1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek na nerce i rak rdzeniasty tarczycy.
Autor Wiadomość
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #1  Wysłany: 2017-04-15, 20:26  Guzek na nerce i rak rdzeniasty tarczycy.


Witam serdecznie,
Czytam forum od dwóch lat. Podziwiam Was i jestem pod wrażeniem fachowości i chęci pomocy chorym i ich bliskim. Nie musiałam pisać, aż do dziś.
U mojego szwagra (brat męża) podczas usg – znaleziono guzek 8mm na nerce. USG było wykonane gdyż podczas badania krwi była podwyższona kreatynina. Szwagier w wieku 57 lat, palacz do 50 roku życia.
Lekarz się zaniepokoił, powiedział, że trzeba guzek dokładnie zdiagnozować i dał skierowanie na TK z zapisem - pilne. TK na NFZ (pilnie) najwcześniej można wykonać w lipcu. Szwagier się nie denerwuje bo nie myśli, że to może być rak i chce poczekać. Ja się niepokoję, bo wiem, z wielu wątków, że w chorobie nowotworowej bardzo ważny jest czas. Może niepotrzebnie panikuję?
Proszę o poradę, czy przekonać szwagra do TK prywatnie, czy na podstawie badania usg lekarz rodzinny może wystawić kartę DILO i może ta karta przyspieszy TK? A może przy tak małym guzku można czekać do lipca?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2017-04-15, 21:18  


nataniela witaj na forum. Guzek wykryty u szwagra jest bardzo mały. Leczenie małych guzów nie zawsze wymaga natychmiastowego działania. Wystarczy jedynie obserwować czy guz się nie powiększa.
Wykryto zmiana nie musi też być nowotworem, może to być kamień nerkowy. W wypadku występowania kamieni często jest podwyższona keratynina.
Narazie lekarz chyba nie wystawi też karty DiLo bo nie ma do tego podstawy, chyba że faktycznie podejrzewa raka. Wtedy dobrze byłoby nie czekać z tomografią do lipca.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2017-04-15, 21:19  


nataniela napisał/a:
Ja się niepokoję, bo wiem, z wielu wątków, że w chorobie nowotworowej bardzo ważny jest czas. Może niepotrzebnie panikuję?

Nie wstawiłaś tutaj opisu usg więc trudno nam wyrokować czy dany guzek jest czymś poważnym czy mniej istotną błahostką. Z opisu więcej można wywnioskować niż z określenia
nataniela napisał/a:
znaleziono guzek 8mm na nerce.
, taki opis kompletnie nic nie mówi.

Jeżeli lekarza zaniepokoił owy guzek i do tego są jakieś nieprawidłowości w morfologii to na pewno wymaga to dalszej diagnostyku.

Oczywiście, że jak "coś" jest to najlepiej to szybko zdiagnozować.
nataniela napisał/a:
Proszę o poradę, czy przekonać szwagra do TK prywatnie,

Jak są fundusze to ja bym wolała szybko to sprawdzić ale to Wy musicie zdecydować.
nataniela napisał/a:
czy na podstawie badania usg lekarz rodzinny może wystawić kartę DILO i może ta karta przyspieszy TK?

Jeżeli lekarz rodzinny uzna, że guzek wygląda na podejrzanego onkologicznie, może kartę DILO wystawić i badanie na NFZ powinno być szybciej.
nataniela napisał/a:
A może przy tak małym guzku można czekać do lipca?

Czy mały guzek czy duży to trzeba wyjaśnić i lepiej to zrobić szybciej, lipiec trochę długo.

pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2017-04-18, 06:30  


nataniela,
TK trzeba przyspieszyć - to nie jest piramidalny wydatek.
Kamień wygląda zupełnie inaczej w usg i przede wszystkim nie znajduje się w miąższu nerki.
Lepiej zachować czujność.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #5  Wysłany: 2017-04-18, 09:53  


Bardzo, bardzo dziekuję za odpowiedzi :) Szwagier został przekonany do wcześniejszego TK (prywatnie). Nie straszyłam Go ale spokojnie wytłumaczyłam, że do lipca by się stresował a tak już za tydzień będzie po strachu, po co ma się tak dlugo martwić.
Badanie 25 kwietnia, odezwę sie z wynikiem.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2017-04-18, 15:33  


nataniela napisał/a:
wytłumaczyłam, że do lipca by się stresował a tak już za tydzień będzie po strachu

Do lipca miałby cały czas w głowie jedną myśl "rak-nie rak", co strasznie źle wpłynęłoby na psychikę a dwa jeśli będzie to rak, oby nie to choroba poczyniłaby kolejne kroki a wtedy leczenie czy też wyleczenie jest trudniejsze a w niektórych przypadkach niemożliwe. Dobra decyzja i czekamy na wynik.

pozdrawiam
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #7  Wysłany: 2017-04-26, 20:28  


Szwagier po badaniu. Mieszkamy od siebie kawałek drogi i nie mam możliwości załączenia wyniku (zgodnie z regulaminem forum). Postaram się w weekend uzyskać wynik. Niestety prze telefon wynik nie brzmiał dobrze: liczne guzki na prawej i lewej nerce oraz guz z naciekiem na watrobie.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-04-27, 08:55  


nataniela napisał/a:
oraz guz z naciekiem na watrobie.

