolonoskopii... a mamy termin operacji..
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-10, 12:13  


witaj,
niestety na podstawie wyników badań można przypuszczać, że jest to nowotwór wstępnicy z rozsiewem nowotworu do wątroby, czyli najwyższe stadium zaawansowania choroby, bardzo mi przykro.

nie wypowiem się co do tego, czy ta operacja ma sens - wydaje mi się, że nie będzie to zabieg radykalny, ponieważ zmiany w wątrobie są liczne, rozsiane w obu płatach. Ale to lekarz widząc chorego i mając komplet wyników powinien Wam zaproponować odpowiednie leczenie. Może warto skonsultować te wyniki z innym lekarzem?
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-10-10, 12:21  


Robert77 napisał/a:
Oczywiście robiliśmy USG jamy brzusznej... ale wykazało ono praktycznie to samo co TK.

Tzn. jaki konkretnie jest wynik, możesz przepisać?

Robert77 napisał/a:
Doktor powiedział że nie ma sensu robić kolonoskopii.. tylko trzeba Tatę "otworzyć"

Czy lekarz mówił w jakim celu chce operować pacjenta, co jest wskazaniem do zabiegu?

Czy było wykonane RTG klatki piersiowej?
_________________
 
Robert77 


Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych

 #4  Wysłany: 2012-10-12, 07:51  


witam..trochę mnie nie było...

Dziękuję za odpowiedzi ... jedziemy dzisiaj do drugiego chirurga onkologa, przedwczoraj byłem u onkologa... twierdzi że ten zabieg to najlepsze co możemy robić... aby nie tracic czasu... sam już nie wiem... tato załamany.

USG JAMY BRZUSZNEJ
Wątroba niejednorodna, normoechgeniczna o prawidłowym rysunku naczyniowym. W płacie prawym kilka drobnych normoechogenicznych zmian ogniskowych z otoczką halo śr 0.8 - 1.5 cm.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i PWŻ nieposzerzone.
Stan po chlecytstektomii. Trzustka i śledziona prawidłowej wielkości i echogeniczności. W górnym biegunie prawej nerki torbiel śr. 2.8 cm

mam mętlik w głowie nie wiem co robić

[ Dodano: 2012-10-12, 08:53 ]
RTG KLATKI PIERSIOWEJ
Przepona obustronnie ustawiona prawidłowo, z widocznymi drobnymi zrostami. Zrosty w obu kątach przeponowo-żebrowych. Pola płucne rozedmowe. Sylwetka serca i dużych naczyń w granicach normy wiekowej.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-10-12, 12:43  


Robert77 napisał/a:
przedwczoraj byłem u onkologa... twierdzi że ten zabieg to najlepsze co możemy robić...

No dobra, ale co ten zabieg konkretnie ma mieć na celu? Udrożnienie jelita?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group