1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika
Autor Wiadomość
KornelPL 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 16

 #1  Wysłany: 2016-03-09, 19:18  Rak jajnika


Witam,

Zona trafila do szpitala z torbiela na jajniku. Wyniki Ca125 byly na pograniczu raka jajnika, ale jeszcze ponizej.

Niby mialo byc wszystko ok a tutaj lipa.
Rozpoznanie guz 2 cm szaro bialawa tkanka miekka czesciowo bloniasta
adenocarcinoma serosum papillare G1.

Lada dzien mamy jechac na kontynuacje leczenia do Lublina. Co myslicie, co robic? Jakie sa zalecenia? Czy dobrze byloby wyciac caly jajnik?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-03-09, 22:07  


KornelPL,
Czy możesz podać cały histpat pooperacyjny?
W przypadku raka jajnika operacja nawet w niskich st.zaawansowania obejmuje więcej procedur niż tylko usunięcie jednego jajnika:
http://www.onkologia.zale...20plciowego.pdf str.300
 
KornelPL 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 16

 #3  Wysłany: 2016-03-10, 09:06  


Tak to wygląda w tej chwili.


[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-03-10, 09:26 ]
Zamieszczając wyniki badań, bardzo proszę usuwać dane lekarzy i pacjenta.

[ Dodano: 2016-03-10, 10:14 ]
missy napisał/a:
KornelPL,
Czy możesz podać cały histpat pooperacyjny?
W przypadku raka jajnika operacja nawet w niskich st.zaawansowania obejmuje więcej procedur niż tylko usunięcie jednego jajnika:
http://www.onkologia.zale...20plciowego.pdf str.300


Czytalem wlasnie te zalecenia. Czy dobrze rozumiem, ze 'standardem' jest wycinanie rowniez macicy?

Czytalem rowniez ze stosowanie antykoncepcji hormonalnej znacznie redukuje ryzyko raka jajnika.

Czy po calkowitej resekcji jajnika + ewentualnie innych pozycji stosowanie takich tabletek rowniez bedzie przynosic jakis efekt tzn. unikniecie wzowy?


12837371_481275915400041_1147637380_o.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1929 raz(y) 346,8 KB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-03-10, 11:56  


Wynik histpat nie daje jasnej odpowiedzi jakiej wielkości był guz, czy obejmował cały jajnik. Jest to opisane w wyniku jako nadmierne rozfragmentowanie materiału.
Generalnie operacja wycięcia podejrzanej zmiany ( bo nie było wiadomo na 100% czy to torbiel czy coś innego) została wykonana tak sobie.
To dobrze, że ma być konsultacja z onkologiem. Kwestia antykoncepcji hormonalnej nie ma teraz znaczenia.
Muszą być zrobione konkretne badania obrazowe ( usg, tk) a następnie wykonana reoperacja, która pozwoli ocenić zasięg nowotworu w jamie brzusznej - trzeba sprawdzić, czy komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się poza jajnik. Dopiero taka pełne rozpoznanie pozwoli ocenić czy konieczna będzie chemioterapia.
 
KornelPL 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 16

 #5  Wysłany: 2016-03-10, 12:22  


Dzieki za odp. A co z wycinaniem 2 jajnika i macicy?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2016-03-10, 12:52  


Cytat:
U młodych kobiet w stopniu IA, które chcą zachować płodność, można pozostawić macicę i drugi jajnik (w przypadku zmian morfologicznych w drugim jajniku wskazana jest biopsja klinowa)

http://www.onkologia.zale...20plciowego.pdf str.301
Ale nie wiemy niestety obecnie jakie jest zaawansowanie - to, co wycięto jest rozfragmentowane i nie wiem czy jest możliwa dokładniejsza ocena. Stopień IA jest opisany w tabeli powyżej zacytowanego fragmentu - oznacza on raka zamkniętego w torebce jajnika. Jak jest u Żony? Czy nowotwór naciekał torebkę, czy komórki nowotworowe podczas operacji przedostały się poza poke opetacyjne? Tego nie wiem.
Kiedy wizyta u onkologa?
 
KornelPL 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 16

 #7  Wysłany: 2016-03-10, 15:37  


wizyta czwartek za tydzien juz na oddzial
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2016-03-10, 15:49  


Ok, czekamy na dalsze wieści.
Trzymajcie się.
 
KornelPL 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 16

 #9  Wysłany: 2016-05-03, 11:31  Poziom CA125


Czesc,

Mam krotkie pytanka odnosnie w/w markeru.

1) Jaki przyjac poziom tego markeru odpowiedni dla osoby z rakiem jajnika po resekcji jajnika i zakonczonym leczeniu?

2) Czy badanie poziomu CA125 po leczeniu (czy nie wzrasta) jest jedynym sposobem na obserwacje remisji po leczeniu ?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2016-05-04, 14:22 ]
Wątki scalone.

 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #10  Wysłany: 2016-05-03, 13:34  


Hej, to zależy od tego jak bardzo jesteś czuła na ten marker.

Ja miałam raka o granicznej złośliwości i zanim doszło do operacji widziałam jak ten marker rósł w górę. Najpierw był w normie, ale wysoki, potem już na granicy normy, a jak już byłam w szpitalu to już był ponad normę. Teraz już po operacji i zagojeniu wszystkiego chodzę i badam sobie ten marker sama. Na razie mam wynik z dwóch miesięcy. Było 8,7, a teraz już 7,3, czyli tendencja spadkowa.

Ustaliłam sobie, że marker badam raz na miesiąc + wizyty u ginekologa co trzy miesiące na początek. Potem można wydłużać ten czas między wizytami.

To chyba jedyna metoda na jako taką kontrolę nad tym... Plus obserwacja organizmu. Teraz już znam dokładny opis dolegliwości, które mogą towarzyszyć rakowi jajnika, więc warto zwrócić uwagę na wzdęcia, zgagi, bulgotanie i inne tego typu atrakcje.

Zdrówka Ci życzę :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2016-05-04, 13:29  


KornelPL,
Nie ma czegoś takiego jak "odpowiedni" poziom markera. Jaki wynik żona miała przed operacją? Czy usunięto tylko jajnik? Jaką chemię, ile cykli dostała? Czy w trakcie chemii sprawdzano marker? Kiedy zakończono leczenie? Jaki jest marker obecnie?
http://onkologia.zaleceni...20plciowego.pdf str.302:
Cytat:
Badanie kontrolne powinno obejmować wywiad oraz badanie kliniczne (badania obrazowe wykonuje się jedynie w przypadku podejrzenia wznowy).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group