1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego i przeżuty do wątroby
Autor Wiadomość
derdas 


Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2014-01-07, 00:08  Rak jelita grubego i przeżuty do wątroby


Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post, który piszę na tym forum, a prawie wszystkie w interesującym mnie wątku przeczytałem. Nie mniej jednak na początku opiszę sytuację.

Mama ma 73 lata. W połowie grudnia 2013r, gdy w stolcu pojawiła się krew zgłosiła się do przychodni. Wcześniejsze objawy, które lekarz podstawowej opieki leczył przez około 7 lat kroplami na żołądek to: z upływem czasu nasilające się pobolewanie poniżej żeber po lewej i prawej stronie, częste odbijanie się, bekanie, wzdęcia oraz ostatnio wspomniana krew w stolcu i spadek wagi ciała o ok. 10kg. Od razu po wizycie w przychodni pozostawiono ją w szpitalu gdzie wykonano jej m.in. kolonoskopię, USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Wyniki: guz 5-6 cm zwężający prześwit jelita do ok. 2,8cm średnicy. Węzły chłonne bez zmian lekko powiększone, wątroba bez zmian.

30.12.2013 miała zrobioną resekcję zrakowaciałej części esicy z naddatkiem jelita ale szczęśliwie bez wyłaniania stomii.
Lekarz powiedział, że nie wyłaniał stomii dlatego, że w jelitach nie zalegały masy kałowe przeciwnie musiałby to zrobić na około 3 miesięcy. Generalnie - operacja udała się ale na wątrobie lekarz zauważył 4-ry zmiany o wielkości monety 5zł każda, których nie wykazało USG(Tomograf nie był wykonywany).

Po operacji mama wymiotowała i czuła się bardzo źle. Aż do dzisiaj czyli przez 7 dni była na kroplówkach(środki przeciwbólowe, antybiotyki i odżywianie). Ta głodówka wszystko po to by wzmocnić organizm, przyspieszyć gojenie, zapobiec zakażeniom oraz rozpychaniu jelita. Od jutra będzie dostawać posiłki w postaci płynnych kleików, które pewnie od razu zwymiotuje po tak długiej głodówce.

1) Czy w trakcie resekcji jelita grubego skoro lekarz widział zmiany na wątrobie, to czy mając wgląd do wnętrza brzucha zauważyłby też - o ile byłyby widoczne zmiany na płucach? Do jakich jeszcze organów przy resekcji jelita ma się dostęp wizualny?

2) W trakcie mama operacji miała "wstrząs" - tak mi powiedziała pielęgniarka. Co taki objaw mógł oznaczać najogólniej mówiąc?

3) Czy przy wypisie ze szpitala lekarz od razu kieruje do konkretnej przychodni onkologicznej na dalsze leczenie/konsultacje czy jest to kwestia wyboru pacjenta jaką przychodnię i lekarza wybrać(chodzi mi o NFZ)?

4) Kiedy najwcześniej od operacji można podawać chemię jeśli pacjent kwalifikuje się zdrowotnie.

5) Czy w przypadku przerzutu odległego z jelita grubego do wątroby, gdy zmiany w wątrobie widocznie cofają się jest możliwa termoablacja lub resekcja zmian jeżeli są dostępne do usunięcia a pacjent kwalifikowałby się zdrowotnie.

6) Czy skoro stwierdzono, że jest przerzut odległy z jelita grubego do wątroby to musi oznaczać to , że komórki rakowe definitywnie są wszędzie w organizmie(mózgu, kościach, płucach etc?)

Dziękuję z góry za odpowiedzi na te jak na razie ogólne pytania. Bardzo się cieszę, że znalazłem to forum. W najbliższym czasie na pewno uszczegółowię dokumentacją bo dopiero zaczynamy walkę. Oby wystarczyło nam sił!
_________________
Nadzieja umiera ostatnia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-01-07, 00:36  


derdas napisał/a:
1) Czy w trakcie resekcji jelita grubego skoro lekarz widział zmiany na wątrobie, to czy mając wgląd do wnętrza brzucha zauważyłby też - o ile byłyby widoczne zmiany na płucach?

Nie.

To nie jest tak, że lekarz rozcina sobie brzuch i grzebie w nim, oglądając co potrzeba :)
(pomijam już kwestię płuc, które nie są w jamie brzusznej)

derdas napisał/a:
2) W trakcie mama operacji miała "wstrząs" - tak mi powiedziała pielęgniarka. Co taki objaw mógł oznaczać najogólniej mówiąc?

Może zapaść, może jakieś uczulenie na lek - trzeba zapytać lekarza.

derdas napisał/a:
3) Czy przy wypisie ze szpitala lekarz od razu kieruje do konkretnej przychodni onkologicznej na dalsze leczenie/konsultacje czy jest to kwestia wyboru pacjenta jaką przychodnię i lekarza wybrać(chodzi mi o NFZ)?

Jeśli do przychodni, to nie potrzeba skierowania. Jeśli do szpitala na leczenie, to będzie skierowanie do konkretnego.

derdas napisał/a:
4) Kiedy najwcześniej od operacji można podawać chemię jeśli pacjent kwalifikuje się zdrowotnie.

Zwykle do 4-6 tyg.

derdas napisał/a:
5) Czy w przypadku przerzutu odległego z jelita grubego do wątroby, gdy zmiany w wątrobie widocznie cofają się jest możliwa termoablacja lub resekcja zmian jeżeli są dostępne do usunięcia a pacjent kwalifikowałby się zdrowotnie.

Wszystko zależy od wyniku histpatu, od stopnia cofania się zmian, za dużo gdybania.

derdas napisał/a:
6) Czy skoro stwierdzono, że jest przerzut odległy z jelita grubego do wątroby to musi oznaczać to , że komórki rakowe definitywnie są wszędzie w organizmie(mózgu, kościach, płucach etc?)

