1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak jelita grubego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C
Autor Wiadomość
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2014-11-07, 22:03  rak jelita grubego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C


W 2010 r. przeszłam operację usunięcia guza jelita grubego - guz, Adenocarcinoma typus intestinalis G2 exulcerans, naciekający pełnościennie ścianę jelita na odcinku 7 cm; największy wym. guza 9,5 cm; naciek przechodzi na tk. tłuszczową okołojelitową wraz z jelitem sieć większą. Rozpoznanie: pT3N0MX.

Po operacji okazało się, że mam żółtaczkę typu C. Leżałam w szpitalu zakaźnym, gdzie wykonano mi biopsję wątroby i stwierdzono jej ostre zapalenie. W oczekiwaniu na leczenie interferonem kolejne badanie wykazało, że jestem już zdrowa. Lekarz wytłumaczył mi tak się zdarza u pewnej grupy chorych (?).

Poddano mnie chemioterapii fluorouracilem.

Moje pierwsza TK po chemioterapii (2011 r.):
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej strukturze. W lewym płacie torbiel śr. ok. 56 mm, w prawym torbielka ok. 8 mm. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych.
Trzustka niepowiększona, z 10 mm tłuszczakiem w ogonie, poza tym bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne krezkowe do 12 mm.

W styczniu 2012 r. USG:
Wątroba prawidłowej wielkości o równomiernej prawidłowej echogeniczności z widoczną w bocznej części płata lewego gładkościenną torbielą 6x6x5 cm, drobna torbiel 0,7 cm powyżej spływu żylnego bez patl. zmian ogniskowych. Trzustka bez istotnych odchyleń od normy.

TK - kwiecień 2012
W lewym płacie wątroby ognisko cystyczne do 67 mm gładkościenne, drobne do 6 mm w segmencie 4-tym. Wątroba jednorodna normodensyjna bez zmian ogniskowych litych, trzustka w normie.

Ze względu na ból w prawym boku w okolicy wątroby, jak również pod prawym obojczykiem wykonałam niedawno RM:
Przy przednio - górnej powierzchni trzustki widoczna owalna, ponad 7 cm torbiel cienkościenna, modelująca dolnoprzyśrodkową powierzchnię lewego płata wątroby. Zmiana o typowym sygnale płynu, nie wykazuje wzmocnienia kontrastowego. Poza tym trzuska morfoloicznie bez zmian, bez ognisk patologicznego wzmocnienie kontrastowego. Wątroba bez cech cholestazy. Podprzeponowo, przy grzbietowej powierzchni 7 segmentu prawego płata widoczna pasmowata, ponad 1,5 cm strefa wysokosygnałowa w obrazach T2 i niskosygnałowa w obrazach T1, ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu - najprawdopodobniej o naczyniowym charakterze.
Wnioski: torbiel śr, ponad 7 cm w łączności z trzonem trzustki, z modelowaniem lewego płata wątroby. Zmian meta w przebiegu raka jelita grubego nie stwierdza się.

AspAt 21 U/l, Alat 19 U/l, CEA 1,27

[ Dodano: 2014-11-07, 22:12 ]
Moje pytanie brzmi: czy moje bóle mogą być spowodowane rozrastającą się torbielą? Czy wyniki rezonansu są zbyt mało czytelne i powinnam jeszcze dokonać innych/jakich? Bóle trwają ok. roku, z miesiąca na miesiąc są częstsze i silniejsze, odczuwalne obecnie szczególnie mocno w okolicy prawej łopatki. Jakie badania powinnam jeszcze wykonać?
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #2  Wysłany: 2014-11-08, 11:01  


pepa napisał/a:
czy moje bóle mogą być spowodowane rozrastającą się torbielą?

Owszem, mogą.
pepa napisał/a:
Czy wyniki rezonansu są zbyt mało czytelne i powinnam jeszcze dokonać innych/jakich?

Ale co chcesz sprawdzić robiąc inne badania? Rezonans jest dobrym badaniem, masz napisane, że meta nie stwierdza się, jeżeli się boisz to za 2-3 m-ce zrób sobie TK JBM, bądź powtórz MRI.
Możesz iść z tym wynikiem do chirurga i/lub lekarza prowadzącego powiedzieć mu o pojawiających się dolegliwościach, ta torbiel rośnie no i te bóle mogą być coraz bardziej silniejsze. Być może trzeba będzie usunąć operacyjnie.
Nie byłaś z tym nigdzie wcześniej?
pepa napisał/a:
Bóle trwają ok. roku, z miesiąca na miesiąc są częstsze i silniejsze, odczuwalne obecnie szczególnie mocno w okolicy prawej łopatki.