To brzmi groźnie ale żeby więcej powiedzieć potrzebny nam wynik.

pozdrawiam
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #9  Wysłany: 2017-05-01, 19:24  


Byłam dziś u szwagra i mam wynik TK. Teraz doskonale rozumiem, dlaczego podstawą do rozmów na forum jest wynik. Mam wrażenie, że przez telefon szwagier czytał inny wynik niż ja mam...Choć rzeczywiście guz jest to na wątrobie torbiele. Bardzo Was proszę o interpretację wyniku i sugestie o dalszych krokach. Szwagier nie używa internetu i ciężko mu się rozeznać w temacie. Liczy na moją pomoc, a ja trochę na Waszą :) za którą już z góry ogromnie dziękuję. Wynik jest w 2 częściach.




7cb6dffb657ea939.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3110 raz(y) 96,01 KB

8749ee4fc4363ad1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3439 raz(y) 86,76 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2017-05-01, 21:07  


nataniela napisał/a:
Teraz doskonale rozumiem, dlaczego podstawą do rozmów na forum jest wynik.

Bez wyników to tylko gdybanie lub co by było gdyby.... :)
No nie ma co ukrywać mamy w nerce dwa guzki podejrzane o proces rozrostowy czyli nowotworowy.
Pozostałe wyniki bardzo dobre, torbielami się nie przejmujemy.
Jest też plus węzły chłonne nie powiększone to też dobrze wróży.
Co teraz?
Teraz trzeba skierowanie do szpitala, kartę DILO, która przyśpiszy diagnostykę i badanie co to jest.
Cytat:
Diagnostyka raka nerki
Rozpoznanie nowotworu nerki ustala się najczęściej na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Należy oznaczyć pełną morfologię krwi, transaminazy, fosfatazę alkaliczną, azot mocznika, kreatyninę, klirens kreatyniny oraz wykonać badanie ogólne moczu.

Badania obrazowe pozwalają na ustalenie stopnia zaawansowania klinicznego opartego o klasyfikację TNM i obejmują:
badanie USG jamy brzusznej - ocena naciekania mięśni lędźwiowych, węzłów chłonnych oraz czopów nowotworowych w naczyniach żylnych nerki i żyle głównej. W przypadkach czopów nowotworowych oraz w przypadkach wątpliwych ocenia się przepływy krwi, stosując technikę USG dopplerowskiego.
tomografię komputerową (TK) jamy brzusznej - ocena regionalnych węzłów chłonnych, stosunek guza do narządów sąsiadujących oraz różnicowanie pomiędzy elementami torbieli a litymi guzami.
rezonans magnetyczny (MRI) jamy brzusznej - badanie szczególnie wartościowe w przypadku diagnostyki obrazowej guzów onkocytoma, podobnie jak arteriografia - charakterystyczny obraz tętnic promieniście rozchodzących się z części centralnej guza ku obwodowi (koło szprychowe).
urografię - obecnie częściej rezygnuje się z niej na korzyść tomografii komputerowej z podaniem środka cieniującego, ze względu na niską czułość i specyficzność
RTG klatki piersiowej oraz scyntygrafia kości w celu diagnostyki obecności przerzutów odległych
W przypadku nowotworu nerki BAC nie jest polecaną metoda diagnostyczną z uwagi na niską czułość, gdyż masy nowotworowe w nerce mają heterogenny charakter i wyniki są często fałszywe.

http://www.onkonet.pl/dp_nump_raknerki.html
Cytat:
Rozpoznanie histopatologiczne (konieczne przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia
systemowego) jest ustalane na podstawie oceny preparatu po nefrektomii lub preparatu
z biopsji przezskórnej, która jest coraz częściej wykorzystywana w diagnostyce. Rośnie
znaczenie biopsji gruboigłowej przy kwalifikacji do leczenia systemowego, ablacji lub w rozpoznawaniu
nawrotów.

Cytat:
Leczenie chirurgiczne stanowi podstawową metodę postępowania u chorych na RNK.

Podane wyżej dane do zapoznania się od str. 369
http://www.onkologia.zale...o-plciowego.pdf

Jeżeli zapoznasz się z tym co przytoczyłam i będziesz miała pytania, to pytaj, postaramy się pomóc.
pozdrawiam
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #11  Wysłany: 2017-05-01, 21:23  


Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. :)
A po skierowanie i kartę DILO, zwrócić się do: Lekarza rodzinnego? Urologa? Onkologa?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2017-05-01, 21:27  


A kto Was kierował na to badanie?
Kartę DILO i skierowanie do szpitala może wystawić lekarz rodzinny, tylko trzeba pokazać wszystkie badania.
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #13  Wysłany: 2017-05-01, 21:31  


Szwagier poszedł do urologa, ponieważ miał wodniaka na jądrze. Urolog zrobił USG i przy okazji zobaczył guzek. Dał skierowanie na TK, ale był odległy termin, zatem szwagier zrobił TK prywanie i ma ten wynik.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #14  Wysłany: 2017-05-01, 21:33  


To niech szwagier pójdzie szybko do tego samego urologa, może pracuje w szpitalu to szybciej to załatwi a jak nie będzie mógł to pokieruje dalej.

pozdrawiam
 
nataniela 


Dołączyła: 15 Kwi 2017
Posty: 38

 #15  Wysłany: 2017-05-01, 21:39  


Dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2017-05-02, 18:50 ]
Wizyta u urologa będzie 8 maja. Dam znać o zaleceniach po wizycie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group