Nie.
_________________
 
Agusia198128 



Dołączyła: 11 Sie 2013
Posty: 50
Skąd: Tczew
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2014-01-07, 18:28  


derdas napisał/a:
dopiero zaczynamy walkę. Oby wystarczyło nam sił!


Trzymam kciuki.
_________________
"Życie daje ci bolesne nauczki. Ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Może przegrałeś jedną rundę, ale wiem, że wygrasz mecz"
H. Jackson Brown Jr
 
 
derdas 


Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 7

 #4  Wysłany: 2014-01-11, 23:28  


Mama jest 11 dni po resekcji jelita grubego bez wyłaniania stomii. Jest już w domu, ale jest bardzo słaba; wprawdzie zjadła dziś mała porcję zupy i odrobinę chleba pszennego ale niestety w ogóle nie ma apetytu. Dodatkowo pojawiła się podwyższona temperatura ciała, która oscyluje w okolicy 37,5°C.

Chciałbym zapytać:
7) czy na tym etapie rehabilitacji podwyższona temperatura to niepokojący objaw?

8) czy można jej podawać Nutridrinki żeby dożywić organizm i przyspieszyć rehabilitację bez konsultowania tego z lekarzem, czy jest to bezpieczne?

[ Dodano: 2014-01-12, 11:51 ]
Do powyższych dwóch pytań mam jeszcze jedno:
9) czy częste oddawanie stolca 11 dni po resekcji jelita grubego występujące co ok. 1,5 - 2 godziny jest objawem niepokojącym, czy może jest to objaw często występujący w rehabilitowaniu się jelita? Dodam, że w szpitalu mama nie miała aż tak częstych objawów co mogło być też wynikiem długiej 7 dniowej głodówki. Obecnie je na śniadanie np: pół bułki, niesłodzona słaba herbata, odrobina masła, plasterek gotowanej piersi z kurczaka na obiad lekka zupa i odrobina chleba pszennego. Parcie poprzedzone jest zawsze wystąpieniem bólu w jamie brzusznej. Może to perystaltyka jelita i nacisk/przepływ treści na zespolenie - ale to tylko moje gdybanie. Cała ta sytuacja powoduje, że jest niechętna do jedzenia i bardzo osłabiona. Proszę o sugestie jak się odnieść do powyższego, może ktoś ma podobną sytuację.
_________________
Nadzieja umiera ostatnia
 
Agusia198128 



Dołączyła: 11 Sie 2013
Posty: 50
Skąd: Tczew
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2014-01-17, 18:34  


derdas,
jak mama sie czuje?
_________________
"Życie daje ci bolesne nauczki. Ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Może przegrałeś jedną rundę, ale wiem, że wygrasz mecz"
H. Jackson Brown Jr
 
 
derdas 


Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 7

 #6  Wysłany: 2014-01-19, 21:32  


Agusia198128, mama czuje się o wiele lepiej w stosunku do tego co było 2 tygodnie po resekcji jelita grubego. Tydzień temu były to przez 3 doby ciągłej biegunki, podwyższona temperatura, kompletny brak apetytu, strach przed jedzeniem i w konsekwencji silne osłabienie i apatia. Po tych 3 dniach wezwaliśmy lekarza; przepisał leki dicoflor, megace, hepatil i inne ale nie pamiętam nazw. Obecnie ma apetyt i co ważne nie ma już biegunek, no i wreszcie je dość sporo stosując zaleconą dietę łatwostrawną. 13.01 ma już zdjęte szwy z cięcia środkowego brzucha, no i kończy za dwa dni wstrzykiwanie fraxipariny.
Za tydzień 28.01 ma umówioną pierwszą wizytę w przyszpitalnej poradni onkologicznej, wtedy pewnie zostanie jej rozpisany szereg badań i dalsze, jeżeli tylko wyniki pozwolą skierowanie mam nadzieje na leczenie.
_________________
Nadzieja umiera ostatnia
 
Agusia198128 



Dołączyła: 11 Sie 2013
Posty: 50
Skąd: Tczew
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2014-01-20, 18:54  


derdas napisał/a:
zostanie jej rozpisany szereg badań i dalsze, jeżeli tylko wyniki pozwolą skierowanie mam nadzieje na leczenie.

Bardzo sie cieszę:) to dobre wiadomości -trzymam kciuki za dalsze powodzenia :)
_________________
"Życie daje ci bolesne nauczki. Ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Może przegrałeś jedną rundę, ale wiem, że wygrasz mecz"
H. Jackson Brown Jr
 
 
Agusia198128 



Dołączyła: 11 Sie 2013
Posty: 50
Skąd: Tczew
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2014-01-27, 15:10  


derdas napisał/a:
28.01 ma umówioną pierwszą wizytę w przyszpitalnej poradni onkologicznej, wtedy pewnie zostanie jej rozpisany szereg badań i dalsze, jeżeli tylko wyniki pozwolą skierowanie mam nadzieje na leczenie.


Koniecznie daj znac co jutro powiedzą lekarze -pozdrawiam, ;)
_________________
"Życie daje ci bolesne nauczki. Ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Może przegrałeś jedną rundę, ale wiem, że wygrasz mecz"
H. Jackson Brown Jr
 
 
Agusia198128 



Dołączyła: 11 Sie 2013
Posty: 50
Skąd: Tczew
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2014-02-06, 18:05  co u was?


Derdas co u was?
_________________
"Życie daje ci bolesne nauczki. Ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Może przegrałeś jedną rundę, ale wiem, że wygrasz mecz"
H. Jackson Brown Jr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group