Może te bóle promieniują w stronę łopatki. Czy TK/RTG KLP w ostatnim czasie było robione?

Dodawaj pełne wyniki TK/MRI.
Pozdrawiam.
 
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2014-11-08, 11:08  


pepa,
tak, najprawdopodobniej - to są bóle uciskowe związane z rozrastającą się torbielą. Często nasilają w nocy podczas leżenia na plecach, promieniujące do okolicy łopatek, a wciągu dnia mają charakter bardziej opasujący ( można powiedzieć mają takie charakterystyczne cechy). Oczywiście, po wykluczeniu przez lekarza innej przyczyny tychże dolegliwości ... W przypadku nasilonych objawów uciskowych, pacjentom oferuje się różne metody leczenia.

Torbiele bez potencjału złośliwego wymagają również czujności diagnostycznej. Szczególnie te większe ( czyli powyżej 4 cm). Systematycznie wykonuje się badania obrazowe i badania krwi jakie były dotychczas.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #4  Wysłany: 2014-11-11, 11:09  


Dziękuję bardzo. 2 grudnia mam USG. Wtedy, z wynikami, zgłoszę się do chirurga.

[ Dodano: 2014-11-11, 11:13 ]
RTG KLP robiłam 3 lata temu, TK 2 lata temu. Co pół roku USG i rok temu RM.
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-11, 16:52  


pepa,moja mama ma podobne dolegliwości związane z torbielą. Jest po usunięciu płata wątroby z guzami meta 2013r., lekarka chirurg twierdzi że to przez szwy i bliznę bo torbiel się zmniejsza. Co trzy m-ce robimy TK jamy brzusznej lub usg, oraz rtg klatki lub TK no i oczywiście markery. Rtg miałaś 3 lata temu? nie zlecił ci nikt wcześniej w ramach kontroli?
pozdrawiam
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #6  Wysłany: 2014-11-11, 17:02  


Niestety nie. Rezonans robiłam prywatnie.
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #7  Wysłany: 2014-11-11, 17:21  


No to w takim razie należałoby zrobić jak najszybciej chociażby RTG klatki bądź nawet TK.
 
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #8  Wysłany: 2014-11-11, 19:21  


Czy istnieje prawdopodobieństwo, że te bóle mogą pochodzić z płuc?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #9  Wysłany: 2014-11-11, 19:38  


pepa, oprócz rozrastającej się torbieli, mogą być również bóle innego pochodzenia. Z bólami tej okolicy związanych jest wiele chorób. Tylko badania naprowadzą nas na trop.. ;)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #10  Wysłany: 2014-11-11, 19:42  


Oprócz tego co Jolana, napisała dodam, że w tej chwili chodzi też o to, że w ramach kontroli musisz zrobić badanie KLP, skoro tak długo nie miałaś.
 
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2014-11-11, 21:15  


rozumiem, pozdrawiam
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2014-11-19, 17:09  


Dzień dobry, piszę ponownie, ponieważ byłam dzisiaj u onkologa, który stwierdził, że jest mało prawdopodobne, iż moje bóle mogą pochodzić od torbieli :-( Jutro mam prześwietlenie klatki piersiowej - jestem przerażona.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2014-11-19, 17:53  


pepa, rozumiem Twój niepokój i życzę Ci pomyślnej diagnozy...

:tull:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #14  Wysłany: 2014-11-19, 17:57  


Przerażenie przerażeniem, ale badanie trzeba zrobić i dowiedzieć się co jest przyczyną. Tak jak napisała Jolana przyczyn jest wiele. Dobrze, że masz je tak szybko, już jutro.
pepa napisał/a:
CEA 1,27

Kiedy to dokładnie było robione?
 
 
pepa 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2014-11-19, 18:01  


Wczoraj
i miesiąc temu
bilirubina całkowita 0,56 [,1,1];
ALP 84,3 [<105]
LDH 398 [207-414]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group