1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak jelita grubego - czy potrzeba chemioterapia?
Autor Wiadomość
olunia 


Dołączyła: 31 Paź 2013
Posty: 85
Pomogła: 14 razy

 #1  Wysłany: 2015-09-01, 19:39  rak jelita grubego - czy potrzeba chemioterapia?


Witam,
mam prośbę o informacje. Kobieta lat 60, z guzem odbytnicy śr 5 cm, naciekający ścianę i tkanke tłuszczową, dochodzący do marginesu radialnego. Macica w odległości ok. 9 cm od guza z przydatkami 7x3x2,5 cm, część szyjki i część pochwy w zroście z litą tkanka guza śr. 2 cm. Opisano w hist pat jako adenocarcinoma a w klasyfikacji T3, N0, ponieważ węzły chłonne 0/20 lymphonodulitis chronica, sine neoplasmaticae.
Chora została uznana przez onkologów za wyleczoną. Nie chcą dać jej żadnej chemii argumentując, że chemioterapia tylko pogorszy jej samopoczucie, a nie pomoże.
Moje pytania (z gorąca prośbą o pomoc w odpowiedzi na nie):
1. Skoro guz był w zroście z macicą, dlaczego uznano, że proces jest tylko miejscowy. Owszem, usunięto zmianę w całości, ale czy naciek na macice i pochwę nie oznacza, że chorobę należy zakwalifikować jako T3, N0, ale jednak M jakieś inne niż zero?
2. Czy bez wykonania u chorej po operacji choćby USG jamy brzusznej a najlepiej tomografii komputerowej można stwierdzić, że została wyleczona? Chyba nie, prawda? Niezbędna jest jednak obecnie dalsza diagnostyka i jeśli żadne badania nie wykażą zmian meta a markery będą ujemne, to wtedy można odstąpić od chemioterapii. Czy można z niej zrezygnować bez żadnych badan określających możliwość meta?
Mam z tym duży dylemat, bo nie czuję, że sprawa jest zamknięta, a kobieta wyleczona, ale onkolog po uzyskaniu ww. opisu pooperacyjnego histpatu, odstąpił od wszelkiej dalszej terapii uznając pacjentkę za wyleczoną.
_________________
olunia
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #2  Wysłany: 2015-09-02, 22:26  


Witaj

Ja powiem tak. Jak wypraszają drzwiami, trzeba wejść oknem. Nie ten onkolog to inny, choćby dla konsultacji, do której notabene masz pełne prawo. To, że lekarz uważa pacjentkę za wyleczoną, nie oznacza, że ma prawo zafundować kopa brama. Moja Mama miała bardzo miejscowego guza jelita grubego. Węzły chłonne czyste, ale przez dwa lata, co kilka miesięcy miała robione USG i Tomografię, a do tego morfologię i biochemię.
Radzę poszukać innego onkologa i się dobijać, choćby chamsko. Macie pełne prawo do diagnostyki po operacji i tych profilaktycznych kontroli.

Pozdrawiam serdecznie :)
 
olunia 


Dołączyła: 31 Paź 2013
Posty: 85
Pomogła: 14 razy

 #3  Wysłany: 2015-09-04, 17:11  


A czy mogę poprosić o pomoc opiekunów merytorycznych działu? Baaardzo mi zależy. Baaardzo proszę.
_________________
olunia
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #4  Wysłany: 2015-09-04, 17:58  


olunia napisał/a:
A czy mogę poprosić o pomoc opiekunów merytorycznych działu? Baaardzo mi zależy. Baaardzo proszę.


Biedaczyska mają tylko po 2 ręce.

W bliźniaczym temacie padły już wszystkie odpowiedzi na temat gruczolakoraka który przecież stwierdzono w tym przypadku.
http://www.forum-onkologi...bego-vt5231.htm

Bo na podstawie odpisu tego co chirurdzy napisali nic wielce merytorycznego powiedzieć nie można. Na stwierdzenie że pacjentka jest wyleczona, odpowiem tak : nikt nie jest zdrowy a co dopiero wyleczony.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group